Arrietty ze světa půjčovníčků

Japonsko, 2010, 94 min

Předloha:

Mary Norton (kniha)

Tošio Suzuki

Dalsi mily pribeh z dilny Ghibli Studia o pratelstvi mezi dvema odlisnymi svety. Podmaniva hudba, kouzelna atmosfera a pohled na, pro nas obycejne veci z uplne jineho uhlu. Zvlast se mi libil chlapec Sho s jeho smutnyma ocima. Karigurashi no Arrietty neni nijak slozity film, ale presto si myslim ze je urcen spise starsim. Ghibli filmy me ale dostaly jinou veci, a to jejich naprosto uzasnou fantazii ve vytvareni podivnych bytosti, svetu a pravidel. To mi bohuzel v tomto filmu chybelo, nejsem si jista zda je to na skodu, mozna jsem jen byla trochu zklamana, proto to na patou hvezdicku nedosahne.(29.7.2011)

Japonci mají ducha a vědí, kterak se vzbuzují city. Karigurashi no Arrietty je velmi prosťoučký příběh, jenž však pohladí po duši a zanechá ten příjemný dojem, s nímž by se měl člověk od dobrého díla vracet nazpět do reality všedního dne. Když si vzpomenu na Pidilidi (1997), kteří mě před lety naprosto znechutili a způsobili, že jsem japonskou verzi málem neviděl, nutí mě to přemýšlet, proč nejsme my na západě schopní obdobných počinů. Jistě, nebude to blockbuster, ale musí být vždy vše o penězích?(22.11.2015)

Veľmi krásny a dojímavý film. Povedal by som, že hoci nemá originálny námet, má dosť originálne spracovanie tohto námetu, lebo sa na na jednej strane nič nehrá a na druhej strane nie je ani hlúpo naivný. Je to uveriteľné zobrazenie sveta, ako by asi vyzeral, ak by v ňom žili malí ľudkovia. S rovnakými problémami ako veľkí ľudia a s podobnými osudmi; samozrejme, netreba zabúdať, že malí ľudia musia byť obozretnejší, lebo sú vystavení väčším nebezpečenstvám. Vyzdvihujem taktiež prepracovanie detailov, napríklad správanie sa vody v tak malej mierke, a takisto aj prepracovanie prostredia, teda najmä prírody. Štúdio Ghibli sa teda udržiava na veľmi dobrej úrovni, napriek tomu, že film z prostredia skutočného sveta sme od nich už nemali riadne dlho (11 rokov, ak za ostatný považujeme My Neighbors the Yamadas). Pre mňa osobne sú takto situované filmy nemenej dobré ako tie z prostredia fantázie.(6.9.2011)

Dám vám otázku: co vznikne, když dáte dohromady krásnou animaci, nádhernou hudbu a překrásný příběh? No přeci Karigurashi no Arrietty. S tímhle filmem mi čas utekl strašně rychle a když byl konec, tak se mi ani věřit nechtělo, že to bylo jeden a půl hodiny. Tenhle film opravdu stojí za zkouknutí. 90%(5.2.2012)

Mám pocit, že v poslední době se u mě roztrhnul pytel s hvězdičkama, nebo prostě mám hold to štěstí na filmy, které kolikrát převyšují má očekávání. Nijak jinak tomu není ani u tohoto skvostného anime. Krásný a dojemný to příběh podtržený moc pěknou hudbou. Každý člověk si umí představit, nebo měl minimálně sen, o docela malinkatých tvorech, kteří taky mají to srdce a denní starosti, a pokud ne, o to větší důvod se na to podívat. Protože ta představa, či sen, je jen nádech něčeho pěkného. Filmová podoba jde ještě o level výš. Já jsem byl spokojen i z mnoha jiných důvodů, japonské filmy jsou přeci jenom hlubší v porovnání s americkou či evropskou produkcí, která má jiná měřítka.(12.2.2013)

• - Snímek byl natočen na motivy knihy „Pidilidi“ britské spisovatelky Mary Norton. Knižní předloha se může pyšnit například významným oceněním Carnegie Medal. (Rominator)

• - Zakladatelé studia Ghibli Hayao Miyazaki a Isao Takahata přemýšleli o této filmové adaptaci knihy přibližně 40 let. (Rominator)

• - Snímek v roce 2011 vyhrál cenu Japonské akademie v kategorii nejlepší animovaný film. (Rominator)