Už samotný název filmu naznačuje, že nepůjde o vážný příběh, nýbrž o komedii. Poměrně lehce můžeme objevit jakousi příbuznost se slovy potrhlý, blázen, pošuk, cvok? Hrdinou je Fielding Mellish, který se pokouší bez velkých nároků nějak nenápadně protlouct životem. Kromě toho, že již delší dobu hledá pevnější milostný vztah a práci, nemá žádné ambice. Téměř systematicky se vyhýbá politice a vlivu televize i rozhlasu. Ještě jedno je na něm pozoruhodné - je věčný nešika a smolař. Ironií osudu způsobí zlom v jeho životě mladá aktivistka Nancy. Od okamžiku, kdy se Fielding do dívky zamiluje, mění se nejenom jeho vztah k okolí, ale i touha navždy zůstat jen nenápadným kolečkem ve společenském dění? Woody Allen vytvořil bláznivou parodii, v níž se místem děje stala smyšlená banánová republika San Marcos. Vysmívá se nejrůznějším vzbouřeneckým hnutím a také politice s jejími viditelnými i utajovanými metodami, mechanismy, rituály. Režisér si také s velkou chutí zahrál Fieldinga Mellishe. Nejeden satirický šleh se dotýká praktik nejmocnějšího společenského média - televize (komentování nejrůznějších zpráv a ovlivňování mínění veřejnosti). Film nezapře, že režisér velmi dobře zná světovou kinematografii a po svém si zažertoval s nejedním filmovým klasikem. A tak můžeme vidět svérázné citace z Bergmanovy Sedmé pečeti (snová scéna Filedinga odnášeného na kříži), proslulého Ejzenštejnova Křižníku Potěmkin (dětský kočárek řítící se po schodech dolů) či křížové výslechy, jak je známe z filmu Kdo seje vítr. Woody Allen tu ovšem vzdal také hold mistrům světové grotesky Charliemu Chaplinovi (etudou na známou Moderní dobu) a bratřím Marxům (připomenutím slavných titulů Psí suchary, Kachní polévka), jejichž gagy se inspiroval při zachycení jednoho lidského údělu a lidské společnosti. (oficiální text distributora)

dobytek

Filmy Woodyo Allena nemam moc rád. Ten jeho "intelektuální humor" mi prostě nesedí. Původně jsem si to pustil jen jako takovou kulisu k vaření, ale hned na začátku mě pobavil atentát na prezidenta v přímym přenosu, následoval cvičební stroj do kanceláře, nákup porno-časáku a další a další scénky a já jsem nakonec začal vařit až po filmu. Najdou se tam občas i nějaký hluchý místa, ale film je celkem krátkej, takže to docela uteče. Film má tady momentálně 77% a s timhle hodnocenim celkem souhlasim. Asi první film od Woodyho Allena, kde se v hodnocení shodnu s ostatníma. P.S. Sylvester Stallone tady dostal němou, asi tak minutovou roli, ve který se pokouší v metru znásilnit nějakou bábu a Woody Allen ho chytne za flígr a z metra vyhodí :-) ()

Shit

No jak bych to jen řek... prostě blbost. Mě humor Woodyho Allena moc nesedí a jeho osoba už vůbec ne. Jo, dobře je pravda, že ve filmu jsou dobrý a vtipný nápady, ale je to takový celý podaný moc po Allenovsku, což se možná u jeho filmůj cení, ale já to teda neocenim. Jediný co ještě stojí za zmínku, je mladej Sly, jako takovej týpek v metru ()

Morien

Ano, dá se říct, že jsem se dost bavila, ale na druhou stranu mi některé věci připadaly až zbytečné. Díky nim tak nějak zanikly ty potenciálně vtipnější a lepší, ale méně hlučné momenty. Rozhodně mám radši nenápadněji vtipného Woodyho. ()

Sarkastic

„Vzpomínám, když jsem byl ještě kluk, tak jsem jednou ukradl porno tištěné Braillovým slepeckým písmem. Mnul jsem ta neslušná místa.“ Woody přesně v té tvůrčí a herecké poloze, v jaké ho mám nejradši (co do kvantity ale i kvality humoru bych film zařadil hned za nepřekonatelnou Lásku a smrt). Banáni jsou opravdu bravurní směskou satiry a komedie. Kriticky narážejí na poměry v USA (předvádění stroje, tlumočník, operace), „banánových“ zemích (popravy, převrat, výcvik), média (úvodní reportáž, kostelní reklama na cigarety, svatební zápas v ložnici), soudnictví (znamenitý proces!), FBI (vyslýchání obžalovaného, ochrana státníka) a mnoho dalších oblastí, přičemž si neberou žádné servítky (fajn jsou také absurdní scény jako večeře, objednávka, telefonování, romantika u vody či los). Jak už to tak u Woodyho bývá, tak samozřejmě krom zábavných situací jako takových nechybí Banánům také pořádná porce hlášek, vtipné monology a dialogy (Allen neopomněl ani trochu té filosofie, a to ve scénách s přijímáním/dáváním a láskou). Film příjemně rychle uběhne, fajn je také hudba a jako třešnička na dortu se zde objeví mladý Stallone. Hodnotím poměrně jasným plným počtem. „Byl jsi někdy v Dánsku?“ – „Byl jsem v... ano, ve Vatikánu.“ – „Ve Vatikánu? Ten je v Římě.“ – „No, v Římě s tím měli takový úspěch, že se rozhodli otevřít ještě jeden v Dánsku.“ ()

Gilmour93

Copak by muž kupující časopisy s názvem Orgasmus neudělal pro svou dívku aktivistku.. Rambo: První metro, spousta situačního humoru (vládne guerillový výcvik), tradiční zajetí do Hitlera, skeče TV moderátorů jak z terária Pythonů a kopa skrytých i explicitních narážek na neklidné revoluční dění ve střední a jižní Americe, to vše s mírným nádechem Muže z Acapulca. Satirický Konigsberg, inspirovaný mimo jiné prvním filmem bratří Marxů, tentokráte zaválel.. Pobavila hláška, že CIA posílá své muže jak na stranu rebelů, tak na stranu vlády, aby měla zaručené, že bude na vítězné straně. No já myslím, že tenhle šprým nebude daleko od pravdy.. ()

Tuxedo

Z toho filmu přímo čiší láska k filmu. Bohužel, jen to nestačí. Pár velmi dobrých okamžiků, skvělá hudba a to je vše. Dostat tento materiál do rukou třeba Monty Python........to by bylo něco!!! P.S. Sly byl super. ()

genetique

Samotný film ako satirická kritika si nedokáže stanoviť rozsah svojich kritických rozmerov. Nezameriava sa na určitú oblasť (armáda), ale snaží sa sparodovať takmer všetko, s čím sa hlavná Allenova postava stretne. Scenár som síce čakal podobne rozkafraný, no s tou neucelenosťou to tentokrát Woody prehnal. Napriek tomu si vo filme pohral so vzbúreneckou myšlienkou a pár absurdnými situáciami celkom trefne a film zbytočne nenaťahoval. 60%. ()

molotov

Ucházející komedie, která by byla lepší, kdyby v ní nebylo tolik prvoplánových vtipů, jako pády do kanálu atd. ()

Madison

Pochabý Allenko natočil komédiu, v ktorej mohol naplno rozvinúť svoje herecké kreácie. V ,,týpkovských" okuliaroch s výrazom beznádejného primitíva s veľkosťou IQ pod bodom mrazu, snílek pseudointelektuálne-citových rozmerov sa naštval a všetkým dokázal, že davy môže okúzliť vo vojenskom prestrojení a dievča svojich snov si podmaniť svojím neutíchajúcim entuziazmom. Woody, znovu si ma presvedčil o tom, že pekný vizuál nie je zaručenou cestou do neba. ()

Lavran

Zatraceně hutná slapstick komedie říznutá nejen politickou satirou, u které se horko těžko zadržují kanonády smíchu. Kdo četl/čte/hodlá číst Woodyho povídky, bude v sedmém Vatikánu (a tam si bude pokuřovat Nový zákon). Fidelózně potrhlé! P.S. Naprosto zásadní je krátká exhibice podezřele známého italského hřebce. Dobře mi toho Sylvestra, tedy Silvestra, pojistil. ()

sud

Vsadím se že v porotě není žádný homosexuál! -Je! - Ten tlusťoch? Oddechová bláznivá parodie na rozvojové banánové republiky, kde je každoročně zavražděno x státníků, na revoluci a také na média. To vše zkombinováno s motivy z klasických filmů. Začátek je trochu pomalejší, ale jakmile Woody odletí do San Marcos, jeden gag střídá druhý. Zajímavá role (první po éře pornofilmů) výtržníka v metru pro Sylvestera Stallone. 80%. ()

Falko

Pri mojej oblubenej Allenovej komedii DAREBACCI (2000) by mi ani nenapadlo, ze by som sa pri niektorom z jeho dalsich filmov dokazal nasmiat este viac, ale to som samozrejme nevidel vsetky jeho filmy. Pri tejto crazy komedii mi uplne stacila hudba a Allenov uces a nasmial som sa rovnako, ako volakedy na komediach s Pierrom Richardom. V tejto ulohe si zahral nestastnika, do ktoreho sa nezalubi ziadna zena a ked uz to vypadalo byt z jednou slecnou nadejne, ta ho potom odmietne. Uz mi stacili len tie dialogy :-) Proste Woody je skvely herec a reziser, avsak treba tento film brat len ako blaznivu komediu. Prekvapiva bola aj mala uloha nasilnika Sylvestra Stalloneho... 12.11.2008 ____ Woody Allen - (Fielding Melish) +++ Louise Lasser - (Nancy) +++ Carlos Montalbán - (generál Emilio M. Vargas) +++ Danny DeVito - (muz pri svadobnom sprievode) +++ Sylvester Stallone - (násilník vo vlaku v metre) +++ ()

castor

Davem shromážděným před parlamentem se prodírá člověk a tvrdí, že je z americké televize (mimochodem jde o skutečného sportovního komentátora Howarda Cosella). Právě byl spáchán atentát na El Presidenta, jenž leží na schodech parlamentu a Woody nás „šokuje“ hned v úvodu, jelikož muž-reportér do mikrofonu říká: „Budu se snažit prodrat se k němu davem a dostat z něj poslední slovo.“ Když zjistí, že na otázky již neodpoví, obrátí se k osvícenému vůdci Vargasovi. Ten vyjádří svou radost nad svržením tyranie a slavnostně slibuje, že zakáže noviny a nemilosrdně potlačí jakýkoliv odpor. „Hodně štěstí, excelence,“ dodává Howard. Začátky Allenovi režie stojí za to. Byl neomylný i tehdy – je vidět jistější ruka a další postava věčného smolaře. A zcela apolitického. Zamiluje se do sličné politické aktivistky („Nejde o to, že jsi malý a ne moc chytrý. A že máš zkažené zuby.“) a satira Banáni se více blíží k realističnosti v Allenově tvorbě. Prostor dostávají i další klasická témata – problematika manželství, profese, kariéry.. a rovněž i další z nastupujících Allenovských zbraní – brilantně zvládnutý dialog (dvě postavy, obě mluví či mlčí zároveň). ()

viperblade

Pokud jsem Woodyho předchozí komedii dal čtyři hvězdy, tak tady (chtě nechtě) musím jít výše, protože jsem se bavil mnohem více. Takhle, zpočátku to vypadalo všelijak, ale nejdřív mě potěšil mladý Stallone a potom, jakmile Woody odjede do San Marca, film začíná nabírat na obrátkách a vrchol přichází ve scénách Woodyho tréninku do odboje. To jsem se smál opravdu každou scénu. Nicméně konec polevil a to dost (na jeden opravdu vtipný fór člověk čekal několik minut) tak jsem přemýšlel, zda si Woodyho Bananas zaslouží pět hvězd, ale kdybych mu je nedal, tak bych mu přeci jen trochu křivdil, protože po většinu filmu jsem se smál a to dost často. Co si myslíte, že se s vámi stane, když se někde vynoříte? Dá vám podříznout hrdlo a někde zakopat. - Podříznout mi hrdlo? A jak budu potom kloktat? 90 %. ()

D.Moore

Banánům se snad ani nedá říkat komedie, to je zkrátka čistokrevná bžunda. Škoda několika slabších scének a hlavně úplně té poslední, která potvrzuje, že opakovaný vtip nemusí být vždycky vtipný, protože jinak jde o pohodovou satirickou zábavu v duchu grotesek. Už jen ten geniální úvod s atentátem na prezidenta mě rozesmál nahlas, o nákupu jídla pro revolucionáře, scéně u soudu či o reklamě na Nový zákon ani nemluvě. Ano, má to chyby, třeba příběh je tak nepodstatný, že film připomíná dvojitý díl Monty Pythonova létajícího cirkusu, ale může mi to po takovém srovnání vadit? ()

Dan9K

Několik málo geniálních fórů v umaštěném a osoleném obalu? Ale nakonec proč ne. Ultimátní scéna s Novým zákonem ke konci jak vystřižená z České sody a soud slibovaly mé odpuštění, kdyby se celý film tak trochu nepohnojil závěrečnou částí v posteli, která měla nevyužitý potenciál jako ostatně dost dalších poslepovaných scének. ()

kulyk

Wůdů Alien při svém rozjezdu. Absurdní i nekorektní humor v této libůstce mě skutečně nadchnul. Výběr jihoamerického prostředí s jeho zálibou v juntách, padronech a guerillách je pro karikování poměrně ojedinělý, proto rádiovku dolů. Začínám chápat, jak tento pederastní labužnický obřezanec balí své oběti - udělá ze sebe takového vola, až ty jednodušší začnou mít dojem, že není nutno míti z něho strach. A proto si ho klidně vpustí blízko k tělu, někdy i dovnitř. A moudřejším nositelkám celulitického údělu zase učaruje jeho nadhled a fakt, že dělat ze sebe blba ustojí kvalitně pouze sebejistý jedinec. Takže: jsem naprostý zmatenec s platem chodící reklamy, ovšem po amputaci dolních končetin, můj penis se dá měřit pouze v milimetrech a koktám i škytám zároveň. Milostné návrhy očekávám do pošty, slečny. Nejvyšší nabídka vítězí. ()

FlyBoy

Viacrozmerná satira plná dokonalých running jokes a filmových referencii od Allena? Áno, môžem kedykoľvek... ()

-bad-mad-wolf-

Uvažoval jsem o absolutoriu, jelikož něco tak "intelektuálně praštěného" si dnes asi už nikdo netroufne natočit, ale mám Woodyho radši v poloze neurotické. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN