Teena Brandonová, děvče z malého městečka, utíká po krádeži auta před spravedlností. Při té příležitosti si změní jméno na Brandon Teena a spolu s tím kompletně změní svou osobnost. Teena má totiž už dlouho pocit, že se narodila ve špatném těle. V obrovských zmatcích, které provázejí její přeměnu se seznamuje s dívkou jménem Lana, která fatálně vstoupí do jejího života. Po krátké romantické známosti se Lena doví celou pravdu - policie totiž zatkne "Brandona" a uvězní ho v ženském oddělení. Vyjevit těžkou pravdu milované osobě je pro Teenu nadlidský úkol, ale ukáže se že pravda její vztah s Lanou neohrozí. Bohužel do situace zasáhne Lanina rodina - která vyrovná účty za "zrazenou Lanu" po svém... Film vznikl na základě skutečných událostí a neskutečně věrohodný herecký výkon vynesl představitelce hlavní role Oscara v roce kdy Cenám Akademie dominovala Americká Krása. (oficiální text distributora)

cashplouch

Drsný a syrový film o neschopnosti tolerance. Naturalisticky pojaté scény v závěru filmu s divákem dost silně zamávají. Absolutní proměna herečky ve svou postavu je zásadním výkonem Hilary Swank, taková odevzdanost roli se ve filmu jen tak nevidí. (Ostatní herci jsou ovšem také výborní.) Tento snímek nemůže být "oblíbený", ale je důležitý svým důrazem na zobrazované téma. ()

estella

Neuvěřitelně silný frustrující zážitek mě i několik hodin po shlédnutí brání přemýšet znova o tomto příběhu. Celý film byl pro mě velmi krutou podívanou a když jsem pak zjistila, že film byl natočen podle skutečných událostí, deprese byla na světě. Jedná se o mistrovsky natočený a zahraný snímek. ()

Camp_nou

Mistrovské, unikátní, originální. Hodně neobyčejné studené drama o dívce v klučičím těle s klučičím myšlením a klučičími pocity. Takhle úžasných veledíl milovník filmů uvidí jen pár za život a je potřeba si je uchovat v srdci. Nechci ovšem apelovat na životní dílo Hilary Shawnk, to tuším u tak charakterní a osobité herečky ještě přijde. ()

JankaPP

Hilary Swank, klobúk dole, skvelý výkon..pôsobi až neuveriteľne presvedčivo. Je to neskutočne silný film,ktorý skrátka zanechá dojem. ()

aronofsky

Kimberly chtěla zaútočit na city a musím uznat, že se jí to v mém případě povedlo. A když navíc obsadila do hlavní role naprosto dokonalou Hilary, která Brandona zahrála naprosto dokonale, počkat ne: Hilary Swank je Brandon Teena. 100% ()

deerelegan

Tenhle film by rozplakal i chucka norrise. Nesnášim maloměšťácký pokrytectví servírovaný v tomhle výbornym filmu vrchovatou měrou. Chudák Brandon ()

miko105

Pri sledovaní prvej polovice filmu som mal chuť to vypnúť, ale malo to slušné hodnotenia, tak som to chcel pozrieť celé. A musím uznať, že som neľutoval. Približne po hodinke sa to začalo rozbiehať. Začalo sa to zistením, čo je vlastne Brandon zač a potom čo s ním (ňou) spravili. Musím uznať celkom slušne a drsne natočené. Dal by som aj plný počet ale kvôli tomu pomalému začiatku nedám. ()

Moery

Mám pocit, že pred povestným miléniom sa robili akési lepšie filmy. Boys don't cry je rozhodne jeden z najlepších. Je to čosi čo vďaka silnému naturalizmu a plných dúškov reality nieje pre každého. Veľmi dlho som rozmýšlala ako ho charakterizovať. Potom som si uvedomila, že je vlastne film strašne silný a necharakterizovateľný pre niekoho kto ho nevidel. A nehovorím o deji, réžii a scénari (ktorým sa nedá aboslútne nič vytknúť) ale pocitoch. Pocitoch ktoré vo mne zanechali zreteľnú stopu a cítiť ju aj po niekoľkých rokoch. Ak ste zadubený holohlavý mačo pravdepodobne sa budete na konci náramne zabávať, ako moji prísediaci v kine ... ja som nebola schopná o tom filme niekoľko dní hovoriť. 100% - ako jeden z mála ()

Peršanka

No, na konci filmu mi bylo blbě, všichni se plácali od ničeho k ničemu a věřím, že i takhle se dá prošustrovat život. A celkem jsem se nudila. ()

Crackangel

Nádherně zpracovaný příběh na téma, které bylo, je a nejspíš i bude stále živé. Prostě a jednoduše naprosto bez jakéhokoliv zaobalování pohled pod povrch lidských duší... Co dokáže, nenávist, nepřejícnost, netolerance a spoustu dalších ne, které má každý člověk i mimo tento film, když se někdo odpoutá od toho co je "normální" a dělá to co sám chce. Potažmo se tento film zaobírá kromě transsexuality a homosexuality i postavením muže a ženy ve společnosti a jejich role v životě. Jako perlička na závěr pro mě bylo zjištění, že se film točil podle skutečných událostí a to, že i po více jak deseti letech se situace vůbec nezlepšila! ()

swony

Po shlédnutí tohoto filmu jsem těžko usínala. Člověku by se nechtělo věřit, že určitá odlišnost může vést k takové hrůznosti. Jasně, lidi s jinou sexuální orientací než je ta převažující, to budou mít vždycky těžší, i když se každá západní demokratická společnost zaklíná rovnoprávností. Jenže malé město, jižní stát USA a burani z okolních fabrik jsou jasným důkazem toho, že ani přelom tisíciletí není zárukou akceptace odlišnosti. Navíc celý film je korunován famózním hereckým výkonem Hillary Swank, které jsem její roli tak věřila, že mě ani nenapadlo o ní přemýšlet jako o sexy ženě, kterou bezpochyby je. Strkání ponožek do rozkroku, aby byl vidět náznak mužství není vůbec komickým momentem. Je to projev zoufalství z nemožnosti změny. Doporučuju shlédout film s F. Huffman (Zoufalé manželky) na podobné téma. ()

LemurKata

Nijak mě to nezasáhlo. Brandon byl lhář a zloděj a za všechny problémy jeho krize identity pohlaví rozhodně nemohla. 5 hvězd pro Hilary Swank a její 100% mužská gesta, díky kterým by jí Brandona musel uvěřit každý. Lena byla trochu zvláštní, chápu, že zřejmě Brandona milovala a tak se dokázala smířit s různými "podivnostmi", ale že je brala s tak bohorovým klidem mi nějak nesedělo. Bohužel ten film zkrátka na mojí citovou strunu nezahrál. ()

Peenugirl

Treba vidieť! Stojí za to nechať sa uniesť nenútenou hrou brilantných herečiek v komplikovanom príbehu. Vieryhodnosť v každom kúsku. Nechcem preháňať a olyzovať režisérsku stoličku, len podotknem, že sa to pani režisérske Peirce podarilo.95% ()

Max40

Snímek je natočen podle skutečné události.velmi smutné drama za které si Hillary sošku opravdu zaslouží. neznat ji tak opravdu řeknu,že je to kluk kterýmu ještě nerostou vousy .Chloe je ve vedlejší roli take velmi přesvědčivá.Sarsgaard zde hraje klasickýho ztroskotance,který je buď naloženej v lihu nebo bojuje s kocovinou. ()

Linsang

Dávám pět hvězd, jelikož si to tento film bezezbytku zaslouží, ale už ho nechci nikdy vidět. Takový depresivní film se jen tak nevidí a pocit z toho je o to horší, že to bylo natočeno podle skutečné události. ()

dyjaska

Nemůžu dát méně než pět hvězd filmu, který vyvolává tak silné emoce, byť většina z nich ani omylem neměla barvu duhy. Také na mě působil spíše jako sociologická sonda do života amerického maloměsta, ústřední motiv Teeny/Brandona je skutečně trochu odfláknutý, jak již praveno níže. Ale ten pocit bezmocnosti při střetu s lidskou omezeností, primitivismem a krutostí, ten byl bohužel velice autentický. ()

Katule80

Nedivím se že Hilaary Swank obdržela Oscara právě za herecký výkon v této roli.... ani kluk by nezahrál kluka lépe... :) Strhující příběh, bohužel u nás ne tolik známý, jak by si zasloužil.... ()

Chloe Moretz krví zbrocená

Chloe Moretz krví zbrocená

31.03.2012

Dětská hvězdička, která vlastně v dětských filmech nikdy moc nehrála, nám rychle dospívá. V upoutávkách na Temné stíny jí Johnny Depp doporučuje, aby „ta rodidla nenechala více zahálet“. S dospíváním… (více)

Smysl života v dopisech

Smysl života v dopisech