Reklama

Reklama

Arrietty ze světa půjčovníčků

  • Japonsko Kariguraši no Arrietty (více)
Trailer

Mezi zdmi a pod podlahami našich domů se skrývá jejich svět. Japonský animovaný film volně vycházející ze známé pohádky Mary Nortonové. Japonské animační studio Ghibli představuje nejen v domácím prostředí, ale i na celém světě absolutní špičku na poli tvorby animovaných filmů pro celou rodinu. Společnost, k níž vzhlíží profesionálové z oboru včetně vedení studia Pixar, si vydobylo celosvětovou slávu okouzlujícími snímky, které převážně vyvěraly z autorské imaginace zakladatele Hajaa Mijazakiho, ale často také čerpaly inspiraci z japonských i světových knih pro děti a mládež. Jak napovídá název, Arrietty ze světa půjčovníčků vychází z mezinárodně populární série britské spisovatelky Mary Nortonové, jež česky vyšla jako Pidilidi. Do scénáře filmu ji adaptoval Mijazaki a režie se ujal animátor Hiromasa Jonebajaši, jenž se předtím podílel na většině produkcí studia počínaje legendární Princeznou Mononoke. Vyprávění filmu se soustředí na vykreslení fantaskního světa půjčovníčků. To jsou malinkatí lidé žijící v prostorech mezi zdmi či pod podlahami starých domů, kteří si vše, co potřebují k životu, půjčují od jejich obyvatel. Mladá Arrietty takto se svými rodiči žije v domě, kde bydlí babička mladého chlapce Šóa. V den, kdy Šó přijede, zrovna Arrietty čeká její první výprava s tatínkem pro zásoby do světa velkých lidí. (Česká televize)

(více)

Videa (18)

Trailer

Recenze (181)

Radek.SCH 

všechny recenze uživatele

Od ghibliovky bych čekal víc, ale není to čistokrevný Miyazaki za mlada, takže co. Pár podařených momentů (většinou podbarvených dobrou muzikou) tam bylo. Ale nic přelomového se nekoná, trochu jsem se i dokonce nudil (ne že by to bylo nudné, jen na mě až moc jednoduché). Bizarnosti, neskutečná imaginace, nebo typická "divná" fantazie japonských tvůrců mi taky chyběla. Takže spíš tuctová pohádka, která neurazí. - 60 % ()

Tsukikage 

všechny recenze uživatele

Moc se mi to líbilo, jakoostatně všechny miyazakiho filmy. Supervykreslený svět malých lidiček. Občas mě některé reakce fakt překvapily, takhle bych se nikdny nechoval. Celé mě to vede k zamyšlení. Co kdyby byli všichni lidi takhle malí. Asi bychom nedoletěli do vesmíru, asi bychom se nepotopili až na dno moře, asi by nám všechno trvalo pomaleji, ale na druhou stranu bychom měli víc věcí, stačilo by nám míň jídla a všeho, bohužel bychom museli vyhubit vic druhů. Ale otázka je, přežili bychm vůbec? Já si myslím, že určitě. Upřímě věřím v člověka a jeho sílu a chytrost. A co kdyby nás polovina byla malých a druhá velkých. Museli bychom si dávat veliký pozor, aby jedni ty druhé nevyhladili a přežili oba národy do nových dní. Vlastně tahle situace tu, při vzniku lidstva, už byla. Zjednodušeně existovali dva druhy opic: velcí a malí. Z koho myslíte, že jsme se vyvinuli?..............................................(mezera pro přemýšleni)............................................... Ti z vás, co tipovali nebo věděli, byli to ti malí. To oni se zvládli adaptovat a vyvinout se. No zkrátka tenhle film je něco víc než jenom pohádka. ()

Reklama

Dark seer 

všechny recenze uživatele

Tak jsem včera večer dostal chuť na některý z Mijazakiho filmů a tento to losem vyhrál. Chválit animace je asi zbytečnost, tak pochválím alespoň místy pěknou hudbu. Příběh je předvídatelný, ale vzhledem ke krátké stopáži to nevadí. Možná mi film o Šó a Arrietě jen sedl do nálady, ale líbil se mi natolik, že si v brzké době zhlédnu asi všechny. ()

Tsuki 

všechny recenze uživatele

Viděno 28.7.2010 v šibujském kině Toho Cinemas, nedlouho po premiéře. A jsem neuvěřitelně ráda, že jsem na to tehdy šla, protože to byla prostě nádhera. Netuším, jak to popsat - u mnoha filmů bych popsala řádky a řádky vět, ale u Karigurashi no Arrietty nemám slov. Příběh se zdá jednoduchý a něco podobného (o malých lidičcích) jsme už viděli ve více filmech, avšak zpracování Karigurashi no Arrietty pro mě bylo dechberoucí. A uznávám, že na mém dojmu se hodně podílela i hudba. Cécile Corbel se svým keltským stylem hudby byla pro tohle bez přehánění dokonalou volbou. Soundtrack doporučuju. A opět ztrácím slova. Je jen jasné, že pokud bych měla nějaký žebříček Ghibli filmů, Karigurashi no Arrietty by se zařadilo na druhé místo hned po Cestě do fantazie, čímž by předčilo všechny ostatní Ghibli filmy, včetně Princezny Mononoke.... Zahřálo to u srdce jako žádný jiný film už dlouhou dobu. ~(5,0)~ ()

waits 

všechny recenze uživatele

Přitáhnut producentskou účasti Miyazakiho a zdejším hodnocením, ovšem zklamání bylo veliké. Zatímco Mijazaki mě obvykle uvede do stavu blaženosti a jeho svět, vůbec ne přívětivý a milý, ale přesto okouzlující a působivý, mě zcela vtáhne, tohle Jonebajšiho vyprávění se mě vůbec nedotklo. Příběh nebyl nijak hluboký, postavy (v dabingu?) ukřičené, nesedělo mi ani znázornění malých lidiček prostě jako..malých lidiček, bez rozdílů, povahových, fyzických. Už ted mám potíže vybavit si jakýkoliv silnější moment, moment, který bych si mohl zapamatovat. ()

Galerie (56)

Zajímavosti (4)

  • Snímek v roce 2011 vyhrál cenu Japonské akademie v kategorii nejlepší animovaný film. (Rominator)

Reklama

Reklama