Arrietty ze světa půjčovníčků

Předloha:

Mary Norton (kniha)

Tošio Suzuki

Rie Macuhara

Čo na to povedať. Skvelý animák. Stačí že si u niečoho Miyazaki trebárs aj prdne a je to zárukou veľkého zážitku. Maličká Arrietta si ma skrátka získala. O soundtracku by sa dali písať oslavné ódy. Dávam 5* (90%). Ďakujem Miyazaki a štúdio Ghibli! Jedno upozornenie na záver: Nikdy nepozerajte Japonské animaky s akýmkoľvek dabingom, ale len originál.(15.4.2012)

Půvabná poetická vyprávěnka o nesnázích malých i velkých světů - o všech úskalích, která číhají na bytosti roztomile droboučkých i poněkud kolohnátských rozměrů ... pokud obývají jeden dům. Nespornou výhodou těch druhých v pořadí ovšem zůstává hrubá síla, kterou mohou kdykoli použít ... proti těm prvním. Ne snad ze zlé vůle ... částečně z nevědomosti - a částečně z hlouposti ... která je jim vlastní. Nicméně pohádkové kulisy dávají tušit, že příběh nemůže skončit jinak nežli dalším jitrem, které spolu se sluncem přináší i novou naději. Pro všechny zúčastněné.(2.6.2016)

Ďalšia krásna rozprávka, nie je moc čo rozpisovať. Natočiť v roku 2011 rozprávku, ktorá nespolieha na premakanú počítačovú animáciu, šialené gagy alebo ukrutne akčný boj dobra so zlom, si nikto okrem štúdia Ghibli si a zopár nezávislých filmárov (ktorí si na tom po väčšine aj náležite natrhnú rektál) nedovolí. Pre bežného 10 ročného euro-američana znamená Arrietty a jej fatálny nedostatok transformerov, Jasonov Vorheesov, Boratov a inej mediálne vmasírovanej a ľahko rozpoznateľnej hávede okamžitý palec dole. Priznám sa, že ako 10 ročný som mal tiež iné problémy, napr. ako to ten Steve-o robí, že dokáže tyčkovať 20 minút v kuse potom ako ho prevrátia hore hlavou v kabíne plnej hovien, alebo ako niekoho rozsekať na sračky motorovou pílou v Doome 2...ale čím som starší, tým častejšie zisťujem, že sa rád rozpúšťam v prekrásne kreslenej fantázií pánov a dám na čele s Hayaom Miyazaki a filmami, ktoré dokážu vtiahnuť len silou príbeju, už tradične bez jasne definovaného antagonistu.......Jedného dňa budem Ghibli rozprávky ládovať do svojich detí, a ak len budem počuť o pikačuovi či megatronovi, tak dostanú hasákom cez držku a budem im púšťať Gašparovičové príhovory z Youtube.(28.6.2011)

Jako velký fanoušek anime jsem měl od filmu velká očekávání, nicméně nakonec uděluji lepší tři hvězdičky. Ale jako kritik musím ovšem tento svůj názor obhájit. Po první polovině filmu jsem byl poměrně dost zklamán a uvažoval jsem o jedné až dvou hvězdách. Hlavní důvod bylo silné, nelogické chování postav, které bylo místy fakt dementní a bilo do očí- například chůze po hřebících, kdy si otec jde úplně v poklidu a vůbec se ani neohlíží, jestli náhodou Arrietty nespadla do velké hloubky a nezabila se. Druhým důvodem bylo pro mě až "robotické" chování některých postav, které připomínali humanoidy- tatínek Arrietty se skoro po celý film choval jak terminátor, což mě také dosti iritovalo. Animace bohužel místy také pokulhávala. Film byl také celkem předvídatelný.... Takže když shrnu tyto zápory, tak se prostě zatím nedokážu odprostit od takových nelogických chování postav. Toť vše k záporům, ale určitě je na místě uvést i některé klady. Druhá polovina filmu už byla pro mě dynamičtější a silnější, postavy se začaly chovat více jako lidé, než roboti, byl jsem pln očekávání, jak se nakonec vše vyvrbí, čekal jsem spíše to, že se půjčovníčci neodstěhují pryč, nýbrž se přestěhují do krásného domu pro panenky- ten byl co se týče animace skvěle vytvořený. Nakonec ale přišel velmi pěkný závěr filmu, který byl doopravdy kouzelný. I díky tomu jsem se nakonec rozhodl udělit hvězdičku navíc. Ta další byla za velmi pěknou hudbu, hlavně ta závěrečná byla celkem dost emotivní. Tu třetí uděluji Arriettě, která byla celkem dost kawaii :) Takže celkový závěr filmu? Určitě to není špatný snímek, ale podle mého názoru svého vysokého potenciálu nevyužil úplně na sto procent. Celkové hodnocení filmu: 70%(10.5.2018)

Po těch animovaných japonských dramatech, co jsem viděla den předtím, tohle byla velmi příjemná změna. Musím vyzvednout hudbu a animaci přírody... báječné. Člověk si mohl všímat třeba i takových detailů, jako když se jen posunula noha na keramickém květináči, tak byl slyšet ten typický zvuk, když se zavadí o keramiku.. prostě do detailu propracované. Jedním slovem bych tohle shrnula asi jako gorgeous a ani to nevím, jestli to dostatečně vystihuje. Btw. ten špendlík, co nosila jako šavli ji neskutečně sekl.(18.1.2014)

• - Snímek v roce 2011 vyhrál cenu Japonské akademie v kategorii nejlepší animovaný film. (Rominator)

• - Zakladatelé studia Ghibli Hayao Miyazaki a Isao Takahata přemýšleli o této filmové adaptaci knihy přibližně 40 let. (Rominator)

• - Snímek byl natočen na motivy knihy „Pidilidi“ britské spisovatelky Mary Norton. Knižní předloha se může pyšnit například významným oceněním Carnegie Medal. (Rominator)