Arrietty ze světa půjčovníčků

Japonsko, 2010, 94 min

Předloha:

Mary Norton (kniha)

Tošio Suzuki

Možno nie až také pekné ako originálny Miyazaki, ale aj tak sa jedná o čarovný a komorný príbeh. Takéto príbehy mám veľmi rád. Sú vždy tak trocha na hrane medzi realitou a rozprávkou, zlo tu nemá veľký význam a to na čo sa film sústreďuje je hľadanie priateľstva a prepojenie svetov, aké sa nemajú za normálnych okolností možnosť stretnúť. Arrietty je roztomilou postavičkou Ghibli univerza a priznám sa, že po skončení by som strašne chcel vedieť ako to s hrdinami dopadne. Aj keď v tomto prípade by bolo asi lepšie nehovoriť o pokračovaní, stále mám pocit, že o tomto svete sa dá vypovedať viac a ja o ňom aj chcem vedieť viac. Dúfam, že Yonebayashi sa pustí čoskoro do ďalšieho filmu, pretože sa priznám, že jeho štýl mi sedí podstatne viacej ako štýl Mijazakiho syna. Krásna rozprávka pre najmenších s tým najkrajším hodnotovým posolstvom vôbec.(23.10.2013)

Druhé shlédnutí - krásná aminace, líbivá hudba, roztomilá a půvabná Arrietty, překrásný domeček pro "panenky", hodnej a vykrmenej kocourek, velmi dojemný závěr. Haru byla sice na konci zaslouženě zralá na psychiatrii, ale vráně dala pořádnou nakládačku že :-) Holt filmy ze studia Ghibli jsou něco extra, to musí každý uznat.(2.4.2016)

Půvabná poetická vyprávěnka o nesnázích malých i velkých světů - o všech úskalích, která číhají na bytosti roztomile droboučkých i poněkud kolohnátských rozměrů ... pokud obývají jeden dům. Nespornou výhodou těch druhých v pořadí ovšem zůstává hrubá síla, kterou mohou kdykoli použít ... proti těm prvním. Ne snad ze zlé vůle ... částečně z nevědomosti - a částečně z hlouposti ... která je jim vlastní. Nicméně pohádkové kulisy dávají tušit, že příběh nemůže skončit jinak nežli dalším jitrem, které spolu se sluncem přináší i novou naději. Pro všechny zúčastněné.(2.6.2016)

Po těch animovaných japonských dramatech, co jsem viděla den předtím, tohle byla velmi příjemná změna. Musím vyzvednout hudbu a animaci přírody... báječné. Člověk si mohl všímat třeba i takových detailů, jako když se jen posunula noha na keramickém květináči, tak byl slyšet ten typický zvuk, když se zavadí o keramiku.. prostě do detailu propracované. Jedním slovem bych tohle shrnula asi jako gorgeous a ani to nevím, jestli to dostatečně vystihuje. Btw. ten špendlík, co nosila jako šavli ji neskutečně sekl.(18.1.2014)

Od ghibliovky bych čekal víc, ale není to čistokrevný Miyazaki za mlada, takže co. Pár podařených momentů (většinou podbarvených dobrou muzikou) tam bylo. Ale nic přelomového se nekoná, trochu jsem se i dokonce nudil (ne že by to bylo nudné, jen na mě až moc jednoduché). Bizarnosti, neskutečná imaginace, nebo typická "divná" fantazie japonských tvůrců mi taky chyběla. Takže spíš tuctová pohádka, která neurazí. - 60 %(1.7.2011)