Nejhledanější muž

A Most Wanted Man

Najhľadanejší muž

Krimi / Thriller / Drama / Psychologický

Velká Británie / USA / Německo, 2014, 122 min

Hoffmanův poslední film mu ostudu nedělá. Lépe řečeno, ON ten film udělal. A to mně osobně, pokud jde o nějaký komplexní zážitek, ke štěstí nestačí. První hodina působila jako seznamka pro tu druhou, kdy se události konečně daly do pohybu, i když ani pak to žádný kvapík nebyl. O to víc času jsem trávil smutným naříkáním nad tím, kolik ještě mohl Hoffman zahrát geniálních charakterů, nejlépe hajzlů. Nezahraje už nic. A přitom ho nemá kdo nahradit. Tak odpočívej v pokoji, Philipe, a díky za všechny nezapomenutelný role.(9.9.2014)

Corbijn kreslí svoju reflexiu stavu súčasných tajných služieb pomalými a precíznymi ťahmi, štetec namáča do tmavších farieb, jednotlivé výjavy úmyselne nedokončí, ponecháva priestor na vlastnú interpretáciu. Výsledok však, nech je akokoľvek pútavý, pri pozornejšom pohľade neschová, aký je zároveň schematický a naivný... Plagát namiesto obrazu, bezmocný vzlyk namiesto výkriku.(18.2.2015)

Som veľký fanúšik videoklipov Antona Corbijna a som rád, že je už aj kvalitným režisérom filmovým. Najšťastnejší som ale z toho, že hviezdne obsadený "teroristický" triler zo súčastnosti môže byť aj kompletne antigreengrasovský a vzbudí patričný rozruch. Oproti Tinker Tailor Soldier Spy je o dosť prehľadnejší, asi by som tieto dva filmy nehádzal do jedného vreca a Američan je určite omnoho viac nedejový. Lenže... ak si prebehnem dej a poviem si ho v jednej dvoch vetách, vychádza mi z toho celkom tuctová historka. Hádajte, z koho sa vykľuje ten najväčší terorista a ktorá strana nakoniec nebude hrať fér. Navyše mi postava naivnej, ľavicovo označenej aktivistky nepripadala v podaní Rachel nijak zvlášť sympatická, skôr som mal pocit, že by potrebovala prefackať. Ide tu aj o chlapské egá a ztoporené penisy, čo mi pripadal ako najlepší vedľajší motív filmu. 70%.(18.1.2015)

Občasná shovívavost může zachránit víc životů než militantní důslednost. V zásadě bych tady mohl opakovat, co jsem napsal u Baader Meinhof Komplex, tedy že tzv. "válka proti terorismu" je nesmysl. Válka nekouká kam uhodí. "To make world a safer place" vs. co zaplní tu černou díru, co zůstane... Vynikající dialogy a herecké výkony.(27.9.2014)

• Johny_fork

Philip Seymour Hoffman, musím už bohužel napsat, byl skvělý herec. Bavila mě i chladná atmosféra Hamburku. Nejhledanější muž zajisté představuje mnohem reálnější pohled na špionáž, než drtivá většina hollywoodské produkce. Výsledek je ovšem takový, že snímek má sice svoji dokumentární hodnotu, ale po filmové stránce je to civilní a nepříliš záživné.(22.11.2014)

• - Jeden z producentů filmu Stephen Cornwell je synem autora předlohy Johna le Careé, jehož skutečné jméno je David John Moore Cornwell. (Dr Lizal)

• - Příběh knihy Johna le Carré "Most Wanted Man", podle které je film natočen, je založen na skutečném životě Murata Kurnaze, muslima tureckého původu. Kurnaz se narodil a žil v německém Hamburgu, ale byl obviněn z napojení na teroristickou organizaci Al-Kajdá. Poté, co byl zajat Američany, strávil 4 a půl roku ve vězení Guantánamo na Kubě. Propuštěn byl v roce 2006. (Dr Lizal)

• - Natáčanie prebiehalo prevažne v nemeckom Hamburgu, kde sa podľa knižnej predlohy dej odohráva. (m.a.t.o.)