Když vám hoří půda pod nohama, není nad rodinný výlet. Libor (Igor Chmela), bývalý učitel dějepisu, který dosáhl vysokého manažerského postu ve významném finančním ústavu, si řadu let spokojeně žije společně se svou rodinou v luxusní vile na okraji Prahy. Bezstarostný život ale netrvá věčně a na povrch začnou vyplouvat machinace s penězi klientů týkající se celého vedení banky. Libor se následně ocitá pod dohledem policejních vyšetřovatelů, kteří mu začnou tvrdě šlapat na paty. Snaží se uniknout před hrozícím vězením a oddálit osvětlení celé situace své nic netušící manželce (Eva Vrbková). Rozhodne se tak pro netradiční útěk, kdy pod záminkou společné dovolené odveze celou rodinu na jižní Moravu. Prchání před spravedlností se stane cestou plnou hledání ztracených vztahů nejen mezi „uprchlíky“, ale také s jejich spolužáky z vysoké školy (Jiří Vyorálek, Simona Babčáková), které náhodou potkávají a kteří žijí své „obyčejné“ životy v okresním městě. Po krátké době ale policie odhaluje další souvislosti včetně místa, kde se rodina nachází, což odstartuje skutečné rodinné drama a stále se zrychlující cestu – útěku před spravedlností i pod povrch vztahů v rodině. (oficiální text distributora)

waska

Není tomu vždy tak, že poctivec bydlí v paneláku nebo je to vesnickej buran z Buranova, jsou mezi náma i slušní. I když, znám já vlastně někoho...? Atmosféra, nálada, hudba to vše na jedničku. A jak by řekl můj kamarád, " na každýho jednou dojde " ()

Oonika

Po dlouhé době jsem zase viděla dobré české drama, které se pořád nemotá jen kolem komunistů, cikánů nebo války. Děkuji panu Sedláčkovi, že pochopil, že máme i jiná témata... ()

Chosef76

Do dneška mi tento film nějak unikal, vůbec si to nedokážu vysvětlit. Igor Chmela mě zase přesvědčil o své herecké přirozenosti a schopnosti dramatických rolí. Roberte Sedláčku tohle byl Váš nejlepší filmařský počin ! ()

Inozuka

Není to úplná pecka, ale Rodina je základ... nabízí dost témat k zamyšlení. Někdy se sice moc motá kolem téhož a některé momenty opakuje, ale snad i tím vystihuje kruh, ve kterém se točí hlavní hrdina se svými blízkými. Igor Chmela i Eva Vrbková jsou dobří, hvězdy filmu jsou ale pro mě Jiří Vyorálek a Simona Babčáková. Zejména Vyorálek potvrzuje, že je jedním z nejlepších českých herců současnosti. Výborný je nápad dát pod závěrečné titulky Krylovu Ukolébavku. Nepamatuji, kdy naposledy jsem film dokoukal až do poslední vteřiny. ()

Vojife

Námět poměrně zajímavý a do jisté míry neotřelý, provedení je ale žalostné. Kamera v pořádku, herci slušní... ale ten scénář. Ten scénář! Zajímalo by mě, jestli Robert Sedláčet s lidmi takhle mluví. Já jsem tedy takovéhle dialogy opravdu nikdy nezažil. Film vyprovokuje pár myšlenek, ale čekal bych mnohem, mnohem víc. ()

tančísvlky

Pre mňa skutočne nadpriemerný film a svojim spôsobom aj originálny. V posledných rokoch je skutočne ťažké nájsť dielo na ktoré sa dá pozerať a ak to aspoň raz za dlhý čas niekomu podarí takto nemôžem nepochváliť. A tak chválim herecké výkony , ktoré vytvorili film "medzinárodnej" úrovne. Rodina skutočne dáva tomuto filmu základ kvality ... ()

Jozka7

Velmi příjemné překvapení. Skvělé dílo, které nutí k zamyšlení o hranici mezi dobrem a zlem. Intimní pohled do života manažera-tuneláře (věrohodný I. Chmela) a jeho rodiny téměř vyvolává soucit, neboť ukazuje i dobré stránky hlavního "hrdiny": jeho touhu po fungující rodině a milující ženě (vynikající E. Vrbková), jeho lásku k dětem (upřednostňuje zdraví dcery) i určité morální zásady (scéna s umírajícím psem). Útěk na Moravu je cestou ke kořenům, do bezpečí vlastní minulosti, kdy bylo o dost méně peněz, ale také starostí... Skvěle je rovněž ukázáno, že hybatelem všeho vlastně není Liborova lítost nad spáchanými zločiny, ale pouze strach z následků. Perfektní je také motiv s policistou, jenž "nakupuje" v ledničce uprchlíků. Opět to nutí k zamyšlení. Řadí krádež chřestu dotyčného do stejné sorty jako (spolu)zloděje pěti miliard? Z hlediska principu ano, z hlediska následků ne. Těch pět miliard totiž také někomu patřilo a jak se odvíjely osudy okradených, kteří mohli přijít i o celoživotní úspory, to se může divák jen domýšlet. Z tohoto úhlu pohledu je nekompromisní a cynický přístup vyšetřovatelů (brilantní Fingerovi) vůči stíhanému zcela na místě. Bravo, pane Sedláčku. * * * * Drobná připomínka na komentář POMA - ono to svádí ke stereotypu, ale je u nás vůbec nějaký tunelář bank, který bydlí v malém panelákovém bytě? :o) ()

rottik-cb

„My tady chcípnem v plavkách mezi kaktusama.“ Nic moc jsem nečekala, o to víc jsem byla překvapená. Sedláček zvládl natočit dramatickou road movie, která je až nebezpečně přesná a místy opravdu hodně vtipná. Bonusem je můj oblíbenec Igor Chmela. Mezi 4 a 5 *. „Jestli máte zdravý rozum, tak těm dětem vysvětlíte, že pravdu máme my.“ A ještě jedna: „Co mám dělat?“ „Tak něco dělej.“ =) ()

w15

Sedláček je moravský filmový patriot a má to tak být. Nádherná kamera, skvěle prokomponované scény. Jedinou vadou na kráse je neúčast Jaroslava Plesla a Tomáše Durdíka. ()

sunfreedom

Herci jsou fajn, děj je taky fajn. Ale když naskočily titulky, tak jsem si řekl "a co?" Filmu podle mě chybí nějaká zásadnější pointa. Nejhorší výkon opět policisté. Ti nemají respekt ani od lidí a evidentně ani od filmařů. ()

Don82

Od Sedláčka jsem předtím viděl jeden, nebo dva dokumenty, a nic hraného, takže nedokáži posoudit posun v kvalitě nahoru nebo dolu. Rodina je základ státu je na české poměry dost jiný film. Především v tom, jak je přistupováno k docela aktuálnímu tématu. Vše je vyloženo na rovinu, bez přikrášlení nebo zbytečných trapností v dějové zápletce. Nejzajímavější asi je, že se zde nehraje na lacinou černo-bílou sarkastickou notu, ale je hledán hlubší a komplexnější popis toho, co je nám předkládáno. Například hned od začátku nevíme, jak na tom Libor (Igor Chmela) vlastně je. Je zde velmi dobře popsána ta bezradnost ale zároveň odhodlanost to nevzdat. Líbilo se mi pojetí jako road movie, film je krásně posouván od jedné promyšlené scény ke druhé a divák je pořád s něčím konfrontován a nutí ho k zamyšlení. Herecky je to myslím naprosto perfektní, ústřední dvojce Chmela-Vrbková zde velmi dobře koresponduje se svými postavami. Pokud bych měl napsat, proč nedávám plný počet, tak za prvé , že to stále vypadá jako televizní film a chybí to mu taková víc "filmová vizáž", některé scény vypadaly docela podivně a rušivě a za druhé, že ke konci se film mírně točí v kruhu a já osobně jsem čekal trochu větší emocionální závěr. ()

TommyDiamond

Začátek byl naprosto šílenej, ale jak už se naši hrdinové vydali na cestu docela se na to dalo dívat. Ale i tak nechápu to vysoké hodnocení. Za co? Pane bože, za co?..............Upřímně to byla nudu... Útěk byl vážně hodně netradiční. A to, že manželka řekla našemu hlavnímu hrdinu pár věcí pořádně od plic, tak to přece z filmu hned neudělá dobré drama, ne??? ()

J.e.r.e.c

Robert Sedláček toho zatím moc nenatočil, ale hned po prvotině Pravidla lži jsem si ho zařadil do kolonky „zajímavý český režisér“ (k těm třem dalším). A byť je kvalita jeho následujících filmů poněkud sporná, tenhle se mu zase povedl. Sedláček ukazuje, že i u nás se dá natočit cosi jako drama se společenským přesahem, u kterého se nebudete smát neumětelství před i za kamerou, či kroutit hlavou nad myšlenkovou plytkostí obsahu. Nežene svoje hrdiny do násilně vtipných nebo nesmyslně akčních scén, celé to vyznívá civilně, dalo by se říct až všedně, což nemyslím jako zápor. Jasnými vrcholy snímku jsou chlapský rozhovor v garáži a ženský nahoře v pokoji, postavy jsou tu až nepříjemně upřímné, hovoří naprosto o všem a nutí diváka klást si ty samé otázky. Škoda, že podobně pod kůži jdoucích scén tu není víc. A vizáží to připomíná spíš film pro televizi, než na plátna kin ... 70 % ()

Hank

Jej, mně bylo pana režiséra tak líto, když po filmu a poměrně dost vlažném potlesku přišel před publikum a místo pochvalných ohlasů se mu dostalo kritiky a frází...Publikum na LFŠ asi není úplně ideální testovací publikum na podobné projekci, páč míra kritického přístupu je zde asi silnější než někde v multiplexu. Líbil se mi scénář, který přece jenom jednodušší děj zlehka a umě vrství detaily, jenž tvoří rodinu a rodinný život se všemi vztahy, pocity, křivdami a nepravdami. Líbi se mi herecké obsazení, kterému vévodí příjemná civilnost a přitom vysoká kvalita. Nelíbí se mi snaha zalíbit a tím myslím nejen ty zmiňované vrtulníky, policisty a prostě "akci" jako takovou, ale hlavně takové ty drobnosti, které ve filmu bijí jako pěst na oko a jsou zde (evidentně) pro většinu, pro komerční úspěch, prostě proto, aby byla pořádná legrace. Že původní poselství, které není jasně definováno nezmízí, je velká devíza a úspěch. Jenom se trochu obávám, že "úlitba komerci" nebude dostatečná (to jest dobře), film zapadne a nebude pochopen. A prosím už nikde více Budaře a Taclíka v rolích policistů! Hrozné, trapné, zbytečné, příšerné, nevtipné, urážející... ()

plo koon

Robert Sedláček potvrdil status jednoho z nejzajímavějších českých filmařů současnosti. Rodina je základ státu je skvěle napsaná a skvěle natočená. Výkony herců jasně vyčnívají nad vše ostatní, co bylo možno v poslední době u nás vidět. Film skvěle komentuje současnost. Dlouho jsem se takhle v kině nezasmál, dlouho mě takhle v kině nemrazilo, dlouho jsem nebyl takhle napjatý. Sedláček dokáže stále udržovat pozornost a dávkovat tempo, tak abych s napětím čekal, co se stane, přestože od první chvíle každý ví, jak to musí skončit. ()

pe3czech

"Skvělý český film", aneb bál jsem se, že už to víckrát nenapíšu... Nerozumím vůbec POMOvu názoru - díval se na stejný snímek? Rodinu jsem viděl v kině a bavila mě. Jediné, avšak velké mínus dávám scéně se zraněným psem,: Pohled na cukajícího se psa bych si klidně dokázal odpustit, pokud nemá hlubší dějový význam či symboliku(alespoň jsem jí neobjevil). Hlavně nezapomeňte na začátek titulků uvést, že jste neublížili žádnému zvířeti. ()

geo311

Myslím, že to byl Svěrák kdo řekl, že ve filmu je každé zbytečné slovo zbytečné. Tady by jich moc nezůstalo. Takovej ten nicneříkající výraz hrdiny občas dotváří atmosféru, ale tady mě přišlo, že ho měly všichni všude. Je zajímavý, že špatná komedie moc hvězdiček neposbírá, ale na špatné drama se lepí samy. ()

Solverino

Velmi zajímavá sondička ze současnosti natočená z pohledu "honěného" (většinou je to spíš naopak pohled "honících"). Hezké až do konce, nebojím se dát plný počet bodů! ()

JohnnyBoy

Rozporuplný film. Premisa, že postarat se o rodinu znamená, postarat se o ni materiálně, je hodně ubohá. A to je hlavní motiv, kterým obhajuje svoje konání ustřední postava filmu. Opravdu jsou základem rodiny peníze, které do ní cpeme? Libor v jednu chvíli právě tímto hájí své konání - všechno pro rodinu. Vzápětí se přizná, že s tou rodinou posledních pár let prakticky nebyl, protože musel vydělávat. Škoda, že Sedláček takovou postavu a vůbec na celou tu rodinu, nedokáže soudit svými sarkastickými škuby stejně jako policajty (všichni jsou jak inspektor "Klusó"), učitele, učitelky (Babčáková a Vyorálek velká koméédie), a místo toho se snaží o psychologizaci Libora a jeho ženy, která v tom samozřejmě jede taky, ač to film neříká natvrdo..Ačkoli je Rodina Sedláčkovým majstrštykem po stránce vizuální, chybí jí vyváženější, objektivnější úhel pohledu, kterým se pyšnily předchozí filmy, kde neměl Sedláček slitování prostě s nikým (dokonce ani sám se sebou). Na jednu stranu je tento film hodně zábavný, přesný v detailech a dokonce i v některých momentech napínavý. Na druhou stranu mi při sledování tohoto příběhu neustále zněl v hlavě nějaký falešný tón, pomýlení v hodnotách, nikoli postav o kterých je vyprávěno, ale v hlase vypravěče. ()