Arrietty ze světa půjčovníčků

Japonsko, 2010, 94 min

Předloha:

Mary Norton (kniha)

Tošio Suzuki

Na pomezí tří a čtyř, ale za soundtrack zaokrouhlujeme nahoru.(10.8.2014)

Požičiavať si veci nevyhnutné pre život zo sveta navôkol. Tak aby to tomuto svetu a jeho obyvateľom nevadilo. Pokúsiť sa žiť v jednom priestore veľkých a mocných a malých - bezbranných. Byť ostražitý pred živočíšnymi predátormi. Nie vyhubeniu, áno koexistencii. Všímať si maličkosti, nadväzovať kontakty s maličkými zvieratkami. Pretože v rôznosti života a rešpektu k nemu sa ukrýva nádej nevyhynutia druhov, ktoré človek dosiaľ ani nestačil spoznať. Koncept napojenia sa maličkých ľudí na už vytvorené obydlia veľkých a mocných ľudí bez ich poškodzovaní je návodom na vytvorenie účinnej sociálnej solidarity vzdaním sa časti svojich zdrojov konkrétnym núdznym ľuďom bez toho, aby darca pociťoval ujmu. Zároveň je pokusom o naznačenie prežitia vo svete, kde nikomu nič prirodzene nepatrí a preto zdroje slúžiace prežitiu a živé bytosti musia byť predmetom úcty. Prírodné a nerastné bohatstvo patrí prioritne planéte Zem a nie umelo vytvorenému konceptu "vlastníctva". Slobodné bytosti pohybujúce sa po jej povrchu je zase potrebné rešpektovať a maximálne ich a ich prirodzené prostredie šetriť. Využívať každú odrobinku, ak už sa musia loviť pre potravu, ako to robili Indiáni, ako to robia maličkí ľudkovia, prinútení k odchodu do neznáma vďaka ich prezradeniu. Snáď prežijú, aby mohli podávať ďalej správu o možnostiach iných prístupov.(11.4.2014)

Pidilidi jsou čórky, jež poctivým spolumajitelům Samsungu berou to málo, co si ve fabrice vydělají (zejména odcizují jednu kostku cukru či jeden kolík do vlasů dle aktuálního trendu). Půvabným faktorem je náctiletý JOKOoNo, jež nejspíše pojde, a proto se nebojí zčuchnout se s jednou z čórek, aby naštval svou domácí, jež zprznila ten nonšalatně francouzsky nazvaný kyš. A když se mu podaří dostat tetku do cvokhauzu, tak se nějak nepochopitelně může sladká patnáctka s rodinou nalodit do konve a hurá po proudu! 95% Celosvětový výdělek k 21. 7. 2014: $145,570,827, což je 6,34 násobek budgetu(21.7.2014)

Překrásný animovaný svět a moc milý příběh. Já vím, že tihle lidičkové u nás doma bydlí. Dost často se mi totiž ztrácejí špendlíky a kostky cukru. A dětem nádobíčko pro panenky. Zase jsem se zasnila.(16.5.2012)

Krasny pribeh, animace vedena do posledniho detailu (ta kuchynka byla bozi). Skoda, ze se zadna nase televize neujme vysilani techto japonskych animovanych filmu, ktere jsou pro starsi deti jako stvorene.(19.4.2015)

• - Snímek v roce 2011 vyhrál cenu Japonské akademie v kategorii nejlepší animovaný film. (Rominator)

• - Zakladatelé studia Ghibli Hayao Miyazaki a Isao Takahata přemýšleli o této filmové adaptaci knihy přibližně 40 let. (Rominator)

• - Film je režisérským debutem animátora Hiromasa Yonebayashiho, který se dříve podílel jako animátor na snímcích Cesta do fantazie (2001), Zámek v oblacích (2004) a Ponyo z útesu nad mořem (2008). (Rominator)