Dům je intimním dramatem otce a dcery, příběhem o lásce, střetu snů různých generací a neutuchající touze po svobodě.
Imrich buduje svůj vlastní životní sen – staví dům pro svoji mladší dceru Evu. Do stavby domu projektuje všechny své sny a ambice, které ztratil v éře komunismu. Na rodinném dvoře však stojí rozestavěné domy dva – první, nedokončený dům, měl patřit Evině starší sestře Janě. Ta se ale otcovi vzepřela a Imrich ji i s její rodinou ze svého života „vyškrtl“. Eva sní o tom, že po maturitě konečně opustí „vězení dokonalého domova“ i život na maloměstě a konečně se vydá poznávat jiný svět. Těžce nese otcovy starosvětské názory a jeho chování vůči matce a sestře, chodí za školu, tajně se stýká se sestrou a její rodinou, přivydělává si a dělá vše proto, aby mohla co nejdříve „vypadnout“. Nečekaně ji cestu zkříží nový muž, starší a ženatý Jakub, se kterým ji do života přibude další tajemství. Brzy však všechna tajemství začnou vyplouvat na povrch a jejich životy naberou nečekaný zvrat. (oficiální text distributora)

MickeyStuma

Po delší době povedený snímek vyprávějící rodinný příběh ze života. Rodiče mají své představy o dalším životě svých dospívajících dětí, kteří naopak jejich nápady nesdílí, čímž vzniká řada konfliktů a nedorozumění. Hlavním tahounem děje je přísný otec, což není nic nového pod sluncem. Všichni vzpomínáme na hvězdného Vladimíra Menšíka stavějícího vilu pro své dcery ve snímku 'Půl domu bez ženicha' (1980). Miroslav Krobot se stejně dobře zhostil stejné role a vůbec si celkově všichni výborně sekundují. Jemné vyprávění vytváří zajímavou životní etudu vedoucí až k zamyšlení, jestli je skutečně nutné mladým dospívajícím lidem stále něco diktovat, a nebo je daleko lepší je ponechat samostatnosti. ()

brumbrum

Super spravenem Krobot a Bardos nemaju chybu :-)! Je fakt povzbudive obcas zhliadnut dobry film, aj porevolucny. Skoda, ze Judit nacpu neraz do debilnych filmov, ked potom takto moze zaziarit, ako napr. aj vo Fair Play. Problematika bezvychodiskovej rodinnej situacie, tolkym nam vrucne znama a strasidelne realisticky pripomenuta tymto filmom.. Chudak tatko, chudak dcery.. Obcas sa to vsetko serie a stacilo by tak malo.. Najvacsie hovado, ako inak, zenaty chlap, co sa romanticky hra na princa so stredoskolackou. To sa cloveku nozik vo vrecku otvara. Byt tym tatkom, rozkopem mu prdel. Ale hral super presvedcivo, presne tatko dako to v zivote chodi.. 4* v poho. ()

skeptic

Na postavy mám podobný náhľad, ako Anderton, alebo xxmartinxx, (takmer) všeky sa mi znechutili svojou hlúposťou, amorálnosťou a ďalšími negatívnymi vlastnosťami. Preto pre mňa vo filme absentovala nejaká vyslovene kladná postava, s ktorou by som mohol sympatizovať. Myslím si, že "Dom", ako "sociálna štúdia" rodiny, zlých rozhodnutí, tvrdohlavosti a ich následkov je celkom zaujímava a pôsobí prirodzene. Určite by som ale trochu zdvihol stopáž a viac rozpitval vzťahy a využil pnutie medzi rodinnými príslušníkmi, na nejaké dramatickejšie interakcie, ktorých síce zopár je, ale emócie z nich sa na mňa veľmi nepreniesli. A chýba tomu lepší záver, lebo tento je taký "improvizovaný". 60% ()

Rathalos

Cesko-Slovenska drama z bezneho zivota v hlavnej ulohe s vybornym Miroslavom Krobotom,ktora nam vykresluje vztahy v rodine,zle i dobre,vydareny film...:-) ()

wata

Čo si na tomto filme vážim najviac, je scenár. Príbeh, aký prežívajú mnohé rodiny, nielen na Kysuciach a nielen kvôli stavbe domu.. Medzigeneračné rozdiely bývajú kruté a vzájomná láska ich nemusí prekonať.. Teenageri si vždy chceli robiť všetko po svojom a rodičia im to nikdy nechceli dovoliť.. Každý má svoju pravdu a o kúsok ju pozmeniť je niekedy sakra ťažké.. A vraj s vekom človek múdrie.. Bodaj by!! ()

Mukunda

Vcelku fungující dramatické roviny příběhu a vynikající výkon Krobota by z tohoto snímku snadno udělaly nadprůměrné drama (zejména v kontextu našich končin), byť příběhově snad poněkud ohrané. Co snímek ovšem strašlivě sráží jsou všemožné vtípky a rádoby komické chvilky, kdy se snad divák uchechtne, ale dojem ze snímku a náladu dramatem navozenou to neuvěřitelně kazí. Toto je ale nešvar snad každého českého filmu, a asi i slovenského, kdy se i do vážného snímku cpe nějaká ta komedie, aby se divák zasmál... Je to škoda, toto je film, který mohl být lepší. ()

FeiNike

Pre mňa určite pozitívne prekvapenie..Prostý príbeh generačného konfliktu zasadený do prostredia [mne osobne dosť povedomého]slovenského zapadákova ma zaujal najmä kryštalicky realistickým zobrazením života protagonistov, ktorí vďaka [na pomery slovenských filmov] netradične neafektovaným výkonom hereckého obsadenia [z ktorého asi 90% som videl prvýkrat v živote, čo samozrejme vhodne znásobilo efekt naturalizmu] pôsobia naozaj uveriteľne [a nie vždy sympaticky]..Kto znáša filmy typu Štěstí či Divoké včely podľa mňa ocení aj Dom. ()

rainman93

Tento film je po mnoha stránkách špatný. Po několika minutách filmu jste schopni předpovídat následnou akci, dialogy či samotné záběry kamery. Románek mladší dcery s ženatým otcem a vlastním učitelem v jedné osobě je poněkud nasilně vykonstruované zdramatizování celého přiběhu. Je to o to smutnější, že její vzdor a rebelství vůči vlastnímu otci krasně vyznívá v kostelové scéně při hře na varhany. Kdyby se režisérka držela podobných scén, snímek by získal daleko větší hloubku. Dle mého názoru emoce promlouvají daleko více beze slov právě pomocí činů a gest. Stejně tak role manžela starší sestry, a jeho matky, je poněkud hnána do extrému, ačkoli je potřeba říci, že je mnohem přistupnější a fungující než předchozí epizoda. Hřebíčkem do rakve je náhlé umrtí kamarada na silnici před hostincem a happy end v podobě návratu ztracených dcer. Film stojí a padá na postavě otce, který je syntézou milujícího otce, tvrdého pracanta a poctivého chlapa, kterému jde především o to v životě po sobě něco zanechat. Jedná se o vyhrocenou podobu přísloví: "Postav dům, zasaď strom, zploď syna (dcer)". V onom závěru návratu ztracených dcer, se nejedná o fyzickou přítomnost dcer v domě, nýbrž o jejich návrat na psychycké rovině. Návrat k otci jako symbolu bezpečí a jistoty, nikoli jako vynucené autority. Právě za tuto postavu a jeho manželku, spolu s výbornými hereckými výkony této dvojice, dávám kolik dávám. Závěrem chci ještě dodat, že film mi připomněl několik okamžiků z vlastní rodiny, myslím, že v něm každý může najít své léta dospívání, odcizení od rodičů a nucenou práci na dvorku:-) Dnes s tatou zbouráte zeď, postavíte novou, večer si dáte pivo a víte, že přes všechno zlý je tohle váš otec. ()

actor-SP

Problematika okolo otca a dcéry je vďačnou témou, pokiaľ s ňou človek naloží solídne. Z. Liová ako režisérka uznáva predovšetkým chladné, tiché obrazy s pomerne malým počtom sttrihov. Dôraz kladie na samotný príbeh a nadpriemerne hrajúcich hercov než na detaily obrazovej stránky. Dom je bezpochyby kvalitný snímok s množstvom pavučín ľudských vzťahov, všedných dní i trpkých osudov, ale nie je stráviteľný pre každého. Pre diváka neschopného ponoriť sa do híbky filmu môže pôsobiť monotónne, nudne a obyčajne, zatiaľ čo na festivaloch je tohtoročným klenotom. Aj to je jeden z dôvodov, prečo tvorcovia nemôžu očakávať veľký divácky úspech. Na slovenské pomery mimoriadne kvalitný snímok, no v očiach diváka zrejme bude prevyšovať réžia J. Kronera (Lóve) a jeho poňatie. ()

JOZZZKO

Och, ty, slovenská nátura, ktorej vzťah z Bohom je založený na strachu, tak sa bojíš o vlastné ratolesti až si myslíš že sú tvojim majetkom. Film o ktorom som počúval samé chvály na mňa zapôsobil rozpačito. Karosy, biele periny a lyžiarsky vlek - takto nejak si predstavujem slovenské lazy. A organ. ()

Biopler

Prím hrá Krobot a Medvecká, občas zaujme Bárdos. Film zo života, no nezáživne podaný, bez poriadnej atmosféry, opäť so žalostným slovenským scenárom. Námet fajn, no priehľadnosti má tento film veľký dostatok a konečné finále je, pre mňa osobne, trochu sklamaním. ()

Charlie84

Zpočátku se tam toho fakt moc nedělo, ale má to stoupající tendenci. Tak nějak ve všem. Dabing mi nevadil, všichni se chovali docela uvěřitelně a hlavně postava Medvecké je napsaná famózně. A Bárdos je sympatická a hezky se na ni kouká. I v těch ostatních scénách:) ()

PEZ

Voila. Predsa sa len najde dobry slovensky film! Nominacia na British Film Institute Awards a Molodist International Film Festival, vitazstvo na Palm Springs International Film Festival, jedna nominacia + jeden Cesky Lev v Prahe a Cena divakov na Bratislava International Film Festival (plus dalsie ceny na viacerych slovenskych festivaloch). A ja dodavam, zasluzene. Konecne slovensky film zo sucasnosti, kde sa ludia rozpravaju normalne a nie ako polodementni idioti. Trpka rodinna drama z vidieckeho (alebo skor malomestskeho) prostredia - nech uz to znie akokolvek odpudzujuco - plna skutocnych postav. Trufam si povedat, ze Zuzana Liova nemalo cerpala zo svojho zivota. Nie je to uplne lahky film, ale film dobry a zahraty bravurne. 8/10 (PS: Hlavnu postavu Evu vynikajuco stvarnila Judit Bardos, dcera znameho politika Gyulu Bardosa). ()

Ygnor

Zcela uvěřitelný příběh z druhé strany naší Moravskoslezské hranice. Na debut nemohu hodnotit jinak, než pěti body. Už dlouho jsem neviděl i mj. tak podařený casting a exteriéry. Smutek a deprese jak ohlodaná kost hozená uprostřed na ušpiněném dvoře. Minimalistická hudba, dlouhé záběry, nejednoznačnost charakterů… Komu chyběl přesah, ať si uvědomí, že od začátku do (ne)konce, že je jím celý tento ryzí autorský film. Velký respekt a poklona. ()

VeeDee

Drama ze života... takové ticho jsem v kině snad ještě nezažila. Bylo docela zábavné sledovat, jak často hlavní hrdinka měnila naušnice (ještě v autě měla takové a v následující scéně, která navazovala, jiné)... nějak to nevychytali. Film stojí za podívanou, ale nejsem si jistá, jestli si ho pustím znovu. Na mě je až moc ponurý... ač má smířlivý konec... dopadlo by to tak i ve skutečnosti? ()

Dartdevil

Poměrně standardní vztahové drama, s velmi sympatickými hereckými výkony. Ovšem velmi, velmi předvídatelné a vlastně ničím nepřekvapující. Průměr - tedy až na hlavní hrdinku :-) ()

sanikope

Tak som opäť raz zavítal domov na SK a vybral som sa do nášho miestneho topoľčianského kina. Bola streda a boli sme len traja a tak sa samozrejme nehralo . Predavačka lístkov vložila nádej do ďalšieho dňa. A skutočne nasledujúci deň sa nás nazbieralo 15 a... hralo sa. Už to sa dá hodnotiť ako polovičný úspech. Dosť bolo srandy. Slovenský film mám možnosť vidieť raz za rok, i to zväčša odchádzam sklamaný. Dom je veľmi uveriteľná sociálna dráma ktorej príbeh sa môže skutočne odohrávať kdekoľvek vo východnej európe. Hrdinovia sa chovajú presne tak ako by som od nich čakal. Režisérka sa nesnaží scenárom šokovať ale necháva ho akoby len tak plynúť. Krobotova postava Imra je úplným prototypom bežného otca v rodine ktorý by dal dcéram i to posledné ale na druhej strane je tvrdohlavý ako baran. Dom sa asi nedá zaradiť do kategórie 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni ale patrí do jednej ligy s Divokými včelami. Akosi mám pocit že v slovenskom filme začína Zuzana Liová čosi znamenať. Ćo sa týka sociálnej drámy je Dom asi to najlepšie v ponovembrových časoch. Ja viem že to asi žiadna sláva nie je (hlavne pri chýbajucej konkurencii) ale aspoň je to prvá lastovička. ()

markotter

Typická kombinace česko a slovenského filmu. Prvky nové vlny, minimum dialogů, úsporné herecké výkony. Pocitově návrat do dob komunismu, i když to bylo ze současnosti, ale režisérce se povedlo vystihnout atmosféru soudobého slovenského maloměsta, kde jakoby se zastavil čas a kde vládne tvrdou rukou patriarchát. Nejvíc mi vadilo, že byl film v češtině - chápu, že už slovenštině mladá generace nerozumí, ale nejsem si jist, jestli tohle je film pro ně, tak proč to takhle kazit. ()