Zajímavý náhled na osobní dramata členů jedné rodiny žijící v malé slovenské vesničce. Všechno se tak nějak točí kolem stavby dvou domů, které jsou určeny pro dcery od starostlivého Imricha (Miroslav Krobot a opět jeho bezkonkurenční minimalistické herectví). Mladší dcera Eva sní o práci v Londýně jako au-pair a nakonec také i přes románek se svým učitelem angličtiny svému snu dodává reálnou podobu. Jana, která je provdána za místního burana, má jiné životní vyhlídky a se svými dvěma syny využívá postavený dům. Na česko-slovenské poměry velmi zručně natočené drama s notnou dávkou sebeironie a pravdy ohledně života na vsi. Tak nějak to na vesnici chodí a Dům nijak zvlášť nevybočuje z nereálnosti. Nevtíravý scénář a hlavně hudba jsou hlavní plusy.(11.4.2012)

Vierohodne pojatý film o Slovenskej duši a zdanlivej tvrdosti ktorá len proste potrebuje " vyšumieť " do života....film poriadne skurvil český dabing(15.4.2012)

Perfektný film, veľmi ľahko a rýchlo sa divák vžije do deja, perfektné herecké výkony, najlepší výkon samozrejme Miroslav Krobot. Jedna hviezda dolu ako trest pre filmárov že film nadabovali, pretože to mohlo byť dokonalé, dabingom to pokazili.(16.4.2012)

Komorně dramatický „Dům“, postavený z touhy, intimity, vztahů, symboliky, odcizení, lásky a snů. Sociální náhled do reality životů usedlých vesničanů a jejich jinak svět vnímajících dětí, korunovaný úspornou exhibicí pana Miroslava Krobota. Možná zbytečně dabovaný, možná ne úplně kvalitně nasnímaný, možná nevěrohodný, ale určitě hodný zaznamenání.(23.4.2012)

Tých 5 hviezdičiek je viac menej z trucu, pretože je to už tu zvykom, že nielen naše kvalitné filmy nemajú šancu osloviť bežných užívateľov ČSFD. No silné štyri frčky by odo mňa tak či tak mal. Dom rozpráva bežné osudy rodiny akých sú snáď tisícky, aj vďaka skvelému výberu hercov je to však príbeh pôsobivý a aj hlavná hrdinka presne vystihuje nevýraznosť a citové tápanie dnešných dievčat. Otec v podaní pana Krobota je tiež figúra pozorne odsledovaná zo života. Nuž ak máte radi filmy o hľadaní ciest k sebe, ktoré kľukatia ako náš bežný život, tak nebudete sklamaní.(12.7.2012)

Realistické nadstavenie zrkadla dnešnej doby. Na ČS produkciu veľmi dobrý film. Hutná, depresívna atmosféra, nemožnosť uniknúť z reality, pohľad do domácnosti, kde okolo mladej a krásnej Judit Bárdos a Miroslava Krobota všetci hrali na moje počudovanie skvele. Prostredie 3 rodinných domov (z toho 2 nedostavané) a jednej bytovky pôsobilo komorne, až stiesnene, a aféry spolu s rodinnými problémami na mňa pôsobili depresívne. To všetko je ale veľké pozitívum, a ja som ostal len milo prekvapený. Prosím, viacej podobných filmov, a menej debilných seriálov. 4****, 68,734% (s tým zbytočným predabovaním to tvorcovia trochu prehnali, a mám pocit, že si sami zo seba robíme bláznov, veď kto už nerozumie češtine, a naopak slovenčine ??!!)(2.1.2013)

Pravdivá smutná hra na pravdu o slovenské a myslím, že i o české rodině na malé vesničce. Malý filmeček, který má punc opravdovosti a syrovosti. Mrazilo mne v zádech z postavy Miroslava Krobota, který mne zaujal jak hereckým výkonem, tak osobností, kterou ztvárnil. Otec jako největší autorita, jež chce pro své dcery "jen to nejlepší" - nejlepší pro něj. Otec je to konzervativní, rigidní ve svých názorech, neuznávající jiný názor než svůj, neschopen vyjádřit své city. Kolem sebe šíří atmosféru strachu a napětí, nepohody a připravuje půdu pro sabotování své vůle, neboť obě jeho dcery touží po svobodě a touží svůj život řídit samy a požadovaným směrem. Příběh se odehrává v překrásné krajině, okolí je tak obyčejné jako život této rodiny. Vidíme tady příběh, který se už tolikrát zopakoval a jistě ještě mockrát zopakuje. Konec je moc krásný, to by si každý přál, ale myslím, že v životě to tak nechodí, protože řada lidí pro třísky nevidí les. Otce stavícího další dům mi bylo po celou dobu bylo spíše líto, protože nešlo nevnímat tu jeho velkou lásku k dětem uzavřenou v obrovské tlusté skořápce všech těch ošklivých projevů. Navíc na pozadí se odehrál ještě příběh jiné rodiny, nevěrného muže. Asi to bylo spíše zobrazení zřejmého zoufalství mladší dcery, která z nedostatku lásky a porozumění doma, hledala lásku v náručí ženatého muže. Je smutné, když se děti cítí nešťastné právě tam, kde by měly být nejšťastnější.(13.1.2013)

• kobliha

Obraz sa triasol akoby to bolo natáčané na mobil.. Aj by som tomu veril.(1.9.2013)

Totalita ve jménu štěstí. Zkrátka (dokonce i násilně) vnucovat někomu svoji představu štěstí prostě nelze, lze se snadno zabít a ostatním z/ničit život z těch ustavičných hádek, stresu, námahy, stereotypu a oboustranného nevděku. Ve dvaceti nechcete to, co ve třiceti. S dětmi nechcete to, co bez nich. Ve střední Evropě chcete něco jiného, než zase jinde. Jedna generace chce to a druhá zas toto. Jedna rodina to a druhá zas to. Matérie strůjcem štěstí být pro nepatologické uvažování být nemůže, ale bez ní to nelze, je však nutnou kulisou již spokojené psychické stránky - lásky, atp. - implikace je jasná.(26.3.2016)

Čo si na tomto filme vážim najviac, je scenár. Príbeh, aký prežívajú mnohé rodiny, nielen na Kysuciach a nielen kvôli stavbe domu.. Medzigeneračné rozdiely bývajú kruté a vzájomná láska ich nemusí prekonať.. Teenageri si vždy chceli robiť všetko po svojom a rodičia im to nikdy nechceli dovoliť.. Každý má svoju pravdu a o kúsok ju pozmeniť je niekedy sakra ťažké.. A vraj s vekom človek múdrie.. Bodaj by!!(4.10.2011)

Dom mi je sympatický skromnosťou a úprimnosťou, ktorá z neho srší. Zobrazuje smutné veci, zobrazuje aj veselé veci, ale nezobrazuje ich čiernobielo. Sú to skrátka problémy, ktoré sú pre mnohých ľudí súčasťou ich života. Nie sú to problémy úzkej skupiny ľudí, s ktorými sa divák nemá šancu stotožniť; sú to problémy bežných ľudí, s ktorými sa niekto stotožní, niekto nie, no predovšetkým nepredstavujú žiadne ideály, žiadnych hrdinov bez chýb! Áno, aj o každodenných problémoch bežných ľudí je hromada filmov, no Dom ich podáva s – pre mňa – príjemnou skromnosťou, úprimnosťou a čestnosťou, čím sa podľa mňa zaraďuje k nadpriemeru.(26.11.2011)

Tento film je po mnoha stránkách špatný. Po několika minutách filmu jste schopni předpovídat následnou akci, dialogy či samotné záběry kamery. Románek mladší dcery s ženatým otcem a vlastním učitelem v jedné osobě je poněkud nasilně vykonstruované zdramatizování celého přiběhu. Je to o to smutnější, že její vzdor a rebelství vůči vlastnímu otci krasně vyznívá v kostelové scéně při hře na varhany. Kdyby se režisérka držela podobných scén, snímek by získal daleko větší hloubku. Dle mého názoru emoce promlouvají daleko více beze slov právě pomocí činů a gest. Stejně tak role manžela starší sestry, a jeho matky, je poněkud hnána do extrému, ačkoli je potřeba říci, že je mnohem přistupnější a fungující než předchozí epizoda. Hřebíčkem do rakve je náhlé umrtí kamarada na silnici před hostincem a happy end v podobě návratu ztracených dcer. Film stojí a padá na postavě otce, který je syntézou milujícího otce, tvrdého pracanta a poctivého chlapa, kterému jde především o to v životě po sobě něco zanechat. Jedná se o vyhrocenou podobu přísloví: "Postav dům, zasaď strom, zploď syna (dcer)". V onom závěru návratu ztracených dcer, se nejedná o fyzickou přítomnost dcer v domě, nýbrž o jejich návrat na psychycké rovině. Návrat k otci jako symbolu bezpečí a jistoty, nikoli jako vynucené autority. Právě za tuto postavu a jeho manželku, spolu s výbornými hereckými výkony této dvojice, dávám kolik dávám. Závěrem chci ještě dodat, že film mi připomněl několik okamžiků z vlastní rodiny, myslím, že v něm každý může najít své léta dospívání, odcizení od rodičů a nucenou práci na dvorku:-) Dnes s tatou zbouráte zeď, postavíte novou, večer si dáte pivo a víte, že přes všechno zlý je tohle váš otec.(1.12.2011)

Skvěle natočený obyčejný příběh ze všedního života zcela obyčejných lidí jako je minimálně 80% našeho národa. Škoda, že se takový film natočí maximálně jednou za 3-5 let. Dávám za pět, nemůžu jinak!(11.4.2012)

Vadil mi tam český dabing. To už jsme na to tam špatně? Film je jinak samozřejmě vynikající.(16.6.2012)

Zpočátku se tam toho fakt moc nedělo, ale má to stoupající tendenci. Tak nějak ve všem. Dabing mi nevadil, všichni se chovali docela uvěřitelně a hlavně postava Medvecké je napsaná famózně. A Bárdos je sympatická a hezky se na ni kouká. I v těch ostatních scénách:)(20.11.2012)

Liovej scenár s postupným navrstvovaním príbehu, bez absencie výrazne rušivých momentov sa podarilo skoro dokonale premietnuť do filmovej podoby. Výborný cit pre minimalistické chápanie situácii s pohľadu všetkých zúčastnených hlavných postáv, ktoré si veľakrát vystačia len so strohými dialógmi, alebo bez nich za doprovodu vkusnej hudby a statickej kamery. Tempo filmu ide ruku v ruke so samotným príbehom. Jeho komorná atmosféra, ktorá je prerušovaná hlavnými dejovými zvratmi je dokonale v symbióze s celkom. Veľkú zásluhu na tom majú zúčastnený herci, hlavne Judit Bárdos. Jej Eva obyčajná maturantka kdesi zo zapadákova s túžbou a snami, ktoré neprežíva, ale zatiaľ iba sníva a s nikým konkrétnym ich nezdieľa. Jej civilný prejav reálne dokresľuje jej zúfalstvo, kde snaha o revoltu nad despotickým otcom je dopredu prehraná. Je si istá aj v scénach krátkeho ale intenzívneho vzťahu so spriaznenou dušou. Natočenie posteľovej scény bolo pre mňa veľkým prekvapením. Poeticky nasnímaná scéna, kde biele telá s ešte belším dňom ktorý práve prúdil do izby dali nachvíľu zabudnúť Evinmu trápeniu.(3.1.2013)

Voila. Predsa sa len najde dobry slovensky film! Nominacia na British Film Institute Awards a Molodist International Film Festival, vitazstvo na Palm Springs International Film Festival, jedna nominacia + jeden Cesky Lev v Prahe a Cena divakov na Bratislava International Film Festival (plus dalsie ceny na viacerych slovenskych festivaloch). A ja dodavam, zasluzene. Konecne slovensky film zo sucasnosti, kde sa ludia rozpravaju normalne a nie ako polodementni idioti. Trpka rodinna drama z vidieckeho (alebo skor malomestskeho) prostredia - nech uz to znie akokolvek odpudzujuco - plna skutocnych postav. Trufam si povedat, ze Zuzana Liova nemalo cerpala zo svojho zivota. Nie je to uplne lahky film, ale film dobry a zahraty bravurne. 8/10 (PS: Hlavnu postavu Evu vynikajuco stvarnila Judit Bardos, dcera znameho politika Gyulu Bardosa).(3.1.2013)

Ač se film ubírá velmi pozvolným tempem a dohání diváka takřka k nudě, výsledný pocit je vlastně celkem pozitivní. Není to ani tak drásající jak bych čekal a ani M. Krobot není takové zlé hovado. Poselství jasné, Jidutu bych rád viděl ještě někde, víte jak to myslim. Škoda jen, že musel být ten dabing, ale naštěstí to šlo přežít celkem bez újmy.(21.11.2013)

Zcela uvěřitelný příběh z druhé strany naší Moravskoslezské hranice. Na debut nemohu hodnotit jinak, než pěti body. Už dlouho jsem neviděl i mj. tak podařený casting a exteriéry. Smutek a deprese jak ohlodaná kost hozená uprostřed na ušpiněném dvoře. Minimalistická hudba, dlouhé záběry, nejednoznačnost charakterů… Komu chyběl přesah, ať si uvědomí, že od začátku do (ne)konce, že je jím celý tento ryzí autorský film. Velký respekt a poklona.(16.6.2014)

Poměrně standardní vztahové drama, s velmi sympatickými hereckými výkony. Ovšem velmi, velmi předvídatelné a vlastně ničím nepřekvapující. Průměr - tedy až na hlavní hrdinku :-)(29.10.2011)