Členové amerických zvláštních jednotek Navy SEALs jsou nejlepší vojáci na světě: fyzicky zdatní a psychicky odolní takřka za hranice lidských možností; nejlépe vycvičení, vybavení dokonalou schopností přežít kdekoli. V noci z 27. na 28. června 2005 jsou čtyři členové elitní jednotky vysazeni helikoptérou v afghánských horách. Úkolem operace Red Wings je na nedaleké základně Talibánců zneškodnit jednoho z jejich pohlavárů, blízkého přítele Usámy bin Ládina. Hned na začátku ale řeší problém, který nečekali. Narazí na místního pastevce, ještě chlapce, a vojáci rázem stojí před morálním dilematem: mají dítě zabít anebo ho pustit a riskovat prozrazení? Rozhodnou se pro druhou možnost. Chyba. V krátké chvíli čelí obrovské přesile po zuby ozbrojených Talibánců a následuje krvavá bitva na život a na smrt. (Bontonfilm)

vodkasesemte

Dávám za jednu z milosti, a to jsem to ani pořádně neviděl. Zdravim všechny nedomrdy, kterym se to líbilo. Vy jste vážně vypatlaný.Vážně si myslíte že jedna z nej jednotek na světě nebude mít po leté praxi vypracovanej plán pro případ, že narazí na komplikace v podobě … ? myslíte, že by neměli plán ustupu? Nemyslíte, SEALS jo. tendle film je tak špatnej, až SEAL, kterej nedokáže utect talibanovi, není SEAL. To jsou nadopovaný zvířata lačný po krvi. Narodili se, s chutí zabíjet. Frontálním utokem by těch 200 kozomrdu sejmuli jako hovno. Beru zpět, jw to docela zábava a než jim přilítli posily, měli dobrý skore. Co to mělo bejt, taliban je zlej? Možná nejde o ten film, ale o pointu. Nezáleží jak se jeví logické ty tři kopzomrdy zlikvidovat, ale udělat správnou věc. ()

calculus

Vím, že filmy z války, která bohužel stále ještě probíhá, s lidmi snadno manipulují. Nevím, jestli se to takto mohlo stát, ale musím uznat, že to natočili hodně reálně. ()

Aniki

Jak miluju Wahlberga, tak toto se mi teda moc nelíbilo. Vlastně zlatý, dvacet let starý " Tři králové". A za tohle "tři hvězdy". ()

Mikecat

Konečne jeden film viac menej realita, usa tiež nieje nesmrteľná, veľa vojakov pri dobývaní sveta (oni to volajú"mierová misia") zařve. Začiatok a koniec úplne geniálny, medzitým napínavé, pozerateľné, ale tie pády zo skál medzi kamene a stromy to všetko pokazili, trénovaní vojaci zoskočia do nechráneného otvoreného priestoru, po viacerých kotrmelcoch a úderoch do skál sa postavia a utekajú ďalej - tieto scény nezvládnuté, páčilo sa mi, ako miestny poznajúc terén boli vo výhode, doteraz nebolo vysvetlené, ako sa tam armáda teroristov ocitla zničoho nič, keď amíkov v strede kopca vysadil vrtuľník a ešte pol dňa postupovali do hôr..záchrana od domorodcov bolo veľkým prekvapením - ale to je pravý alah a korán, podobne ako biblia: miluj blížneho ako seba. ws ()

maestrotatum

!Spoiler! ,,Dva krát som cestoval okolo celého sveta. Videl som mrdať dve obrovské veľryby. Poznám jedného Aziata čo má dreveného čuráka. Zasúvam klacka, pekného macka a je jasné ako facka, že tu nik na mňa nemá. Som svalovec a tiež chlpatec, chuligán, grobian, paragán. S rozbuškovými klieštami pyrotechnik a žabí muž. Žiadne nebo nie je pre mňa vysoké, žiadne more divoké, žiadna p*ča vzopretá. Život ma toho veľa naučil. Nikdy nestrielaj na veľkorážneho chlapa malorážnou strelou. Jazdím so všetkými nákladiakmi, s náhonom na dva, na štyri a aj na šesť. Aj s tými velkými potvorami čo robia škrrkrrr, keď sa šliapne na brzdu. Dobrá práca za prepracovanie stojí, skromnosť je pre srabov. Som milovník, bojovník, som z jednotky SEAL námorník. Popijem, pojem, pomuchlujem, zmiznem skôr než natankovať skončím. Kto si chce vyskakovať tak len do toho, chrabrý žabí muž je tu od toho. “ Skutočný príbeh o námorníkoch z jednotiek SEAL bojujúcich o život samotný. Bergovi sa podarila pekná pocta. [80%] ()

prochyn odpad!

Odpad. Když je něco totální kravina, tak si to přece zaslouží spláchnout do hajzlu! Když pominu supertvrdý výcvik na začátku, který mi přišel supernudný, nemůžu pominout ty logické sračky, které nám filmeček předkládá. Tvrdí emeričtí hrdinové se vydají zajmout záporáka. Když narazí před cílem na tři pasáčky koz, samozřejmě je pustí s doporučením: Kluci, běžte říct ostatním turbanům ať nás postřílí. Nu což. Turbani začnou masakrovat Amíky do úplného zmasakrování. Ale největší masakr přichází na závěr, kdy půlka muslimských teroristů se přidá na stranu milované Emeriky. Na ČSFD má tahle píčovina pěkných 75%. Děcka, běžte do prdele. ()

papuchalk

Nečekaně mě to minulo, těšil jsem se na inspirativní film, ale nedostal ho. Mám problém s počtem nepřátel. Nechci přehánět, ale kdybych si počet afghánců zastřelených ve filmu vydělil deseti, mohl bych být někde na reálném čísle. A nejen afghánce vydělit deseti, ale potom tedy i počet vystřelených nábojů, pádů ze skály, a tak dále. Dále, vlastně ve filmu není nic překvapivýho, zdráhám se říct  - nic zajímavýho. Čtyři profesionální vojáci se brání proti přesile, a neubrání se.  Není téma pro film pokud v tom není něco dalšího. Ten čtvrtý přežije spíš díky náhodě a pomoci místního pastevce, než díky svému výcviku. Dobře, asi je to jeden z nejčernějších dní USA v afghánistánu, jelikož za jeden den přišel o 19 svých vojáků. Kromě třech týpků, ještě byly sestřeleny dvě helikoptéry s personálem. V tom přápadě když už chtěj točit film o černým dni v počtu ztrát, tak bych tam moc rád viděl nějaký hloubání nad tím, proč tam vlastně jsou, proč ty oběti byly položeny, a zdali jejich oběť něčemu pomohla. Film nenabízí žádné myšlenky a úvahy v tomto směru, a to ani z pohledu američanů, a z pohledu afghánců už vůbec ne. Ploché, nezajímavé postavy prázdných GIs. Asi se dnes podívám po letech na Četu. Musím si spravit chuť něčím takovým fatálním. ()

hufnagel

Celkový dojem z filmu je rozpačitý a kedže je to podľa skutočnej udalosti,bolo to na hrane.Tak super vycvičení mariňáci sa správali ako keby vôbec neprešli výcvikom.Záchrana civilov mi pripadala dosť divne.A ten záver ako dedinčania bránia hlavného hrdinu a celkový záver,to už zasahovalo do oblasti sci-fi.Ináč celkom kvalitná akcia a strieľačka a očakávaný výborný výkon Marka Wahlberga. ()

paradoxman odpad!

Cože? To jako vážně? Opravdu mám uvěřit takovému amatérismu nejlepších vojáků nejmilitarističtějšího státu na světě? Chcete mi říct, že když 4 borci vidí 200 nepřátel, tak si nezavolají o posily, ale zůstanou čekat v lese, až je najde banda děcek s kozama? A pak je pustí na svobou s tím, že přece dojdou jenom támhle na kopec, přiletí vrtulník a pojedou domů a nikdo neumře? A ty pády ze srázů na kameny dole, to je taky ok? A když nakonec přiletí pomoc, tak si vezme vrtulník, který do nebezpečných oblastí lítá výhradně v noci? A u telefonu na základně sedí borci, kteří neví, kdo velí aktuálně nejnebezpečnější misi? WTF??? Mám se jako dojmout tím, že se tahle série chyb opravdu stala? Nebo proto, že mi na začátku a na konci tvůrci pustili obrázky těch chudáků, co je vezou do Afghánistánu střílet po turbanech, aby vůbec měli co žrát? Nebo to bylo celé vtip, stejně jako ten turbanista hláškující: "Fuck Taliban"? Haha! Tohle byl můj první film roku 2014 a pevně věřím tomu, že větší stupiditu už letos neuvidím. Kdyby radši Peter Berg natočil další Battleship. Tam se nebral tak vážně a moc mu to svědčilo. ()

Thug_Leo

Jak je vidno je tu pár rádoby intelektuálů co si nechápou že USMC mají kevlarové uniformy, které absorbují náraz(jak kulky tak výbušninami) a drasticky sniží utrpenou škodu. Za druhé, některými nepochopený zvrat v poslední čtvrtině filmu pouze ukazuje že i někdo kdesi z afganistánu chápe rčení "Fuck taliban". Teď k filmu, úvodní ukázka výcviku funguje stejně jako v BoB, divák pokorně zamumlá že asi jen to budou tvrdí chlapi co jen nekecají v hospodě ale hravě strčí do kapsy i Jacka Bauera. Akce je dobře natočená, dialogy nejsou stupidní a omezují se a podstatná fakta řečená divákovi. Nejlepší žánrovka od Black Hawk down? rozhodně! ()

laurence

Pominu tryskající testosteron a tradiční dávku patriotismu, ale konečně někdo vykreslil Araby nejen jako islámské fundamentalisty, ale také jako lidi ctící lidské hodnoty a dávné tradice. Házíme je do jednoho pytle a přitom o nich nic nevíme... ()

MartinReno

Drsné a dramatické až do konca.Presne tá správna vizualizácia,i keď naozaj tie kotrmelce skalami by neprežil ani Wolverine.Má to aj etický aspekt,ale je mi jasné,že aniamerikanisti budú prskať jak klobása na grile.Podobné veci sa tam dejú takmer každý týždeň,ibaže bežnému domácemu hnidopichovi to ťažko zaklope na šedú mozgovú koru.Wahlberg mi tam nesedel vobec. ()

Sentinel

Není to špatný film, to vůbec. Dokonce i onoho americky nacionalistického patosu je v něm míň než jsem čekal. Ale co to vlastně je? Na Black Hawk Down je tu málo akce, která je velice průměrná, na Ramba málo nápadů a napětí a filozofování tu taky moc nenajdeme. Takže velice standardní "neurazí-nenadchne" jednohubka. ()

misacvrk

Pan režisér si zaslouží poklonu. Tak skvěle natočený film jsem dlouho neviděl! Dovolím si říct, že to je to nejlepší na konec roku 2013. Super natočení, super herecký výkon všech herců, super střih, super akce! A to vše, podle skutečné události, která tomu dodává nádech napětí, pro někoho vzpomínek. Pro mě 5* a bez debat a jakéhokoliv handrkování kolem. ()

david666

Perfektně ztvárněná přestřelka. Bohužel podobné "náborářské" filmy US Army na mě působí až moc ámericky a navíc nesouhlasím s nasazením v Afgánistánu, takže proto nižší hodnocení. ()

Sgt.Tracnik

Takový další pokračování Komanda. Těžko uvěřitelná nesmrtelnost Amíků - ale proč ne, jednou za čas si člověk může užít takovou pěknou střílečku. Naštěstí tam nebyli žádní ufoni nebo zombíci, prostě klasický válečný film. Nepřemýšlet a užít si to. A docela to drží pohromadě bez nějakého topení v klišé, milionů zpomalených záběrů atd. Fajn film, akorát to horolezectví :). ()

Kenji

Trochu rozdiel oproti knihe - hlavne druhá polovica. Kto čítal tak vie, kto nie tak odporúčam, mnohé veci dajú väčší zmysel. Kvôli zdramatizovaniu chápem, ale inak to už nebolo tak, ako sa to naozaj stalo. Fotografie použité na záver boli silné kafe, reval som ako malé dieťa. 4* dávam len kvôli odklonu od knihy/skutočnosti - inak by to bolo za 5* ()

Majo77

Priama konkurencia Rambovi. Film to bol pomerne dobrý, ale kľúčové scény, v ktorých sa pravidelne skákalo z 50-100 metrových výšok do priepasti mi rezali oči. Nekonečná munícia sa ešte dala prekúsnuť, ale toto nie. Celkom som sa na film tešil, bohužiaľ si to budem pamätať ako slušnú frašku. ()

HouseFan

Že bychom dostali opět naservírovaný další z hloupých amerických válečných filmů plných roztržité akce, výbuchů a přestřelek, se zbytečně “akční” a roztřesenou kamerou? V žádném případě…! Lone Survivor vám bez okolků předhodí příběh o lidské statečnosti a neskutečně silné vůli…vůli přežít, vůli bojovat… Peter Berg zřejmě zalitoval své po “bayovsku” ( pozn. redakce: Michael Bay, režisér) natočené Bitevní lodi (2012) a rozhodl se, že si napraví reputaci tím, co mu jde nejlépe… hraním si s “vojáčky”. Svůj um předvést dokonalé vojenské akce nám ukázal poprvé v roce 2007 se svým snímkem Království. Nyní se po šesti letech vrací zpátky k tomuto tématu a znovu boduje. Příběh nepostrádá akci i trochu sentimentu a navíc styl, jakým jsou řešeny všechny záběry v tomto filmu, je naprosto nepřekonatelný. Poprvé jsem u válečného snímku necítil, že se mi při dalším pohledu na plátno obrátí žaludek naruby. Vše doplňuje rychlý střih spolu s příjemnými a realistickými výkony herců, jako je M. Wahlberg nebo Ben Foster. Celý snímek také vlastní přívlastek “Podle skutečné události” a je inspirován knihou jediného přeživšího Marcuse Luttrella, který se spolu s dalšími 3 “bratry” účastnil akce Red Wings. Po úvodních titulcích dostanete navíc možnost shlédnout skutečné záběry z výcviku námořnictva a už zde na vás film zapůsobí. Celé vám to perfektně vysvětlí jak je možné že naši chlapci z NAVY SEALs dokázali přežít až 11 střelných ran ( pozn. redakce: podle oficiální pitevní zprávy). Jak jsem již zmínil v úvodu článku, Lone Survivor není jen film o válce v Afgánistánu, ale také o lidském duchu, fyzické i psychické síle a o soudržnosti kamarádů, kolegů a lidí. Spousty, možná většina, amerických snímků z válečného prostředí, je vždy určena k jednomu… udělat z američanů hrdiny a ze všech pákistánců teroristy. A tímto se právě Na život a na smrt odlišuje od všech… Kdo neuvidí, zalituje, kdo uvidí, bude se dmout pýchou a hrdostí nad úžasným filmem i nad statečností všech reálných postav, kterým je tento snímek věnován… ()

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

31.01.2015

J.C. Chandor patří mezi mladé režiséry, které se vyplatí sledovat. Zatím má na kontě tři povedená dramata (Margin Call, Vše je ztraceno, A Most Violent Year) a jeho příštím projektem mělo být… (více)

Michael Bay se vrátí do akce?

Michael Bay se vrátí do akce?

01.11.2014

Šestimilionový Mark Wahlberg?

Šestimilionový Mark Wahlberg?

06.07.2014

O celovečerní adaptaci seriálu The Six Milion Dollar Man se v Hollywoodu pokoušejí už nějakou dobu. Sedmdesátkovou klasiku chtěl v devadesátých letech resuscitovat Kevin Smith (Mladí muži za pultem),… (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014