Vinnetou

Vinnetou: Tajemství Stříbrného jezera (E02)

(epizoda)
  • Německo Winnetou - Das Geheimnis vom Silbersee (více)

Old Shatterhand již nějaký čas pobývá u Apačů a i když jej nejen Vinnetou a Nšo-či, ale i ostatní členové kmene přijali mezi sebe, cítí v sobě rozkol. Život v divočině mu sice učaroval, ale současně ho to táhne zpátky do bující civilizace. Utřídit si myšlenky a uvědomit si, kde leží jeho srdce, mu pomůže nové dobrodružství, které ho s jeho rudým bratrem čeká. Mexický bandita El Mas Loco se od podivínského profesora etnografie Spenglera, jenž mu dluží peníze, dozví legendu o zlatém pokladu Apačů. Se svou skupinou rabiátů zaútočí na Vinnetouův kmen a zajme Nšo-či. Ta coby šamanka má být s legendou seznámená a za pomoci spojení se silami přírody dokáže najít bájné Stříbrné jezero, kde se má poklad nacházet. V patách nevyzpytatelných a nelítostných banditů se vydávají Vinnetou, Old Shatterhand a Sam Hawkens. (Česká televize)

Mrkvič

Druhý díl už bohužel ničím neokouzlil. Olda Šetrný zůstal právě na tom bolavém místě, kde se ani trochu nevyrovná svému předchůdci. Celé to jeho trápení "chci být s indiány, ale chci být i s lidmi" bylo pro celý děj dost nešťastně řešeno. Do toho ještě úplně vyšinutý (ale bohužel ne zajímavě) mexický záporák. Ještě že to mělo pouhou hodinu a půl. I tak to začínala být docela nuda. ()

Castrator

Nejslabší díl a díl velmi špatný, doporučuji nesledovat, ať nezůstane pachuť z tohoto hloupého vtipu při sledování dílu dalšího. Kdybych viděl díl první a poté rovnou díl třetí, měl bych z celého seriálu mnohem lepší pocit, než když jsem viděl i tento díl. ()

Kubaso

Vůbec nepochybuji o tom, že na počátku téhle minisérie stál ušlechtilý záměr přiblížit Mayovy hrdiny dnešnímu divákovi a zároveň i realitě Divokého západu. Ta dnešní realita je ovšem taková, že kdykoli se někdo odhodlá zpracovat již viděný příběh (takže skoro vždycky), filmová studia, potažmo televizní stanice, ze strachu z internetu zplodí produkt bez chuti, v němž je původní vize utopená pod hromadou kompromisů. A tak jsme se dozvěděli, že Sam Hawkens chodil za kur...a (což jsme od jistého věku všichni tak nějak tušili), že Old Shatterhand byl pacifista a ne nepřemožitelný superman, nebo že se Vinnetou rád chvástal. Jenže pak je tu také Nšo-či, která svým oděvem a schopností komunikovat se zvířaty připomíná spíš Sheenu (na rozdíl od ní ale kozy neukáže - konec spoileru), záporák bez charismatu, zato však s psychickou poruchou, nebo provizorní batyskaf, v jehož nevelké vzduchové kapse pokrevní bratři žvaní tak dlouho, že by na to vypotřebovali všechen vzduch z ponorky. Krajina kolem Plitvických jezer je sice pořád krásná, ale pokud má představovat místo z přelomu 19. a 20. století a já ji několikrát za film vidím snímanou z helikoptéry, dvakrát věrohodně to zrovna nepůsobí. Pořád jsem si opakoval, "nečetl jsem to, tohle zrovna ne", jenže když došlo k tomu, že náčelník Apačů, ztělesnění všech ctností, zalhal, definitivně mi došlo, že tenhle Vinnetou nemá nic společného ani s tím filmovým, ani s tím knižním. Abych jenom nehanil, nově pojatý Old Shatterhand/Karel May se mi docela zamlouval, a právě tak i vyobrazení předsudků vůči indiánům, jež byly ve filmech vlastní jen padouchům a postavám, jejichž "srdce byla zaslepena hněvem". To je ale vážně všechno. ()

Autogram

Od začiatku je jasné, že druhý diel je komédia. Dáva vtipné odpovede na mnohé otázky, na ktoré sa pri starej sérii nikto neodvážil opýtať, napríklad ako prišli bratia k svojim koňom, Oldo k henryovke a strapcovitému obleku a ako si udržiaval dokonale ulízaný účes. V takejto forme ma film už začal baviť, komédia ide tvorcom viac od ruky ako nejaká akcia s mostom alebo filozofovanie. Aj tu sa akcii nevyhli, ale že bola smiešna, to do čistokrvnej komédie pasovalo. Už len dúfam, že do záverečnej časti sa Apači naučia časovať slovesá, keďže skloňovať vedeli od začiatku, lebo počúvať všetko v neurčitku ide na nervy. A to je aj moja jediná výčitka k filmu. (28.12.2016) ()

drackula

Tak toto bolo vyslovene zlé. Kde sa podela akcia, prestrelky a naháňačky? Namiesto toho tu máme lovestory, magickú linku o šamanizme a dementného mexičana. Ďakujem, fakt neprosím. 40% ()

iXtr3m3

WTF? Že sa pôvodná séria vôbec nedržala kníh, na tú dobu a na to spracovanie to bola fakt že pecka. Ale toto bolo preboha ča? Old Shatterhand ako vysušený pobožný spiťálek, Winnetou ako tupý svalnatček, Nšoči WTF? Toto nemalo vôbec vzniknúť. To je preboha taký problém skúsiť nafilmovať skvelú trilógiu podľa knihy? Dosť slušnosti, kurvafix, toto ma extra nasralo. Debili, ktorí to povolili a debili, ktorí to stvorili. To si radšej tisíckrát pustím originál. ()

HiddenDragon

Tohle bylo o neco lepsi nez prvni dil. Takove to trochu otravne poznavani se uz mame za sebou a Vinnetou i Shatterhand uz jsou tu jedna ruka (i kdyz jeste ne ta krvava :) Sice Shatterhand jeste nejakou dobu "tape", kde je jeho misto, ale brzy se to v deji vsechno vyvrbi. Hodne si pohrali s dialogy a mne se to libilo. Vpodstate pokazde, kdyz je scena s Vinnetouem, je to pomerne sikovne napsane. Co je proti stare serii ale stale pozadu, je akce. Zhruba do poloviny vsechno klapalo - nuance vztahu obou protagonistu (plus Nso-ci) se pekne rozvijely - ale jakmile dej dosel k Jezeru, zaclo to skripat. Tahle serie bohuzel nema scenaristy, kteri by umeli dobre napsat padouchy a vubec celou tu dobrodruznou omacku. Zvladaji kamaradsko milenecke dialogy, ale jakmile maji dodat zaporaka, vymysli komedialni kreaturu. Ani v jednicce to nebylo lepsi a zde je jakysi prdly Mexican, ktery v Nso-ci vidi reinkarnaci sve mrtve mile. Na jednu stranu se mi hodne libilo, jak zakomponovali ziskani svych slavnych koni a zbrani - Shatterhandovy henryovky (i kdyz z ni porad nevim proc ani jednou nevystreli) a ocvockovane Vinnetuovy pusky (doted!! mi vlastne nedoslo, kde ji "netechnologicky" Apac v puvodni serii vzal :-D ) Dokonce vyuzili i zname lokace! Kdyz jsem videl jugoslavskou skalu, kde v puvodnim prvnim dilu "Vinnetua" zemrela Nso-Ci a Vinnetuuv otec, coz nasledovala pametihodna replika "zustali jsme sami, bratre"....srdce mi zaplesalo. Ale stale tomuto novemu zpracovani chybi vetsi "velkolepost". Banda pistolniku ma snad deset lidi a z toho dva zastreli sam vudce.... Nepusobi to proste drsnacky, jako na Divokem zapade. Zaporaci tu jsou jak utecenci z lecebny pro dusevne chore hrajici v malem divadle RTL :( ()

Teg

Hodnotit remake Pokladu na stříbrném jezeře je snadné. Je prostě špatný a diametrálně odlišný od dílu předchozího, kde byl vidět alespoň nějaký pokus o kvalitní výstup. Starý film z roku 62 je rozhodně to nejlepší co s Vinetouem vzniklo. Smutné ale je, že v tomto případě se mu tvůrci snad ani nesnažili byť jen konkurovat. Záměr? Je to ale tak do očí bijící a natolik v kontrastu s předchozím dílem na který se koukalo dobře! Řeknete si, že když už nebudou bodovat příběhem, vyberou alespoň krásnou lokalitu, ale co bylo tohle? Kde to proboha natáčeli? Zatímco první díl působil poměrně autenticky, nebo minimálně zapadal do reálií starého Vinetoua, tentokrát vybrali ten nejtuctovější kaňon řeky Cetiny v chorvatsku. Na Plitvice to nemá ani vzdáleně. Ale vždyť dnes jsou filmařské možnosti mnohem větší než tehdy. Jak to shrnout? Druhý díl je smutné ochotnické vystoupení rezignovaného souboru. Za snahu by možná zasloužil tři hvězdy, ale ta tam bohužel nebyla. ()

DocBrown odpad!

Vinnetou zkrotí divokého mustanga během okamžiku, aniž by na něm seděl - Cortes potkává Apače - Apači jsou na tom ve zravotnictví daleko lépe, protože mají kouzla - Old Shatterhand ukradne henryovku - Nšo-či mluví s ptáky - Old Shatterhand beze zbraně vleze do stanu s bandity, protože ví, že už si Vinnetou rozvázal ruce - idiotský milostný příběh s tou, která už měla být dávno mrtvá - ještě idiotštější hlavní bandita. Ještě mě napadá výrok z Čísla 5: Já, přítel - Mluv jako počítač, ne jako Apač. Nejmenovat se to Vinnetou, dal bych lepší hodnocení, ale to bych se na to nejspíš nedíval. V prvním díle se mi ještě jakž takž zamlouval Old Shatterhand, ale tady to byl šašek nemající s originálem nic společného. ()

Mikino00

Po mém nadšení po prvním díle přišlo kruté vystřízlivění. Absolutní slátanina, kde se celou dobu nic neděje, celý příběh a dialogy jsou zaměřeny jen na milostnou linii. Žádná akce, žádné dobrodružství, jen trapná klišé a ubohý záporák. S filmem ani knihou to nemá již nic společného. Old Shatterhand je zde za největšího pitomce pod sluncem. ()

mira007

Poklad na stříbrném jezeře reloaded 2016 za slabší tři hvězdy, protože oproti prvnímu dílu mírný pokles kvality. Co se mi ale líbí je vývoj Old Shatterhanda ikdyž z něho tady udělali zloděje. Zdejší zobrazení cesty k jeskyni s pokladem se mi zdálo věrohodnější než v šedesátkovém zpracování, ale do kytek to posílal zdejší psychopatický záporák s utkvělou představou převtělování, který mne iritoval jako nějaký hysterik. Herbert Lom byl charismatická extratřída o pět levlů výš. ()

Fifer

Jako kdyby záporák z Divokého Anděla 5 (či jiné telenovely) dostal zakázku napsat scénář a vznikl z toho tenhle patvar mezi telenovelou a postavami Karla Maye. Nejde o to, že je nová verze jiná než původní, ale že je mizerná. Zkuste srovnat úžasné scenérie a poutavé akční scény původní verze s tímto výpleskem. Kde oba hrdinové buď sedí u ohně a mudrují, anebo jsou zajati a poslouchají dlouhé monology padoucha. Herci jsou absolutně bez charisma. Skoro žádná akce, žádné dobré souboje, nic. O hlavním mexickém padouchovi asi ani netřeba víc psát. ()

MiniMinion

Ach jo. Tenhle díl byl tak strašně německej... Po nadějné první části jsm se dočkali směsici debilních zápletek, debilních dialogů a hlášek, a debilních chyb, které možná nebyly chyby, ale nedávaly smysl. Jedna hvězda opět za lokace (město z Old Firehanda, Rio Grande atd...), jedna za jaksi obstojnou přestřelku při pokusu o osvobození Nšo-či. Hanba, takhle zmrvit můj oblíbený příběh. ()

MickeyStuma

Příběh, který v roce 1963 spustil doslova vinnetoumánii, si vzali na paškál i současní tvůrci a už od prvních minut je jasné, že se v žádném případě nesnažili původní film kopírovat. Proč také. Rozhodnutí jít si vlastní cestou je to nejlepší co mohli udělat. Stejně jako v předchozím prvním díle nevytvořili z obou postav, tedy z Vinnetoua a Old Shatterhana žádné superhrdiny divokého západu, jak bývalo zvykem, ale obyčejné smrtelníky se svými chybami i možnostmi. Příběh je podle toho také sepsán a tak ať se to někomu líbí nebo ne, takovéto vyznění je realitě daleko bližší. Děj opět doprovází krásné scenérie a líbezná hudba. Naprosto v ničem se netlačí na pilu a naopak se všemu nechává volný průběh. Vznikl tak příjemný odpočinkový film, který si v ničem a na nic nehraje. ()

Rockerman

Do poloviny jsem si říkal, že je to malinko lepší, než "jednička". Jenže to jezerní potápění dokonale "potopilo" celý film a tak jen mohu konstatovat, že je to stejně zbytečný remake, jako Vinnetou Nový svět. Tou pověstnou poslední kapkou je, když Vinnetou zaslzí, když Old Shatterhand požádá Nšo-či o ruku. To je opravdu úplně mimo! Kapitolou samou o sobě je El Loco, jako parodie na všechny bandity. A to tady někteří tvrdí, že původní filmy jsou jen pohádky. ()

Torgal

Tento diel išiel už dosť do komédie (možno až paródie), ale na rozdiel od väčšiny sa mi páčil o kus viac ako predchádzajúci. Možno to bolo značne zníženými očakávaniami, ale mňa bavil aj ten vyšinutý Mexikánec. Vyčítam hlavne to, že tvorcovia ako v tejto časti pozabudli na akciu a tak výsledok pôsobí trochu suchopárne. 6-/10 ()