Poslední ples na rožnovské plovárně

Drama / Válečný

Československo, 1974, 82 min

• Martin741

Film rezisera Ivo Novaka, ktory sa za normalizacie premietal velmi casto, a casto nan chodili cele triedy z roznych ZS. 30 %(17.2.2015)

V době napjaté jak struna na kytaře, kdy civilní obyvatelstvo je terorizováno jednotkami SS za pomáhání a ukrývání partyzánů, kteří se statečně snaží uškodit všemožně Třetí říši se odehrává dramatický příběh dospívající slečny, která si i přes zákaz táty (který odjíždí na služební cestu) vydává na školní závěrečnou párty. Sled událostí dává do běhu kolotoč, kdy v dobré víře ukryje a vyléčí partyzána, ale při návratu otce se vše pokazí....a navždy změní její dosavadní život. 80%(30.1.2014)

• Pitryx

Opět pro mne ten nešťastný způsob vyprávění, přerušovaný retrospektivami. Už po půlhodině jsem se dost nudil, a jen vzpomínal na lepší filmy z tohoto období. Nebýt Andrey Čunderlíkové, šlo by to asi do kopru ještě rychleji a víc. Ale co, je mi sice líto tento snímek zahodit, ale bohužel. Pokud musím snímek kvůli nudě přejíždět, nemá u mne na vyšší hodnocení místo. Potěšily záběry na hereckou omladinu, ale to je jako plus vše.(31.3.2017)

Snímek by námětem nemusel být špatný, ale takhle zpracovaný velmi trpí normalizační atmosférou naivity a prostoduchosti. Hrdinkou příběhu je studentka Lenka, kterou výborně ztvárnila Andrea Čunderlíková. Doba temného protektorátu a Němci pro výstrahu popravují dopadené partyzány. Místní studenti i přes to projeví odvahu a rozhodnou se uspořádat zakázaný ples. A Lenka? Ta jde ještě dál. Pomůže jednomu partyzánovi i přes vědomí, že by ji za to nacisté popravili také. Konečnou tragédií je, že ve finále bude zastřelen úplně někdo jiný. Pro Lenku člověk hodně blízký. Nejen za normalizace byly snímky o hrdinských činech v době války velmi populární. Zde jde o studentku a tak není od věci se zmínit o faktu, že ve své době na film do kina chodily školy místo vyučování. Hrůza doby však kupodivu ze snímku vůbec nevyniká. Takřka snové vyprávění bortí dramatizaci a naopak povyšuje určitou již zmíněnou naivitu. Snímek má spíše literární atmosféru kulminující až do uměleckých vod, ale ani toho bohužel nebylo dosaženo. Ideologie je nepřehlédnutelná a tak vlivem toho byl dnes snímek bohužel odsouzen v zapomnění.(14.9.2017)

Příběh mladé maturantky, která poskytne pomoc partyzánovi, aby nakonec při jeho záchraně přišla o otce. V napjaté době působí chování dívky trochu naivně a obávám se, že ve skutečnosti by nacista nebyl tak benevolentní. Na druhou stranu ho hrál pan Lukavský, tak to ani nemohlo dopadnout jinak.(20.8.2016)

• - Filmovanie prebiehalo v Benešove nad Ploučnicí a v Českej Kamenici. (dyfur)

• - Plovárna je koupaliště v Kamenickém Šenově. (svag)