Píše se rok 1950. Zatímco někteří lidé budují s nadšením totalitní stát, jiní lidé z něho v hrůze utíkají. A někteří se ztratí. Tak jako se ztratila Jarmila, sestra lékařky Marie. Sice od ní přišel dopis ze Západního Německa, ale je adresován Marušce a tak Jarmila sestře nikdy neříkala. Tak začíná dramatický příběh scenáristy Václava Šaška Kráska a netvor 1950. Na začátku je jen skoro nedoložitelná pochybnost, pak intuice milující sestry a Marie se vydá po stopách. Víc prozradit nelze. Je to příběh napínavý, syrový a jde v něm o život a ne jen o jeden! (oficiální text distributora)

HonzaBez

Velmi zajímavý námět ač trošku připomínající o tři roky starší Swingtime. S příchodem Tomáše Töpfera na scénu je zaděláno na napínavý psychothriller, který zvláště v některých scénách odehrávajících se v chalupě nezapře, že jeho tvůrcem je Jiří Svoboda. Dokonce se mi v jednu chvíli vybavila scéna z jeho legendárního Zániku samoty Berhof. ()

Belbo

Pokud budou dostávat sračky typu Temného rytíře pětihvězdičková hodnocení a strhující intimní psychologické příběhy se nedostanou z modrých polí, tak toho moc není v pořádku. Hitchcockovské zpracování s atmosférou Zodiaka. Kolik debilních témat jde na velké plátno a okolik víc velkých se nedostane přes práh Tv produkce. Bravo pane Svoboda!!! ()

PetrPan2

Snímek, volně inspirovaný příběhem českého sériového vraha Huberta Pilčíka, by si zasloužil pořádné filmové zpracování. Tohle sice nebylo špatné, ale snaha o budování atmosféry se občas trochu zvrhla v nudnou a rozvleklou ukecanost. V lehce nadprůměrném snímku mě nejvíc zaujal Tomáš Töpfer a Matěj Hádek co by agent STB. ()

lucascus

Silná látka, ale dle mého názoru zpracována velice špatně. Herci byli velice fádní, televize se pro takový scénář vůbec nehodila, lépe by se to vyjímalo na plátně kina a pod taktovkou lepšího režiséra. Co se týče herecké stránky filmu, bylo zde šlápnuto vedle. Issová se tu prostě nehodila, s tím svým jedním výrazem si prostě nevystačila, ani Töpfer si tuto roli nemůže hodit za výlohu a zbytek herců se ani herci nazývat nemůže, spíše je to hrající komparz. Škoda, tematika filmu vypadala tak slibně... ()

zdenny

Film pojednává o ilegálním převaděči žen přes železnou oponu. Tajná služba o něm věděla, dá se říct, že s ním i jaksi spolupracovala. Jenže on se jim chlapec trochu spustil z řetězu.A to naprosto nevídaným směrem. STB ale takovouto spolupráci nemohla vypustit na světlo boží a tak se panáčka zbavila dosti zajímavým způsobem. Film má určité napětí a slušnou atmosféru. Co ale stojí za povšimnutí, je trocha z vyšetřovacích metod veřejné a státní bezpečnosti. Jo, uměli si kluci pohrát s lidskými osudy. Celkem tedy slušně natočený film, který nám (jako poslední dobou více a více českých filmů) ukazuje zrůdnost komunistického režimu. ()

klima777

Slabé to bylo... Pilčík. Občas opravdu nepříjemné pocity. Tak alespoň dvě hvězdy za truchlivé panoptikum... Chci vidět film o Mrázkovi? Nechci vidět film o Mrázkovi?... Takže asi ne. ()

Autogram

Najskôr som rozmýšľal, akého idiota napadlo rozdeľovať obraz na časti, dokonca do častí dať iné scény z rôznych miest a časov. Na to by som potreboval dve nezávislé oči, občas aj tri. Prekvapilo ma, ako som si za chvíľu zvykol a bol som rád, že mám dva až tri uhly pohľadu na jednu scénu a môžem si vybrať. Z filmu sú najlepšie ťaživé scény so štátnou bezpečnosťou, a to už od autobusu. Zvyšok je nanič, zvlášť ten nepodarený nekompletný záver, kde sa vlastne nič poriadne nedozvieme. Pobyt na chalupe hrôzy bolo iba scenáristické Šaškovanie, ktoré autor nevedel zmysluplne ukončiť. –––– Stalo se jí něco? – Tu sa pýtame iba MY, slečna! ()

Čtec

Určitě nadprůměrný film. Druhá půlka se rozjela do slušného hororu. Škoda, že divák spoustu věcí zná dopředu díky časovým posunům. Ale atmosféru to mělo chvíli pěkně napjatou... Je to pro mne kolem 70%. Přidávám vzhledem k tomu, že je to jednak zajímavé téma, a pak TV film s omezenými prostředky. ()

MaMitti

Taková "noir" televizní inscenace. No jenže nic moc.... možná se mi to machruje takhle z téhle doby a místa, ale tuším, že bych TT nevěřila nos mezi očima už na tom nádraží (natož si k němu sedla do auta a odjela s ním)..... ty herecké výkony byly rozporuplné a celková atmosféra postrádala trošku víc napětí. ()

netahlo

Hodne povedena televizni inscenace s vybornou ponurou atmosferou a skvelym Tomasem Töpferem. Swingtime je furt o stupinek vys, ale tohle me taky bavilo. ()

Rejže

Experiment se střihovou skladbou mi zpočátku trošičku rušil, ale lépe pak dokázal vyevokovat napětí. Za Klárku 4 hvězdičky. ()

mira007

Psycho s hororovým nádechem v televizní formě o převaděči, který nebyl převaděčem, ale lidi, kteří chtěli na západ tak vraždil a okrádal. Sympatický film, který sráží televizní forma navzdory celkem solidnímu rozpočtu a pomalejší začátek a celkem hloupé zakončení, které mne neuspokojilo. Mělo to opravdu thrillerové momenty, solidní herecké výkony a nejvíce oceňuji ten námět, který byl inspirován skutečností. ()

J R C Pecuchet

Velmi silná látka ke zpracování. Myslím, že režisér Jiří Svoboda odvedl velmi kvalitní práci. O hereckém obsazení je zbytečné diskutovat. Co se týče rozdělování obrazu na jednotlivá okna, považuji tento postup za pozitivní v tom smyslu, že divák je držen permanentně v napětí, protože může paralelně sledovat děj několika postav zároveň. ()

dawe787

Na tento film jsem se moc těšil, ale asi jsem čekal něco jiného. Místo agitky tady převažuje kriminální zápletka, která se stupňuje ke konci filmu. Pan Svoboda si také nastavil laťku očekávání moc vysoko svým nepřekonatelným filmem Udělení milosti se zamítá a za ten mu moc děkuji. Určitě je tento příběh lepší než Les mrtvých, kde mi téma nebylo tak blízké. Jako negativum bych ještě připomenul věčné šeptání Issové(asi jí bolelo v krku) a kdo čeká z 90% buzeraci tehdejší STB, tak se tady moc nenabaží. Určitě tento film stojí za shlédnutí a připomenutí tvrdých socialistických 50.let. ()

mh.mail

50% — V roce 2010 natočil režisér Jiří Svoboda dva televizní filmy, kromě tohoto ještě Dominu. V obou hojně využíval dělení obrazu do dvou i více samostatných oken. Nejspíš ho zaujalo, že to je možné, protože jinak si to nedovedu vysvětlit, dělení bylo samoúčelné a dalo by se bez něj obejít. Nicméně v tomto filmu to bylo trochu lepší než u Dominy. Samotný příběh z jiného úhlu pohledu nahlížel případ, který byl zpracován již v jednom dílu 30 případů majora Zemana (Bestie). Byl podán zajímavě a docela mě to bavilo. Mírně to srážela průhlednost, hned bylo jasné, co je Töpfer zač, a taky na tehdejší dobu optimistický konec, který mi přišel nereálný. V té době se za pokus o překročení státní hranice dávaly mnohem větší tresty než 2 roky. Ale jinak dobrý. ()

MickeyStuma

Příběh známý z televizního seriálu ´30 případů majora Zemana´ pod názvem ´Bestie´, takže se v podstatě dá nové zpracování považovat za televizní remake. Tehdejší normalizační děj je považován za silnou propagandu. Jak je to tedy nyní? Počátek příběhu je více rozebraný a divákům osvětlí, o co vlastně ze začátku šlo. A když konečně dojde k pokusu o emigraci, už děj budí ve svém vývoji zvědavost právě v porovnání se vzpomínanou Bestií. Příběh je to zcela jiný a byť má znaky psychologického hororu, postrádá to na dokonalosti přeci jen patřičnou šťávu a zájem. Ale je to film ryze televizní, takže neustále viditelná inscenační atmosféra je možné přehlédnout. Ale stejně. Na režijní stoličku usedl Jiří Svoboda, který má na svědomí výborně zpracované téma o zkonstruovaných politických procesech snímkem ´Jen o rodinných záležitostech´, takže přeci jen jeho tvůrčí dokonalosti mohli být na tomto snímku vidět. Nebo to kontrolní orgán České televize neschválil? Vrátíme se k normalizační Bestii a přívlastku o dobové propagandě. Nic proti ničemu, neboť tomu tak skutečně je, ale když se podíváme hlavně na konec tohoto nového zpracování, karta se najednou obrací. StB o tom nejen že věděla, ale dokonce to i organizovala. Hm… Nevypadá to takhle náhodou jako propaganda dnešní doby? No nic. Příběh má jistý potenciál a patřičný důraz na danou událost, ale mělo to na víc. Tohle mělo zkrátka vzniknout jako kinofilm s pořádným rozpočtem a plného tvůrčího nasazení Jiřího Svobody. P.S. Scéna, kdy si Thea oblékla ukradené šaty a ozdobila šperky obětí a jak se jednoduše říká, teče nad tím blahem, načež jí Marie přistihne, vyznívá jako naprosto zbytečný kýč. Zbytečné přijdou i scény s vyšetřovatelskou skupinou nad nalezenými oběťmi. Děj to nikam neposouvá, takže to vypadá, že je to tu jen spíše vlivem slabého zpracování scénáře a prodloužení celkové stopáže. ()