Úkryt

(festivalový název)
  • USA Take Shelter (více)

Curtis (Michael Shannon) je muž, který se svou manželkou (Jessica Chastain) a šestiletou neslyšící dcerou žije poklidný život v malém městě v Ohiu. Jednoho dne však Curtis začne mít děsivé apokalyptické sny. Vnitřně potlačované vize postupem času přerostou v posedlost, která ho nutí k vybudování protibouřkového bunkru v podzemí u rodinného domu. Jeho podivné chování se setkává s nepochopením v řadách jeho nejbližších. Rostoucí tlak na jeho manželství a napjaté vztahy s přilehlou komunitou jsou ovšem nic proti tomu, co by možná jeho sny mohly ve skutečnosti představovat. Mladý manžel a otec pak čelí rozporu, zda-li má ukrýt svou rodinu před blížící se zlověstnou bouří anebo před sebou samým. (Struhy)

netahlo

Jeff Nichols netoci filmy se zrovna kratkou stopazi, to je pravda. Nicmene svym genialnim rezjinim umem vas nenecha vydechnout ani vterinu. Moje druhe setkani s nim a opet za plny pocet. Brilantni psychologicke drama v cele s excelentnim Michaelem Shannonem, ktereho jsem neznal az do shlednute Mafie v Atlantic City. Konec dava pruchod mnoha otazkam, divak nema ani chvili jistotu. Bravo! ()

OughJay

Na první pohled další z řady filmů o amerických rodinách procházejících si ekonomickou krizí. Na pohled druhý už ovšem psychologická až mystická libůstka, která v kombinaci s prvním poznatkem překvapivě funguje. Michael Shannon exceluje v bláznovství a Jessica Chastain, jako by na čele měla napsáno "calm down", protože přesně tak celej film působila. Ta by snad dokázala zkrotit i tasmánskýho čerta. Dewart: "You've got a good life, Curtis. I think that's the best compliment you can give a man; take a look at his life and say, 'That's good'." ()

herr_carter

Automaticky řadím k tomu minimu "zvláštních" filmů, tady ale v dobrém slova smyslu. I když si člověk několikrát během sledování řekne, že ten film je vlastně o ničem, závěr pak vyrazí dech. Skvělý Shannon...................moje hodnocení = 8 z 10. ()

Pollock

Dle místního hodnocení jsem čekal mnohem, mnohem více. Už při samotném budování krytu jsem shledal několik nesmyslů, nehledě na to, že na takto jednoduchý závěr filmu mohli celkovou stopáž klidně o třetinu zkrátit. Zdlouhavé nezáživné rodinné drama i přes skvělého hlavního hrdinu. ()

honzii

K plnému hodnocení mi chybí údernější konec. Srovnání s mou milovanou Melancholií se samo nabízí: Ta byla výjimečná, protože veškerý děj byl naprosto pochopitelný pro vývoj postav. A konec nám definitivně odpověděl na všechny otázky. Zde? Nejsem si jistý. Nemám moc rád konce, u kterých si člověk není jistý, jak byly myšleny. Samozřejmě se nebráním odmakat si tu svou část v hlavě a pokusit se vyložit si to po svém. Ale mě víc baví rafinovaný konec, kde je vymyšleno konkrétní a uspokojující vyústění. Nejsem si jistý, do kterého patří Take shelter a to mě otravuje. Nejsem si jistý, zda jsem ten film pochopil správně. Michael Shanon je však neuvěřitelný a svou roli pojal sympaticky nesypaticky. A jak moje hlava váhá, zda je mi sympatický nebo ne, stejně tak váhá, zda mu důvěřuji či nikoli. Příjemná hra, která mě bavila, spolu s kouzelnou hluchoněmou dívkou a neskutečnými meteorologickými výjevy a atmosférou. ()

see_sawandrew

Bublina, jejíž srovnávání s vyzrálou a vícevrstevnatou, skvěle zahranou a audiovizuálně podmanivou Melancholií považuji za hodně smutný fail, děsivě podobný například komparaci Saving Private Ryan a Thin Red Line (také natočeny ve stejném roce). Konec světa, v Melancholii krásně rozehraný hned do několika metafor, v Take Shelter dostává pouze dichotomní charakter - buď je reálný, nebo naprosto iracionální. O paranoidních postavách už jsme toho viděli dost a v tomto ohledu nemá film co nabídnout - Michael Shannon hraje spíše zmučenou maskou než čímkoli jiným. Do přepálené metráže je rozmělněno repetetivní "vývojové" schéma (vize - probuzení - doktor - opatření - vize...), takže film napráská obě hypotetická zakončení a nám nezbývá než si vsadit, jestli to bude jedno, nebo druhé, případně obě současně (čemuž se neříká vícevrstevnatost, ale poměrně fádní dvouvrstvost). Z ukázky paranoidní schizofrenie bych moc do stropu neskákal, když i popartová Black Swan - mimochodem, kritizovaná právě za lacinost psychologické stránky - pracuje s tímto tématem uvěritelněji. Nezbývá než uznat mile ironické vizionářství Take Shelteru s ohledem na letošní řádění hurikánu Sandy, z něhož se - a to je ještě srandovnější - dělá úplně stejnej big deal jako z této značně ošklivé sestry Melancholie. 55% ()

KoRner

Skvelí herci a nečakaný záver (aspoň pre mňa ;)). A je super konečne vidieť film, kde rodina stojí pri sebe v dobrom, aj zlom. ()

klukluka

Pro mě osobně perfektně zmáknutá a zvláštním způsobem pojatá analogie ztráty duševního zdraví, resp.nástupu dědičné duševní choroby. Poslední scénu na pláži beru jako vtípek a úlitbu pro všechny, kdo se nespokojí s koncem bez happy endu. ()

Michelle75

O tom, že je Michael Shannon vynikající herec jsem se přesvědčila nejednou, ale to, co předvádí tady je vážně neuvěřitelné. Hrát tak přirozeně v téhle roli je až s obdivem. Výborné drama, kdy každou chvíli nevíte, jak na tom vlastně jste. Minimálně k zamyšlení to bude. ()

Holina

Má to neskutečně tísnivou atmosféru. Dechberoucí od začátku do konce i přes přepálenou stopáž se člověk nenudí. ()

Hanys_

Někde na pomezí mezi 3-4. Výborný závěr, muzika a hlavní dvojka Shannon-Chastain ale nepřekryjí fakt, že Take Shelter je hlavně utahané rodinné drama. 6.5/10 ()

kedl

Můžete si být jistí tím?, že Take Shelter ve vás vyvolá, něco co ve vás nevyvolal žádný jiný film v poslední době, můžou za to mimo jiné skvělé herecké výkony, ale především hudba, ta jenom podtrhuje třešničku na dortu u tak výjimečného filmu. Nemá smysl se tady rozepisovat o nějaký detailech, pokud vás chytla Trierova Melancholia, tak si tenhle snímek nenechte ujít. 90% P.S. Jedná se o psychologické drama, NE žádný katastrofák, jen tak pro ujištění :-), ale to vám je asi jasné!! ()

HonzysKISS

Dlouho jsem už neměl u filmu takovou husí kůži. Ze začátku jsem si říkal, na co se to vůbec dívám, ale postupně jsem se do snímku víc a víc dostal. Má to sice pomalejší tempo, ale díky tomu jsem napínavě až do poslední chvíle nevěděl, co se stane. Shannon a Chastain to zahráli oba naprosto dokonale. Už jenom kvůli nim určitě stojí za to se na to podívat. Chvílemi jsem ho i normálně litoval. ()

Mafiapau odpad!

Film úplně k hovnu. Je tu jen proto aby jste se koukali na skvělé akční scény kde frajer ujde 8 metrů za 2 minuty a poslední záběr na dvě tornáda co má 5 sekund.. víc k hovnu film jsem za posledních 5 let neviděl. ODPAD ()

J.F.B.

"You think I'm crazy? Well, listen up, there's a storm coming like nothing you've ever seen, and not a one of you is prepared for it!" Na tento film jsem se už chystal nějaký čas, bohužel mi to stále nějak nevycházelo. Až o nedávných Shannonových šestačtyřicátinách jsem si řekl, že už se na to prostě podívat musím. Sice mi to na ty narozeniny zase nevyšlo, ani na den poté, ale až dnes, po čtyřech dnech. A Shannon nezklamal, podal pravděpodobně nejsilnější mužský herecký výkon jaký jsem v poslední době viděl (a to byly některé velmi dobré), Jessica Chastain za ním nijak nezaostávala. I další postavy jsou výborně a hlavně uvěřitelně obsazené i zahrané. Snímek sám mne dokázal skutečně napnout a zaujmout, celou stopáž mne držel v nejistotě a poskytl mi takovou husí kůži, jakou jsem už dlouho neměl. S tím souvisí naprosto fantastická hudba, skvostná kamera, která krásně pracovala se světlem, což vytvořilo nádherné šerosvitové obrazy. O smyslu příběhu, a o tom jak ho chápat, lze jistě dlouho a složitě polemizovat, ale velmi silný filmový zážitek, který bude ve mně ještě dlouho rezonovat, zde zůstává tak jako tak. ()

Tiché místo se dočká spin-offu

Tiché místo se dočká spin-offu