Zneklidňující vidina smrtící záplavy pronásleduje Noema (Russell Crowe) ve snách čím dál častěji. Tu i další podivná znamení mu pomůže rozluštit moudrý Metuzalém (Anthony Hopkins). Země se ocitla na kraji propasti, kam ji zavlekla lidská rasa. Nejvyšší se rozhodl pro kompletní restart v podobě gigantické potopy a pro obnovu člověčího druhu si vybral právě Noema a jeho početnou rodinu. A protože Noe ví, že zkáza přijde s vodou, začne stavět archu, obří loď, na níž by se on i jeho rodina zachránili. Během stavby se musí potýkat nejen s nedostatkem času, vlastními pochybami, obavami svých blízkých, ale i s otevřenou nenávistí soukmenovců v čele s krutým potomkem slavného bratrovraha Kaina (Ray Winstone). Kromě toho musí na plavbu přizvat i zástupce všech živočišných druhů, aby život na „nové" Zemi mohl být úplný. Největší katastrofa v dějinách planety v tu chvíli může začít. (Cinemart)

jh666

Na Noeho jsem se docela těšil. Bohužel, mým očekáváním nedostál. Výrazně nepomohlo ani obsazení. Mile mě sice překvapila Jennifer Connelly, naopak mě trošičku zklamal Russell Crowe, i když to byly spíše vinna role než herce. Jinak celé osazenstvo, kromě Emmy Watson, zapadlo. Na druhou stranu po vizuální stránce si nemohu stěžovat. Za největší plus považuji kamenné anděly, tohle bylo opravdu originální. Nakonec v celkovém souhrnu silné 3 hvězdy. 64 % ()

Dale

Pôsobivé fantasy a to nielen po vizuálnej stránke. Herci sú skvelí a má to aj silné dramatické momenty. Som rád, že to Darren spracoval tak, aby si nikto nemohol myslieť, že ide o reálny historický príbeh, či už pridaním kamenných Transformerov, alebo inými fantasy prvkami. Síce tie bláboly o "stvoriteľovi" to dosť kazili, ale je to biblická bájka, takže sa tomu vyhnúť nedalo. Trošku fádny koniec - len sa množte dievčatá, len ktovie či s bratom alebo so strýkom. ;-) ()

Beznoh

No rozhodně si to zaslouží víc, než uvádí současné hodnocení. První půlka filmu je pravda trošku nudná. Sice je tam velmi hezké prostředí a efekty, ale nějak mě to nedostalo do děje a nezaujalo. Ale od chvíle kdy je archa v dalších fázích konstrukce se to začíná vylepšovat a stát za to. Super vypracované charaktery, mě teda osobně se nejvíc Ray Winstone v roli záporáka. Vychytané dialogy i chování a působil vážně nejlíp a minimálně pro mě velmi přesvědčivě naplnil svoji roli. Moc se mi nelíbilo nasazení gigantických kamených obrů. Bibli jsem teda nečetl, ale řekl bych, že tohle bude trochu mimo. Ale krásně rozpracovaný děj i vztahy mezi hlavními postavami, je vidět že se na tom nešetřilo, ale to je jen dobře. Nechápu tak nízké hodnocení, jakému se zatím dostává. ()

JohnCZ

Na jednu straně umělecké tak, jak to umí jenom Darren Aronofsky, na tu druhou místy vyloženě epické a akční. Tak trochu, jako kdyby režisérovi někdo kecal do řemesla a donutil ho z náročného filmu pro úzkou skupinu diváku udělat mainstreamový blockbuster. Překvapivě ale tahle kombinace dost dobře funguje. Kvalitu interpretace biblických textů hodnotit nedokážu (imo ale kamenní obři tam jsou tak trochu navíc :), ale hrátky s kamerou a celkový vizuál je bezchybný. ()

Lyli

Já vážně nevím. Nečekala jsem agitku na Petu. Sice vím, že všechny ty eko a bio věci jsou děsně trendy, ale nepřipadá mi, že by přidávaly na trendovosti psycho Noemu. Celkem bych brala, kdyby to bylo celé, tak nějak víc fantasy. Proč nepřidali ke kameňákům nějaké hobitky, elfíčky a Gluma? Nebo chodící stromy a mluvícího lva? A proč zcela vynechali duhové poníky?? Jako rozumíte mi, ne? Taková notoricky známá látka si zaslouží buď klasičtější zpracování nebo totální úlet, který se předlohy drží jen okrajově (loď, voda, zvířata, spousta mrtvých lidí). Tenhle patvar, který je půlku děje totálně hustý, a další půlku už si zas šťouráte nudou v uchu, je sice koukatelný, ale neuspokojí. A pokud byla snaha o poselství něčeho nad námi, vyzněla do prázdna, což je smůla, páč potenciál by byl. ()

joehot

Skvěle vrstevnatá story, bohatá na detaily a nápady - tak jak to mám rád. Prostředí Noemova příběhu se schválně nápadně podobá oblíbeným postapo vizím, čímž se Noe stává jakýmsi hrdinou mimo čas. Mytologie světa je skvělá, biblická pomrknutí (stejně jako třeba narážka na Michelangela) potěší, závěrečná temný půlhodina skvěle zapadá do kontextu Aronofskyho tvorby, ostatně, Mansellův (rovněž skvělý) soundtrack jako by snad přímo navazoval na Fontánu. Všichni herci skvělí, a tak film trpí snad jen nevyvážeností v otázce "Co vlastně chceme? Blockbuster, nebo komorní drama o tom, jak těžké je být vyvolený Bohem a zároveň otcem rodiny?" Zároveň Aronofsky vypráví o dualitě, o ohni a vodě, o Bohu a člověku, otci a synovi, muži a ženě, evoluci a Stvoření, materialismu a náboženském fanatismu, lásce a vraždě, hříchu a vykoupení. A vypráví krásně. ()

corpsy

Je to presne film svojho režiséra. Presne to, čo od neho čakáme. Nekonvenčný pohľad, resp. jedna z možností, ako to s celou tou potopou mohlo vyzerať. Neodsudzujte len preto, lebo vám to niekto vyložil ináč. V mnohých momentoch ide dokonca o stopercentný, 5 hviezdičkový epos s vynikajúcimi výkonmi všetkých zúčastnených. A bude skôr hriechom to nevidieť, ako vidieť. ()

TheSame odpad!

Hovadina největší... prostě nesmysl, 0*. Za historickou překroucenost a totálně vymyšlenou posloupnost si pak za akčnost a zpracování nezaslouží ani tu jednu hvězdu. Chápu, v Bibli je o této "Apokalypse" vlastně napsáno jen pár řádek, ale totálně překroutit i jen těch dvacet-třicet vět je fakt urážka znalého diváka. A že to točil Aronofsky? Nechápu. ()

salisbury

Noah stvořil archu, Aronofsky dílo, které nutí zahltit mozek myšlenkami. Nádherné scenérie islandských krajospádů jsou vyplněny příběhem, který je starý jak pradávný zákon a já jsem si ho tímto filmem oprášil povodní ve svém suchopárném nitru aniž by na mně zůstala nitka s absencí kapky vody. ()

berny2468

Na film sem se hodně těšil, ale trochu mě to zklamalo (hlavně začátek, protože tam Noe sbíral byliny jako nějakej zapřísahlej vegan). V kině jsem se chvílemi nudil, ale na druhou stranu efekty byly úžasné a stojí za to vidět film v kině. Herci byli dobří (nejlepší Rusell Crowe). Hudba strašná, scénář obyčejný. ()

PauloZ

Základ velmi dobrý. Ale nějak se v tom maximálně vytratil jakýkoliv Darrenův rukopis. Nikdy bych neřekl, že právě on půjde cestou průměrného blockbusteru a musím říct, že mu to zkrátka nejde. Nejen že spousta biblistických odkazů je velmi zkratkovitě předhozeno divákovi, bez většího vysvětlení, ale celé to působí strašně nesourodě a nedotaženě. Efekty jsou zmáklé tak na 50%, protože ty zvířata jsou v 90% záběrů velmi slabé. Nevím kdo to animoval, ale když tam skot nesmyslně kýve hlavou a láme se při chůzi a vlastně celá jejich vizáž je velmi gumová, tak si toho zkrátka všimnete. Přesně jak píše tomeek. Takhle by to natočil kdokoliv a jsem toho názoru, že Emmerich (pro nějž je tohle téma jako vyšité) by to natočil podstatně zábavněji. Vzhledem k tématu jsem čekal nevídanou biblistickou podívanou a velké epično, ale výsledek je "laciný" blokáč. Navíc v tom závěru to bylo na můj vkus moc ubrečené, aniž by mi to vlezlo pod kůži. ()

ConanVJ

Povedený biblický příběh, který má i zajímavou vizuální stránku. Příchod fauny do archy je fakt dech beroucí scéna. Herecké výkony jsou hodně povedené. Osobně mě potěšili i kamenní obři, kteří pomáhali se stavbou archy a její obranou. Film mohl být o něco kratší, protože po druhé třetině celkem ztrácí tempo. Za mě 75% :) ()

yakoob

Ehm...Myslím, že tento film nerozdělí pouze diváky, ale i ty, kteří tento příběh četli v Bibli nesčetněkrát...Když se kouknu na předešlé Aronofské filmy, nečekal jsem doslovný příběh Noeho, ale toto byla opravdu brutálně volná interpretace...Možná proto, že člověk má od dětství zažitou jinou představu Noemova příběhu...Bral jsem to spíše jako psycho pohled do jeho vnitřního zápasu...Některé zajímavé myšlenky by se tam daly najít, zobrazení zkaženého světa taky mazec...Dvacáté první století dává režisérům, potažmo scénáristům, volné ruce k tvorbě a Aronofsky ví jak je použít...I když vím, že v Bibli je to napsáno trochu jinak, pořád jsem to bral jako možnost k přemýšlení a mé vlastní fantazii...Kdo ví, jak to vše tenkrát přesně do puntíku bylo...I dnes si můžeme jen domyšlet některá tajemství počátku světa...Věřím však, že to bylo v Božích rukách...Jsem zvědav co přinese tento rok film Ridleyho Scotta - Exodus... ()

hous.enka

To takhle jednou byli Adam s Evou a ti se rozhodli, že by chtěli poznat i něco víc než jen ráj, a tak jim Bůh sesl peklo. Nestačilo? Přijde další a s ním i záchrnář Noe a jeho záchranná loď, která má Zemi dodat naději. Film Noah staví na všeobecně známé myšlence, kterou netřeba příliš rozebírat. Nad čím bychom se měli pozastavit, je, proč tenhle film vznikl, když na světě je určitě celá řada televizních filmů o Noemově arše. Aby Noa lidé mohli vidět na velkém plátně? Aby na něj šli i ti, kteří se na podobné biblické filmy v televizi nedívají? Ne, mě tyhle důvody nepřesvědčily. A vlastně mě ani nepřesvědčil film - celá Noemova rodina mi byla z duše protivná (Russel Crowe byl ale hodně přesvědčivý) a zachraňovali to jen ti kameňáci. Právě pasáže, ve kterých se tyto bytosti vyskytují, patří podle mě k nejlepším. Ať už jde o velkou bitvu, vyprávění moudrých anebo rozhovory s Noem. JInak je Noe zatraceně dlouhý film o tom, že Bible je plná nádherných pohádek a že by bylo škoda o nich nenatočit film. No škoda... Víte jak. ()

seeker23

Pojmout biblický příběh jako typické Tolkienovské fantasy o záchraně světa je nepochybně v dnešní době jediný legitimní způsob, jak se k biblickému "žánru" v podobě velkofilmu vracet. Jenže to by samozřejmě bylo "vizionářskému" tvůrci málo a tak musí vedle celků s velkou hloubkou ostrosti nabídnout i trochu syrového umění a detailů snímaných ruční kamerou. Film navzdory přítomnosti kamenných Entů (s digitální fasádou a bizarně animatronickými pohyby) a navzdory celkové zápletce o léčení nemocného světa, z níž by přední teoretik fantasy žánru John Clute mohl jen plesat, jako fantasy nefunguje z mnoha důvodů. Jednak ten svět není nikterak budovaný (ne že by Bible byla prototypem soudržného časprostoru, ale v žánrovém filmu příliš nepotěší, když se tváří epicky a přitom se mezi jednotlivými scénami a prostředími přepíná jako v Hodném, zlém a ošklivém, akorát to není záměr) a hlavně jím od začátku prostupuje poselství tak hluboké, že by se dalo krájet, jenž se přitom tváří tak "sofistikovaně", že to diváka, co odrostl dětským hrám, uráží. Aktualizace biblického příběhu na ekologickou rovinu lovci vs. sběrači by ani nevadila, byť démonické požírání masa a čisté neposkvrněné kořínkářství zrovna velký myšlenkový potenciál neskýtá. Ale snaha o vrstevnatou kritiku starozákonního pojetí boha v druhé půli, spolu s konfliktem, v němž se rádoby komplexně začíná stírat rozdíl mezi protagonistou a antagonistou, je možná místy působivá (Crowe hraje dobře, Aronofskymu to taky na omezeném prostoru archy svědčí líp, než v epické šíři, akorát divák už je totálně utahán a drama ho nezajímá a tak se jen směje tomu, proč je Noé přes deset let při budování archy ostřihán "na mech" a když konečně vyplují a nemají nic na práci, začne "dramaticky" zarůstat vlasem), ale v jádru vlastně odporná, neboť se tu starozákonní nemilosrdnost v závěru vymění za roztomilou a čistou lásku a střet rádoby syrového dramatu s newagově-křesťansko-disneyovskou mentalitou (navíc ve fantasy hávu s enty) nemůže ustát ani sebevizionářštější tvůrce. ()

schizmo

Trio Crowe / Aronofsky / Mansell pro mě bylo dostatečně silnou kombinací na to jít do kina, i přesto že jsem jinak velice odmítavý co se biblična týče a i přesto, že Aronofského filmy mají trvale sestupnou tendenci. Nebudu vám hned zkraje lhát, je to značně rozporuplný film - na epický velkofilm je to málo epické, na katastrofický film málo katastrofické a na autorovu velikost a předchozí majstrštyky málo Aronofské. To by ale nebylo to nejhorší. Pokud nepatříte mezi hltače bible a podobné komixové literatury, obávám se, že se budete celkem nudit a to nejen proto, že vám procesor nebude vytěžovat srovnávání s knižní předlohou, ale hlavně proto, že příběh i jeho zpracování zrovna nejzábavnější nejsou. Pro mě je tak hajlajtem tradičně skvělý Crowe, i když i ten zde hraje mnohem úsporněji (pokud srovnám výraz třeba v Beautiful Mind) než bych možná očekával, a už na první pohled rozpoznatelný Mansell, který sice sotva kdy dosáhne opětovné velikosti soundtracku The Fountain, ale aby si skaldatel filmové hudby vybudoval vlastní rukopis, je věc poměrně nevídaná. V čem ale má tenhle film pro mě zásadní hodnotu a popravdě ani druhý den po shlédnutí nedokáži úplně determinovat, jestli v tom byl autorův záměr, je, že naprosto geniálně vykresluje podstatu lidské povahy - v momentě, kdy osvícený jedinec pochopil, že planetu je potřeba očistit od člověka a je pro to schopný udělat cokoli, je na druhé straně nádherně vidět protipól lidské sobeckosti, ve snaze zachránit vlastní život i existenci rasy samotné, jak je geniálne vykreslena ta slabošská lidská nátura, kdy osobní dobro je vždy nadřazeno dobru všeobecnému, celosvětovému. Na podívání doma je to v pohodě film, na výpravu do kina zbytečnost, stejně jako, troufám si tvrdit, v případě Wrestlet či Black Swan. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Aronofsky si vybral svůj další film

Aronofsky si vybral svůj další film

16.04.2016

Darren Aronofsky (Fontána, Wrestler) nám naposledy představil biblické drama Noe a příští rok konečně uvidíme jeho další film. Jak se bude jmenovat? To zatím nevíme. V příběhu o mladém páru, jehož… (více)

Aronofsky a motorkář Tatum?

Aronofsky a motorkář Tatum?

15.09.2015

Emma Watson nepřítelem státu