Atlas mraků

Cloud Atlas - Der Wolkenatlas

Atlas mrakov

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Psychologický

Německo / USA / Hong Kong / Singapur, 2012, 165 min

Wachovští opět naservírovali originální film, který prostě nelze k ničemu přirovnat. Když se mě někdo zeptá o čem to bylo, nebudu mu schopen dát uspokojivou odpověď a rozhodně ne stručnou. Propojení jednotlivých příběhů bylo znatelné, ale nepřišlo mi až tak zásadní. Nicméně se mi hodně líbilo to deformování informací a odkazů jednotlivých postav. Např, když se hláška o nepodrobení se zločinnému týrání z komické linie o důchodcích stane symbolickou větou vzpoury jídlonošky ve sci-fi budoucnosti. Žádný z příběhů nenudí, přesto nejradši jsem měl ten o útěku z domova důchodců a ten o jídlonoškách. Bohužel vzhledem k tomu kolik tam toho je se nedostaví nějaká extra katarze. Spíše jen touha si o tom pokecat, jestli jste to pochopili dobře a něco vám neuniklo. Rozhodně mě ještě žádný film takovou silou nenavnadil k tomu, abych si přečetl knižní předlohu.(3.1.2013)

Po druhém zhlédnutí hodnocení zvedám, při prvním sledování nevědění o čem Atlas mraků vůbec je a zblázněném neustálém přebíháním mezi příběhy nemělo ve finále moc dobrý efekt. Příběhy jsou zajímavé a i po dalších dnech nad tím přemýšlím a vyšší hodnocení je oprávněné. ( Hodnocení: 7/10 )(21.4.2013)

Prohra. Odvážná a nesmírně imaginativní, variabilní a hluboká kniha přesazená do dynamické a obratné sítě, která otázky nevyvolává, ale didakticky zodpovídá. Navíc si pomáhá otřepanými new age symetriemi, které důvěrně známe z Fontány, ale i z Pana Nikoho - pokud nevíte, jak spojit odlehlé linie, osudová láska je odpověď. Film k ní navíc přidává typický patetismus všeobsáhlých mysticizujících konceptů jako Věčnost, Nekonečno, Reinkarnace, Osud a pokud by to divák náhodou nepobral, pro jistotu to doslovně snad 4x některá z postav zopakuje. Výsledkem je pro mě zcela nezajímavé a mechanické dílo, které selhává i v okamžicích, jež jsem pokládal za "ložené" - 5. příběh Sonmi je v knize drásavým obrazem kapitalisticko-fašisticko-totalitní dystopie, v níž je i vzpoura jen prefabrikovanou součástí konzumeristického řetězce. Film se nezmůže navíc než na sterilní zploštění látky do podoby "Anny Proletářky s romantickým rozměrem" a dojímavého obrazu revoluce navzdory zvůli. To je málo, strašně málo. Proti trilogii Matrix, virtuózní jednohubce Speed Racer či Tykwerově "gender-dekonstrukci" Drei je tohle spíš atlas braků.(24.11.2012)

• RedAK

Nerad bych jakkoliv zpochybňoval pětihvězdičková hodnocení mých velectěných kolegů a bezkonkrurenčích filmových kritiků směrem k této brilantní špici filmové tvorby a uznávám, že nejspíše bude chyba ve mně, přesto si, samozřejmě v rámci tolerance a bezvýhradné loajality, neodpustím jemné přátelské pošťouchnutí: ty pičo, ste se posrali, ne?! No, a hned se tu dá lépe dýchat. Děkuji za pozornost.(5.12.2013)

Námět i příběh jsou samy o sobě pozoruhodné. Scénář, režie, herci snesou obdobnou charakteristiku. Snaha zachytit podmíněnost toho, co se děje, a dohlédnout za hranice našich prognostických horizontů je navíc i zdravě propedeutická. Uznání zaslouží i zdrženlivý optimismus, který spojuje všech šest epizod. Ale divácky nejvíc mě zaujal střih, který virtuózně propojuje každou z epizod (potenciálních filmových povídek) do jednoho organického celku. Ukazuje se také, že má-li tvůrce co říci, dokáže skutečný filmový fanoušek-fajšmekr zareagovat. A to potěší ještě víc.(8.7.2017)

• Tom Hanks

• - Trojica režisérov bola rozhodnutá okamžite zastaviť produkciu filmu v prípade, ak by autor predlohy David Mitchell nebol spokojný so scenárom. Jeden z predchádzajúcich scenáristických a produkčných počinov súrodencov Wachowských V ako Vendeta (2005) však vznikol aj napriek hlasným protestom autora komiksovej predlohy Alana Moorea. (Macejko)

• - Spoiler: V titulcích filmu je uvedeno, že ona druhá budoucnost, ve které Zachry (Tom Hanks) zachraňuje Meronym (Halle Berry), se odehrává v roce 2321. Během filmu je tento rok uveden jako "106 zim od Pádu". Sice zde není zmíněno o jaký pád se jednalo, ale došlo k němu v roce 2215. Pokud jeho spouštěcím mechanismem byla Somni 45, trvalo tak ještě dalších 77 let, než došlo na její slova. (Dinsberg)

• - Autor knihy David Mitchell se nechal v některých aspektech režisérskou trojicí inspirovat a využil některých nápadů v jeho další nové knize, v níž bude skutečně postava Timothyho Cavendishe (Jim Broadbent) žít se svou láskou Uršulou (Susan Sarandon), což v původní knize rozvedeno nebylo. (Brousitch)