Hodný dinosaurus

• Austrálie

• Nový Zéland

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Komedie / Drama / Rodinný

USA, 2015, 93 min

Slabý příběh, takové klasické pohádkové klišé, a i když chápu smysl a předání nějakých životních hodnot dětem, tak opravdu nejsem pro to, aby dinosouři pěstovali kukuřici a tyranosauři chovali stádo dobytka. Co ovšem velmi chválím a co mě celkem ohromilo, je vizuální stránka a především digitální příroda a scenérie. Ve 3Déčku maximální slast pro oči. Postavit tam člověka, tak je to k nerozeznání od reálu. Finiš (loučení Arla s Punťou) se chtěl porovnat s dobou ledovou a solidně tahá za emotivní nitky a zafungoval na mě. Jako celkem je to pro děti, pár solidních momentů je, ale trochu tomu chybí přidaná hodnota.(11.5.2016)

I zlí a obrovití dinosauři byli v počátku svého života jen roztomilými nemotornými mláďaty, kteří se učili rozpoznávat svět a jeho nástrahy. A o jednom takovém dinosauřím mláděti, které bylo donuceno poznat svět i mimo svůj domov, vypráví tento animák, který je vlastně docela milý, hravý, příjemný a tak nějak roztomile naivní. K tomu je zde zajímavý bonus v podobě lidského dítěte, které se chová jako pejsek a hlavní hrdina ho považuje za své zvířátko. Vlastně celý tento animák staví na zajímavém nápadu a kupodivu to celé vlastně ani skoro nenudí. Jen je zde problém v tom, že je to z mého pohledu film na jedno skouknutí, a stejně rychle, jako se v mém životě objevil, tak rychle i vzpomínky na něj zmizí. Na sobotní dopoledne ideální záležitost. Ale je to jen další z řady animáků. A je to možná i škoda, protože si myslím, že se z toho nápadu dalo vytěžit ještě o něco více. Ale i tak film potěšil a získává ode mne tři hvězdy.(8.1.2017)

Opravdu slabé na Pixar, co se příběhu týče, což je asi následek režisérských a scénáristických škatulat, ale i tak postavit film jenom na myšlence, že rodina je důležitá, už dneska opravdu nestačí ani na pohádku. Animace už klasicky bezchybná, prostředí skoro fotorealistické, ale jak jsem psal - nestačí. Loňská vlajková loď V hlavě naprosto zastiňuje v jakémkoliv ohledu. 2,5*(8.3.2016)

Nie je to až taká strata času, ako by sa snáď podľa hodnotenia mohlo zdať. Zo začiatku milé, miestami úsmevné, neskôr viac vážnejšie a ku koncu aj posmutnelé. Myslím, že na túto rozprávočku treba tú správnu náladu. Dievčatám sa však páčilo. Príbeh o tom, čo by sa mohlo stať, keby meteor minul našu planétu a malý jaskynný chlapec by sa skamarátil s dinosauríkom, ktorý hľadá cestu domov. 70/100(16.4.2016)

Ani nádherná animace a pár výtečných fórů nemohou v mých očích na tomto filmu zakrýt, že mě v podstatě totálně minul - usínal jsem u toho, nebavilo mě to a vyloženě jsem trpěl českým dabingem (člověk samozřejmě chápe, že je to film primárně pro dětského diváka, ale já bych ten film prostě chtěl vidět v původním znění s titulky, leč mám smůlu, Falcon film uvádí do kin výhradně v českém dabingu - možnost vidět film v původním znění tu bude až za několik měsíců, až film vyjde na DVD, kdy na něj mezitím dávno zapomenu). Osobně bych asi měl tendenci se podivovat filmu, ve kterém se dinosauři chovají jak průměrná farmářská rodinka z amerického středozápadu, zatímco lidé vyjou na měsíc jako vlci a lezou po čtyřech (aby se v závěru nepochopitelně zvedli na nohy a odebrali se pryč jako někdo, kdo se pro bipedii rozhodl ve zlomku vteřiny), ale opět - člověk asi musí chápat, že jakéli racionálno zde dostává vydatně na frak, a tak nemá smysl nad čímkoli ve filmu moc přemýšlet. (Ostatně režisér snímku, Peter Sohn, prohlásil: "Jedná se o příběh chlapce a jeho psa – jenomže v našem příběhu je chlapcem dinosaurus a psem je chlapec."). Prostě to tam všechno je tak, jak to je, protože to asi tvůrcům přišlo vtipné, a soudě dle reakce dětského publika na včerejší předpremiéře, vtipné to připadá i cílovce, takže je vše v pořádku. Nakoupit colu & popcorn a vypnout mozek a na 100 minut se obrnit trpělivostí, a máte na jeden večer program pro děti. A kdo ví, možná to nakonec sedne i vám - já jsem se k tomuto filmu přece jenom nachomýtl spíše náhodou, animáky obecně nemusím, a tak mé 3 hvězdy je nutné brát spíše s rezervou.(26.11.2015)

• - Režisérem filmu byl původně Bob Peterson a datum premiéry byl stanoven na 30. května 2014.  Peterson měl problémy, jak správně pojmout třetí část filmu, a tak byl z režisérského postu sesazen a premiéra odložena na listopad 2015.  Aby měli tvůrci více času na dopracování snímku, byla premiéra filmu Hledá se Dory odložena na červen 2016. Peterson se pak ujal jiného snímku pro Pixar, zatímco Denise Ream nahradil Johna Walkera jako producenta a 21. října 2014 byl Peter Sohn oficiálně jmenován novým režisérem. Děj filmu byl poté upraven a některé původní myšlenky naprosto odstraněny, jako ta, že dinosauři budou farmáři. Naopak byl přijat nový koncept, že příroda bude sama o sobě protivníkem hlavním postavám. (Patw)

• - Původní obsazení filmu tvořila jména jako John Lithgow, Judy Greer, Bill Hader, Neil Patrick Harris, a Lucas Neff, ale všichni byli nahrazeni po přepracování děje filmu. Jediné jméno, které zůstalo z původní verze filmu, patří Frances McDormand. (Patw)

• - Pohyby hlavního dinosauřího hrdiny Arla, zejména pohyby jeho nohou, založili animátoři na pohybech slonů. (D.Moore)