Arrietty ze světa půjčovníčků

Japonsko, 2010, 94 min

Předloha:

Mary Norton (kniha)

Tošio Suzuki

Překvapilo mě to. Už jsem myslel, že s Ghilbi to jde z kopce, ale koukněme se... Arrietty je asi můj 2. nejoblíbenější film tohoto studia, hned po Mononoke. Silné emoce, nádherná animace a kresba, pohádkové prostředí. Kdybych to měl přirovnat k nějakému dalšímu ghilbi filmu, byl by to rozhodně Totoro. Todle mi přišlo dokonce lepší, zapůsobilo to na mě silnějším dojmem.9/10(31.12.2011)

Mám pocit, že v poslední době se u mě roztrhnul pytel s hvězdičkama, nebo prostě mám hold to štěstí na filmy, které kolikrát převyšují má očekávání. Nijak jinak tomu není ani u tohoto skvostného anime. Krásný a dojemný to příběh podtržený moc pěknou hudbou. Každý člověk si umí představit, nebo měl minimálně sen, o docela malinkatých tvorech, kteří taky mají to srdce a denní starosti, a pokud ne, o to větší důvod se na to podívat. Protože ta představa, či sen, je jen nádech něčeho pěkného. Filmová podoba jde ještě o level výš. Já jsem byl spokojen i z mnoha jiných důvodů, japonské filmy jsou přeci jenom hlubší v porovnání s americkou či evropskou produkcí, která má jiná měřítka.(12.2.2013)

Dokonalý animovaný film. Jednoduchý příběh, výborná stopáž a nádherně namalovaný film. Velice krásná Arrietty a smutný chlapec, který má nemocné srdce a Arrietty mu dá důvod znovu žít, dá mu sílu pro jeho další cestu. Nemohu hodnotit jinak, než stoprocentně. Někoho to za srdce nevezme, ale nás slabší povahy, to rozseká.(25.8.2016)

Vtažení do příběhu mne úplně nadchlo, na nic se nečeká a my poznáváme maličký svět trojčlenné rodinky pidilidí, záhy se pak vydáváme se sympatickou 14-letou Arriettou na její první "půjčovací" misi, která se ale nevydaří zrovna podle představ. Po úchvatné úvodní půlhodince začne děj trochu skřípat (v domě se pidilidi ukrývají už několik generací, tak jak je může nově příchozí člověk tak rychle najít?), motivace a činy trochu haprují (proč je najednou hospodyně tak zlá?) a emoce jsou příliš rychle vytvořené a nepřirozené (celá diskuse o pidilidech jako vymírajícím druhu). Zas tak moc to ale nevadilo, stále jde o půvabnou pohádku s neskutečně nádherným a detailním ghibliovským vizuálem, dokonalou animací a působivou netradiční hudbou francouzské zpěvačky a harfistky Cécile Corbel.(31.10.2012)

Tento krátký film mě jednoduše pohltil už od první scény. Je to nevinná a barevná pohádka vyprávějící příběh o maličkých lidech a nemocném klukovi. Tak nádherná a jednoduchá. Zlem je jedna z babiček, ale otázka zní: Byla vůbec zlá? Co chtěla dělat pak? Snímek říká, že někdy je prostě lepší nechat být než se vrhat za něčím. Hudba jen dokreslila atmosféru. Já vlastně nijak nenacházím nějakou chybku. Nové a zcela neslýchané myšlenky to nemá, ale to ani nevadí, u filmu se budete bavit a odpočinete si raz dva.(6.4.2017)

• - Film je režisérským debutem animátora Hiromasa Yonebayashiho, který se dříve podílel jako animátor na snímcích Cesta do fantazie (2001), Zámek v oblacích (2004) a Ponyo z útesu nad mořem (2008). (Rominator)

• - Zakladatelé studia Ghibli Hayao Miyazaki a Isao Takahata přemýšleli o této filmové adaptaci knihy přibližně 40 let. (Rominator)

• - Snímek byl natočen na motivy knihy „Pidilidi“ britské spisovatelky Mary Norton. Knižní předloha se může pyšnit například významným oceněním Carnegie Medal. (Rominator)