Arrietty ze světa půjčovníčků

Japonsko, 2010, 94 min

Předloha:

Mary Norton (kniha)

Tošio Suzuki

Pidilidi jsou čórky, jež poctivým spolumajitelům Samsungu berou to málo, co si ve fabrice vydělají (zejména odcizují jednu kostku cukru či jeden kolík do vlasů dle aktuálního trendu). Půvabným faktorem je náctiletý JOKOoNo, jež nejspíše pojde, a proto se nebojí zčuchnout se s jednou z čórek, aby naštval svou domácí, jež zprznila ten nonšalatně francouzsky nazvaný kyš. A když se mu podaří dostat tetku do cvokhauzu, tak se nějak nepochopitelně může sladká patnáctka s rodinou nalodit do konve a hurá po proudu! 95% Celosvětový výdělek k 21. 7. 2014: $145,570,827, což je 6,34 násobek budgetu(21.7.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $18,019,366Tržby Celosvetovo $147,500,000║ Pestrofarebná a roztomilá rozprávka, ktorá si aj pre priamočiary príbeh dokáže podmaniť a okúzliť, plus sú tam pekné piesne, miestami úžasná animácia. /80%/(7.2.2011)

Naprosto luxusní záležitost. Neslyšel jsem o tom, nekoukal jsem na trailer a najednou "puf!", je tu něco od studia Ghibli. Na to se musím kouknout, pravím pro sebe. Usadím se pohodlně do křesla, dám před sebe 3 krajíce chleba, máslo, med a započínám sledování. Po snědení prvního kousku si všímám, že už uplynulo 40 minut. Arrietty dokáže neuvěřitelně krásně vtáhnout do děje. Je milá, odvážná ~ dá se říct, že jak všechny hlavní Ghibliovské dívky (Chihiro byla, pravda, trochu jiná). Její rodina je na jednu stranu rozvážná, na druhou trhlá. Dceruška se jim povedla kombinovaně. Na scénu vstupuje také nemocný mladík, který se chce s malou dívčinou za každou cenu spřátelit. Ale jde na to velmi jemně, nenásilně a hlavně od srdce. Nenapadá mne moc věcí, které bych vytkl. (Upřímně: nyní absolutně žádná) Cítím, že to nedosahuje 5*, ale velmi silných hvězdiček čtyř. Vypravte se do krásné krajiny a prožijte kouzelné dny z pohledu malých lidí a jejich problémů. 90%(27.6.2011)

Od ghibliovky bych čekal víc, ale není to čistokrevný Miyazaki za mlada, takže co. Pár podařených momentů (většinou podbarvených dobrou muzikou) tam bylo. Ale nic přelomového se nekoná, trochu jsem se i dokonce nudil (ne že by to bylo nudné, jen na mě až moc jednoduché). Bizarnosti, neskutečná imaginace, nebo typická "divná" fantazie japonských tvůrců mi taky chyběla. Takže spíš tuctová pohádka, která neurazí. - 60 %(1.7.2011)

Požičiavať si veci nevyhnutné pre život zo sveta navôkol. Tak aby to tomuto svetu a jeho obyvateľom nevadilo. Pokúsiť sa žiť v jednom priestore veľkých a mocných a malých - bezbranných. Byť ostražitý pred živočíšnymi predátormi. Nie vyhubeniu, áno koexistencii. Všímať si maličkosti, nadväzovať kontakty s maličkými zvieratkami. Pretože v rôznosti života a rešpektu k nemu sa ukrýva nádej nevyhynutia druhov, ktoré človek dosiaľ ani nestačil spoznať. Koncept napojenia sa maličkých ľudí na už vytvorené obydlia veľkých a mocných ľudí bez ich poškodzovaní je návodom na vytvorenie účinnej sociálnej solidarity vzdaním sa časti svojich zdrojov konkrétnym núdznym ľuďom bez toho, aby darca pociťoval ujmu. Zároveň je pokusom o naznačenie prežitia vo svete, kde nikomu nič prirodzene nepatrí a preto zdroje slúžiace prežitiu a živé bytosti musia byť predmetom úcty. Prírodné a nerastné bohatstvo patrí prioritne planéte Zem a nie umelo vytvorenému konceptu "vlastníctva". Slobodné bytosti pohybujúce sa po jej povrchu je zase potrebné rešpektovať a maximálne ich a ich prirodzené prostredie šetriť. Využívať každú odrobinku, ak už sa musia loviť pre potravu, ako to robili Indiáni, ako to robia maličkí ľudkovia, prinútení k odchodu do neznáma vďaka ich prezradeniu. Snáď prežijú, aby mohli podávať ďalej správu o možnostiach iných prístupov.(11.4.2014)

• - Snímek byl natočen na motivy knihy „Pidilidi“ britské spisovatelky Mary Norton. Knižní předloha se může pyšnit například významným oceněním Carnegie Medal. (Rominator)

• - Snímek v roce 2011 vyhrál cenu Japonské akademie v kategorii nejlepší animovaný film. (Rominator)

• - Film je režisérským debutem animátora Hiromasa Yonebayashiho, který se dříve podílel jako animátor na snímcích Cesta do fantazie (2001), Zámek v oblacích (2004) a Ponyo z útesu nad mořem (2008). (Rominator)