Poupata

• angličtina Flower Buds
Česko, 2011, 94 min (Alternativní 91 min)

Scénář:

Zdeněk Jiráský

Vladimír Javorský, Malgorzata Pikus, Marika Šoposká, Josef Láska, Aneta Krejčíková, Kateřina Jandáčková, Jiří Maryško, Vladimír Polívka, Thi Minh Nguyen (více)

Příběh vypráví o těžké zkoušce rodiny, žijící v drsném průmyslovém kraji. Dcera Agáta touží po šťastném životě daleko od domova, ale nedokáže své touhy realizovat, syn Honza věří v sílu lásky bez ohledu na okolnosti, za jakých se zrodila. Matka Kamila hledí s jistotou do budoucna a ve své naivitě si nehodlá připustit bídu dnešního dne. Jediný Jarda, otec rodiny, ví, že svět ani sebe nezmění. Vědom si svého slabošství, nepokouší se o nic. Chorobná závislost na výherních automatech jej přivádí, stejně jako jeho nejbližší, do neřešitelné životní situace… Nevyhnutelná krutost, s jakou se příběhy všech postav prolínají, připomíná v mnohém britská sociální dramata devadesátých let, včetně černého humoru, který jednotlivé situace jaksi bezostyšně doprovází. (Česká televize)

zuza99

Výborné herecké výkony. Během filmu se do mě dala taková úzkost, jako málo kdy a snad jen kvůli tomu a taky kvůli tomu, že bych film už nechtěla vidět znovu musím dát 3*. Ještě mi tam trochu vadily ty scény se striptýzem, které byly podle mě úplně zbytečný. ()

celuloid

Prý nejlepší film toho roku, Strašná deprese, je možné, že jsou takoví lidé mezi námi ? Název filmu je příliš poetický, nehodí se. ()

dita.krizova

Skoro jsem rozkvetla... Drama s přímo úlisným gamblerem, který ničí život sobě a své rodině. Dobrý výběr né tak ohraných herců, i když J. Láska je ještě takové ucho. Každopádně dobrý začátek pro Jiráského, určitě si počkám na další jeho počin. Nejsou to sice úplně čisté 4*, ale rozhodně mi to nepřišlo průměrné. ()

see_sawandrew

Co se asi stane s poupaty, když se vyklubou z jedovaté půdy industriálního prostředí přímo do předvánočního mrazu? Odpověď je asi tak jasná a přímočará jako celý film. Ani jedna postava nedokáže ve svém světě uspokojivě žít - na to je potřeba nejprve vyrůst. Ani ne tak syrové drama o dnešním světě jako spíše pojednání o masochistických životech v existenční krizi. Film nenabízí žádné východisko, protože postavy nejsou schopné ani ochotné jej nalézt. Dobrovolné tonutí v bahně bezvýchodnosti (které ve filmu rozhodně vrcholí mizející bankovkou ve chřtánu rulety) je nakonec to hlavní, co Poupata ilustrují. Silné ve své pravdivosti, nic víc, ale také o nic méně. 75% ()

Naimad

Tak trochu Aronofsky po česku, kterému jsem hodně fandil a který mě zas tolik nepotěšil. Příběh je to naprosto skvělý a nabízí spoustu depresivních i pár tragikomických příležitostí. Bohužel mám pocit, že kdesi na trase scénář - kamera - režie se něco porouchalo, a tak film promlouvá mnohem méňě, než by mohl a měl (Jako například právě Aronofsky nebo Sláma). Herci jsou dobře vybraní, ale někdy příliš hrají. Záběry jsou správně depresivní, smutné a výtvarné, ale v některých zásadních momentech v sobě nenesou psychologii postav a divákovo vcítění je zásadně oslabeno. ()

SkyLukey

Ten typ filmu, o kterém přemýšlíte při nejmenším ještě pár hodin po shlédnutí ale zároveň film, na který je třeba mít tu správnou náladu, jak už to bývá u sociálních dramat tohoto tipu. Skvělá atmosféra. Hodně jsem srovnával britským Fish Tank. ()

bari68

Výborná sociálna dráma, ktorá má tú správnu atmosferickú a depresívnu auru. Z filmu priam čiší pocit stiesnenosti a klaustrofóbie zo sveta, z ktorého niet úniku, a ktorý happyendom neskončí. K úplnej dokonalosti duševného a citového rozpadu mi tu práve ale ten posledný diel do mozaiky chýbal. ()

Evonichna

Pro mne depka film se špatným scénářem. Zejména vykonstruované rozhovory pubertálních slečen. Dvě hvězdičky dávám za ohňostroj na konci a za herecký výkon Vladimíra Javorského. ()

patrikus

Geniální !!! Gratuluji !!! Podle mého nejlepší český film, který byl v loňském roce natočen. Můj největší kino zážitek za posledních několik let. Depresivní beznaděj se střídá s komediálními pointami, tak jak život sám nabízí. Žádná nadsázka, žádné čarování, takhle to u nás opravdu funguje a podobný příběh by se mohl stát leckomu, věřím tomu. Je vidět, že tvůrci filmu opravdu přemýšleli. Skvělý scénář Zdeňka Jiráského a skvělá kamera Vladimíra Smutného, nejlepšího to českého kameramana... Ani si skoro nepovšimnete, že je ve filmu nějaká hudba, možná vás snad jenom bude rušit to neustálé ježdění vlaků a ten obrovský rámus na Sokolovsku... ()

Kanca

Další z českých filmů, který podruhý už vidět nemusím. Tentokrát to ale není díky (ne)kvalitám filmu, ale díky totální beznaději a zmaru, který z filmu čiší. Myslím, že tenhle film se mi z hlavy jen tak nevymaže. 4 České Lvy získal naprosto oprávněně. ()

NeosinneR

[38. Letní filmová škola Uherské Hradiště 2012] Extrémne rozbitá rodina, kde sa kazí čo sa dá. Až sa mi nechce veriť, že v reále to takto môže (ne)fungovať. Je však zaujímavé sledovať, ako to ide postupne viac a viac do sračiek. ()

tereza_p

LFŠ 2012: Jedna hvězda patří čistě Javorskéhomu, druhá za to, že se na to dalo dívat, i když ve výsledku to ve mně nějaký hluboký dojem nezanechalo. Některým postavám jsem jejich osudy prostě nevěřila a přišlo mi to i trochu překombinované, asi díky snaze z toho udělat opravdu pořádné sociální drama. ()

Guzmicz

Film vám předloží zajímavé téma a náhled to jisté problematiky, která není v naší republice neznámá. Téma je smutné a depresivní. Avšak příběh se dál jen plazí, což působí dojem dvojnásobného trvání délky filmu. Tento film není až tak špatný. Jen by potřeboval určitou svižnost. Největším zklamáním je konec, kdy by člověk čekal nějaké rozuzlení nebo řádné ukončení. Prostě najednou se objevily závěrečné titulky. Český lev jen dokazuje, že v ČR nemáme kvalitnější filmy. ()

Bohemák

Tahle uvěřitelná bezvýchodnost na mě naposledy sálala z filmu "Mistři", ale tady chybí ty odlehčující prvky. Civilní drama o špíně, ze které se umí vyhrabat málokdo. Herecky skvělé, vynikající původní hudba. ()

Harapes

Depresivní příběh s notnou dávky "šílených" scén,které mě donutily k smíchu.Výborně zachyceno kamerou,která jen podtrhla tu špínu maloměsta.A výteční herci,kteří nic nepřehrávaly a byli tak pořád součástí reality děje.Bohužel je mi jasné,že tento film nebude davově navštěvován v kinech a to by si opravdu zasloužil,být hojně viděn.Pro mne nejlepší český film za rok 2011. ()

Piškotka

Na tomhle filmu se nedá najít nic pozitivního. Źádná cesta ven z morálního bahna. Jen plané sliby o Amazonce, v tomto případě s prstem po mapě. V. Javorský se tady ukázal jako vyzrálý herec. On byl tou hlavní postavou, která řídí osudy druhých nejen na železniční dráze. Jeho láska k automatům byla jako vlna tsunami. Skupinka mladých kamarádů nežila na férovku, větší pseudokamarádstvî snad ani neexistují. Postava Vendy byla důkazem, jak se dá vesele těžit z lidského neštéstí. Byla to hyena. ()

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů