Úkryt

(festivalový název)
  • USA Take Shelter (více)

Curtis (Michael Shannon) je muž, který se svou manželkou (Jessica Chastain) a šestiletou neslyšící dcerou žije poklidný život v malém městě v Ohiu. Jednoho dne však Curtis začne mít děsivé apokalyptické sny. Vnitřně potlačované vize postupem času přerostou v posedlost, která ho nutí k vybudování protibouřkového bunkru v podzemí u rodinného domu. Jeho podivné chování se setkává s nepochopením v řadách jeho nejbližších. Rostoucí tlak na jeho manželství a napjaté vztahy s přilehlou komunitou jsou ovšem nic proti tomu, co by možná jeho sny mohly ve skutečnosti představovat. Mladý manžel a otec pak čelí rozporu, zda-li má ukrýt svou rodinu před blížící se zlověstnou bouří anebo před sebou samým. (Struhy)

zette

Slusne budovana atmosfera, ktera divaka lehce vtahne do deje. Behem sledovani jsem byl v ocekavani, jak film dopadne, bohuzel, otevreny zaver me velmi zklamal a ubiram za nej hvezdicku. Shannon i Chastain ve svych rolich vyborni... ()

Larushka

To bylo dobrý psycho. Atmosféra očekávání se táhla celým filmem, díky čemuž jsem měla pocit, že každou chvíli musí dojít k nějakýmu hroznýmu masakru. Oceňuji hudební podkres, zejména proto, že si ho většinou ve filmech tolik nevšímám. Ústřední dvojice spolu fungovala dobře. Bála jsem se závěru, ale nakonec můžu konstatovat, že došlo ke čtyrhvězdičkovému uspokojení. Jak by řekl jeden friend of mine: "Mám rád inteligentní filmy." ()

LenkaAK

Šestý smysl u muže. Je blázen nebo schizofrenik nebo by mohl mít pravdu? Jisté je, že vše ukáže čas a v tomto případě také počasí. Velmi příjemné herecké výkony. ()

campix

Sonda do utrápené duše Michaela Shannona. Žije si klidným životem na jihu USA. Má pěkný dům, práci, krásnou manželku a dítě. Bohužel se za ním také táhne rodinná anamnéza, které vrhne trochu světla na dění, které se odehrává před Vámi. Sledujeme zde velmi zručně natočený rozpad duše obyčejného člověka, který čelí velkému nebezpěčí, které ostatní nevidí. Všechno je citlivě a armosféricky natočeno. Úkryt je zároveň hodně obyčejné drama, takže se dokážete i jakž takž vcítit do hlavní postavy a místy také silné díky atmosféře (scéna v úkrytu). Michael Shannon se na podobné role velmi dobře hodí a Jessica Chastain příjemně doplňovala. Zajímavé, ale v mých očích průměrné drama americké nezávislé scény. ()

sir-dave

Kdo si liboval v Melancholii, nebude dotčený ani teďkom. Manžel zralý na psychiatra vidí bludy a zatahuje do toho všechny v okolí. Dvě hodiny sledovat jeho psychózy bylo moc. Pokud je váš život v troskách, můžete se podívat, nebudete na tom nejhůř. ()

vesper001

O sobotách sice nebagruju zahradu za účelem budování protiatomového krytu, ale situaci, kdy člověku nikdo nevěří, ale všichni mají jasno, v čem je jeho problém, znám dost dobře. A i proto můžu teď objektivně říct, že Take Shelter je přesným, a proto i znepokojivým a skličujícím portrétem člověka-vizionáře, který musí bojovat se všemi kolem sebe i sám se sebou, aby zachránil svou rodinu i vlastní rozum. Bohužel, ať v Americe nebo v Dlouhé Lhotě, ať s koncem světa za dveřmi nebo zatím v nedohlednu, většina lidí nosí hlavu obtočenou řetězem a zamčenou na zámek, má jasno a přitom nevidí. Take Shelter je strhující příběh o lidské odvaze i zabedněnosti, síle i křehkosti, a o tom, že někoho milovat a důvěřovat mu někdy znamená i zavřít se s ním do temné komnaty, kde nakonec paradoxně může být skutečné bezpečí. ()

Khumbac

Paranoidní psycho drama s vyplněným i očekávaným koncem. Ale můžu říct, že jsem byl skutečně napjatý jak struna, když ho manželka nutila ať otevře dveře z toho bunkru :) ()

Swansea

Michael Shannon je snad zrozený pro role jurodivých. V tomto snímku je obsažena veškerá úzkost, pochyby, strachy a panika senzitivního člověka dnešního světa. Film svým obsahem tak hluboký jako Mariánský příkop. ()

Doudis19

Uznávám že mi žážitek ovlivnila jakákoli zmínka či náznak ohledně konce :-(. U filmů tohoto typu, by se měli komentáře s jednoznačnými spoilery cenzurovat!! Děkuji! ()

Triple H

Dobre vymyslený a dotiahnutý malý film, ktorý ťahá výborný Shannon a veľmi dobre mu sekundujú Jessica Chastain a Shea Whigham. Pomalý, pracne budujúci napätie, vzťahy medzi postavami a atmosféru. ()

maxxxim

Palec hore za film ako celok s vyzdvihnutím nápaditého v niektorých scénach až alegorického spôsobu, akým bola hlavná myšlienka pretavená do deja. ()

Qitek

"Malý", nenápadný film, který se dost možná vyhne našim distributorům, nebo spíše naši distributoři se vyhnou jemu. Ovšem je to celkem asi jedno, vždyť koho to dnes překvapuje. Michael Shannon je opět každopádně bravurní a atmosféra filmu byla místama až nečekaně hororová. Čím více jde film do finále, tím více si divák uvědomí, že to může skončit pouze dvěma způsoby. A já jsem moc rád, že to skončí tak jak jsem čekal (a čekat bude asi každý) a nutno dodat, že jsem z toho měl příjemné mrazení v zádech a to jen díky výtečné režii Jeffa Nicolse. Malý nenápadný film, který nikterak díru do světa neudělá. Hodiny nad ním diskutovat taky nebudete, ale vaši pozornosti by neměl v žádném případě ujít. ()

Struhy

Creepy. Pěkná a tajemná podívaná, jejíž obsah se dá interpretovat několika způsoby. Je jen na divákovi, co si z toho odnese. A to se mi líbí. ()

Tosi

Můj ty kréme vanilkový s čokoládovou polevou, to bylo herecké galapředstavení Mikea Shannona. Tak trpitelskej výraz ve tváři se jen tak nevidí. Tomu chlápkovi stačilo jen tak zasmušile mrknout na oblohu, cuknout koutkem úst a už bych mu zbaštil i předpověd' počasí na rok dopředu. ()

Helmutek

Film, kterej se od první minuty začne nenápadně zažírat pod kůži, a postupem času, jak plyne, se zažírá víc a víc, s větší a větší intenzitou, až je ze sledování jedno velký trnutí (to slovo jsem teď vymyslel, heč), co se kdy a jak posere. A celý to vleze pod kůži tak moc, že to člověk ze sebe jen tak nesetřese - Trierovu Melancholii mi to připomínalo právě i timhle, nejenom podobnym "námětem". Ale nejen Melancholii; víc a víc se mi třeba vybavovala Bradburyho povídka Vítr - a to už si myslim, že je pro film kurva dobrá reklama! Navíc se k tomu musí přičíst padnoucí soundtrack, a hlavně(!) ty herci: u Shanona se dokonalost asi už dá čekat, ale tady se k tomu přidává třeba i jeho kolega z Boardwalk Empire Whigham a hlavně teda ta dechberoucí a bezvýhradně autentická Chastain. Na to, že to je nezávislej film, tak teda klobouk dolů, protože ve všech ohledech je naprosto precizní a neschází mu (z technickýho hlediska) ale vůbec nic. Víceznačnej konec (oukej, vono těch možností zas tak moc neni) sice nevim, jestli byl takovej, jakej jsem předpokládal, ale rozhodně je o čem přemejšlet. Protože atmosféry tohodle filmu se jen tak nezbavim - a vůbec mi to nevadí. Za mě mezi 4 a 5* - s tim, že s tou pátou počkám na další zhlídnutí. ()

terunka003

Takové divně strašidelně ujeté psycho s pronikavými hlasy a zvuky, hluchou dcerou, štěkajícím psem, blesky, mraky a prášky na spaní.. ()

PiLgRiM

Dokonalé komorní drama s unikátně paranoidní atmosférou, kterou navíc na druhou umocňuje Shannonův přirozenej podivínismus, ve kterém má jen pramalou konkurenci. Pomalé tempo, skvělé herecké duo a především dokonalý soundtrack, vytváří jedinečnou atmosféru neznáma. Ten film není zábava, určitě ho plno diváků, kteří nadšeně očekávají katastrofickou šílenost Emmerichových rozměrů odsoudí. ()

elanius

(54/2012, BluRay720p) / Tak toto mi sadlo bohovsky. Civilne, pomaličky rozvíjame vzťahy na pozadí rodiny s bláznivým tatkom. Vyzerá to tak, že toto je nosná časť filmu. Ale pre mňa osobne to bol skvelý psychologický film spojený s mrazivou katastrofickou drámou. Tento opis však môže znieť trochu divne, niekomu by sa oprávnene mohlo zdať, že sa celý film nič nedeje :). Možno práve preto ako citlivo a bez zbytočných filmových trápností sa dej odvíja mi to prišlo reálne a veru, po dopozeraní som sa cítil ešte chvíľu "rozhodený". Shannona vôbec nemusím, ale tuto, ideálnejšieho herca by bolo ťažko nájsť. (9/10) ()

lennyd

Curtis (Michael Shannon) se jednoho dne vzbudí hrůzou ze sna, ukazujícího strašlivou bouřku, která po sobě zanechává vše zničené. Tento sen se mu opakuje stále častěji, a tak se - navzdory názoru manželky, dcery i sousedů, rozhodne vybudovat bezpečný protibouřkový kryt. Ostatní jej mají za blázna (navíc když jeho matka trpěla paranoidní schizofrenií), ale Curtis ví své. Bezpečí rodiny je pro něj tím jediným důležitým .... Wow, zase jeden z filmů, který si pustíte jen tak, aby řeč nestála - a on se vám zaryje hluboko pod kůži, a dlouho trvá než na něj přestanete myslet (dokonce jsem po skončení filmu chvilku přemýšlel, zda se je v případě podobných atmosferických jevů kam skrýt, a jestli nezačít budovat na zahradě protibouřkový kryt). Výborně budovaná atmosféra - kdy je od začátku možné tušit nějakej průšvih, nicméně stále (stejně jako hlavní hrdina) nevíte, na čem vlastně jste. Takřka dokonalému hereckému obsazení vládne samozřejmě Michael Shannon. A závěrečná scéna, která by klidně mohla být dvířky k navazujícimu katastrofickému sequelu je pověstnou třešničkou na dortu.. ()

Tiché místo se dočká spin-offu

Tiché místo se dočká spin-offu