Atlas mraků

Atlas mrakov

Cloud Atlas

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Psychologický

Německo / USA / Hong Kong / Singapur, 2012, 165 min

Zpočátku jsem se tohoto filmu bál, hlavně kvůli jeho délce, nicméně mé obavy byly zbytečně. Ty necelé tři hodiny mi utekly jako voda a já si tak mohl vychutnat epický film, který (podle mého) má na to, aby se z něj stal kultovní. Komplexní děj, skvělé efekty, parádní casting… Opravdu se nemůžu dočkat druhé projekce. 100 %.(16.11.2014)

Rozpočet $100miliónovTržby USA $27,108,272Tržby Celosvetovo $130,482,868Tržby za predaj Blu-ray v USA $6,057,200 //počet predaných kusov 233,892Tržby za predaj DVD v USA $7,590,887 //počet predaných kusov 413,202║ Ďalší komerčný prešľap od Wachowskích ale zato zas natočili spolu s Tykwer-om niečo neskutočné veľkolepé-obdivuhodné. Na moje veľké nešťastie som to nemal možnosť celé dopozerať, takže asi v tom najlepšom gradujúcom procese tohto ťažkého filmu som musel v 2/3 filmu opustiť projekciu, keď že som musel z kina frčať na posledný autobus či mi išiel domov, dúfam že sa k tomu čoskoro dostanem. Prvá hodina filmu je nehorázne ťažká, lebo je to skrumáž ktorú len sledujete a ešte nerozumiete aké súvislosti bude neskôr naberať, nuž postupne to začína zapadať a tie nápady, myšlienky zakomponované v deji sú úžasné, plus samotný vizuál dych berúci. __Dopozerané do konca, aj keď nie v tej najlepšej kvalite z nejakého kinor..., veru film ktorý dá spomenúť aj na Matrix a jeho dokonalú akciu, dravosť, monumentálnosť, silné dielo, ktoré bude skutočne v plnej sile uznané až časom. Sa neviem dočkať keď to vydajú na Blu-ray, pecka. __22.12.2012 dobojované! sa mi nakoniec podarilo v kine vzhliadnuť celý film... á môžem povedať že to išlo nad moje prvopocitové očakávania, ide o výnimočné dielo a jeden z najlepších filmov roka 2012, osobne by som sa ani nehneval ak by dostal Oscara za najlepší film, film sa dá označiť ako DOKONALÝ s úžasnou myšlienkou, kompaktným a perfektným prepojeným scénok, či teda samotných etáp kedy sa udalosti odohrávajú, Tom Hanks po dlhej dobe našiel svoj herecký talent, démonický Hugo Weaving, živelná Halle Berry tiež dala zaspomínať po dlhej dobe na svoj herecký talent, jednoznačne film na viac pozretí, mne zaslúžené ovocie priniesla druhá projekcia, a nakoniec to komerčne ani nemusí dopadnúť tak zle lebo film sa celkom dobre v kinách uchytil /videl v kine 2x: 100%/ __Poznámka: to čo nám v roku 2012 v plnej sile nenaservíroval Nolan s TDKR to nám dodali Wachowskí s Tykwerom. Plus čakám že tento film sa časom prebojuje na csfd.cz do TOP20 keď v plnom rozsahu dozrejú pocity u filmových fanúšikoch.(15.12.2012)

Zazitok maximalny. 1) Presvedciva dramaturgia a prechod z literarneho na audiovizualne dielo - Tykwer a Wachovvski dokazali z predlohy vybrat v drvivej vacsine u kazdeho pribehu to esencialne a ich zasahy z hladiska doplnkov/zmien voci predlohe su funkcne, invencne a nosnu temu zvyraznujuce. 2) Vzajomne prelinanie a jednotlive radenie sekvencii su ukazkovym prikladom synergie. V strihu zalozenom na spolocnych vyznamoch, motivoch, hereckom obsadeni dvoch spojovacich scen ako i vyvoja dialogu v scene x ako determinujucej radenie sceny x+1 nie su tvorcovia zdaleka prvi (namatkovo aj Leone, tiez nie ako prvy, vo Vtedy v Amerike postupoval podobne), ovsem z hladom aj na sposob predkladania a prepojenia pribehov zasli v kvantite a vyslednej ucinnej intenzite zatial najdalej. Odmenou mi bola epicka freska znejuca ako podmanivy sextet a zaroven i agonicky vykrik ludskej rasy uvedomujucej si tu sialenu horsku drahu s tragickym koncom, ktoru sami vytvorili, dobrovolne do nej nastupili, ale ju zatial nevedia zastavit. Snad sa to raz podari... .(16.11.2012)

Podobnost s Mr. Nobody je do očí bijící, naštěstí ale Atlas netočila taková nula. .. a především si nepsali scénář. K průšvihu ale stačí i to, že Tykwer má krizi a Wachovští nemají koule. Přes kýčovitost, mainstreamovou šablonovitost, nedomrlé prolínání dějových linií a konečné optimistické ladění nemám v průběhu sledování urgentní touhu zemřít a nesralo mě to zdaleka tolik, jak bych čekala. Za práci s různými žánry a masky velké plus. Za boření pyramid nedík.(3.2.2013)

Podobně éterické a s myšlenkovým přesahem jako například Fontána, či Tree of Life, avšak daleko méně povrchní. Zatímco v předešlých snímcích se režiséři až příliš nechávají ukájet svojí vlastní režijní precizností a křičí do světa "hele koukej jak jsem dobrej", tak bratři Wachowští jsou v rámci jak vizuální estetiky, tak dějové koncepce daleko střídmější a účelovější - tedy více pro diváka. Celek tak působí mnohem uchopitelěji, srozumitelněji a ve finále přehledněji. Vše dává smysl, vše krásně zapadá. Film o lásce. Na první pohled složitý, komplikovaný, osobitý, ve finále jednoduchý, dávající na odiv nejjednoduší prozaickou myšlenku. Scéna z Neo Soulu je vizuálně neuvěřitelně vizionářská. Jeden z vrcholů roku a v rámci "neo-art-filozofického" subžánru nejvyzrálejší příspěvek vůbec.(24.11.2012)

• Tom Hanks

• - Počas natáčania filmu volal Tom Hanks režisérskych súrodencov Wachowských "Mama a Otec" kvôli ich súhre pri práci a pre výborné vedenie obsadenia i štábu. (Marek1991)

• - V Číně byl film ze svých 172 minut sesříhán na pouhých 134 minut, aby byl "vhodný" pro čínský trh. Z filmu vypadly především homosexuální a ostatní erotické scény. Podobně byl sestříhán i Skyfall (2012). (nopud)

• - Autor knihy David Mitchell se nechal v některých aspektech režisérskou trojicí inspirovat a využil některých nápadů v jeho další nové knize, v níž bude skutečně postava Timothyho Cavendishe (Jim Broadbent) žít se svou láskou Uršulou (Susan Sarandon), což v původní knize rozvedeno nebylo. (Brousitch)