Zakázaná zóna

• Velká Británie Monsters (více)

Uplynulo šest let, kdy NASA objevila mimozemský život v naší sluneční soustavě. Sonda, která přinesla tento revoluční objev, se vrací na Zemi se vzorkem neznámé formy života k podrobnému zkoumání. Při vstupu do atmosféry ovšem sonda havaruje nad Mexickým zálivem a dojde k úniku této neznámé formy života, která se velmi rychle adaptuje na zemské podmínky. Na Mexiko je ihned uvalena karanténa. (PetriK12)

juta

Škoda, některé záběry jsou rozhodně hezké, hlavně ty zachycující neobvyklou přírodu, nebo zničené město plné poházených odpadků, které vytvářejí atmosféru, ale hlavní věc, na kterou se mělo soustředit > POŘÁDNÝ děj a né obyčejná nuda o dvouch mimoních snažící se dostat přes zakázanou zónu plnou blikajících, pářících se chobotnic. Ten konec taky nestál za nic. ()

paascha odpad!

Aniž bych to musel absolvovat, verbalova vize rozboru je natolik odstrašující, že švihám odpad z fleku:-))) ()

Shakers

Gareth Edwards chcel za malý peniaz dodať veľa muziky, no moc sa mu to nepodarilo. Oceňujem nápad a štýl, akým to je natočené, nikdy sa moc veľa s monštier neukáže a tak je všetko obalené rúškom tajomstva a divák si môže len domýšľať podľa obrysov s hmly ako také monštrum asi vyzerá. A nevadilo mi to. Edwards podobne pristupoval aj ku svojmu neskoršiemu filmu (Godzilla), no ten bol oveľa zaujímavejší ako toto. V prvom rade mal prachy a mohol ukázať viac. A za druhé príbeh je tu vymyslený celkom šikovne, no vo filme sa veľa toho nestane. S tolkého chodenia a putovania som bol aj pri krátkej minutáži celkom unavený aj za hlavné postavy. 55% - 3* ()

Big Bear

Naprosto parádní záležitost ! Tak teď už vím jak se Emzáci dostali na zem. S ,,dvojkou'' Monsters - temný kontinent to opravdu prakticky nijak nesouvisí, snad jen originalitou námětu a tou mimozemskou náplavou. Tohle mi ale sedlo mnohem víc. Já rád roadmovie a tahle vedla z Mexika do USA. Oba hlavní hrdinové byli sympaťáci a nakrátko ostříhaná Whitney Able v kraťáskách byla dost sexy. Jak je opět vidět, ke slušnému scifi filmu netřeba nějaký šílený rozpočet a množství digitálních triků. A vlastně ani moc herců :-). Snad jen ti Emzáci nemuseli vypadat jako chobotnice, ve dvojce to byla mnohem zajímavější zviřátka. Gareth Edwards je šikovnej chlap o tom žádná a tohle se mu povedlo. Je to totiž parádně civilní. Jako kdyby jste byli na dovče třeba v Chorvatsku a něco se tam stalo a vy se samo sebou snažíte dostat domů. Jenže vše už má v rukách armáda a každej lístek na poslední loď či letadlo stojí nekřesťanské prachy... Tak hledáte alternativní cestu i za cenu, že to nemusí být úplně bezpečné... Moc se mi to líbilo! Dávám za 4 choroše. * * * * ()

Madsbender

"Je divné se na Ameriku dívat zvenku. Prostě sedět kousek od ní a dívat se dovnitř." Edwards nám posiela fascinujúcu pohľadnicu zo sveta, ktorý si príroda pomocou obrovských ctulhuovských octopoidov berie späť. Monsters je pre mainstreamového diváka len ťažko stráviteľná, iná road movie v kabátiku depresívneho sci-fi thrilleru, ktorá medzi riadkami a prostredníctvom postavy fotografa (Scoot McNairy je pre mňa vychádzajúca hviezda, ktorú budem pozorne sledovať) ukazuje spoločnosť, odsúdenú na zánik, a ľudí, ktorí len čakajú vo fronte na smrť. Práca s kamerou je jednoduchá a pritom famózna - krása otvorenej krajiny, odrazy vo vode a neskutočne živé farby. Záver je prosto nádhera. Prekvapenie a možno aj film roka, ktorý pracuje so žánrom v indie formáte vzpierajúcom sa bežnému laickému divákovi a ohuruje "post-rapokalyptickou" campovou estetizáciou starých monster snímkov s priliehavým kabátikom a nánosom prachu. Dalo by sa o tom písať oveľa viac, ale nebudem to zbytočne predlžovať. Facka milovníkom tradičných AAA blockbusterov. 100% P.S.: Nová Godzilla je v dobrých rukách. ()

Pilda17

Očekávání ohromné a co z toho? Pár scén, kdy monsters byli vidět a to je všechno? Většina filmu ohromná nuda. Jak je hodně známé, nikdy nedejte na trailer. Prý nejlepší film posledních let s monstrama, řekl bych spíš nejhorší... 3/10 = 30% ()

Ruut

Tenhle film má tu smůlu že první svět šokoval Cloverfield a vzápětí dovedl nový subžánr k dokonalosti District 9. Navíc stojí hnedle kousek od královského béčka The Mist od Darabonta. Monsters se mi líbí díky své civilnosti (uřvaný Cloverfield mě spíš sral) a díky naprosté realističnosti (??? jak to můžu soudit, že) zobrazení světa, ve kterém si to už léta peláší po Zemi něco jiného. V podstatě civilní vztahové drama pro dva lidi, jen občas přihopsá NĚCo fakt velkého a nad/mimozemského. 70% ()

misterz

Trailer sľuboval najlepší monster film za veľmi dlhú dobu. Nad týmto veľkohubým vyhlásením nezostáva nič iné, len sa z chuti zasmiať. Veď okrem pár scénok v tme (to aby sa ušetrilo), kde aj tak divák vidí zväčša iba vlnenie chápadiel, som tu monštrá moc nevidel, teda ak nerátame tú srandovnú červenú blikajúcu chobotnicu, predtým pár záberov v TV a pár mršín. V tomto smere porovnávať film s Cloverfieldom je naozaj bláznovstvo, to sa ani nedá. A to po efektovej, atmosferickej aj obsahovej stránke, snímok s týmto nemá nič spoločné. V tomto prípade sme sa dočkali len nudnej a nič nehovoriacej road movie drámy v prostredí rodiaceho sa nového sveta bez ľudí (to je asi aj jediná vec čo dokázala zaujať). Ale čo naplat, keď samotné filmové spracovanie tejto apo/postapo myšlienky dýchalo lacným výpredajom z Kauflandu? Aj po dramatickej stránke je to len štandardná vecička. Bohémsky chlapík a rozmaznaná bohatá dcéruška sa spolu trmácajú do vysnívaného domova a počas prekonávania rôznych prekážok na konci zistia, že sú si súdení. Skrátka lacné a povrchné. Strata času. 35/100 ()

liskam

Tak trošku nudná záležitost. No budu upřímný... né "trošku" ale hodně! Možná by v tom někdo hledal hubokomyslné odpovědi na nevyřeš´čené otázky ohlkedně bytí, existence, soužití, a vlastní lidské identity. Ale v tomhle snímku nic takového není. Je to prostě nudná cestopisná blbost při které si musí každý divák říci.. je to opravdu tak pitomé, a nebo jsou tam nějaké skrité otázky....?? Nic v tom není. Je to prostě pitomé. Za mě 30% ()

Omnibus

"Romeocas s Julií, chobotemzy šmírují." Překlad do pozemštiny: Romeo je Andrew, což je děsný vocas a neúspěšný sexuální loudil, Julie je Sam, celkem jedlá tatínkova holčička, která střídavě vrhá zasněné pohledy do kamery nebo vyčítavé na Andrewa. Ty první jí sluší, u druhých nevíme, jestli ji víc sere Andrewovo nešikovné sexuální harašení a nabídka umýt jí záda nebo fakt, že se na tak samozřejmou věc vůbec ptá, blbec, místo aby konal. Chobotemzy jsou otravné, přerostlé brokolice se světélkujícími chapadly, které výhružně vrčí na imigracechtivé Mexikánce, v řece prdí bublinky jako já ve vaně a sem tam sežerou nějakého komparzistu, pohříchu zcela mimo záběr kamery. KARANTENNÍ OKÉNKO: [][] Při pokusu o překonání gigantické zdi mezi USA a pařeništěm pro emzáky je nejtěžší: A) Nepoplést si strany! Odkud a kam se chci dostat a proč. B) Najít v nepřekonatelné zdi díru, ideálně o velikosti Pentagonu. C) Nepřerazit se o niekoľko desiatok tabúl "Infected Zone". D) Nepřerazit se při pokusech dostat se Sam do kalhotek. [][] Jen dva cudné pohledy na... MONSTRÓZNÍ zeď. Tvl, a nás málem lynčovali kvůli malinké zídce v Matiční. ()

sochoking

"Jestli vlastní i hotel, tak jsme v prdeli ! " Kedže mám rád romantické filmy a cez slzy šťastia som nevidel, aká strašná to bola peachovina, nemôžem inak, len za štyri! ( Zajtra čakám v pošte od jedného svojho vyznávača slová o tom, aký strašný gay som! A možno už aj dnes. ) Mimochodom, benzínka by bola dobrá základňa: cigy, pivo, porňáky... ()

Legas

Děkuji za tento inteligentní sci-fi film, spíše tedy drama / road movie. Pátou hvězdičku dávám za samotnou realizaci filmu, že si někdo dal tu práci vyprávět příběh mimo zaběhaná klišé béčkových sci-fi hororů s bezdůvodně krvežíznivými monstry. Je to podvod na mainstreamového diváka, ale o to víc tomuto filmu fandím. Protikladem tomuto filmu budiž Světová invaze. ()

Šakal

Na cestě po Mexiku , s malou obměnou. Místo průvodcovského (ryze pánského) dua Bartoška-Donutil, zde má naštěstí (nic proti vám pánové) zastoupení i nežnější část pohlaví... Pokud čekáte akční apokalyptickou sci-fi podívanou, plnou krvelačných, po lidské krvi prahnoucích, monster, velkolepých výbuchů, velké neohrožené armády vojáků, prezidenta usedajícího do kokpitu stíhačky....čekejte dál popř. se obraťte na jinou adresu. Pokud se spokojíte s komorní (čti příjemně civilní) volně plynoucí road indie movie, předkládající jentak mimochodem několik aktuálních otázek, nenutící vám však svou představu a zaujmutí jednoznačného stanoviska, mohli by být monsters snímkem pro vás. Sympatické, navzdory (díky?) své jisté naivitě. Přesto, mému subjektivnímu pohledu, neporovnatelně bližší, než drtivá většina současné megalomanské „konkurence“. Narozdíl od zdejší většiny, však nejsem přesvědčen, že Godzillaje tím snímkem, který chci od G. Edwardse vidět resp. cesta, kterou by se měl ubírat. Rád se však nechám přesvědčit o opaku..... Pouze přemýšlím, co asi mělo znamenat, to závěrečné rendezvous u benzínové pumpy. Zpočátku to vypadalo, že tihle inteligentní hlavonožci, přišli pouze omrknout současnou vyhrocenou (politickou) situaci na místní kabelovce resp. jak si stojí jejich americký soused za zdí, vzápětí však spíše na milostné hrátky s jiskřivou předehrou a možnou inspirací (popostrčením?) pro ústřední pár. Možná přišli ale pouze dotankovat. 75% zajímavý komentář (pro mě): JFL ()

Webb

Neakčnost nemusí nutně znamenat mínus, stejně jako naprosto minimální počet záběrů na monstra. Snímek vzhledem k tak malému rozpočtu byl přetaven na road movie, což mi nevadí. Lepší dojem ale film ve mně nezanechal. ()

Sobis87

Film Monsters Garetha Edwardse je nízkorozpočtovým nezávislým filmem, který jakožto mnoho dalších zkoušel štěstí na filmovém festivalu, kde by se v případě úspěchu mohl dostat do širší distribuční sítě. Úspěchu se vskutku dočkal a pozitivní festivalové ohlasy byly spolu s trailerem tím hlavním, co upozornilo širší diváckou obec na tento film. Samotný název filmu budí dojem béčkové podívané, kde se to bude hemžit všemožnými monstry, čemuž napomáhala i zveřejněná synopse uvádějící, že se jedná o film, v němž „dva lidé putují skrze Mexiko zamořené nebezpečnými mimozemskými stvůrami“. Pozitivní kritiky zároveň dávaly najevo, že se nebude jednat o „pouhé béčko“ určené pro fanoušky žánru sci-fi, potažmo hororu, čímž se film Monsters okamžitě zapsal do podvědomí diváků jakožto malá událost hodna pozornosti. Po uvedení do běžné distribuce byl film však přijat značně rozpačitě, čemuž nasvědčuje 60% pozitivních z celkových 72 recenzí na serveru RottenTomatoes, průměrné hodnocení 6.6/10 na americké filmové databázi IMDB a v průměru 60% na Česko-Slovenské filmové databázi, přičemž nemálo uživatelů neváhalo dát filmu nejnižší možné hodnocení. Takové výsledky jsou v rozporu s počátečním nadšením, kdy se o filmu ještě téměř nic nevědělo, a já nepochybuji, že za pozdější negativní reakce mohou nesprávná divácká očekávání utvořená na základě zavádějícího názvu a nepříliš konkrétní synopse, neboť obojí slibovalo žánrovou podívanou, kterou Monsters ve výsledku prostě nenabízejí.________ Je pravda, že fikční svět tohoto filmu ona monstra opravdu obývají a postavy o nich často hovoří, ve filmu se však objevují poskrovnu, žánrovou funkci naplňují jen ve dvou nebo třech scénách a po většinu stopáže představují jen tušenou hrozbu, než aby byla vyobrazována explicitně a přímo zasahovala do děje. V žánrovém filmu monstra fungují jakožto hrozba pro hrdiny, což platí i pro tento film, avšak jejich působnost je zde značně omezena a místo hlavních činitelů zde figurují spíše jako pouhé články z celkového obrazu fikčního světa – stejně jako např. vědomí o zabíjejí delfínů v Japonsku dotváří naši představu o tamní kultuře, tak i existence monster ve fiktivním Mexiku představuje pouhý výřez z celku. Při pouti Japonskem můžete narazit na rybáře mordující inteligentní vodní savce, ale pokud se s nimi nepustíte do křížku, zůstávají pro vás jen vizuální „atrakcí“, což je i případ existence monster v tomto filmu. Nutno dodat, že tímto přirovnáním nezaujímám žádný osobní postoj k situaci v Japonsku a účelem předešlých řádků není prvoplánové či dokonce provokativní přirovnání japonských rybářů k „monstrům“ – jedná se čistě o nezaujatý příklad odkazující na národnostní fakta.______ S přístupem k monstrům souvisí i povolání hlavní postavy a s tím spojený koncept celého díla. Andrew je fotograf, který má za úkol dopravit dceru svého zaměstnavatele z „infikovaného“ Mexika zpět do Ameriky, přičemž plány na původně zamýšlenou bezproblémovou cestu ztroskotají a dvojice je nucena podniknout nesrovnatelně nebezpečnější pouť skrze zónu, kde se volně pohybují monstra. Andrew je dokumentarista a musí podniknout cestu skrze specifické území - film rezignuje na vyprávění uceleného příběhu založeného na kauzalitě a místo toho se přibližuje formě epizodického cestopisu – jakoby neexistoval odosobnělý vypravěč třídící události ve filmu na ty důležité pro příběh a na ty, které není nutné ukazovat, neboť nijak neposouvají vyprávění kupředu. Místo toho sledujeme dění, jako bychom byli členy Andrewova dokumentaristického štábu zobrazujícího fiktivní Mexiko ve vší své všednosti a přirozenosti. V hollywoodském filmu bychom byli svědky útoku monster na vrtulník nebo rovnou na celé město, zde vidíme už jen zdemolovaný vrak a trosky, což přidává filmu na uvěřitelnosti (v rámci mezí), neboť chybí onen scenáristický konstrukt, kdy se hrdinové vždy „náhodou“ dostanou do centra dramatického dění, aby to měl divák vše tzv. z první ruky. Samozřejmě byl tento přístup zvolen i z hlediska úspor, neboť film stál pouhých 15 000 dolarů, což je na dnešní poměry nevídaná částka a za takovou sumu se v Hollywoodu nenatočí ani ta jedna akční scéna, natož pak celý film. Při pohledu na některé scenérie či trikově náročnější scény zůstává rozum stát nad tím, jak dobře vzhledem k rozpočtu Monsters vypadají a člověk začne pochybovat o šetrnosti hollywoodských studií.______ Film Monsters je, jak již bylo řečeno, fiktivním cestopisem, ale zároveň věnuje velký prostor i ústřední dvojici a jejich pomalu se budujícímu vztahu v duchu konverzačních dramat. Trochu nadneseně by se dal tento film přirovnat k filmům Před úsvitem a Před soumrakem Richarda Linklatera, především pak tedy k druhému jmenovanému, kde se muž a žena procházejí po Paříži a rozmlouvají o všem možném. Monsters se sice nemohou pyšnit tak kvalitními dialogy jako Linklaterova konverzační série a jsou více konstruované, ale jistá podobnost tu bezpochyby je. Jak Andrew, tak i Samantha mají své osobní problémy, které postupně odhalují s narůstajícími vzájemnými sympatiemi a film funguje dobře i v této osobní rovině, i když nepřináší nic nového. Při vyprávění divák neustále zaujímá hledisko hlavních postav – např. ve scéně, kdy se dvojice plaví po řece, se za kopcem odehrává konflikt mezi armádou a monstry, přičemž veškerá akce nám zůstává ukryta a jediné, co vidíme, jsou záblesky výbuchů promítávající se do oblohy nad kopcem. V tomto ohledu se Monsters podobají Spielbergově Válce světů, kde jsme také nemohli nahlédnout na nepochybně masivní konflikt, neboť postavy nevylezly na vrchol kopce, za kterým se vše odehrávalo a raději utekly do bezpečí. Takovýto přístup je v přímém rozporu s klasickým pojetím letních blockbusterů, v nichž je každá záminka k vyobrazení nějaké divácky vděčné atrakce bez váhání využita._______ Režisér Gareth Edwards prakticky ještě více prohlubuje koncept, kterého užil Frank Darabont v Mlze, kde béčková zápletka o zrůdách schovaných ve všudypřítomném mlžném oparu sloužila jako kostra pro působivou psychologickou studii jedinců v mezních situacích. Jen v Monsters je místo psychoanalýzy hlavním cílem uvěřitelné vykreslení fikčního světa v duchu: „jak by to vypadalo, kdybychom se museli dělit o náš svět s tvory mimozemského původu“, přičemž zde nakonec nejde o žánrový film obohacený o nezvyklé prvky, nýbrž o indie film obohacený o prvky žánrové.____ Vzhledem k výše zmíněnému lze chápat rozhořčení některých diváků, kteří se v souvislosti s názvem filmu těšili na něco zcela jiného, zároveň je však třeba být shovívavý k tvůrcům a tolerovat jejich osobitou vizi, která filmový svět obohacuje nepochybně více než další žánrový destilát naplňující zaběhlé konvence. Monsters sice nejsou bezchybným filmem, avšak jako alternativa k předvídatelným hollywoodských produktům slouží velmi dobře. Nadšené reakce rozhodně nejsou nemístné, ale na druhou stranu i ony zdrcující kritiky jsou vzhledem k „nediváckosti“ celého filmu docela pochopitelné. () (méně) (více)

Jordan

zaujímavé, aké filmy generuje csfd ako podobné... ani jeden z tých, ktoré mi pri sledovaní "monsters" napadli, tam nie je - a sú to filmy ako "troll hunter", "cloverfield", "ropáci", "district 9" prípadne španielske "rec" alebo dokonca aj darabontovu "hmlu"... každopádne - veľmi sústredený a s nadšením, citom a láskou urobený film, mám rád práve takéto žánrové posuny, takéto hranie sa so synkretizmom: romantická roadmovie na pozadí monster-sci-fi, no zároveň ekologický katastrofický film na pozadí komornej drámy dvoch ľudí, z ktorých každý sa nachádza vo svojom živote v zaujímavej (možno by sa dalo povedať až "hraničnej" - krásne to korešponduje s priestorovým zasadením filmu) situácii; gareth edwards bol scenárista, režisér, d.o.p. a špeciálny efektár, čiže pomerne "autorský" film - o to viac klobúk dolu; ()

Anderton

Nezávislá variácia Vojny svetov alebo Hmly. Mne prišla na um v závere aj Priepasť. Tie ostatné sú už spomenuté. Klasická obžaloba americkej armády, ktorá vidí nepriateľov vo všetkom, čo je cudzie. Paralely s americkou imigračnou politikou "južných" prisťahovalcov, možno aj s kartelovou vojnou v Mexiku. Problém je v tom, že Edwards nedokáže absenciu trikov a akcie (čo vôbec nevadí) nahradiť skutočne sugestívnou atmosférou, ktorá by diváka pohltila, alebo myšlienkami, ktoré sme ešte v podobných scifáčoch nevideli. Pointa a záverečná scéna sú výborné, ale záverečná pasáž mohla byť spracovaná profesionálnejšie. 70%. ()

AppleCore

Jak tak pročítám komentáře, tak zjišťuju, že všichni čekali víc díky traileru. Ale lidi, ten trailer nesliboval žádný akční orgie, ani nic, co by se akčním orgiím mohlo přirovnat. Trailer sliboval drama o dvou lidech, kteří se pokouší dostat ze zamořenýho Mexika do Ameriky (jednoduše řečeno). Sliboval, že nám film ukáže jejich dlouhou a nebezpečnou cestu, ale o akci nebyla žádná zmínka. Upřímně řečeno konstatuju, že ty monstra a vůbec veškerý prostředí je jenom jakási kulisa pro ozvláštnění děje, kdyby to tam nebylo (nebo kdyby tam místo mega chobotnic bylo pár normálních vopic), tak je film skoro stejnej, ale kulisa je to zatraceně působivá a klidně bych na to čuměl další dvě hodiny. Jediná chyba, kterou film má, je název, kterej vás asi přesvědčoval o tom, že to bude Monstrózní podívaná plná Monstrózních Monster miliónů druhů. Tak tomu, ale neni (i tak je to Monstrózní). Kamera si jede po vzoru trháku District 9 (ale je chyba film porovnávat právě s timhle, i když se nic jinýho nenabízí. Leda Cloverfield, to je ale zase úplně jiná liga, neni to ani stejnej sport) a hlavní duo hraje bezvadně. Všechno je podkreslený famózním hudebním doprovodem, kterej se nijak nevtírá, ale zároveň vytváří potřebnou atmosféru. Nebudu dál žvanit a vy dvouhvězdičkáři a níž se jděte bodnout ;) ()

Kothy

A kde jsou ty ufoni? Jako atmosféra dobrá, ale vidět tam není vůbec nic... Naštěstí se mu nová Godzilla povedlá víc. :) ()

Smok

Ku môjmu filmu niekto zabudol pribaliť aj atmosféru, čo je veľká škoda, lebo na červeno nasvietené chobotnice z kosmíru a ani ľudia pobehujúci v plynových maskách v Zona Infectada ju vyčariť nedokázali a boli skôr na smiech. BTW tie plynové masky som vážne nepochopil, ale zrejme si niekto povedal, že to v konečnom dôsledku bude vyzerať strašne hororovo a cool... ()

Kdo natočí Ostrov lebek?

Kdo natočí Ostrov lebek?

17.09.2014

Přidělování monstrózních blockbusterů režisérům malých nezávislých filmů pokračuje. Gareth Edwards se po Monstrech dostal ke Godzille. Colina Trevorrowa po Vlastní zbraň podmínkou čekal Jurský svět.… (více)

Trochu tradiční, trochu jiná Godzilla

Trochu tradiční, trochu jiná Godzilla

10.02.2013

Natáčení má odstartovat už příští měsíc (s premiérou plánovanou na květen 2014), ale Frank Darabont prý ještě na poslední chvíli piluje dialogy. Tvůrce nejlepšího filmu všech dob (alespoň podle… (více)

Nová Godzilla bude „realistická“

Nová Godzilla bude „realistická“

19.09.2012

Studio Warner Bros. a produkční společnost Legendary Pictures plánují nový film o legendárním monstru už několik let. Až teď ale projekt konečně dostal zelenou a jeho premiéra je stanovena na 16.… (více)

Pokračování: Wanted 2, Monsters 2, M:I:V

Pokračování: Wanted 2, Monsters 2, M:I:V