• Francie

• Austrálie

Barbarella: Queen of the Galaxy

Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy / Komedie

Francie / Itálie, 1968, 98 min

Proč si nedat filmový comics, který ještě filmovým comicsem byl. Barbarella je sexy a Jane Fonda je pro mě jednou z nejlepších hereček, které v minulém století okupovaly stříbrné plátno. Snímek je to opravdu mistrně podivný a mistrně zábavný, což tenhle vyvážený poměr dnešním comicsovým zpracováním chybí. Pochopitelně film nesedne každému a je třeba se naladit na jeho vlnu, která rozhodně není nijak strhující, ale dokazuje, že klasická filmová tvorba v šedesátých letech nebyla tak suchá, jak se o ní traduje, ale docela "barbarellovsky" peprná a comicsovsky svůdná. A btw, většina dnešních hereček si může o tehdejším sexappealu Jane Fonda nechat jenom zdát a raději by si v její příručce měly nalistovat stránku s návodem, jak to tehdy dělala, že byla tak zatraceně a nenuceně sexy. 80%(25.6.2012)

Absolútne nehodnotiteľné wtf sci-fi z ďalekej budúcnosti, ale pevne ukotvené v 60. rokoch. Vadimovi niekto povedal, že si má pre inšpiráciu dať štvrtinu známky LSD, ale on počul štyri známky... Ja som si dal pred filmom 4 desiatky Krušovice a na vychutnanie filmu to nestačilo. Jedno z najbrakovejších sci-fi, aké som kedy videl a skutočne som stále nedokázal veriť vlastným očiam. Je to tak dobre? Netuším...(30.3.2018)

doufal jsem v další archaické science-fiction, ale namísto fikce na vědecké bázi jsem zhlédl naprosto suprareálnou, komediální, (a jak se správně zpívá v titulním songu) psychedelickou fantasmagorii, která se science-fiction chytá co do žánru jen pokud jde o některé typické prvky (cestování vesmírem, vzdálená budoucnost, paprskové zbraně) a z – v rámci pokleslých podob sci-fi žánru – častého motivu erotična činí stěžej celého filmu. a ono to funguje, jak by ne, když je v hlavní roli přitažlivá Jane Fonda. ve Vadimově režii ztvárnila to nejskvělejší, což v diskurzu feministické kritiky může právě tak znamenat i nejhanebnější bytí-pro-pohled. kdo již předtím, stejně jako já, viděl Vadimovu prvotinu v hlavní roli s jeho bývalou ženou a bývalou přední herečkou Brigitte Bardot, ví dobře jak silně je tvorba tohoto režiséra motivována obdivem k ženským idolům. ještě nikdy jsem neviděl, aby byl tento úmysl zobrazení ženy na plátně – toto bytí-pro-pohled natolik patrné, až průhledné, jako právě v Barbarelle. k tomu všemu navíc, Barbarella vskutku není ani tou silnou, soběstačnou hrdinkou - královnou galaxie, jak ji představují filmové plakáty. potřebuje být zachraňována muži: před ztroskotáním své vesmírné lodi, před armádou lidožravých robotických panenek, před znásilněním mimozemským klavírem, před lesbickými prostitutkami ve zvrhlém mimozemském městě Sogo (pravděpodobně aluze biblické Sodomy a Gomory), před pádem z náručí nevidomého anděla, před utopením se ve zvratcích zkapalnělého zla, či před hejnem lidožravých kanárků. samozřejmě, za záchranu je připravena se odvděčit sexuálním stykem dle specifických potřeb a kulturního zázemí partnera. teď už asi máte představu, s čím vším má divák tu čest. přes to všechno miluji tu vizuální stylizaci, zejména překrásnou architekturu scény, dekorace, odvážné kostýmy a zvukové speciální efekty.(19.7.2012)

Love! Love! Love! Kam se, co do odpadovosti a šílených "cheesy" nápadů, hrabe Flash Gordon. Svět Barbarelli je jako špatný sen (tedy jak pro koho), takřka jako projekce ze změněného "LSD" stavu vědomí, kde logika dávno kapitulovala na svou přebytečnost a fádnost. Všechno je průzračně jednoduché, projektované tak, aby co nejlépe vynikla absolutní a všeprostupující špatnost - od příšerného scénáře po orgaistickou hudbu z jiné dimenze. I ten vesmír je ve Vadimově vizi pojat organicky, přelévá se a morfuje jako hmota v lávové lampě. A hrdinka? Anti-gravitační Barbarella anti-gravitačně prošmejdila všechna zákoutí freudovského id a lidské sexuality, ale neopakovatelně zábavně, s humorem jí vlastním (v barevném stylu love revolution let šedesátých) a ještě při tom stihla objevit něco málo ze... sebe sama. Navíc mi přišlo, že se v jejím dobrodružství zhlédli i tvůrci Demolition Mana, alespoň, co se týče pojetí nebarbarského mentálního milování, což nemůžu ignorovat. Právem vypočítavě špatná kultovka za všechen investovaný čas a peníze. P.S. Ženštiny kouřící vodní dýmku s příchutí "Esence z muže", to je nálož!(14.1.2009)

• SNCIS

Komiksová klasika šedesátých let. O čem to je? Víceméně o sexu. Kosmonautka Jane Fonda hledá Durana Durana. Než se k němu dostane, tak se vyspí s chlupatým chytač, blonďatým andělem a kníratým odbojářem. Duran Duran ji uspokojí pomocí erotické hračičky a málem dojde k lesbickým hrátkám s královnou planety. Pozor! Jsou to šedesátá léta a vše je natočeno decetně... Nahou Fondovou sice uvidíme, ale to je asi tak všechno. V celku je to blbost s mizernými triky. Nicméně Jane Fonda a její střídají se oděvy udrželi mou pozornost - po celou dobu filmu. Viděno na Nova Cinema hodně pozdě večer s českým dabingem. - 20%.(18.1.2018)

• - Najít herečku, která by roli promiskuitní kosmonautky Barbarelly přijala, se ukázalo jako více než velký problém. Raquel Welchová ji odmítla rovnou, a když se ji producent Dino de Laurentis pokusil vnutit vycházející hvězdičce Virně Lisiové, rozplakala se, zrušila svůj hollywoodský kontrakt a vrátila se zpět do Itálie. (Divočák)

• - Ve Vídni můžete vidět muzikál Barbarella, k němuž složil hudbu Dawid Stewart z Eurythmics. (Divočák)

• - Barbarella byla prvním komiksovým charakterem, který se dočkal vlastního filmu. (Divočák)