Nejhledanější muž

A Most Wanted Man

Najhľadanejší muž

Krimi / Thriller / Drama / Psychologický

Velká Británie / USA / Německo, 2014, 122 min

Najhľadanejší muž je tak trochu zaujímavý film aj pre bežného diváka. Určite tomu napomáha aj príbeh zo súčasnosti. Aj teraz si to vyžaduje pozorného diváka pri plnej sile, pretože prípadná únava vám to poriadne skomplikuje. Dôležité informácie a momenty buď zachytíte, alebo máte proste smolu. Film sa však podobne necitlivo ako k divákom správa aj k postavám. Philip Seymour Hoffman vo svojej poslednej hlavnej úlohe predviedol nadštandardne kvalitný výkon. Ak máte radi špionážne filmy a hľadáte niečo realistické a inteligentné, nebudete ľutovať.(12.2.2015)

CITÁT - Věř mi, děláš správnou věc........... Nějak mi to nesedlo. Podivná hudba, normální kamera a příběh je moc zdlouhavý. CITÁT - Dost na vyčkávání........ Mě ty intriky a politika nesedí. Vlastně jsem se několikrát přistihl, že to moc nesleduju. CITÁT - Už tam budem......... Dal bych za dvě, ale za Seymoura přidám jednu hvězdu. Film je věnován památce Philipa Seymoura Hoffmana.(21.1.2015)

Od začátku roku uplynulo devět měsíců, po celou dobu jsem chodil do kina s nadějí že objevím něco co mě sejme svou vnitřní silou, ale bylo to marný, bylo to marný, bylo to marný. V záplavě všech těch digitálních komiksovek, filmů plných efektů jsem už přestal doufat že letos najdu film, který bude mít duši, který má na povrchu málo, ale uvnitř mnoho, ale nemožný se stalo skutkem i letos jsem v kinech objevil vrcholně poctivou filmařinu ve všech jejích složkách. Scénář geniální, film realistickej jak prase, herecký výkony bohovský (ach Philipe, škoda každýho super talentu co nás navždy opustí ). Dialogy, práce kamery, hudba, režisérské vedení a herci zase jednou předvedli, že divák se dá uspokojit bez haldy digitálních efektů. Po celý dvě hodiny patřily mé myšlenky i emoce jenom filmu a i když už film skončil, tak moje myšlenky i emoce pořád zůstávali na návštvě u Nejhledanějšího muže, takovou sílu v sobě ten film má.(9.9.2014)

John le Carré by se mohl kolegům spisovatelům chlubit - málokterý má takové štěstí na adaptace jako právě on. Nejhledanější muž je opět převod knihy do filmy se vším všudy - především se tedy podařilo zachovat tu chladnou a tichou atmosféru moderního/nemoderního špionského příběhu, který se obejde bez akčních nebo alespoň trochu rychlejších scén, ale jakýmsi záhadným způsobem má přímo senzační spád. Výborné postavy jsou fantasticky přesně obsazeny a celé to krásně vypadá. Anton Corbijn mě před několika lety nadchl Američanem a teď vidím, že to nebyla žádná náhoda.(5.2.2017)

Tak tohle byl ukázkový současný zástupce politicko-špionážních thrillerů. Doba je jiná, teď už tajné služby nehoní po velkých metropolích západního světa ruské špiony, ale spolupracujíc navzájem se snaží odhalovat a likvidovat buňky islámských radikálů. Jedni sledují druhé, jedna tajná služba sleduje druhou. Pokud je to v souladu se zájmy té či oné země, sledovaná tajná služba ani netuší, že je sledována jinou. Nad tím vším kolotočem však rozhoduje někdo úplně jiný a dle vlastního uvážení a potřeba tak se moc nekouká na ty obyčejné pěšáky v ulicích, bez kterých by však nebylo o čem rozhodovat. Nejdůležitější je však co udělá v ulicích sám Alláh. Tohle byla super záležitost se skvělým Philipem (ostatně jako vždy). On není typem šlachovitého agenta, který devítkou trefí z půl kiláku do hlavy prchajícího gangstera ani tím, kdo při jeho pronásledování bude přelézat ploty a přeskakovat ze střechy na střechu... Tím je však uvěřitelnější. Málem jsem také nepoznal Robin. Mamča nám krapet zestárla a s těmi černými vlasy nakrátko byla k nepoznání.... Moc se mi to líbilo a i když závěr jsem lehce tušil, přesto mně dostal naplno. Paráda a rád dávám 5 karet SD do krabky od cigár. * * * * *(10.3.2015)

• - Do hlavnej ženskej úlohy Annabel Richter boli zvažované herečky Amy Adams, Carey Mulligan a Jessica Chastain. (m.a.t.o.)

• - Příběh knihy Johna le Carré "Most Wanted Man", podle které je film natočen, je založen na skutečném životě Murata Kurnaze, muslima tureckého původu. Kurnaz se narodil a žil v německém Hamburgu, ale byl obviněn z napojení na teroristickou organizaci Al-Kajdá. Poté, co byl zajat Američany, strávil 4 a půl roku ve vězení Guantánamo na Kubě. Propuštěn byl v roce 2006. (Dr Lizal)

• - Natáčanie prebiehalo prevažne v nemeckom Hamburgu, kde sa podľa knižnej predlohy dej odohráva. (m.a.t.o.)