Nejhledanější muž

• Německo

Najhľadanejší muž

Krimi / Thriller / Drama / Psychologický

Velká Británie / USA / Německo, 2014, 122 min

|| Scenár:Andrew Bovell / Predloha: John le Carré - A most wanted man | Hudba: Herbert Grönemeyer | Distribúcia: Entertainment One | Štúdio: Demarest Films, Potboiler Productions, The Ink Factory, Film4 Productions | Rozpočet: 15 miliónov $ | Tržby: 31,6 milióna $ | Ocenenia: - || Tichá scenáristicko-herecká bomba, ktorá tyká zo začiatku pomali, no postupne prechádza do allegro, a v osobe Philipa Seymoura Hoffmana mi darovala filmovú katarziu vo fáze rozuzlenia. Pre fanušíkov seriálu typu Homeland alebo House of Cards určite príjemná jazda na jednorázovú dvojhodinovku. Pre netrpezlivých divákov, túžiacich po svižnom strihu a príbehu nevhodný materiál. Robin Wright z House of Cards potešila tiež. 90% | FullHD, THX, EN DTS |(1.5.2015)

"Malá ryba nám chytí větší. A pomocí větší, chytíme velkou." Mám jisté potíže s osmahlými chlapci omotanými výbušninami, ale proti neozbrojeným bubákům nevnucujícím mi Alláha, nevysávajícím sociální systém a makajícím v Německu ve fabrice u pásu v podstatě nic nemám. Nicméně tajné služby mají být paranoidní, mají očekávat kudly do zad i od svých spojenců a hlavně chránit civilní obyvatelstvo. V takovém případě přežiju i drobné porušení lidských práv, ale byl bych rád, aby filmy o tomto tématu byly napínavé a rozhodně by neměly být předvídatelné. To se tentokrát příliš nepovedlo, vše neomylně směřovalo k závěru "jako ze života" a já v tom žádné příliš velké napětí nenašel. Škoda, protože tady se ze začátku rozehrávala slušná pecka.(1.3.2015)

Ryzí špionský film bez kudrlinek. Zapomeňte na automobilové honičky, svištějící kulky, souboje a digitální efekty. Film si vystačí s dramaticky vystavěným příběhem vysoké hry tajných služeb při sledovačce podezřelé osoby a kvalitní hereckou sestavou. Chyběl mi nějaký vetší "bonbónek", abych dal víc než tři hvězdy. Ale to by byly ty kudrlinky, které by ubraly na věrohodnosti. 70%(30.5.2015)

Od začátku roku uplynulo devět měsíců, po celou dobu jsem chodil do kina s nadějí že objevím něco co mě sejme svou vnitřní silou, ale bylo to marný, bylo to marný, bylo to marný. V záplavě všech těch digitálních komiksovek, filmů plných efektů jsem už přestal doufat že letos najdu film, který bude mít duši, který má na povrchu málo, ale uvnitř mnoho, ale nemožný se stalo skutkem i letos jsem v kinech objevil vrcholně poctivou filmařinu ve všech jejích složkách. Scénář geniální, film realistickej jak prase, herecký výkony bohovský (ach Philipe, škoda každýho super talentu co nás navždy opustí ). Dialogy, práce kamery, hudba, režisérské vedení a herci zase jednou předvedli, že divák se dá uspokojit bez haldy digitálních efektů. Po celý dvě hodiny patřily mé myšlenky i emoce jenom filmu a i když už film skončil, tak moje myšlenky i emoce pořád zůstávali na návštvě u Nejhledanějšího muže, takovou sílu v sobě ten film má.(9.9.2014)

Anton Corbijn potvrdil, že patří v současnosti nejenom mezi špičkové fotografy, ale i mezi režiséry. A Most Wanted Man je záměrně chladné a "bezcitné" drama, které patří spolu s Tinker Tailor Soldier Spy mezi to nejlepší, co může špionážní kinematografie nabídnout. Napomáhá tomu Delhommova studená, ale profesionální kamera, která má zalíbení v dlouhých objektivech (jak už mi dříve vytrhl z úst Douglas). V Corbijnovi vidím budoucnost ve kvalitních dramatech. Hoffman odešel v nejlepším.(7.11.2014)

• - Jeden z producentů filmu Stephen Cornwell je synem autora předlohy Johna le Careé, jehož skutečné jméno je David John Moore Cornwell. (Dr Lizal)

• - Natáčanie prebiehalo prevažne v nemeckom Hamburgu, kde sa podľa knižnej predlohy dej odohráva. (m.a.t.o.)

• - Příběh knihy Johna le Carré "Most Wanted Man", podle které je film natočen, je založen na skutečném životě Murata Kurnaze, muslima tureckého původu. Kurnaz se narodil a žil v německém Hamburgu, ale byl obviněn z napojení na teroristickou organizaci Al-Kajdá. Poté, co byl zajat Američany, strávil 4 a půl roku ve vězení Guantánamo na Kubě. Propuštěn byl v roce 2006. (Dr Lizal)