Nejhledanější muž

Najhľadanejší muž

• Nizozemsko

Krimi / Thriller / Drama / Psychologický

Velká Británie / USA / Německo, 2014, 122 min

Film co má hlavu a patu, ví co chce říct, jakou formou to chce říct s neskutečně ostrou a nekompromisní atmosférou. Děj začína jakoby od prostředka a divák si musi vztah k postavám budovat a dějové linky a souvislosti mezi jednotlivými charaktery rozplétat sám hned od prvních minut. Žádné oslí můstky, pomocné indicie, žádné placebo scény. Poctivá filmařina, která je ale až přiliš strohá a odměřená, sice nechávajíc zajímavě naturalistický pohled na terorismus jako takový, ale zároveň nechybí zbytečně pomalé, "jakoby" hluché sekvence. Hoffman byl velká herecká persona a tahle oldschool záležitost není špatná, jen krajně nepřívětivá.(6.11.2014)

• honajz

Mám rád špionážní filmy. Pochopil jsem, že v tomto šlo o to, jak mezi sebou a se sebou jednotlivé tajné služby světa vyjebávají, místo, aby spolupracovaly (jak se hned v úvodu dozvíme, díky tomu došlo k 11. září). Jenže nechápu, proč musím sledovat značně rozvleklý a logicky nesoudružný příběh, kde k nějakému twistu dojde až na konci (a vlastně se dal čekat), a mezitím bez nějakých napětí a zvratů plyne jakési představování postav, jež mohli mít tvůrci odbyté během čtvrt hodiny. Jsou zde věci, které mi pak vrtají hlavou - PROČ se Issa kurnik vydával na strastiplnou cestu do Hamburku? Když ty prachy vlastně nechtěl? Proč Jamal zrazuje svého otce? Je snad teplej a má vztah s Hoffmanem? To mu stačí ke zradě otce? A ten bankéř tak nějak nezodpovídá radě a může si jet finanční operace podobných vysokých částek na své triko? Nakonec z toho vylezou jen bláboly. Dvě hvězdičky za vynikající kameru, ale ta to sama moc nezachrání.(27.11.2014)

„Tieto kecy chcete viesť?“ Mne sa to vlastne dosť páčilo, ale neviem prečo a mám podozrenie, že mnohé veci, ak nie väčšinu, som nepochopil. Výborne chladná, neosobná atmosféra, celkom zaujímavé postavy (samozrejme v čele so strašidelne nekompromisným Philipeom Seymoureom Hoffmanom). Zaujímavá realistická alternatíva k špionážnym hi-tech trilerom (clancyovky, Mission: Impossible, 007). Takto nejako to vyzerá v skutočnosti.(26.9.2017)

Vysoké hry špionážnych agentúr, ktoré viac ako bezpečnosť tohto sveta zaujíma rivalita medzi úradmi, či dokonca súťaživosť jednotlivcov na úkor bežných smrteľníkov. Línia príbehu tu nie je hlavnou zložkou a takpovediac na nej ani nezáleží. Dôležitá je pointa, ktorá vás uzemní, zmrazí, možno nevyrazí dych, ale prinúti k zamysleniu. Veci pred ktorými politici a médiá odvracajú zrak tento film rozoberá v mikroskopickej rovine. Nesúdi, nepoučuje, jednoducho len uštedrí divákovi studenú sprchu a zároveň robí z tohto sveta totálne temné miesto pre život. Hoffmanova bodka za svojou kariérou je absolútnym vrcholom jeho kariéry, no takisto ostatní herci sa hecli k špičkovým výkonom. Takže ak si uvedomujete, že bondovský týp špióna je rýdze fantasy, tak tu si vychutnáte poctivý obraz tohto sveta, ktorý sa oveľa viac približuje skutočnosti. A možno je to nedivácke, surové a bezohľadné, a možno to nebude vaša šálka kávy, musíte to akceptovať a minimálne vzdať hold herectvu a poctivej režisérskej práci. 80%.(30.9.2014)

Svým velmi osobním přístupem připomíná 30 minut po půlnoci, svou poutavostí Mnichov a svým neakčním, ale hutným dávkováním informací Jeden musí z kola ven. Ze všech snímků si bere něco, ale žádný vyloženě nepřekonává. Nejhledanější muž není akční, ani velkolepý protiteroristický film, naopak se jedná o velmi realisticky a přesně zpracovanou událost - práci špiónů v utajení se špetkou politiky. Vhodný, nehollywoodský závěr pak všemu dodává punc kruté reality. 8/10(31.10.2014)

• - Příběh knihy Johna le Carré "Most Wanted Man", podle které je film natočen, je založen na skutečném životě Murata Kurnaze, muslima tureckého původu. Kurnaz se narodil a žil v německém Hamburgu, ale byl obviněn z napojení na teroristickou organizaci Al-Kajdá. Poté, co byl zajat Američany, strávil 4 a půl roku ve vězení Guantánamo na Kubě. Propuštěn byl v roce 2006. (Dr Lizal)

• - Jeden z producentů filmu Stephen Cornwell je synem autora předlohy Johna le Careé, jehož skutečné jméno je David John Moore Cornwell. (Dr Lizal)

• - Do hlavnej ženskej úlohy Annabel Richter boli zvažované herečky Amy Adams, Carey Mulligan a Jessica Chastain. (m.a.t.o.)