Atlas mraků

Cloud Atlas - Der Wolkenatlas

Atlas mrakov

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Psychologický

Německo / USA / Hongkong / Singapur, 2012, 165 min

Je to něco mnohem víc, když to necháte, aby to tím bylo. Veselé i smutné, krvavé i něžné. Dlouhý, ale krásný film. A sakra, došly mi slova. Každopádně pokud chcete věřit na osudovou lásku, tohle by vám mohlo pomoct. Nejlepší "povídka" pro mě byla ta ze Soulu. Ach. I když zdeformovaný, Jim Sturgess byl perfektní.(23.11.2012)

• Fretakata

Tak, pol filmu som marne cakala, ze sa to mejak zosype dokopy a bude to aspon zhruba zrozumitelne. Nie. Takze chaos. Ale ani zachvaty jednotlivych linii nestali za fajku mocky a vascina nemala rozuzlenie. Navyse to bolo nabubrane do patosu. Brrrr. Raz som to vydrzala, lebo som sa tak vopred rozhodla a Nikdy viac!(7.8.2019)

Odvážné a pompézní. Wachowským a Tykverovi se povedl husarský kousek s propojením celé té skládačky příběhů a témat. Herci v rozmanitých rolích mají co hrát (hodně překvapivě mě potěšil Tom Hanks) a to i pod tunou makeupu. Příběhově to ale občas trochu zaskřípě. Naprosto zbytečná taškařice o útěku důchodců ze sanatoria vysloveně ruší napínavé pronásledování śťouravé novinářky zabijákem. Stejně jako tvorba sextetu Atlas mraků neměla moc co nabídnout. Upřímně se mi ani ta melodie nezdála tak vzletná. Z časových linií se mě osobně nejvíce líbily poslední dvě. Ty, napětí a určité mysteriózno, vyvažovali s celkovým poselstvím snímku nejlépe.(26.11.2012)

Námět i příběh jsou samy o sobě pozoruhodné. Scénář, režie, herci snesou obdobnou charakteristiku. Snaha zachytit podmíněnost toho, co se děje, a dohlédnout za hranice našich prognostických horizontů je navíc i zdravě propedeutická. Uznání zaslouží i zdrženlivý optimismus, který spojuje všech šest epizod. Ale divácky nejvíc mě zaujal střih, který virtuózně propojuje každou z epizod (potenciálních filmových povídek) do jednoho organického celku. Ukazuje se také, že má-li tvůrce co říci, dokáže skutečný filmový fanoušek-fajšmekr zareagovat. A to potěší ještě víc.(8.7.2017)

|| Scenár: Lana Wachowski, Tom Tykwer, Andy Wachowski / Námet: Cloud Atlas by David Mitchell | Hudba: Tom Tykwer, Johnny Klimek, Reinhold Heil | Produkcia: Grant Hill, Stefan Arndt, Lana & Andy Wachowski, Tom Tykwer | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Cloud Atlas Production, X-Filme Creative Pool, Anarchos Production | Rozpočet: 102 miliónov $ | Tržby: 71,149,507 $ || Najväčší herecko-kostýmový úlet s hollywoodskými hviezdami, aký bol kedy natočený. Všetko ostatné by vyznelo len ako kecy o nadčasovosti a osudovej prepojenosti. Toto je divadelný klenot, s vybrúsenou symfóniou, ktorá je odsúdená na to, aby ju "počulo" len pár ľudí.(6.1.2013)

• - Autor knihy David Mitchell se nechal v některých aspektech režisérskou trojicí inspirovat a využil některých nápadů v jeho další nové knize, v níž bude skutečně postava Timothyho Cavendishe (Jim Broadbent) žít se svou láskou Uršulou (Susan Sarandon), což v původní knize rozvedeno nebylo. (Brousitch)

• - Celosvětová premiéra proběhla 8. září 2012 na Torontském IFF. (Varan)

• - Jim Sturgess si ve filmu zahrál celkem sedm postav. Tom Hanks, Halle Berry, Doona Bae, Hugh Grant a Hugo Weaving ztvárnili každý šest rolí a Jim Broadbent s Benem Whishawem měli po pěti rolích. Také další herci se ve filmu objevili v rolích několika různých postav. Výjimkou není ani to, že si herci zahráli postavy jiné barvy pleti nebo dokonce opačného pohlaví. (pajik)