Kapitán Whip Whitaker (Denzel Washington) je velezkušený pilot, kterému sebeprudší turbulence ani nestojí za zvýšení hlasu či adrenalinu v krvi. Když během rutinního letu jím pilotované dopravní letadlo vlétne do mohutné bouře, chladnokrevně ho vyvede do bezpečí, za což si vyslouží potlesk 96 cestujících a šesti členů posádky. Radost je předčasná, letadlu postupně začnou vynechávat funkce, je čím dál neovladatelnější a Whip se odhodlá k šílenému činu – otočí ho vzhůru nohama, což ho má déle udržet ve vzduchu a mezitím se pokusí najít co nejvhodnější místo k přistání. Před rovným pásem louky ho znovu otočí a ve dvousetkilometrové rychlosti sedne na zem. Jako zázrakem přežije 96 lidí. Když se Whip posléze probudí v nemocnici, dozví se, že se stal národním hrdinou. Adorace ale trvá jen do chvíle, než padne klíčová otázka: Co dělal kapitán před osudným letem? V tu chvíli pro něj začíná nový boj. Boj, který nakonec bude těžší než ten, který svedl se živly a neovladatelným letadlem. (oficiální text distributora)

gicous

Sekvence začínající momentem odlepení letadla od země do "přistání" je uchvatná. Nikdy jsem neviděl tak autenticky podanou havárii letadla. Zemeckis se nesoustředí na triky, ale naopak zůstává v trupu letadla s piloty, s letuškami a s pasažéry. I přesto dokázal dát tomuto klíčovému místu svého filmu neskutečný švih a spád. Takže to nejlepší, co tenhle film má, se odehraje paradoxně v prvních minutách. Potom film zpomalí. Veškerá pozornost se soustředí na Whitakera a jeho problémy s pitím. Uznávám, že film je trochu příliš dlouhý, ale tady je na místě zmínit moc dobrý scénář se spoustou dobře napsaných dialogů a scén, které nesklouzávají k nějakého lacinému sentimentu, který by z vás ždímal slzičky za každou cenu. Všechno stojí na výkonu Denzela Washingtona, jenž svého alkoholika vykreslil jako slabocha, který si není schopen připustit pravdu o svém stavu. Zůstává pro mě záhadou, proč si Zemeckis vybral pro svůj návrat ke klasickému hranému filmu tento žánr. Ne že by to nezvládl, Let je dílo chlapa, který to má v hlavě srovnané a jde jasně vidět že má vizi a jasnou představu o tom, jak má jeho dítko na konci vypadat. Bude velice zajímavé sledovat, kam povedou jeho další profesní kroky. Normálně bych šel na čtyřhvězdičkovou hranici, ale sekvence havárie letadla Let podle mě vyzdvihuje o jednu hvězdičku výše. ()

Ernie_13

Skvelí Robert Zemeckis a Denzel Washington (neskutočne to zahral) sa stretli a natočili pútavý príbeh, ktorého smutným hrdinom je alkoholik. POZOR SPOILER: Kiež by viac ľudí s týmto vážnym problémom našlo v reálnom živote odvahu urobiť s tým niečo, tak ako sa to podarilo hlavnej postave na konci. 85% ()

Daxus

Denzel to umí jak s kniplem, tak s flaškou. Porouchá li se to první, tím druhým se to spraví (Za vydatné pomoci Johna Godmana). Když příjde uvědomění, že tím druhým se to první nejen neopraví, ale spíš rozbíjí, nastává procitnutí. A to je krásné překvapení tohoto dobře udělaného, ale nikterak překvapujícího filmu. 90% za Denzelova stínítka z letecké mapy. ()

Lucius55

Rozhodně to není špatný film. Oskarová nominace pro D.Washingtona je jistě zasloužená, jeho účinkování je však jednou z mála skutečností, která filmu přidává hvězdičky. Film měl pro mě tři části - část první (do havárie letadla včetně) vystřídala notně pomalejší část druhá (do Denzelova prohlášení u soudu), aby pak následovala část třetí (od soudu až do konce filmu). Kontrast mezi mnohem akčnější a svižně ubíhající první částí a částí druhou je tak velký, že druhá část může někoho nudit. Jistě nejsem sám, kdo čekal trochu hlubší a dramatičtější vyšetřování celé věci. Vše se snaží napravit část poslední, kde sice dochází k (nejen;-)) divákovu probuzení, ale následky už nejsou tak nějak přirozené a opravdové... ()

kolik27

Kdyby si scénáristé odpustili pobožné kecy a filmu dodali větší šmrnc, neváhal bych s velkými slovy, ale .... 75% ()

kabul

Zbytočne dlhé, zopár pasáží mohlo byť vynechaných. Film by sa mi viac páčil, ak by bol formou vyšetrovania a právnických kľučiek, ako protialkoholická agitácia. ()

pulpfilm

Nejnedocenější film roku. Výborný Zemeckisův návrat. Důvody, proč je tento film mnohými považován za průměr, vidím dva. Jsou to cynismus a jedna špatně přeložená fráze. Cynismus těch, kteří se nedokážou vžít do postavy Whipa a nemohou tak pochopit jeho jednání a rozhodnutí. Problém je, že celý film je jen a jenom o Whipovi, o jeho alkoholismu, promarněném životě, vině a případném trestu. Pokud Vás tato postava nezajímá nebo postrádáte dostatek empatie na to se do ní vcítit, tak Vás film bude nudit - o tom žádná. Já dávám plný počet a to i přesto (nebo možná právě proto) , že celý film se sotva vyrovná jedné (libovolné) epizodě z Magnolie - jednoho z filmů, na které jsem si během promítání Flight vzpomněl. Vedle Magnolie se mi vybavily Zemeckisovy dřívější filmy - Trosečník (hlavní hrdina se vyrovnává s nečekanou situací) a Kontakt (výslech před komisí). Na závěr - když někdo tvrdí, že vyvrcholení je typicky hollywoodské, je to asi taková blbost, jako říct to samé o vyvrcholení románu Zločin a trest. PS: Ta špatně přeložená fráze zní: Act of God. ()

Ferenzo

Podle traileru jsem od filmu čekal něco jiného, ale nijak to filmu neubralo. Hrdina alkáč, který na koksu a na žíle sice umí s letadlem zázraky, ale nic to nemění na tom, že je troska. Právnící z případu dokážou udělat sice sci-fi, ale to je docela realita dnešní. Příběh je poutavý a Denzelovi docela ten chlast věřím, ikdyž na takovéto role s ním zvyklý příliš nejsem. Ale také nesmím zapomenout, co Zemeckis všechno natočil. Doporučuji na pohodičkový večer. Žádné přemýšlení :). 75%. ()

PAVLIS

70% Nepamatuju si, že bych někdy viděl ve filmu sebevědomější nouzové přistání s letadlem. To samotné patří do kategorie: 5 hvězd - musíte vidět. Paradoxně tato největší lahůdka filmu má vedlejší dějový význam. Alkoholismus a jiné závislosti, to je oč tu běží. A tady jsem trochu na rozpacích ze Zemeckise hladkého, lehce moralizujícího stylu "pro celou rodinu". Díky němu je sice Let dobře koukatelný a nenudí i přes dlouhou stopáž, ale výsledný dopad na diváka je slabší, než by si téma zasloužilo. Nakonec mě spíš než srovnávání s Leaving Las Vegas napadá, že TopGun 2 by mohl být se Zemeckisem překvapivě možná i dobré pokoukáníčko... ()

HEED

Připomínalo mi to trochu jako film Odcházení s věčně ožralým Nicolasem Cagem. Taky mi to nebylo zrovna dvakrát příjemné. Na druhou stranu to ukazuje jak Denzel Washington kvalitně umí hrát. I když kdo ví jak moc musí být obtížné hrát ožralu. Celkově koncept toho filmu se mi zamlouval. Od klišoidních představ s ukončením pití ze strany alkoholika, až po parádně natočenů letecků katastrofu. Nevím jestli by tohle fungovalo i v reálu, myslím s tím letadlem. Přiznám se, koukalo se na to dobře. K tomu přidám parádní funky hudbu, rozvrácenou rodinu a postupně léčící se narkomanku. Je z cela zřejmé, že problémy s pitím má hodně lidí, ovšem valná většina z nich nemá odpovědnost za tolik lidských životů. Ke konci, už jsem myslel že jsem film prokouknul. K mému velkému překvapení se tak nestalo. Pro tentokrát to máte za 4 pane Washingtone. ()

george82

Výkon Denzela na mě hodně zapůsobil. Z toho negativnío pohledu. To bylo snad poprvé, kdy jsem hlavní postavě filmu nefandil. Někdo tak nepoučitelný a sobecký si nemohl zasloužit nic než pořádnou ránu, aby se probral. ()

Sarcasmgirl

Proč mám nezvratnej pocit, že si u sledování tohohle filmu šňupla něco celá oscarovská komise? Denzel je skvělej, ale póza alkoholik, feťák k němu zas tak dokonale neladí. A co se týče filmu samotného 1/3 lukcus, 2/3 málo emočně narvaná, 3/3 spitování svědomí. Ani to mnou nehlo. A to tyhle rehab filmy úplně zbožňuju. Třeba se časem můj názor pozmění a polapí mě ty správné emoce. ()

JohnnyBoy

Zemeckis je old school. Nemyslím to pejorativně. Já rád old school. Bývá dobře vystavěná, chytrá, provokuje tak nějak zevnitř a při tom poutá zaslouženou pozornost. Scéna s letatlem je samozřejmá paráda jakou umí málokdo a druhý výstup Goodmana je majstrštyk. ()

Catenburey

Když zamhouříme oko nad létáním nohama vzhůru v dopravním letadle, které by všechny možné fyzikální zákony až po ten Newtonův měli tlačit směrem k zemi, jde o nádherný film. Zemeckis prostě ukázal, že nic zkazit neumí a jít na film, pod kterým je tento muž podepsaný, rozhodně není výstřel naslepo. Vynikající Denzel Washington. Doporučuji! ()

Lkn

Jsem rád, že se přiznal ke svojím činům kapitám Whip! Hodně emotivní a pěkný příběh. Tohle se povedlo ve všech směrech at už výborný Denzel, Robert tak i Kelly! ()

Havala

Po dlouhé době se objevil film, kde hlavní hrdina je mi vysloveně odporný. Nesnáším chlast a už vůbec né v zaměstnání. Mohli byste namítnout že dostal co si zasloužil, vše dopadlo tak jak má, ano, to je jistě dobře, ale právě úhel pohledu, kdy vlastně žádný kladný hrdina není (ano zachránil lidi, ale pít se prostě za kniplem nemá) mě staví do role že nevím komu mám fandit:-) Vynikající zážitek po dlouhé době. ()

Echoes

Začalo to dobře, prostředek byl normální a konec klišé... Všechno co v poslední době začne dobře má tendenci v průběhu spadat do normálu až k nudě. Proč? :D ()

Ikedar

Let může být zavádějící hlavně v tom, že jde o leteckou katastrofu a následné vyšetřování nadraného pilota. Počáteční pád letadla nám naopak jenom otevírá cestu do prohnilého světa jednotlivce plného lží, alkoholu a drog. Tento osobní nekontrolovaný "let" je však zato v konečném důsledku právě tím co dělá film emotivní podívanou. Pravda, je to právě konec, který nese hlavní emotivní náboj filmu, jelikož dle mého gusta, během filmu Denzel víc pije a méně prožívá. I když to může být samozřejmě záměr tvůrců. Jinak jsem rád, že Zemeckis konečně natočil něco, kde nemusíme sledovat dramaticky let dešťové kapky, i když měl na to ve filmu mnoho příležitostí. Je jenom dobře, že je nevyužil a místo vizuálních efektů řítícího se letadla se raději soustředil na pocity cestujících, podobně jako tomu udělal i při Trosečníkovi. ()

curfew77

Za scény letecké katastrofy pět hvězdiček, za závěrečný proslov (a rozuzlení vůbec) jedna, takže jsme bohužel skončili jen u třech. Zemeckisova režie je naprosto charakteristická a povědomá, víc než Goodman se mi líbil Don Cheadle v roli prefíkaného advokáta, Kelly Reilly vypadá na feťáckou šlapku trochu moc dobře, a nosí sukně a nahé nohy v sexy botách, což v mých očích každému filmu vynese pět procent navíc ;) Nebát se scénář cynismu a nechat Whipa dohrát to až do konce (a pak se vrátit k pití), šel bych na osmdesátku, takhle je to maličko jalových 60 %. Ale ten realistický pád letadla v hlavě rozhodně utkví. ()

Zemeckis a miniaturní druhá světová

Zemeckis a miniaturní druhá světová

20.06.2017

Denzel opět akční, Equalizer našel režiséra

Denzel opět akční, Equalizer našel režiséra

22.02.2013

Kdo si zalétá s Denzelem?

Kdo si zalétá s Denzelem?

29.09.2011

Robert Zemeckis konečně učinil rozhodnutí. Věděli jsme, že se po rozpačitých reakcích na své animované pokusy nakonec vrátí k „živé akci“. Byl spojován se spoustou projektů, ale nakonec definitivně… (více)

Zemeckis na lovu mořských příšer?

Zemeckis na lovu mořských příšer?

29.07.2011