• Francie

• Austrálie

Barbarella: Queen of the Galaxy

Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy / Komedie

Francie / Itálie, 1968, 98 min

Správně ulítlá dvouhodinová reklama na tělo Jane Fondové s výbornou hudbou, která ve své době musela asi dost frčet. Příběh byl sice dokonale stupidní, ale v jeho průběhu jsem se přistihl jak si vesele poťukávám do rytmu, hledím na šestý sexy ohoz Jane Fondové a skvěle se bavím. A to není tak málo - když uvážím, že bylo půl druhé ráno :)(4.6.2004)

,,Sexem za záchranu vesmíru" Barbarella je hóóódě ulítlý trash, který stojí na překrásné Jane Fonda. Ten její titulkový striptýzek? Mňam. Takhle by měl začínat každý film. Problém je v tom, že i přes krásnou hrdinku, pár hlášek, hezké kostýmy a pár dobrých nápadů (Stroj, který popravuje rozkoší) je to docela nuda. Velký podíl na tom má fakt, že samotná postava Barbarelly nemá žádné opodstatnění a není vůbec hybatelem příběhu. Věc se má asi tak, že Barbarella někam jde a propadne se někam, tam jí zachrání nějaký statný chlapík, který jí hned po záchraně přefikne a Barbarella jde zase dál a zase se někam propadne... Ale co. Všechno je to správně barevné, ulítlé a vezoucí se vlně sexuální revoluce, takže proč se na to zlobit. Kolem a kolem to vidím na 3*, kdyby to chvílemi nebyla velká nuda, tak mohla Barbarella pomýšlet na mnohem lepší hodnocení. Btw. hodně mi to připomínalo nedávno viděného Flashe Gordona ,,Nemůžeme to dělat postaru. Nechci porušovat tvoje tradice."(9.7.2008)

• ilemas

Jako malý kluk před mnoha a mnoha lety jsem to žral v černobílé tv chyceno na rakušácích, dnes naprostá hovadina a ani z nostalgie nemohu hodnotit víc. Jediné plus, které film nabízí je krásna sex-bomba Jane Fondová, kvůli které jsem se pár dní před 15. narozeninama nedostal do kina. Taková bylo tehdy doba.(1.1.2013)

Ano, je to blbost, ale zábavná blbost a NEODOLATELNĚ naivní pokus o lehkou erotiku na filmovém plátně. Doba květinových dětí a počátky sexuální revoluce se na této comicsové adaptaci plně projevila. Je to úlet, plný sexuálního náboje, se sexy Jane Fondovou v přiléhavých modelech, na kterou je radost se dívat. To jak zpocená Jane zadře popravčí nástroj slasti, je výkon hodný celého regimentu erotických údernic :o) Za zmínku stojí i extravagantní kostýmy a design interiérů. Jen tak pro zajímavost, ve své době byla Barbarella často promítána v půlnočních představeních.(29.12.2002)

doufal jsem v další archaické science-fiction, ale namísto fikce na vědecké bázi jsem zhlédl naprosto suprareálnou, komediální, (a jak se správně zpívá v titulním songu) psychedelickou fantasmagorii, která se science-fiction chytá co do žánru jen pokud jde o některé typické prvky (cestování vesmírem, vzdálená budoucnost, paprskové zbraně) a z – v rámci pokleslých podob sci-fi žánru – častého motivu erotična činí stěžej celého filmu. a ono to funguje, jak by ne, když je v hlavní roli přitažlivá Jane Fonda. ve Vadimově režii ztvárnila to nejskvělejší, což v diskurzu feministické kritiky může právě tak znamenat i nejhanebnější bytí-pro-pohled. kdo již předtím, stejně jako já, viděl Vadimovu prvotinu v hlavní roli s jeho bývalou ženou a bývalou přední herečkou Brigitte Bardot, ví dobře jak silně je tvorba tohoto režiséra motivována obdivem k ženským idolům. ještě nikdy jsem neviděl, aby byl tento úmysl zobrazení ženy na plátně – toto bytí-pro-pohled natolik patrné, až průhledné, jako právě v Barbarelle. k tomu všemu navíc, Barbarella vskutku není ani tou silnou, soběstačnou hrdinkou - královnou galaxie, jak ji představují filmové plakáty. potřebuje být zachraňována muži: před ztroskotáním své vesmírné lodi, před armádou lidožravých robotických panenek, před znásilněním mimozemským klavírem, před lesbickými prostitutkami ve zvrhlém mimozemském městě Sogo (pravděpodobně aluze biblické Sodomy a Gomory), před pádem z náručí nevidomého anděla, před utopením se ve zvratcích zkapalnělého zla, či před hejnem lidožravých kanárků. samozřejmě, za záchranu je připravena se odvděčit sexuálním stykem dle specifických potřeb a kulturního zázemí partnera. teď už asi máte představu, s čím vším má divák tu čest. přes to všechno miluji tu vizuální stylizaci, zejména překrásnou architekturu scény, dekorace, odvážné kostýmy a zvukové speciální efekty.(19.7.2012)

• - Jméno zlého města SoGo, kam Barbarella cestuje, je sestaveno z počátečních písmen biblických měst Sodoma a Gomora. (Divočák)

• - Ve Vídni můžete vidět muzikál Barbarella, k němuž složil hudbu Dawid Stewart z Eurythmics. (Divočák)

• - Skupina Duran Duran si dala své jméno právě podle hlavního záporáka z Barbarelly. Jejich první singl se pak jmenoval Electric Barbarella. (Divočák)