Korunovační klenoty

• Česko Královské klenoty (více)
všechny plakáty
Švédsko / Dánsko, 2011, 120 min

Fragancia (Alicia Vikander) je obviněna z pokusu o vraždu Richarda Perssona (Bill Skarsgård), syna mocného vlastníka továrny na výrobu bot. Během rozhovoru s vyšetřovatelem se dozvídáme o jejím bohatém a mnohdy skoro neuvěřitelném životě, o jejích rodičích a bratrovi Jesúsovi. Přes její na první pohled ničím nerušené dětství a dospívání, kdy potká lásku svého života Peterssona-Jonssona, světového hráče hokeje, se dostáváme až k osudné noci, kterou celý příběh začíná. (lee.loo)

Thomick

Špetka Popelky, špetka Mrazíka, kopec severský ujetosti, složitých metafor, fatálně nekvalitního černýho humoru a koncentrovaný fantasmagorie = jedna dramatická "pohádka" s bisexuálem-krasobruslařem-nejlepšimhokejistouplanety, nesmyslnou líbačkou v průběhu hokejovýho zápasu, hrozivě překombinovanym závěrem a úchvatnou Aliciou. Právě ta, spolu se solidnim soundtrackem, nakonec zařizuje ony (celkem potupný) dvě hvězdičky. Tahle magie mě fakt neoslovila. ()

hansel97

Možná bych trochu ubral na těch fantastických prvcích, ale za to strhnu sotva půl hvězdičky, takže pořád zůstávám na plném hodnocení, protože je to výborně natočené retrospektivní drama, které se valí sice trochu pomalu, ale dokáže diváka emocemi opravdu pohltit a když je to nutné, tak i rozsekat. A ještě k tomu... VIKANDER <3 ()

claudel

Velmi zvláštní film, povrchně by se to dalo smáznout komentářem typu - "další depka ze Švédska, jen trochu divná". Korunovační klenoty působí značně atypicky, u několika scén jsem si říkal, "to je šíleně ujeté, praštěné anebo je to pokus o netradiční pojetí magického realismu ve filmu". Filmu tak nelze upřít i jistá poetika, což se negativně projevuje ve scénáři, v příběhu, který je někdy až fantaskní. Největší plus? Alicia, bez diskuse, na tu se dá dívat kdykoli v čemkoli. ()

ScarPoul

Je to akýsi depresívno rozprávkový mix Guntera Grassa a Tima Burtona(Veľkej Ryby). Ale vo finále je to strašne rozpačité. Lemhagen ako keby nevedela čo chce povedať. Je síce pravda, že kauzalita situácií a postupné dramatizovanie fungovalo bez hluchých miest. A nebolo spravené , len preto aby sa nepovedalo. Ale celé to balansovanie medzi rozprávkou a drámou a snahou zanechať nejaké posolstvo ma neuveriteľne minulo účinkom. Vikander je skvelá a je jediným dôvodom, prečo som sa k tomuto dostal. Ale okrem toho, že sa tu vyzlečie a zapláva si v jazere, je to film veľmi skúpy na nezabudnuteľný moment. Aj natočené je to formálne bezchybne, ale bez akejsi dravosti a silného rukopisu. Držíme sa tu striktne pravidiel a neprekračujeme tieň žánru, ani ho neozvláštňuje zaujímavým spôsobom, ale zubami nechtami sa o to film pokúša. A heslo, nikdy druhému neber kľúče je možno dobrá rada, keď idete do školy a je tam mega veľa skriniek, ako do života. ()

mirekem

"První klíč odemyká štěstí. Druhý odemyká radost. Třetí odemyká lásku. Vím, kam patří ten čtvrtý. Je to klíč k nebeské bráně." Aneb když si myslíš, že jsi ve sračkách, zkoukni tento film a zjistíš, že nejsi. Jinak devátý viděný film s Alicií Vikander u mě tuto skvělou švédskou herečku posouvá definitivně do TOP 10. ()

Padme_Anakin

Zvláštní, zajímavý, poutavě odvyprávěný příběh půvabné Fragancie mě vtáhnul a já se nechala unést krásnou hudbou, překročila jsem tu žánrovou směsici a neřešila, jestli je to pohádková fantasy, psychologické drama či bizarní komedie.. Přiznávám, že Alicia Vikanderová je moje slabina, ráda se na ni koukám, baví mě.. Podmanivá atmosféra snímku mě dostihla, cením si celkového vyznění a myšlenky, tedy hodnotím čistě pocitově.. ()

baribal

Nebudu jediný, kdo vidí podobu s Big Fish od Tima Burtona. Příběh plný absurdit, emocí plných deprese a zároveň štěstí má bohužel několik slabých chvil. Velká ryba byla doslova plná fantazie Burtona a způsob vyprávění fungoval skvěle, škoda že u klenotů není ta současná linie bez překvapení. Velmi dobrý festivalový film, který doplácí na příběh bez výraznějších a překvapivých zvratů. ()

MartinezZ

Celkem zajímavé severské drama, absolutně totálně zabité zcela nelogickou, zbytečnou a všechno pohřbívající dějovou linkou s "teplým-napraveným" hokejistou, který do slušného dramatu vnášel kolosální porci WTFaktoru. Taková, TAKOVÁ škoda. ()

Hannibal92

proč......proč tam musel být ten hokejista. Takový krásný drama to mohlo být a oni tam naserou teplou baletku a udělaj z ní nejlepšího hokejistu na světě. Chtěj tam mít gaye? OK. chtěj tam mít gaye co bude nejlepší hokejista a bude chodit s jiným špičkovým hokejistou? Ok. Ale proč proboha musel mít ty příšerný baleťácký představení. Co se týče zbytku filmu, tak je plnej neuvěřitelných zvratů a člověka to naprosto táhne do děje. Opravdu jsem dlouho přemýšlel jestli nedát 5*, ale to s tím baleťákem prostě nejde! Ještě z jedný věci jsem byl trochu zmatenej a to z toho v jaký době se vlastně příběh odehrával. Celé okolí vypadá jak z nedávné minulosti. Hlavní rodina má doma snad ještě černobílou televizi a když otec jde zaplatit plyn tak pošťačka má na stole LCD monitor a vězení ve kterém je Fragancia zavřená je zase jak z nedaleké budoucnosti. Z toho jsem byl trochu zmaten, ale je možný že jsem jen trochu nedával pozor. Ale to už byly jen drobnosti v jinak velice silném dramatu. [Severský filmový podzim 2012 - Kino Atlas - 17.11.2012] ()

petrsv

Totální slátanina. Možná kdyby byl uveden žánr mystery, nevyčítal bych si tolik ten ztracený čas, protože by to bylo jisté varování. Takhle to vypadá na normální film. Není. Je to pohádka pro ty, kteří se rádi dojímají nad fantazijními prvky bez potřeby přemýšlet nad realitou děje a jedou na módní vlně bisexuality. Samozřejmě doplněno emocionální hudbou. Ale jsou zde i humorné prvky, jako když si Pettersson-Jonsson "odskočí" od přítele ze zámoří zpátky do Švédska a má problém s pohledem na nahou Fragancii. Fakt je to byl jen začátek situací, na které lze reagovat jen "wtf?". ()

slunicko2

Velmi zvláštní snímek. 1) Film nabízí PŘÍBĚH, kterému by pro jeho neuvěřitelnost slušela poznámka, že byl natočen podle skutečných událostí. Ale asi nebyl._____ 2) Spoiler! Skandinávská posedlost ve švédské verzi nabízí typicky severský pochmurný optimismus. Jeden otec vyrábí zlato, druhý je posedlý svou vizí syna hokejisty. Jeden otec je bez nohou, druhý bez duše. Dcera se zamiluje do homosexuála. Syn zavraždí dítě. První manželka uteče od rodiny, druhou omylem zabije vlastní manžel. Ještě jsou tu dvě postižené děti. A krach firmy. Do toho něco mystiky. Divák je nakonec šťastný, že venku svítí slunce a on sám že se snad dožije dalšího dne._____ 3) Alicii Vikanderovou chválí většina komentátorů. Já přidám pár pěkných kluků: jsou to 21letý Bill Skarsgård (továrníkův syn Richard Persson), 16letý Jonatan Bökman (Richard Persson v mladší verzi), 25letý Björn Gustafsson (hokejista Pettersson-Jonsson), 16letý Noah Byström (Pettersson-Jonsson v mladší verzi)._____ 4) Po několika měsících od zhlédnutí jsem si zaboha nemohl vzpomenout, o čem film je. Ani vlastnoruční poznámky mi zpočátky nestačily. Abych se rozpomněl, musel jsem věnovat asi dvacet minut hledání na internetu. Takže mě film moc neoslovil... ()

Ice.dog

Zajmavá kombinace absurdních prvků, které mi velmi připomínali Big Fish, dramatu a velmi divného humoru v čele s Peterssonem Jonssonem - přiteplenym krasobruslařem hrajícím hokej, který jakoby vypad z filmu Ledově ostří. Celkový mix, nazvdory všem dílčím nedostatkům a možná uměle natahované délky, vyšel parádně. Kladné body u mě rozhodně film získal za standartně velmi kvalitní severskou kameru, dějovou linii Downa Jesuse, obsazení Alicie Vikander a velmi dobrou vizuální stránku příběhu. Ne každému tento film sedne, ale mě se ve výsledku líbil. 85% ()

hygienik

Sledovať vývoj Elly Lemhagen od rodinných filmov, cez vzťahovú drámu až po túto multižánrovú cukorničku, je pre mňa obrovský zážitok, lebo na vlastné oči vidím, ako sa mení vkus a štýl pani režisérky. Jej najväčším pozitívom nie sú filmy, ktorých kvalita je kolísavá, ale nevyhranenosť, hravosť a senzibilita voči divákovi, ktoré do svojej tvorby vkladá. ()

kinderman

Švédský bizár, v němž si podává ruku jeunetovsko- andersonovská hravá stylizace se severskou brutalitou. Přiznávám, že bez herecké účasti Alicie Vikanderové bych do projekce nešel. ()

ibeh

Když někdo film popíše jako drama, tak bych byla ráda, aby tomuto popisu styl filmu odpovídal. Jenže tady se tak nestalo a jsem zklamaná. Žánrů se tam prolíná na jeden film až dost. Psycho, drama, melodrama, romantika, poetika, fantazy a v poslední fázi pro mě i komedie. Celkově pohádka pro dospělé a to není zrovna můj šálek kávy. První polovina mě okouzlila, krásné vodní fantazijní scény, dramatické zápletky. Druhá polovina se proměňovala, natahovala, byla polopatická a na konci z mého pohledu až směšná. Možná to chtělo více střihu. Ale abych nebyla nespravedlivá, hlavní představitelka Vikander byla výborná, nejlepší hokejista byl roztomilý, za první půlku 4*, za druhou 2*, celkově 55%. ()

lioncel

Místy mi to připomínalo: Tim Burton a jeho "Big Fish" - tady to bylo hezky po evropsku - Made in Sweden .. a vévodí tomu samozřejmě naprosto skvělá Alicia Vikander / Fragancia Fernandez ... ()

honajz2

Kdyby to celou dobu byla cynická černá absurdní komedie, asi hodnotím jinak. Ale takhle je to jen nefunkční pokus o drama, který se co chvíli tváří jinak a až v závěru konečně přijde na to, čím vlastně chce být, ale uvědomí si to pozdě a tak to pak působí jenom jako neskutečný kýč. Jako sorry, jestli si režisérka myslí, že budu brát vážně příběh o prapodivných nerealistických postavičkách, které řeší nedůvěryhodně působící konflikty, tak je skutečně mimo. Každý se tu totiž chová jako magor a jejich chování by se hodilo leda tak do absurdní komedie. Dokonce jsem se u toho i párkrát zasmál, ale dle velkého počtu pokusů o jakože silné scény se fakt obávám, že se to bralo hlavně vážně. A když se to v závěru pokusí o poetiku, je to fakt jenom kýč. Navíc jediný přesah tu tvoří pár strašně patetických a jednoduchých "mouder" -  a hlavně to s tím tajemstvím čtvrtého klíče bylo patetické úplně nehorázným způsobem. Ale evidentně to zabírá a pro někoho to byl evidentně dost silný závěr, když si tu tak čtu ty nadšené komentáře. Na mě tyhle vyděračky ale fakt nefungují. Je to sice slušně natočené a zahrané, určité scény v sobě mají (bohužel nerozvitý) potenciál, ale víc kladů v těchto Korunovačních klenotech fakt nevidím. Btw celá dějová linie s bisexuálním a bezchybným hokejistou je už totální wtf a všechny scény s ním (včetně toho polibku při zápase, což byl opět kýč jak sviňa) jen ještě víc poukazují na nefunkčnost scénáře a celkového příběhu. Slabé 2* ()

Nifgai

Jeden nečekaný zvrat za druhým. Chvilku se film opravdu tváří hrozně vážně a dramaticky a o malou chvilku později můžete umřít smíchy jaká se stane blbost! Některé hlášky opravdu neměli chybu! Stojí za to se podívat. A pro mě byl film příjemným ukončením Severského filmového podzimu. ()

Marqta

Už dlouho jsem neviděla takhle propracovaný snímek, kde není scéna, která by se ve filmu objevila jen tak "navíc". Ke všemu je přidáno vysvětlení, ke všemu je vždy (a často několikrát) odkazováno, všechno má zkrátka své místo a postupně se to poskládá dohromady. Celý snímek navíc plyne beze spěchu, což ve výsledku působí velmi věrohodně, realisticky a bylo příjemné to sledovat. Atmosféra (místy až lehce fantazijní) je sice temná,malebná, poeticky syrová a tajemná jako u většiny severských filmů, ale v určitých momentech ztrácí něco ze své chladnosti, což je příjemná změna. Těžko by se někomu povedlo Korunovační klenoty zařadit do jednoho žánru, nebo škatulky ať už z hlediska zpracování a nebo příběhu a to dává tomuhle počinu ohromné kouzlo. ----"Aby člověk něco dokázal, musí věřit, že je to možné."---- ()

M.i.k.e

nejsem si úplně jistý jestli ty 4 hvězdy dát chci,ale asi ano...po přečetní synopse jsem čekal úplně něco jiného než sem nakonec dostal a musel jsem to chvilku vstřebávat.Korunovační klenoty jsou v prvé řadě hodně osobitým kouskem.který víc než plnohodnotným dramatem jsem v mnoha ohledech hodně ujetou pohádkou pro dospělé.Dost často se tu střídají momenty vtipné,vážné,mysteriózní a všechno je to protkané notnou dávkou melancholie.Na českého diváka je tahle švédská poetika možná trošku moc,ale když se jí podaří přijmout,jde o nevšední zážitek,který se zase nevidí tak často...70% ()