Reklama

Reklama

Poslední ples na rožnovské plovárně

Obsahy(1)

Ideologicky tendenční historka z časů okupace líčí, jak se studenti učitelského ústavu rozhodli navzdory zákazu uspořádat tradiční ples. Museli se ovšem vyrovnat s podmínkami více než hrozivými: s přítomností nacistických hrdlořezů, kteří pro výstrahu zamýšlejí popravit dopadené partyzány... Ve vyhrocených okamžicích se obnažují i charaktery jednotlivých protagonistů, i když ani předloha (Karel Štorkán), ani režie (Ivo Novák) nikomu a ničemu neposkytly šanci překročit prostoduše "státotvornou" dikci. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (12)

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Obsahově silný lidský příběh z Protektorátu, uzemňující dramatický zvrat těsně před závěrem, chvílemi temná atmosféra dotvářena velkolepou Liškovou hudbou a v rozsahově drobných, ale obsahem důležitých rolích pánové Somr a Lukavský. Tolik z kladů Novákova filmu, k nimž bych ještě mohl přičíst zajímavě nasnímané flashbacky s jinak na scéně většinou absentující postavou otce hlavní hrdinky. Odsledoval jsem tento film bez sebemenšího znudění na jeden zátah, vzhledem k menším očekáváním dokonce ani nejsem zklamán. Přesto mi z tohoto "Plesu" bez plesu chyběl větší dramatický prožitek, hutnější psychologie postav a celkově propracovanější scénář, který (jak trefně napovídá i oficiální text distributora, s jehož kritickým hodnocením bych i výjimečně souhlasil) neumožňuje jít do patřičné hloubky. Dalším problémem u mě je, že většina hereckých výkonů mě nedokázala nějak výrazně oslovit. Existuje určitě hromada zdařilejších československých válečných filmů, než abych právě zde dával nadprůměrné hodnocení. 60% ()

vypravěč 

všechny recenze uživatele

V tomto historizujícím snímku si Novák se Štorkánem při svém vyprávění opět vypomáhají evidencí: sdružují popisné záběry, uvádějící do situace dějinné i intimní, s takovou doslovností a machou, že se příběh sám stává jen jakousi „případovou studií“ pod čarou dokumentárního sběru. Co se ušetřilo na povahokresbě postav, se převedlo na aranže. Několik silnějších okamžiků nevyvážilo ten příznačný normalizační chlad, který šlo vycítit i v Novákových starších počinech, zvláště v Maratónu. Lidské tragédie i v tomto pozdějším výtvoru jen ilustrují hrdinčino seznávání rozdílů mezi loajalitou a kolaborací, spojené s osobní bilancí, i její zkušenost rizika, ale ono vnitřní drama zde zhola nic neartikuluje, jakkoliv se nešťastný Čuřík za kamerou snažil sebevíc, ba dokonce za cenu vlastní persifláže: některé záběry (a nejen ty retrospektivní) se skutečně zdají parodovat to, co dosud vytvořil (zvláště pak Valérii a týden divů, asi nejvýraznější protipól Posledního plesu), a film se i proto zdá být spíše „kolaborujícím“ než kolaboraci tematizujícím... ()

Reklama

Rodriguez 

všechny recenze uživatele

V době napjaté jak struna na kytaře, kdy civilní obyvatelstvo je terorizováno jednotkami SS za pomáhání a ukrývání partyzánů, kteří se statečně snaží uškodit všemožně Třetí říši se odehrává dramatický příběh dospívající slečny, která si i přes zákaz táty (který odjíždí na služební cestu) vydává na školní závěrečnou párty. Sled událostí dává do běhu kolotoč, kdy v dobré víře ukryje a vyléčí partyzána, ale při návratu otce se vše pokazí....a navždy změní její dosavadní život. 80% ()

Pitryx odpad!

všechny recenze uživatele

Opět pro mne ten nešťastný způsob vyprávění, přerušovaný retrospektivami. Už po půlhodině jsem se dost nudil, a jen vzpomínal na lepší filmy z tohoto období. Nebýt Andrey Čunderlíkové, šlo by to asi do kopru ještě rychleji a víc. Ale co, je mi sice líto tento snímek zahodit, ale bohužel. Pokud musím snímek kvůli nudě přejíždět, nemá u mne na vyšší hodnocení místo. Potěšily záběry na hereckou omladinu, ale to je jako plus vše. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Snímek by námětem nemusel být špatný, ale takhle zpracovaný velmi trpí normalizační atmosférou naivity a prostoduchosti. Hrdinkou příběhu je studentka Lenka, kterou výborně ztvárnila Andrea Čunderlíková. Doba temného protektorátu a Němci pro výstrahu popravují dopadené partyzány. Místní studenti i přes to projeví odvahu a rozhodnou se uspořádat zakázaný ples. A Lenka? Ta jde ještě dál. Pomůže jednomu partyzánovi i přes vědomí, že by ji za to nacisté popravili také. Konečnou tragédií je, že ve finále bude zastřelen úplně někdo jiný. Pro Lenku člověk hodně blízký. Nejen za normalizace byly snímky o hrdinských činech v době války velmi populární. Zde jde o studentku a tak není od věci se zmínit o faktu, že ve své době na film do kina chodily školy místo vyučování. Hrůza doby však kupodivu ze snímku vůbec nevyniká. Takřka snové vyprávění bortí dramatizaci a naopak povyšuje určitou již zmíněnou naivitu. Snímek má spíše literární atmosféru kulminující až do uměleckých vod, ale ani toho bohužel nebylo dosaženo. Ideologie je nepřehlédnutelná a tak vlivem toho byl dnes snímek bohužel odsouzen v zapomnění. ()

Zajímavosti (2)

  • Filmovanie prebiehalo v Benešove nad Ploučnicí a v Českej Kamenici. (dyfur)
  • Plovárna je koupaliště v Kamenickém Šenově. (svag)

Reklama

Reklama