Film Avatar: The Way of Water nabízí filmový zážitek na zcela nové úrovni. James Cameron vrátí diváky zpět do nádherného světa Pandory ve velkolepém a strhujícím dobrodružství plném akce. Ve filmu Avatar: The Way of Water se po více jak deseti letech znovu setkáváme s Jakem Sullym, Neytiri a jejich dětmi, kteří stále bojují za to, aby se udrželi v bezpečí a naživu. (Falcon)

petrsponar

Tak je to tady,po dlouhých 13 letech nám Iron Jim nadělil druhého Avatara. A já jsem naprosto spokojen s tím co jsem právě viděl, vizuální stránka opět bravurní a ta voda,ta voda s vodou se může jít nějaký aguaman a druhý Black panter vycpat. Jako by to bylo včera když jsem viděl jedničku a zde se opět krásně pracuje s vizualizací, prostředím s tématy a charaktery, jasně příběh není nijak zvlášť originální,ale to tu nějak neřeším, hlavní byly ty emoce, hudba a parádní vizual který je opět špičkový jako bych byl přímo tam. A jelikož jsem nečekal že Avatar 2 mi dokáže vyvolat slzy jak štěstím tak i smutkem při pár scénách jako u jedničky,takže tím padem splněno a to je hlavní. Miluju to ,je to prostě bomba ()

Karlos8

Detaily, detaily a zase detaily. Neskutečně precizní práce všech, kteří se na tomto snímku podíleli. Tři hodiny skvělého vizuálu, který podtrhuje pozvolna rozvíjející se příběh a důraz na poznání a pochopení jednotlivých zvyklostí, tradic či způsobu života. Určitě zde lze najít nějaké nesrovnalosti, ale to nic nemění na tom, že se jedná o důstojné navázání na první díl. Zdá se, že tento svět v sobě skrývá mnoho neobjeveného. Uvidíme, co James Cameron přinese příště. ()

Daniel2003

Revoluce se nekoná, ale hezky se na to dívá. První Avatar bral dech svým přelomovým audiovizuálem, což ten druhý už zreplikovat nedokáže. Na druhou stranu, vodní scény jsou v rámci triků opravdu daleko před konkurencí. Jenže právě kvůli odeznění wow efektu se tentokrát kritika scénáře znásobí. Ten je totiž opět jednoduchý a nenabízí nijak zásadní prokreslenost nebo zajímavé zvraty. To jediné mě mrzí, protože takhle u mě Avatar nikdy nebude bodovat tak, jak by mohl. 7,5/10 ()

Frca

James Cameron ukazuje, že i po 13 letech od uvedení prvního dílu má Avatar stále co nabídnout. Jo, už to nemá ten WOW efekt, jaký měl první Avatar, ale to sakra ani trochu nevadí. Seznamování s obyvateli Pandory jsme si odbili už v tom prvním dílu, tudíž je zde místo na mnohem osobitější a komornější příběh. Pandora vám ukazuje další svoje taje a ten vizuál je prostě super. Jsem rád, že Cameron dokázal přijít po letech s něčím novým a dokázal se přizpůsobit dnešní době Ze scén se vám tají dech a ty všudypřítomné dokonale vypiplané barvy vás prostě nechají ve stavu absolutního úžasu. Opravdu doufám, že budou další díly. Byla by to škoda, opustit tento skvělý filmový svět. ()

1Vojta1

Špatní prohráli jak nejvíce mohli, dobří vyhráli jak nejvíce mohli, přes 3 hodiny mého života byly pryč a já mohl jít konečně domů. Efekty, jakkoli přelomové, jsou jen polovina práce. Ve scénáři je to celkem podobná, přesto o něco horší kostra prvního dílu. Soundtrack byl od minula takřka nedotčen, ani po této stránce se člověk tedy nemá moc na co těšit. Budiž filmu připsáno k dobru alespoň těch pár cool nových futuristických udělátek, co si lidé přivezli na svém druhém turnusu sekání pralesů. Působí na plátně stejně dobře, ne-li lépe, jak minule. Po emocionální stránce to ale celkem selhává, protože si stejně člověk reálně nepamatuje příliš postav a upřímně ani nemusí, protože jsou v tomto filmu místní evidentně nesmrtelní, tak proč se o ně vůbec bát? Nakonec budete stejně rádi, že vás po tom neskutečně utahaném, nekonečném zakončení pustí konečně z kina domů. ()

Hora1000

Krásná grafika a 192 minut primitivního příběhu, který vám nic nedá? Ano.  Poprvé to mělo alespoň nějaký význam, bylo to převratně udělané a fantasy/scifi filmů nebylo všude jak hnoje a tak člověk ledacos odpustil. Proč, ale dělat to samé znovu? Dělám si srandu, vždyť já vím. MONEY :) ()

mivr

Tak, dožil som sa pokračovania po 13 rokoch. Príjemný a napínavý druhý diel bol pastva pre oči a detaily. Hoci som nevidel v IMAX, ale to štandardné 3D + 4D Box zážitok bol s pevnený pre hlbšie splynutie na Pandore. Akcia bola viac osobnejšia ale dynamická, no udalosti miestami drsnejšie. Soundtrack tu nebol až taký výrazný ako v prvom filme. Som rád že konečne som mohol vidieť "normálne" scifi s úžasnými momentami. Oproti prvému dielu tu bolo oveľa menej reálnych hercov, ale nevnímal som to ako problém, možno len moja osobná výhrada. V Avatar 3 to môže byť všetko inak, to uvidíme a nebudeme čakať až tak dlho :). Ešte dodám, že tá cez 3 hodinová stopáž pretiekla rýchlo a osobne mi nevadila. 16.12.2022 ()

AndrewNewman

Tých 13 rokov sa Cameron určite nevyhrával so scenárom. Avatar je po dejovej a dialógovej stránke opäť na minimálnej úrovni, ale opäť tomu pridávajú zaujímavé postavy a hlavne najväčším ťažiskom celého filmu je Pandora. Po vizuálnej stránke je to pre mňa zrejme ten najlepší film v tomto storočí. A celkom ma bavilo aj to rodinné dobrodružstvo, ktoré mi pripomínalo sympatické príbehy od Pixaru. Avatar má veľa chybičiek, ktoré by ste našli v dialógoch a deji, ale na druhej strane je Pandora tak krásna a úžasne vytvorená planéta, že sa tomu skrátka nedá odolať. Zrejme nemusím pripomínať, že minúť film v kine a pozrieť si ho doma je obrovská chyba. ()

yazik

Po vizuální stránce nemám co vytknout. Ale příběh, to už je věc jiná. V podstatě za tři hodiny jsem pořádně nepochopil, co mělo být smyslem. Jestli všem šlo jen o pomstu proti jedné či dvěma osobám? Vážně? A ve finále se nic nevyřešilo, to asi aby mohlo být pokračování? Scénář mi silně připomíná svojí "hloubkou" poslední díly hvězdných válek. Bohužel, úplně promarněný potenciál. ()

wallax

V roku 2009 nás James Cameron ohúril viac ako 2 a pol hodinovou luxusnou vyfarbičkovanou nádherou. Po 13 rokoch prináša opäť mysteriózny svet Pandory a znovu nás ohuruje...tento krát ešte dlhšie ako v prvej časti a to o ďalších 30 minút viac. Film ma cez 3 hodiny a je to opäť pastva pre oči (a nie len pre oči). Scenár nevybočuje z nastavených liniek prvého dielu, len sa zamenil zámer. Tento krát nejde až tak o peniaze a nerastné bohatstvo (aj keď tejto myšlienky sa nebeskí ľudia stále držia, veď ako inak, sme chamtivá chamraď a čo má pre nás cenu to musíme mať) ale ide o obyčajnú pomstu. Cameron nás presunul z pralesa do vody a tomu prispôsobil aj faunu a flóru tejto časti kontinentu. A bolo to v skutku nádherné. Oproti prvému filmu sa hlavným hrdinom rozrástli rodiny a film prináša aj vývoj rodinných pút a nových obyvateľov v novej komunite. Scenár rozvíja a posúva ďalej celý svet a jeho prostredie a keďže sú už naplánované ďalšie 3 diely, bude určite zaujímavé sledovať s čím nás chce režisér ešte zoznámiť a aké sú jeho plány a nápady. A bude zaujímavé to vidieť v 3D, preveriť kam sa za posledných 13 rokov posunula technika a pri tom sledovať silné a zároveň krehké väzby medzi hlavnými postavami a ich rodinnými príslušníkmi, zvieratami, rastlinami, sledovať ich vývoj v komunitách a ako si poradia s ďalšími nástrahami zo strany votrelcov - nebeských ľudí (je veľmi pravdepodobné, že aj ďalšie filmy sa ponesú v tomto konštrukte, keďže Pandora ako živý systém je vo filme ukázaný ako funkčný organizmus, ktorý komunikuje so svojimi obyvateľmi na vysokej úrovni, je harmonicky vyvážený a vlastne nemá žiadneho nepriateľa v rámci planéty, a ten prichádza vždy len externe z vesmíru. Ale uvidíme). Vývoj postáv a ich vzťahov, rodinné úlohy otca, matky a detí, zároveň vzťah dvoch náčelníkov a ich vzájomná úcta ale aj rivalita, či postavenie veľmi dobre dotvárajú dojem z kmeňového prostredia. Bez toho by to bola len bezduchá lovecká akcia a vyvražďovačka. Takže, krásny film, dlhý film...veľmi dlhý film...s tradičným posolstvom už veľa krát omielaným, ale vo vizuálnom kabátiku, ktorý stále ešte baví...4/5 PS: Hudbu robil mne doposiaľ neznámy a relatívne nový skladateľ Simon Franglen, ktorý toho zatiaľ nemá až tak moc na svedomí (robil hudbu k posledným The Magnificent Seven (Sedem Statočných) a zopár seriálov a k dokumentom. No musím povedať, že odviedol dobrú prácu a soundtrack bol skutočne hodný ostatných kvalít filmu. Tak to ale už v poslednom čase býva...aj filmy, ktoré za veľa nestoja, mávajú skutočne dobré soundtracky...Tu to ale celé krásne ladilo a ani hudba ani film nezaostávajú jeden za druhým. ()

Piedone

Úspešne som sa vyhol prvému dielu a tu to bude podobne. Filmy plné digibordelu ma už pred nejakým časom začali neskutočne nudiť. ()

BradleyT

No, ruku na Srdce, svetoborne herecke vykony se nekonaly. Snad dve hodiny se Dali vyskrtat, a slouzi Jako plejada oceanografickeho SciFi muzea. Akce je velmi Malo a kdyz uz tak patetickeho. Je to proste krasne becko, neverim, ze Si Toho nekdo bude za rok dva povazovat. ()

Dzoumen

Nejočekávanější film roku jsem si nesměl nechat ujít. Na Avatara jsem šel 2d, ale myslím si, že na 3d nebo 4d je úplně dělanej. Přišlo mi, že film je kvalitně udělaný jak jednička, příběh není úplná pecka, ale každopádně film zabaví a vizuálně je perfektní. ()

Vont

Krásný a především neskutečně vizuálně zpracovaný film. Stopáž vůbec neuškodila, naopak jste si mohli o to déle užít prostředí Pandory. Přestože moc sci-fi nemusím, tato čestná výjimka mě opravdu pohltila. Viděl jsem v Imax 3D. 95% ()

Dixieboy

Vizuální lahůdka postavená na nijakém ději, což je celkem škoda. Ale coby obrovský fanoušek rostlinného a živočišného světa jsem byl opět v nebi. James vytvořil opravdu nádherný svět jak na souši, tak pod vodou a snad se mu podařilo poukázat na ochranu životního prostředí zase o trošku víc. Oscaři v technických kategoriích jsou jistotou a bude to zasloužené. ()

White-Man

Přejdu rovnou k hodnocení. Tři a půl hvězdičky. Jelikož taková možnost tady není, zvolil jsem nakonec čtyři hvězdičky s tím, že očekávám za dva roky nějaký větší posun v příběhu, jinak půjdu nemilosrdně na tři. A teď k samotnému snímku. Návrat na Pandoru byl fajn, ale „posazení se na zadek“, jak tomu bylo u prvního dílu, se nekonalo. Mnoho lidí v recenzích píše, že tři hodiny uteče, jako voda, ale já s tím souhlasit nemohu. Posledních 30 minut bylo ubíjejících a klidně bych snímek o tuto hodnotu zkrátil. První třetina byla fajn a skutečně rychle utekla. Druhá se už ale zbytečně natahovala a ani ten podmořský svět nebyl nijak vyjímečný. No a třetí část už byla úplně přestopážovaná a po 20 minutách byl závěrečný konflikt jedna velká nuda. Nejvíce směšná věc ale byla snaha záporáka o vydírání Jaka. :-) Chápu, že popravovat děti se mu nechtělo, ale proč takhle blafovat a ještě k tomu hned dvakrát? Vyloženě k zasmání. CGI bylo fajn a obrovský rozpočet jde poznat. Za to určitě palec nahoru, protože mnoho nových velkofilmů má CGI často dost bídné, vzhledem k rozpočtu. U filmu jsem se bavil, ale jeho zkrácení by nebylo vůbec od věci. ()

stafino

Celý budget míňali prvých 12 rokov na vizuálne efekty a v poslednom roku si uvedomili, že zabudli zaplatiť za scenár. 45% ()

prazakj

Oh my. Když jsem šel do IMAXu na druhý díl, vracely se mi vzpomínky na první. Zima 2009, venku sněžilo a po konci jsem si uvědomil, že jsem se po dlouhé době ocitl v jiném světě. Perfektní hudba, na tehdejší poměry skvělý obraz a všechno do sebe skvěle zapadlo. Jen příběh byl lehce předvídatelný. Posun vpřed o 13 let. Tentokrát jsem však z kina odcházel zklamaný. Proč? Protože mi zůstalo v hlavě více otázek než odpovědí. Teď vám to trochu rozpitvám na tři menší úseky. A pozor, včetně spoilerů. 1) Příběh. Z tohoto pohledu je to snad ještě slabší než jednička. Film má tři části - úvod do děje, objevování krásného nového světa a závěrečnou bitvu. Už ale v první části vlastně nechápete některé souvislosti a to i v případě, že jste obeznámeni s prvním dílem. Například: proč Cameron používal recyklované záběry z jedničky (odchod pozemšťanů, Halelujah hory)? Proč se vůbec vracel Quaritch jako modrásek (a ještě navíc přežil!)? To nebylo dost financí na jinýho záporáka? Proč při každém příletu tolika raket musí lidé spálit tak velký kus země, protože neumí vypnout motory včas? Kdo je otcem Kiri? Kdo je matkou Spidera? Proč jsou děti tak strašně naivní a opakují ty samé chyby dokola? Proč hned v druhém díle je postav jak na Orloji (asi aby se dal někdo případně postrádat)? Proč v závěru bojuje proti pozemšťanům rodina Sulleyových s kmenem Metkayina, ale jakmile se začne potápět loď, všichni z kmene je opustí? Kam se poděly všechny mechakrabi a ponorky, když ve výsledku po nich jde jen jedna? Jak to, že generál přežil dušení pod vodou na dně moře, když tam byl několik minut? Proč je Kate Winslet tak strašně proti Sullyovým? Proč místním v boji s pozemšťany nepomůže všechny velryby a zůstane to jen na vyděděncovi? Vždyť spolu rozebírali, jak dobrou mají echolokaci. A opravdu bylo nutný, aby závěrečný boj mezi úhlavními nepřáteli trval tak dlouho? Vždyť to bylo natahovaný snad jen kvůli stopáži. A Neytiri se Spiderovi ani neomluví za pořezání hrudi a on stejně přileze jak kdyby byl člen rodiny? A proč Jake funguje jen jako voják, když v jedničce už ukazoval náznaky rozumný osobnosti? Čekal bych také, že Norm i doktor budou pobíhat jako modrásci stále a ne v kapslích. Holt, asi vás musí nejdřív postřelit nebo zabít, aby vás vzala "Eywa" na milost. Tak moc jsem se na pokračování těšil, až mně Cameron vezme zase do jiného světa a on udělá takovouhle příběhovou slátaninu. A dialogy snad ani nebudu zmiňovat. Mělo to být o rodině, moři a přírodě, ale vlastně to bylo celé jen o obyčejné pomstě a snaze zachránit, co se dá. Neskutečně mi rezonuje v hlavě recenze od Sabrewulf + Placzech nebo Matty. 2) Vizuální stránka. Tady má jednoznačně nejvíce plusových bodů. Snad za mne jediná část, která by mně dokázala nakopnout přijít na další pokračování zase do kina. Tady si dal Cameron skvěle záležet a výsledek je vidět. Až mně to přimělo přemýšlet, kam nás vezme příště. Neviděli jsme víc od pouštních nebo zimních kmenů například, takže prostoru je dost.  3) Hudba. Já chápu, že Cameronovi zemřel Horner a teď bylo potřeba hudbu recyklovat do poslední noty, ale fakt s tím nešlo vymyslet víc? Hezký, že upravili základní melodie do "vodních" tónů, ale hudba byla další velkou slabinou celého filmu. Možná je to velkým očekáváním, možná jen tím, že je člověk starší. Po jedničce jsem chtěl jít na Pandoru hned znovu, u dvojky je mi vlastně jedno, že Pandora existuje. Máš co napravovat v dalším díle, Jamesi. Klidně mi dej další část planety s nebo propracovaný děj, ale už mi nenatahuj závěrečné souboje jako v dalším díle od Marvelu. Toho máme všichni už pokrk. Maverick letos ukázal, že velmi kvalitní film se dá natočit jednoduše, s pár herci, vizuelně skvěle a lidské pocity se dají ždímat až na hranu. Tento Avatar měl jen tu vizuální krásu. () (méně) (více)

Kinofil

|| PG-13 || 20th Century Studios/Disney || Rozpočet: $350 mil. || USA: $681 919 456 - ČR: 295 600 477 Kč - Celkem: $2 312 335 665 || "Lidské emoce vyjádřené Avatarem." Všichni víme, o co šlo Cameronovi se dvojkou v první řadě - posouvat limity filmové techniky a motion capture na novou úroveň. V tom Avatar 2 diváka naprosto ohromuje a potvrzuje, že je mílovými kroky daleko před konkurencí. O ten zbytek tu pak více méně nejde. Kdo vyráží na Avatara kvůli příběhu, přičemž zrovna nefandil ani jedničce, ten bude hodně zklamaný. Premisa z velké částý kopíruje předchůdce s výjimkou toho, že se tu budou vyřizovat také osobní účty a nějaké ty syn-otcovské problémy. Nejde ale o nic zásadního, originálního ani překvapivého. Je to ten typ příběhu, u kterého se dá snadno vypnout a soustředit se na atrakci. A Avatar 2 přesně takto k divákovi přistupuje. Cameron se v dlouhé 3h stopáži často zapomene i na půl hodiny pod vodou, kde nám představuje nový, nádherný a do detailu propracovaný svět. Ve 3D je to pak absolutní krása (a povinnost), na kterou si téměř můžete sáhnout a zároveň sledujete něco jedinečného, co tu ještě nebylo a dlouho zase nebude. O tom tento zážitek je. CGI je na nejvyšší úrovni, co jsem kdy vyděl a ty prachy jsou vidět v každém záběru. Cameron strávil 13 let převážně pipláním techniky než zpracováváním příběhu, a tak po filmařské stránce tomu není absolutně co vytknout. Herci taky skvělí včetně dětských postav, které nejsou nijak otravné a díky nim se divákovi naskytá pohled dětskýma očima. Na akci se samozřejmě nezapomnělo, je precizně nasnímaná, osvětlená, přehledná a občas i poměrně na PG-13 drsná, jak bývalo u Camerona zvykem. 3h pak utečou jako voda. Sice se na závěr musím ptát, zdali těch x avatařích sequelů má smysl, když to příběhově není, kam moc posouvat. Technologicky však stále ano. A když vidím, v čem se babrá konkurence v podobě Marvelu, DC, Star Wars apod., která jako by ztratila veškeré know how, má to smysl. Jen jako všichni doufám, že nebudeme čekat dalších 13 let. 80%. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara