Trabantem napříč Afrikou

• angličtina Trabant Goes to Africa
všechny plakáty

Sny – malé, velké, nesplnitelné… Kde ale je hranice nesplnitelného? Zkuste ji překročit a uvidíte. Tohle je vyprávění o jejím překročení. O cestě, kterou prý nejde uskutečnit. 20 000 kilometrů a jedenáct afrických států – Tunisko, Libye, Egypt, Súdán, Etiopie, Keňa, Tanzanie, Zambie, Botswana, Namibie a JAR. Afrika nás pohltila, sežvýkala a vyplivla. Ohromené, odrovnané, odhodlané se vrátit. Co obnáší projet ji v jednom z nejprimitivnějších aut, jaká kdy byla vyrobena? Co se dělo v trabantech a okolo nich? Jak jsme auta stavěli, jak jsme spali, co jsme jedli, co jsme opravovali, jak jsme opravovali, kdo nás naštval, kdo nás okradl i kdo nás potěšil. (Doc Alliance Films)

Cheeter

Ale jo, docela jsem se pobavil a i něco přiučil. Dokument docela ubíhá a dává poznat Afriky i z jiný stránky, sice v tomto už trabanti originální nejsou, ale dělají to poutavě. ()

zette

Velmi dobry a zajimavy dokument. Sympaticka a odhodlana posadka chce dokazat vsem skarorohlidum, ze kdyz clovek neco opravdu chce, tak to jde! Myslim, ze dost lidi tento dokument ovlivnil k tomu, aby se zvedli ze sedacek a nekde take vyrazili a o to jde! Slusna kamera. ()

Pajky3

Po neskutečně dlouhé době dokument, který mě donutil koukat, aniž bych měl potřebu dělat něco jiného. Prostě jsem si jen užíval tu strastiplnou cestu olemovanou skvělým komentářem, který dotváří tuhle fajn atmosféru. Po takovémhle dokumentu/cestopisu má člověk okamžitě chuť někam cestovat... ()

campix

Česká dokumentární tvorba v posledních letech rozhodně převyšuje tu filmovou. A další z cesty trabantových nadšenců je toho jenom důkazem. Rozhodně smekám klobouk před tím, co dokázali a jejich cesta byla natolik zábavná, že tento dokument utekl jako voda. Česká verze speciálních dílů Top Gearu rozhodně ukazuje, že má co nabídnout i když nedosahuje kvalit již zmíněného seriálu. ()

Carrie_3

Afrika nejsou pouze rozlehlé písčité pláně s teplotami přesahujícími několik desítek stupňů Celsia, tento kontinent je rozmanitý, plný kontrastů, nabízející pohled na relativně moderní města, vyasfaltované silnice, ale i na vyprahlé pouště, stále zelené lesy či žebrající děti (jejich první slova od narození musela znít: "Give money.", protože jinak si to neumím vysvětlit). Projet Afriku za pomoci dvou trabantů je jistě smělý nápad, který většina z nás odsoudí k neúspěchu, ale najdou se i tací, kteří svým snům věří a dokážou si za nimi jít stůj co stůj, a pak mohou vznikat dokumenty jako je právě tento. Snímek nabízí možnost prohlédnout si jedenáct zemí černého kontinentu a zjistit, že každá je úplně jiná, každá má svá specifika, klady i zápory. Jednotlivé záběry jsou doplněny trefnými a mnohdy i velmi vtipnými komentáři, které děj příjemně doplňují. Osobně jediné, co bych dokumentu lehce vytkla, je, že se mohl více zaměřit na jednotlivé pamětihodnosti či přírodní krásy jednotlivých zemí, které měli cestovatelé čest během své cesty poznat. Na druhou stranu musím vzít v úvahu, že snímek má omezený čas a nelze do něj vtěsnat vše. ()

Jermann

Překrásně kolorované bakelitové dobrodružství, které určitě stálo za všechny ty prachy a nervy. Po pouhé desetidenní zkušenosti s Afrikou mám aspoň nějakou tu představu jak vysilující a zároveň osvobozující je soustavně reagovat na nové situace v neznámém prostředí. Fungovat tímto způsobem čtvrt roku, navíc za volantem náladového skládacího autíčka .. to zní jako über-výzva. Tiše závidím. ()

WolfR

Afriku teda moc nepoznáte, spíše hlavní hrdiny a ti jsou fajn. Chyba že je to spíše hodinu a půl dívání se opravování Trabanta, který je ale pořád vynášen do nebe, 4 hvězdy. ()

sator

Až vám někdo bude říkat že něco nejde, zkuste to. Až vám někdo bude říkat že bude hůř-nevěřte mu! A až budete v cíli svého životního snu-buďte si jistí že to bude jiné než jste si představovali,a budete za to rádi ! Za hudbu * navíc... ()

mr.filo

Znáte trabanta? Příjemný cestovatelský video-deník cesty na jih Afriky. Příště, třeba hned v září na expedici napříč Jižní Amerikou, dát více prostoru Kláře ;) ()

dr.fish

Chtě nechtě musím uznat, že dobré. Pojetí je sice trochu mainstreamové, ale přesto vtipně vyprávěno, s lehkou nadsázkou. Pro lidi neznalé arabského světa to bude určitě překvápko a ještě navíc je to ta správná dobrá reklama na Člověka v tísni. 75% ()

chelseaman22

Amatérský cestopis, jež nemá šťávu jako následující toulky po pampách Jižní Ameriky. Skromnější parta poukázala zejména na to, že Egypt je jedna velká skládka či že existují místa, kde lze vyhlásit republiku se znakem trávy ve znaku. Ale ty doprovodné kecy o tom, jak je skvělé něco překonat jsou leda tak k otrávení nálady. 85% ()

Cedr

Kvalitativně značný krok vpřed. Koukatelnější, divácky atraktivnější, upřímné nadšení pro věc si to uchovalo. Byl by to bezchybný cestopis, kdyby seriál z následující jihoamerické expedice nezvedl laťku ještě výš. ()

Sfinkter

S nadhledem, bez příkras, ale uspěchané a opravdu zkratkovité. Dobrodružství a odhodlání za pět, ale zpracováním se muselo dát vytřískat více. ()

Gothar

Omnoho lepší dokument ako prvý diel, je to lepšie natočené a aj krajina je zaujímavejšia. Divák má možnosť vidieť krásy ale aj záludnosti dobrodružnej cesty a hlavne sa mi páčilo, že cestovatelia sa neboja vyjadriť svoj názor na vzniknuté situácie. Stretli sa s korupciou, byrokraciou a aj snahou o prosté podvody (benzín, prevoz na nákladnom aute a ktovie čo ďalšie). Atmosféra je výborné zachytená. 90 % ()

filmmovier

Další, respektive první a neméně skvělá expedice Dana Přibáně, mě sice neazujala tolik, jako ta jihoamerická, ale jak říkám, bylo to neméně skvělé a dobrodružství tam bylo možná ještě mnohem víc, určitě tam bylo několik zajímavějších momentů, než v předchozím filmu, řešilo se více poruch, bylo to vtipné a zábavné, bylo tam více rozhovorů s domorodci a celkově hezčí záběry, jen ta parta lidí, byla trochu sehranější až v Jižní Americe. Pro mě byla nádhera to sledovat, navíc jsem se dozvěděl i spoustu pro mě zajímavých informací, prostě cestopis jak Brno s nejlepšíma průvodcema a skvělým komentářem Davida Novotného. Objektivně je to sice spíše za čtyři, ale za to neskutečné vzrušení, odvahu a prostě za to, že to dokázali, a hlavně že miluju přesně tyhle typy dokumentů, tomu prostě musím dát plný počet. 90%. ()

Ryuuhei

V rámci dychtivého očekávání nového dílu výborné série cesty Jižní Amerikou jsem se rozhodl dohnat resty a aspoň mentálně si zajet na dřívější expedici spolu s trabanty do Afriky. Stále trošičku amatérské, ale pořád mnohem vyšší úroveň, než úplně první Hedvábná stezka. Co bych opravdu vytkl, bylo občasné přeskakování cesty, zážitků a hlubšího rozboru kultur v jednotlivých oblastech, či městech (ačkoliv se na ně taky dostalo, bohužel jen z části). Taktéž zachycení složení členů expedice se spíš zaměřovalo na samotného Dana, než na zbytek. No, v rámci hodiny a půl se pořád dalo vytřískat víc, ale i tak jsem spokojen. Nejvíc se mi líbil ale postoj k rčení „to nejde“. Protože přesně - ať říká kdo chce, co chce, všechno jde, když se opravdu chce. 75% ()

Lachtaan

Teďko v březnu to budou již čtyři roky, co jsem se konečně odhodlal vrhnout na všechny tehdy dosavadní výpravy čím dál tím známějších trabantů a nelze troufale nezmínit, že jejich komornější začátky jsou pro mě až srdcovými záležitostmi. Zrovna k Africe netíhnu tak jako ke střední Asii, jejich první celovečerák měl ale jisté mouchy, které právě s Trabantem napříč Afrikou odstranili a stvořili tak pravděpodobně nejlepší z celé škály svých roadmovies. ()