Hollywood, 1927, George Valentin (Jean Dujardin) patří k největším hvězdám němého filmu. Poznáte ho podle tenkého knírku, typické bílé kravaty a fraku. Jeho účinkování v exotických příbězích o intrikách a hrdinských činech znamenalo velký úspěch pro filmové studio Kinograph, v jehož čele stojí magnát Al Zimmer (John Goodman). Sláva Georgovi vynesla elegantní manželku Doris (Penelope Ann Miller), každý den ho vozí do práce oddaný šofér Clifton (James Cromwell) a vítá ho vlastní usměvavá tvář z plakátů Kinographu. Na filmové premiéře spontánně reaguje na bouřlivé davy fanoušků a reportérů. Jakoby svým postavám z oka vypadl a jeho hvězdná kariéra se zdá neohrozitelná. Hollywood však brzy ovládne nový fenomén: mluvený film. George touto technickou novinkou opovrhuje a označuje ji za nevkusné pobláznění. V roce 1929 chce Kinograph úplně zastavit výrobu němých filmů a George se musí rozhodnout: buď přijme zvuk, jako to udělala mladá vycházející hvězda Peppy Miller, nebo bude riskovat pád do zapomnění. (oficiální text distributora)

Vendem

Hra na roztomilost a rozpustilé koketerie udělají radost hlavně pejskařům a zaměstnancům reklamních agentur. Se sebedestruktivními skutky hlavní mužské postavy jsem naštěstí Artistovi přišel na chuť i já. Prostě starýho psa novým kouskům nenaučíš, že jo?! ()

Alboin

Úžasný film. Skvelé obsadenie, ešte aj apatického policajta hral dobrý herec. Vynikajúca hudba, kostýmy a prevedenie. Tvorcovia sa snažili priblížiť čo najviac nemým filmom, či už strihom alebo hereckým umením. A všetky drobnosti, ktoré sa mi tam nepáčili zaplnil ten milý pes. Ten skvelý dojem však zrejme dodávalo filmu aj to, že sa v ňom rozpráva až poslednú minútu. (okrem hudby) Podľa mňa je to skvelý spôsob, ako vyjadriť niečo hlboké a umelecké. Možno sa vďaka tomu dočkáme ďalších podobných kúskov aj z iných žánrov. (Môj favorit by boli Lovecraftovky) ()

schindler

Sorry, ale němé filmy respektuji snad jen jako grotesky (Chaplin, Laurel a Hardy). PS. Docela zírám na pozitivní hodnocení kolegů. ()

DrCreo

Ako bájny Fénix, ktorý vzišiel z popola, aj the Artist, predstavujúci znovuzrodenie, nazvime to historických „old school“ filmov, ktorým vracia zašlú slávu, sa objavuje na scéne ako blesk z jasného neba. Zabudnite na slová, slová sú zbytočné. Mimikou vypoviete o sebe omnoho viac ako prázdnymi bezduchými slovami. Čerstvo dopozerané, takže momentálne som nabitý len samými pozitívami a príjemné emócie vo mne ešte stále pulzujú, ale verím, že ani časom táto „nemá lahôdka“ , ktorú zhltnete na jeden kus, nestratí nič zo svojho šarmu, ktorý na vás bude liezť z obrazovky počas celých 100 minút (aspoň toľko uvádza titulok k filmu, ale neverte tomu, v skutočnosti je to len pár minút :)). Čo viac dodať. Samostatná jednotka. The Artist patrí do kategórie „nezaradené“ a svojim spôsobom je aj nezaraditeľný, pretože medzi ostatnými filmami by vyčnieval nevídaným spôsobom. Osobitne by som ešte chcel vyzdvihnúť herecké majstrovstvo obidvoch hlavných umelcov, takí charizmatickí a „grimasoví“ herci (to slovo som si práve vymyslel :)), ktorí vám podajú celú filmovú matériu svojimi okúzľujúcimi výrazmi na tvári a úsmevom na perách, sa len tak nevidia. A teraz ma ospravedlňte, ja si idem ešte raz pustiť ten rozkošný záverečný tanec. ()

lubica1995

Možno až tak mnoho s realitou daných rokov nemá, ale spracované dobre. Viac som si všímala reakcie tváre, ako všetko ostatné, čo dnes už nieje až tak podstatné, pretože zlé herecké obsadenie, zlých hercov nahrádza trochu zaujímavý dej. V tomto prípade to tak nebolo. Za to potlesk. Krásne. Aj bez slov. ()

cajda77

Tak tento film už na mě čeká přes měsíc, po úspěchu se zlatými soškami jsem se konečně dokopal se na něj podívat. Ve výsledku velmi příjemná romantická stylovka s úžasnou atmosféru LA třicátých let. ()

Keys1

Bérénice Bejo a jej čarovný úsmev v tomto filme vám vybije dych. Jeden z najlepších nápadov aké som kedy videl sfilmované ... Každý kto sa venuje umeleckým veciam ako filmarčina, animovanie, strihanie by si to mal povinne pozrieť ! + ten pes bol úplne že najlepší. ()

robbez

Natočit v roce 2011 němý černobílý film chtělo asi velkou odvahu, ale originální nápad se zaslouženě dočkal velkého ohlasu a ocenění. Navíc je to film velmi milý, rozverný i dojemný a má v sobě francouzský šarm a eleganci. ()

demovka

Forma nezvítězila nad obsahem, ale tentokrát zajímavá a vizuálně přitažlivá forma se skloubila s velmi dobrým příběhem, myšlenkou a profesionálním hereckým výkonem. Věřím, že vývoj kinematografie tímto způsobem probíhal. Budu si pamatovat výrazy herců, přitažlivost mezi nimi a to kouzlo z černobílého prostředí. Ke konci filmu mi trochu překáželo, že nemohou mluvit. Existují chvíle, kdy se mluvit musí. A tak se bublinové dialogy ke konci filmu jen míhaly. ()

NiennaTasart

Milé, příjemné pohlazení po duši. Ale to je všechno. Příběh se chvílemi vleče, ani není nijak nápaditý, pár scén bylo poměrně vytržených z kontextu. Na druhou stranu je pěkné vrátit se :) ()

Mukade

SPOILER. Keby som vedel že to bude celé "nemé", tak to ani nezačnem sledovať. Postupne sa však ukázalo, že to bolo celkom dobré, ale čisto len psychologicky. A lepšie by tomu sadol tragický koniec... :) Ináč všetci čo tento film preceňujú (=5*), sú pathetic! :p ............PS: dal by som 3* ale, je to precenené tak... ()

90125

Treba ocenit odvahu tvorcov pustit sa v 21vom storoci do takejto stylizacie. Natocene je to skvele, ale tento samotny fakt este dobry film nerobi. Mne samotna neobvykla forma nestaci. Potrebujem aj cosi naviac. Cakal som o hodne viac napadite, menej naivne a gycovite teatro. Toto je, az na dve-tri vychytavky zo zvukovou dramaturgoiu, skutocne ako z roku 1930. Takze tento oscarovy film roka ide akosi mimo mna. Hoci tomu rozumiem, ze sa mnohym tento film velmi pacil, ak ma byt moje hodnotenie subjektivne moje, nemozem inak. 54 % ()

Maude...

Možná jsem očekávala příliš, ale na tu čtvrtou hvězičku tomu něco chybělo. Bavilo mě to. Bylo to dobrý. Ale dech mi to nebralo. Zkrátka forma super, obsah za ní dosti kulhal. ()

Lucy1905

Myslela jsem si, že mě nebude bavit němý film. Ale opak byl pravdou, film mě dostal svým příběhem, u kterého bylo dobře, že byl beze zvuku. ()

dauby

Hezký, dojemný, úžasně natočený film. Nikdy bych neřekl, že mě uchvátí němý film :-). Zejména bych vyzdvihnul oba herce v hlavních rolích, bezvadnou kameru a hudbu. ()

Signore

Dokonalá pocta němému filmu s kontextuálně dokonalými hereckými výkony ústřední dvojice; ale jinak mi zcela uniká potřeba daný příběh v současné době vyprávět, tím méně pak jej ověnčovat řadou filmových cen (připomínám, že v daném roce byl v kinech kupř. i Malickův Strom života). ()

Bogrant

Pekná spomienka na to, ako to kedysi robil ''nejaký'' Charlie Chaplin a fungovalo to. Vyfintená groteska, ktorý je rýchla, svieža, zabávná, a ktorá bohate stačí na jedno pozretie. V tom druhom by už totiž mohla diváka nudou na smrť ubiť. Mňa to trošku však ubíjalo už pri prvom. ()

P/\/EL

no, na ty filmy z němý éry to nemá :) :), příběh bych čekal lepší, je to hlavně o velmi precizní formě, opravdu pěkné, milé, ale takové repetitvní http://en.wikipedia.org/wiki/Rudolph_Valentino - trošku se opomíná, čim se tvůrci inspirovali, o něm asi pár filmů bude, inu, ženy z něho šílely, zemřel velmi brzo, tady tedy nás nic extra dramatického nečeká (nevyužitej potenciál se obávám), přechod na zvukovej film krásně reflektuje Zpívání v dešti - geniální gagy, Letec, né, Artist má skvělej koncept (ikdyž zase bychom našli spoustu podobností, kdy se něco točí třeba starou Lumiérovskou kamerou, no, pak možná pár těch novodobejch noir - Muž, který nebyl...že jo..a tak...), ikdyž ty scénky, jak je němý, mě to připomnělo teďka tu komedii Sound of Noise, tam zase čeho se dotkne to přestane vydávat zvuk či co.......no, to jsou asi trošku mimo příklady, no, Artist se mi zdá jako trošku přeceněné dílko, herec se furt tváří, do toho bystrý voříšek.....vím, že se snažili navodit i to staré tempo, ale nějak mi to nesedělo, zdálo se mi to dost precizní a poměrně detajlní, ale až tak úchvatné rozhodně ne....u mě neni problém, že bych byl konzument navyklej na přeplácaný blockbustery - zvukový (chvíli to trvá, než se člověk adaptuje, navíc tam jsou různé ruchy, čisté to uplně není, není to úplná nápodoba němý éry, je to kupodivu dost přizpůsobený modernímu diváku..)...jinak na nostalgii a retrománii uplně nejsem, podívám se na ty původní věci, ale když se to něco napodobuje, aby to vypadalo jako staré, né vždy to dopadá uplně nejlépe - myslim i další oblasti kultury a umění, design, architektura...mám z toho mnohdy pocit, že to je povrchní a podbízivé.... ()

killingminds

Jo, je pravda co se říká, musí se to vidět. Je to doják. A díky tomu, že je to němý a černobílý, jsem měl po dlouhý době takovej příjemnej pocit, že se koukám na opravdovej film. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

06.10.2012

O válečném thrilleru The Monument´s Men jsme psali jako o vážnější a méně akční variaci na Indyho. George Clooney se jako producent, režisér, scenárista a také hlavní představitel inspiroval… (více)

Natalie Portman – milenka nacistů?

Natalie Portman – milenka nacistů?

18.09.2012

Není nad vydatný bulvární titulek. Ale už nás znáte a víte, že se za ním obvykle skrývá zápletka připravovaného filmu. Studio Universal chystá film s jasným tahem na oscarovou branku. Předloha:… (více)