Jih proti Severu

• Česko Odváto větrem (více)
USA, 1939, 224 min (Alternativní 238 min, Televizní verze: 212 min)

Předloha:

Margaret Mitchell (kniha)

Scénář:

Sidney Howard

Hudba:

Max Steiner

Clark Gable, Vivien Leigh, Leslie Howard, Olivia de Havilland, Thomas Mitchell, Barbara O'Neil, Evelyn Keyes, Ann Rutherford, George Reeves, Fred Crane (více)

Epická adaptace románového bestselleru Margaret Mitchellové Jih proti Severu (1939) patří dodneška k nejoblíbenějším filmům víc než stoleté historie pohyblivých obrázků, a určitě plným právem. Mitchellová (1900–1949) byla vystudovanou novinářkou a "Jih proti Severu" začala psát v roce 1926, kdy utrpěla při jízdě na koni vážný úraz, který zanechal trvalé následky. Materiál pro svoji knihu získala ze vzpomínek svých příbuzných, zejména od otce, který byl jeden čas předsedou Atlantské historické společnosti. Původně nezamýšlela své dílo zveřejnit, ale naštěstí k tomu došlo v roce 1936. Kniha se stala nesmírně populární (dodnes prodala více výtisků pouze Bible), a navíc byla vyznamenána prestižní Pulitzerovou cenou. Nezávislý producent David O. Selznick zakoupil filmová práva měsíc po publikaci za tehdy neslýchaných 50 000 dolarů, což byla v té době nejvyšší cena, zaplacená za románovou prvotinu. Jeho investice se mu bohatě vrátila. Natáčení bylo zahájeno na sklonku roku 1938 rozsáhlou scénou požáru Atlanty, založeného ustupujícími jižanskými vojáky, aby konfederační muniční sklady nepadly do rukou Unie. Bylo při ní použito všech sedm technicolorových kamer, jež tehdy v Hollywoodu existovaly. V té době také Selznick neměl ještě obsazenu klíčovou postavu Scarlett O’Harové. Natočil kamerové zkoušky s více než 400 adeptkami a nakonec si vybral Angličanku Vivien Leighovou, což značně popudilo jižanské příznivce románu. O tom, že Rhetta Butlera bude hrát Clark Gable celkem nikdo dopředu nepochyboval. Selznick si jeho služby zajistil u společnosti MGM příslibem distribučních práv... Snímek vznikl s tehdy nebývalým rozpočtem 3,9 milionu dolarů a stal se událostí roku. Při udílení cen Akademie 29. února 1940 si odnesl osm Oscarů (tehdejší rekord) – nejlepší film, režie, scénář podle předlohy, ženský herecký výkon v hlavní roli (Vivien Leighová), ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Hattie McDanielová za úlohu chůvy), výprava, kamera a střih. Kromě toho při oscarovém ceremoniálu obdržel výtvarník William Cameron Menzies zvláštní cenu (ve formě plakety nikoli sošky!) za „vynikající použití barvy pro zvýšení dramatického účinku filmu“ a producent David O. Selznick Pamětní cenu Irvinga G. Thalberga, udílenou za „trvale vysokou úroveň produkce“. To často vede k mylným tvrzením, že Jih proti Severu dostal deset Oscarů. Afroamerická herečka Hattie McDanielová se stala nejen první barevnou držitelkou Oscara mezi herci, ale i první nominovanou černoškou v některé z hereckých kategorií. Nicméně slavnostní premiéry filmu, která se konala 15. prosince 1939 v Atlantě, se kvůli své barvě pleti nemohla zúčastnit. Na premiéře se naopak objevila autorka Margaret Mitchellová, i když se na filmové verzi nijak nepodílela (ač ji o to Selznick několikrát žádal). Jako režisér je pod filmem podepsán Victor Fleming, ale na režisérské stoličce se vystřídalo víc tvůrců, mj. George Cukor a Sam Wood. Ani scenárista Sidney Howard nebyl jediným, kdo se na adaptaci tisícistránkové knihy podílel, mezi dalšími anonymními autory figurují prominentní jména jako Ben Hecht, John Van Druten a Jo Swerling. Konečné slovo ve všech aspektech filmu měl však Selznick, který byl skutečným hnacím motorem díla i jeho hlavním tvůrcem. I když se o to v následujících letech několikrát snažil, dokonalosti Jihu proti Severu se mu už dosáhnout nepodařilo. (Česká televize)

Besyn

Největší hollywoodská klasika 30.let .Skvěly Gable a Leighová.Nelze hodnotit jinak,než plným počtem. ()

Petrushka5

Ne všechny klasické filmy se u mě shledávají s takovým nadšením (Casablanca, Hrozny hněvu…). Navíc se nad většinou romanticky laděných filmů jen znechuceně šklebím, zde však přetrvával vážný pohled, který opravdu jen výjimečně směřoval k milému a lehce ironickému nadzvednutému koutku úst. Nejdříve jsem musela uvyknout divadelnímu přehrávání (hlavně u Vivien jsem s tím měla počátečně dost velký problém) a také poněkud kýčovitému zabarvení oblohy (další subjekt, který mi opravdu vadil, i když uznávám, že je to opravdu malichernost). Před shlédnutím jsem viděla mnoho scén na YouTube, četla předlohu i následné fádní pokračování Scarlett, které hodnotím jako opravdu hodně mizerné (filmovou i knižní verzi). Tedy jsem do nejmenšího detailu znala děj. Potkávala jsem dávno známé tváře, přihlížela něčemu blízkému a přesto novému, poznávala onen zašlý lesk doby, kterou odvál vítr. Někdo má sílu postavit se neznámé nepříjemné budoucnosti čelem, jiný je uvězněn ve snu a stínech minulosti a snad právě kvůli tomuto nepovažuji Gone with the Wind za tuctovou historickou romanci… Ale upřímně řečeno bez Clarka a jeho cynicky nadzvednutého obočí bych přemýšlela pouze o čtyřech hvězdičkách. Moje milá, je mi to úplně fuk. P.S.: Proč jen to v češtině nazvali Jih proti Severu?! ()

jacko

na to, ze je to 60 let starej film a ma skoro 4 hodiny...nenudil jsem se...a clark gable s vivien leigh hraji velke divadlo! 0:25:26 "DO NOT SQUANDER TIME. THAT IS THE STUFF LIFE IS MADE OF" ()

Carthorias

Epičnost, tak by se asi dala jedním slovem charakterizovat tato sága o hrdém Jihu. Film je skrz naskrz prošpikován silnými scénami (prozření na poli, oba skoky přes plot, druhé manželství, lazaret, návrat Ashleyho), které se výborně hodí do velkolepé story (kvalitou příběhu je to takový anti-avatar). Nádherně prokreslené postavy, které opravdu žijí, místo aby se dvě hodiny promenádovali před kamerou jako ve většině filmů. I taková vedlejší postava jako bordelmamá dostane prostoru pro charakterový vývoj víc než hlavní hrdinové deseti horrorových filmů. O tom vlastně celý film je, o psychologii postav, založené na silných dialozích (teď už chápu proč má gone with the wind tolik zářezů v top 100 filmových hláškách všech dob) a podepřen velkými výkony herců a hereček, kde kromě úvodního dua září ještě Melly Wilkesová a Scarlettina chůva Mammy. Scarlett je rozporuplná, někdy hrdinka, někdy mrcha, ale nemůžete od ní odtrhnout oči a Rhett je přímo prototypem jižanského gentlemana, chlapa, pro něhož čest, soucit, laskavost a spravedlnost nejsou jenom slova, pro mě osobně snad nejsympatičtější hlavní hrdina filmového plátna. ()

mi-ib

Tak pánové, mám za sebou další 4hodinový snímek. Po první půlce jsem si říkal, že jde určitě o nějaký slabší úvod a po intermezzu se příběh vyvine v něco velkolepého. Jak jinak si vysvětlit takovou pověst, která film předchází. Jenže hodinu před koncem filmu jsem přestal doufat a začal se nudit. Přišlo mi, jako by se scénárista zamotal do svého příběhu a pak nevěděl, jak jej ukončit, takže z toho nakonec vyšla nastavovaná kaše. Přestože tohle není šálek mého čaje, 3* dávám, protože jsem to dokoukal (i když poslední půl hodinu v zrychleném režimu), takže to nemůže být úplně špatný film. Navíc si dokážu představit, že nějací "zvrhlíci" na podobných filmech ujíždějí. Úplně jsem viděl starou Škopkovou, jak u tohohle bulí. ()

cartwheel

Buď můžu říct jen "wow" nebo se rozepsat. Tak tedy: je těžké udržet pozornost u filmu, který má víc než 200 minut. Gone with the Wind měl pro mě ale tak půl hodiny - děj byl plynulý a měl silnou motivaci, takže jsem se zabavila, což tedy jsem se sama divila. Druhá věc: čekala jsem monstrózní manifestaci všeamerické dokonalosti/romantickou slzičku v koutku. Ale příběh je překvapivě historicky vcelku přesný, a pokud využívá patosu, tak cílí na něco jiného než na potřebu hrdě zapět Star Spangled Banner. Co se romantiky týče - Clark Gable je prostě sexy villian a jeden z mála mužů, kterým proklatě sekne knírek a brala bych ho všema deseti, ale okolnosti příběhu a narace nikdy nedovolí sklouznout k ulepené romantice a pusinkování v záklonu. Jakože ano, všichni si povzdechneme, ale nikdy romantika nepřebere pozici především historii. Je zajímavé sledovat, kolika úskalím se podařilo tvůrcům vyhnout - kýčovitosti, délce, melodramatičnosti, zjednodušení. Wow, just wow. ()

Biopler

Film, ktorý si rozhodne zaslúži pozornosť, lebo je obdivuhodné ako film z roku 1939 šľape i v dnešnej dobe. Nechýba mu dynamika, akcia, osudovosť či krásny vizuál a hlavne kostýmy a nádherné scenérie. Je to na dobu vzniku najvypiplanejšie dielo aké poznám. Nevšedný príbeh Scarlett je skvele rozprávaný, niektoré časti umným strihom navodia dojem, že režiséri už vtedy vedeli ako ozvláštniť rozprávanie. Samotní herci podávajú výborné výkony a ich casting je veľmi vhodný, napr. postava Rhetta Butlera si vyslovene žiadala o Clarka Cablea, ktorý jej vdýchol lišáckosť, humor a nadhľad i nad vojnou a, čo je najhlavnejšie, strhol diváka na svoju stranu. Postava ženy, ktorá obetuje mnoho kvôli pôde a láske ku kraju, je zahraná krásnou Vivien Leigh tak znamenite, že spolu s vedľajšou líniou boju Severu proti Juhu a celkovo monštróznej dĺžke dáva len minimálny priestor pre nudu. Po toľkej chvále však musím aj povedať, že keď už konečne dôjde k osudovému spojeniu Scarlett a Rhetta, tak sa to začne celé mršiť a opäť sa príbeh odplaví do ďalšieho víru zvratu, ktorý už nehodlám spracovať. Alebo dá sa pochopiť ženská myseľ? Scarlett je prefíkaná líška, no musí to zájsť až tak ďaleko, aby pochopila, že Rhetta miluje? Vrtochy kedy Scarlett koho ľúbi a nejednoznačnosť postavy v tak dlhom filme sú nestráviteľné, aspoň pre mňa ako muža. ()

Aditu

Perla klasiky, s výbornou atmosférou, výborné zpracování knižní předlohy s velmi sympatickými herci, co opravdu hrají... ()

šokin

Pomineme-li příliš idylický a sentimentální popis černošské komunity a téměř hrdinsky pojatou a prakticky nerozvinutou angažovanost Ashleyho Wilkese jako člena Ku-klux klanu,pak je to jednoznačný filmový skvost! ()

Adiemus

Mám zvláštní zkušenosti s filmy, které vidím s časovým odstupem: většina těch, které se mi kdysi líbily, ztratí své kouzlo; pak existuje pár filmů, u kterých je to naopak. Jih proti severu je jedním z nich. Čekala jsem katastrofu, a nekonala se. Přesto mě nijak nezaujal Clark Gable, ačkoliv typově byl vybrán dobře, ale Vivien Leight, Olivia de Havilland a koneckonců i Hattie McDaniel byly lepší. Pořád nechápu volbu Leslieho Howarda jako Ashleyho, to o tu roli nebyl zájem? ()

Kragujevac

Je až neuvěřitelné, že film s tak vynikajícím příběhem se odehrává kolem tak nepříjemné ženy. Film zobrazuje drsné podmínky na jihu Spojených států a to velmi uvěřitelným způsobem. Na dobu svého vzniku to muselo být jistě průkopnické dílo, neboť se v něm vyskytují bravůrně natočené scény. Stopáž snímku ničemu neškodí a právě naopak dává divákovi čas se sblížit s hlavními hrdiny. Všichni herci odvedli kus práce a Vivien Leigh byla opravdu nádherná herečka. ()

Pepper_x

Neslavnější americkej biják všech dob s postupem času lehce bledne, ale klasika to je pořád. Leč se nejde ubránit porovnání s knížkou, která je krapet někde jinde. I když ono nacpat tisíc stran do čtyř hodin je makačka. Holt to není bible. Přesto jde o povedený zobrazení, kde hlavním machrem je jednoznačně Clark Gable, kterej mi představil Rhetta Butlera přesně tak, jak jsem si vyobrazoval dle předlohy. Chvílema válečná linie se postupně mícha s romancí jako prase, která postupuje a končí tak, jak se dá očekávat, když se spolu přes všechny cesty okolo daj do kupy dva tvrdohlaví mezci, kteří si vždycky budou stát pouze za svým. Vlastně to působi docela smutně...so what, I don´t give a damn. ()

bono22vox

,, V rozhodujících hodinách svého života jsi nikdy neměla kapesník," říká Butler své dámě Scarlett a nejenže ji při opravdových i hraných výbusich emocí galantně vypomáha svým vlastním kapesníkem, ale je ji též po boku v mezních životních situacích. Přesto ji pak opustí, neboť Happy End v náruči ženy, jakou je Scarlett O'Hara, zkrátka není možný... Film filmů o Lásce, inkarnace Hollywoodu, vypravny snímek honosici se všemi superlativy, Jih proti Severu rozbil mnohé ustálené představy a vysloužil si 10 Oscaru, včetně prvního historického ocenění pro herečku Afroamericanku... ()

Maximilianus

Ďalší klenot Zlatého veku Hollywoodu. Trochu mi to pripomínalo Vojnu a Mier, aj keď to bolo asi spôsobené relatívne blízkou dobou, kedy sa tieto diela odohrávali. Hlavná postava je potvora, čo ma prekvapilo, ale sledovať jej cestu, vzostupy a najmä pády počas 238 minútovej dĺžky filmu bolo pútavé a pre mňa tento film pôsobil veľkolepo a epicky. Vôbec mi neprišiel tento film nejaký rasistický alebo niečo, jednoducho odrážal vtedajšiu dobu, a aj keď aj také správanie sa k ženám nebolo na dnešné pomery správne, to že film zobrazuje skutočnosti také, ako boli nie je chyba. 8,7/10. ()

Psycho.R

Jsem rád, když mi na každé 100. hodnocení vyjde nějaký dobrý film. Ovšem na 3000. jsem se naschvál podíval na klasiku klasik. Je to spíše 90%, ale právě proto to jedno procento, které to překlopí na 5* přidám. Bál jsem se, že se budu nudit, protože 4 hodiny jsou dost, ale to se vůbec nestalo. Film ubíhá velmi rychle, neboť se tam spousta události odehraje velmi rychle (kniha byla zřejmě objemná), ale o to lépe. To co by se v jiném filmu rozvíjelo 20 minut je tady za pět hotovo a může se jít dál. Samotná Vivien Leigh hraje Scarlett výborně a díky jejímu výkonu není tato role černobílá a dokážete ji obdivovat stejně jako nenávidět za nabubřelost. Hattie McDaniel je taky dobrá a stejně jako hlavní postava si Oscara zasloužila. Nepolíben příběhem jsem si film pustil a velmi se bavil. Úplný závěr mě navíc mile překvapil. ()

Likan7

No, upřímně jsem tak trochu průšvih čekal. Pustil jsem se do toho jen k doplnění filmové historie a trochu doufal, že tam najdu něco. Bohužel se pro mě stal celý film pouze utrpení a pořádným testem vůle dokoukat ho. Kamera je dobrá, ta si tu jednu * zaslouží. Zbytek ale ne. Sám se divím, že jsem ty mamutí 4 hodiny dal v jeden den, téměř na jeden zátah. ()

GTS_PUNK

Veľdielo zlatého fondu svetovej kinematografie režiséra Victora Fleminga (a ďalších, ktorí mu s ním pomáhali) z roku 1939, odohrávajúce sa pred, počas a po americkej občianskej vojne Severu proti Juhu, patrí k najoceňovanejším filmom histórie. Zároveň ide o takmer štvorhodinový, príbehovo nie natoľko zaujímavý, dosť vyčerpávajúci počin, ktorý sleduje predovšetkým postavu Scarlett O'Hara (Vivien Leigh), snažiacu sa počas života získať priazeň hneď niekoľkých mužov. Časy, ktoré snímka zachytáva, sú z pohľadu amerických južanov neraz výrazne glorifikované. To však nie je najväčším problémom, ktorý tento film trápi. Nech už k primárne Flemingovmu dielu pristupujú znalci kinematografie a historici akokoľvek, nič to nemení na tom, že ide do značnej miery o dielo kvalitatívne nadhodnotené. Takmer štvorhodinová "nálož", primárne stavajúca na vlečúcich sa túžbach, budovaniach a rozpadaniach O'Hariných vzťahov, totiž prakticky nikdy nezačne poriadne príbehovo baviť, čo sa podpisuje na tom, ako v konečnom dôsledku divák vníma celý film. Až príliš teatrálne dobové hranie väčšiny protagonistov celej veci takisto nepomáha. Romancu na juhu v časoch, ktoré už dávno odvial vietor (zjavný dobový sentiment tvorcov), chce film zachytiť takmer až románovým spôsobom - vykresľuje každý detail a v podstate zbytočne iba predlžuje celkovú minutáž. Z vojny Severu proti Juhu divák vidí iba minimum, vníma ju predovšetkým prostredníctvom prežívania hlavnej ženskej postavy. Flemingova snímka veľa dobrého ponúka, niečo sa jej však musí nechať. Vďaka farebným Technicolor kamerám dokáže výborne vyniknúť výprava, ktorá je tým najlepším, čo tento film ponúka. Viac než dobre zvládnutá pestrosť interiérov a exteriérov je tak jednou z mála vecí, ktorú môže divák obdivovať. Najhoršie to nie je ani v prípade dobových hereckých kostýmov. Gone with the Wind, nech už je po rokoch od svojho vzniku vnímaný pre to či ono akokoľvek, nie je dobrým filmom predovšetkým pre svoj nezaujímavý romanticky ladený príbeh, zbytočne natiahnutý na dlhočizné skoro štyri hodiny. Napriek tomu, že po technickej stránke dokáže stále zaujať, divák z jeho sledovania veľký pôžitok nemá. ()

Zemřela Olivia de Havilland

Zemřela Olivia de Havilland

26.07.2020

Po bouřlivém období, během nějž se oči veřejnosti po letech opět začaly houfně upínat k legendárnímu snímku Jih proti Severu z roku 1939, přichází velmi smutná zpráva. Včera filmový svět opustila… (více)

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (více)