Na hraně zítřka

• USA Edge of Tomorrow (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti. Mimikové, mimozemská rasa připomínající včelí kolonii, vytrvale útočí na Zemi, obracejí velká města v hromadu trosek a zanechávají za sebou miliony lidských obětí. Podplukovník Bill Cage (Tom Cruise), který nikdy nebyl v žádné bitvě, je bez cirátů degradován a s nulovým výcvikem a mizernou výzbrojí poslán splnit úkol, který není ničím jiným než sebevražednou misí. Během několika minut je zabit, předtím se mu však podaří zneškodnit Alphu. Ač se to zdá nemožné, procitne opět na začátku toho samého pekelného dne a je nucen znovu bojovat a zemřít... a tak stále dokola. Přímý fyzický kontakt s mimozemšťanem způsobil, že se dostal do časové smyčky a je tak odsouzen prožívat nelítostnou bitvu znovu a znovu. S každým dalším pokusem se však zvyšuje jeho odolnost a pohotovost a své rostoucí schopnosti dokáže v boji s Mimiky lépe využívat. Po jeho boku bojuje členka speciálních jednotek Rita Vrataski (Emily Blunt), která zlikvidovala víc Mimiků než kterýkoliv jiný bojovník na Zemi. Každá další bitva je pro Cagea a Ritu příležitostí najít způsob, jak mimozemské vetřelce porazit a Zemi zachránit. (Warner Bros. CZ)

NifKor

Mohl jsem si vybrat dřív jestli chci jít na Captain Americu a nebo na Spidermana a nebo taky na Hranu zítřka. Jasně, že jsem si vybral Captain Americu, ale když teď vidím tenhle film si říkám, že je mega bombovej. Sice nelituju, že jsem šel na Captain Americu místo Na hraně zítřka, ale stejně je tento film velkolepý a já jsem si ho neustále jak běžel tak užil. Je tedy mojí povinností dat tomuto filmu 5 hvězd. 9,5/10 ()

LEATHERFAC

Shrnul bych to velmi prostě: všeho moc škodí... Čili nejtypičtější nešvar současných akčňákových jízd, kterému se dřívější režijní titáni uměli vyvarovat - většinou. Největší příčinou toho je pochopitelně digitalizace, která bohužel dnešní tvůrce odnaučila řemeslo a naopak je naučila spoléhat na digi akci - čili nasrat tam všechno co můžeme, postříhat to na neůnosnou míru, nějaký ten zelenošedý filtr a ono to bude vypadat kůl. No nebude. Srdce a duši digibordelem nenahradíš. Byť tady by ani nechyběl celkem obstojný scénář, leč to provedení...A co to zabíjí nejvíc, jsou ty digitální potvory. Přiznejme si to na rovinu - od dob vetřelce, nikdo žádný dobrý monstrum do filmu nevymyslel. Tyhle chapadloidní potvory byly největším mínusem už v Matrixu, ale tam to na nich naštěstí až tolik nestálo. Tady se to ale celé točí kolem nich, takže když se objeví a vzbuzují tak maximálně smích, pohřbívá to celý film. Stejně jako ve Válce zítřka, kde potvory dopadly ještě mnohem debilněji. No a vzhledem k tomu, že nad Emilkou narozdíl od kolegy Verbala bohužel až tolik nehoním, jediným potěšujícím prvkem tady je generál v podání pana Gleesona, který je v každé roli jiný ale pokaždé skvělý a uvěřitelný. Potěší i klasická vedlejší role chameleonského Billa Paxtona, kterého jsem jako již tradičně opět vůbec nepoznal  :)) ()

Zagros

Na hraně zítřka je svěží sci-fi blockbuster, který se na rozdíl od Nevědomí hodně povedl. Tom Cruise ještě na odpis rozhodně není. Chce to hlavně chytlavější příběh, lepší postavy a svižnější akci. Naštěstí tohle všechno je k dispozici a Tom Cruise mohl rozehrát lepší herecký part. K tomu mu zdatně sekunduje Emily Blunt, která až překvapivě dobře zvládla svoji „vojenskou“ roli. Námětem je časová smyčka, do které upadne po (první) smrti hlavní hrdina. Po opětovném procitnutí zjišťuje, že musí zas a znovu do akce, dokud se nedokáže zlepšit natolik, aby vyhrál... nebo aspoň neumřel během pár vteřin. Téma časové smyčky ve filmech jsem viděl už mnohokrát, ale téměř vždy mě bavilo a tady mě bavilo velmi. Svižná akce, napětí a občas humor…. zpočátku mě film doslova vtáhl a já si jen užíval každý další pokus hlavního hrdiny. Později už to šlo lehce dolů, jak se příběh začal otírat o různá klišé. Nicméně dobré čtyři hvězdy si Na hraně zítřka s přehledem vysloužilo. V budoucnu si film ještě někdy určitě zopakuju. ()

borec999

Vzhľadom na hodnotenie (86%) a podaktoré oslavné komentáre som čakal viac. Áno, Emily Blunt je sympatická drsňáčka a Tom Cruise si tiež svoju rolu uhral. Príbehovo mi však film prišiel veľmi jednoduchý a vďaka téme časovej slučky prvú hodinu i pomerne monotónny. Akonáhle sa vydáme do vôd, do ktorých sme sa predtým v slučke nikdy nedostali, je to razom omnoho pútavejšie, živšie a zaujímavejšie. Akcia remeselne výborná to bez debaty, podobne ako asi všetky ostatné technické aspekty, čiže áno nadpriemer to určite je a 4* Na hrane zajtrajšku objektívne patria, subjektívny prežitok však nebol tak silný, ako som pred pozretím čakal. 75% ()

MaaaR@

Vzhledem k očekávání, která u mě Edge of Tomorrow vybudoval z nuly na maximum během pár dní, jsem se tak trochu obával zklamání. Co jsem ale nepředpokládal, že nejen po vizuální, ale i po scénáristické stránce to překoná všechno, co jsem od filmu čekal. Tohle se zkrátka hodně povedlo...no a k Emily asi netřeba slov, že :). ()

noby

Takhle si představuju blockbuster. Nadupaný akční nářez, velkoryse dávkovaný humor, a přesto téměř do konce ani stopa po přehánění nebo laciných úlitbách širokému publiku. S premisou napadení mimozemšťany a reparátů vracením času zachází zodpovědně, a všechno, co z toho vychází dál, se nebojím označit za realistické*. Opět, téměř do konce.  (dál lehké riziko SPOILERů)      Poslední část bohužel předchozí zásady opouští a nahrazuje je typickou jízdou s pravděpodobností úspěchu v jednotkách procent. Naopak zde tolik zatracované poslední minuty mi nijak zvlášť nevadí, to už k žánru patří.   *s jednou významnou výjimkou - totální osamoceností hrdinů. Jsme ve válce s neznámou formou života, jsem jediná, kdo nad ní nějak vyhrává, ale nikdo mi nevěří, tak je musím porazit sama. Jasně, žánr si to žádá… ()

Mathew55

Edge of Tomorrow má daleko víc co nabídnout, než jen akční scény. Jde hlavně o námět a scénář, který je bezchybný. Zmínil bych, že tvůrci filmu si s hlavní otázkou (tj. kolik dní byl vlastně Cage ve smyčce) poradili doslova s grácií - neodpověděli na ní, a tím pádem žádný kritik nemůže napadat film argumenty typu: Po určité době by se z neustálého opakování jednoho dne zbláznil; za takovou dobu by se z něj nemohl stát supersoldier, atd. Co se efektů a vizuální stránky filmu týče, patří Edge of Tomorrow k tomu nejlepšímu, co se dnes dá najít. Tak přehledné a promakané boje se jen tak nevidí. Je to zkrátka prototyp filmu, na který se vyplatí jít do kina - skvělé efekty, zvuk i atmosféra. Na závěr musím ještě vychválit hlavní herecké duo. Tonda vypadá o 20 let mladší, než kolik mu ve skutečnosti je a hraní mu jde pořád stejně skvěle. Do Emily Blunt jsem se v průběhu filmu zamiloval a to nejen kvůli jejímu hereckému představení... Dovoluji si zařadit Edge of Tomorrow vedle sci-fi velikánů jako je Matrix nebo Star-Wars. Až o tak nápaditý a velkolepě zvládnutý film se jedná. "What I'm about to tell you sounds crazy. But you have to listen to me. Your very lives depend on it. You see, this isn't the first time. And we've had this conversation." ()

kukuuuc10

95% Kino. Efektní a přitom efektivní prácička. Cruise, ačkoliv ho zas tak neupřednostňuji, se mi tady líbil ze všech jeho filmů nejvíc! Hodně jsem se nasmál nad vtipnými výstupy jednotlivých borců, a také nadchl nad parádní akcí, která filmem provázela. ***** ()

rtio

Takový film ve stylu na hromnice o den více, ale plný akce a propracovaného děje, který ani chvíli nenudí. Skvěle jsem se bavil.. Viděno Ostrava Cinestar 10.6 /90 %/ ()

ChrisBa

Včera pri odchode z kina som premýšľal, či je tento film hoden takéhoto vysokého hodnotenia.. No nakoniec dávam aj ja plný počet. Neide o extra film, z ktorého padnete na zadok tak prečo vlastne?Asi preto, že len ťažko sa dá hovoriť o nejakých negatívach. V kine som sa výborne bavil.. Nie je to vôbec len akčné sci-fi. Mnoho scén je veľmi zábavných, Tom Cruise ( žiaden idelizovaný hrdina, ale do polovice filmu v roli zbabelca ) je skvelý, Emily Blunt vyzerá fantasticky. Akcie je požehnane, nenachádzame tu žiadne trápne americké hlášky alebo príhovory prezidenta a podobne ako je to napr. v dni nezávislosti. Určite vydarený a sympatický počin Douga Limana.. ()

Tessie

Povedené scifi s partičkou docela ošklivých příšerek. Cruis byl nečekaně vtipný a pořád mrštný.. Něco mi i přesto malinko vadilo, ale vzhledem k tomu, že po dvou dnech jsem na to ještě nepřišla, nechávám 4 hvězdy, protože to byla napínavá, místy docela slušná, řežba. ()

Ledkodlaq

Co vyjde, když smícháte na hromnice o den více, zdrojový kód a hvězdnou pěchotu, navrch dáte hoblinky z Emily Blunt a jemně posypete jemně nadrceným Krujzem? Parádní neuvadající podívaná, která s přehledem trumfla i počátek. ()

jakeer

Scenár je absolútne neoriginálny, ale to pre mňa nikdy nebol argument v neprospech kvality filmu. Do kina som išiel s malou dušičkou, keďže sci-fi nie je môj "šialok" kávy, avšak to som netušil, že scenár sa výrazne pohráva s dejovou líniou (čo zas ja môžem a veľmi rád). Mohol by som hľadať na celom filme nejaké chybičky či nedokonalosti (a snažiť sa tak silou mocou znížiť hodnotenie), ale načo? U mňa to zafungovalo... ()

ti88na

Už som myslela, respektíve nedúfala, že sa dožijem aj filmu, kde môžem okrem vizuálnych efektov oceniť aj to podstatnejšie a teda príbeh a scenár. Ale je to tu, pretože Edge of Tomorrow je po všetkých stránkach maximálne vyvážený, nadupaný super akčný, ale cez to všetko dejovo veľmi zaujímavý a herecky skvelo zvládnutý film. Po dlhom čase skutočne kvalitný sci-fi snímok, ktorý povyšujú o jednu triedu lepšie časové paradoxy, ktorých sa stávam veľkým fanúšikom. Tom Cruise si u mňa po Nevedomích opravil renomé a všetko je odpustené a zabudnuté. Oceňujem prácu s kamerou, ktorá čo ako chaotická bola, veľmi som sa nestrácala a vedela som čo sa práve deje. Tradičný Happy End si nemohli odpustiť, alebo by možno diváci neodpustili, keby tam nebo?! No neviem. Cez všetky pozitíva nemôžem dať plný počet v hodnotení. Skrátka mi tu chýbalo to dotknutie, pri ktorom túžim si film znovu pozrieť, ťažko sa to vysvetľuje, ale tu sa to proste nestalo, takže 4. ()

Corpsegrinder

Těšil jsem se ale je to samozřejmě přeceněnej průměr. Ten super vychvalovanej scénář už zde byl milionkrát a líp provedenej, jen né nutně ve filmu tohohle ražení. První hodinu jsem sotva přetrpěl neustálý restarty děje abych se dozvěděl že jsem stejně o hodně přišel protože se film rozhodl soustředit spíš na osmdesátkovou training montage než přímo na děj kterej mě rozhodně zajímal víc než Tom Cruise v exoskeletonu letící vzduchem x100. Potom se film trochu rozjede a já se modlil aby už se vysrali na ty restarty a nejelo to odznova ale posunulo se to NĚKAM. Takže ze scénáře tady rozhodně vyplácanej nebudu. Co se týče akce tak převratná neni, úvodní vylodění ala Zachraňte vojína Ryana mohlo bejt víc nadupanější a co ve filmu hlavně mohlo bejt je krev. Tenhle film si uplně říká o pojetí jako 17 let stará Hvězdná pěchota ale až na pár chvilek černýho humoru se bere hrozně seriozně což filmu jen škodí. Pokus utéct pod autem bude tak asi jediná scéna co si budu pamatovat. Jestli tohle má 87% a je to 98. nejlepší film na ČSFD tak kde je pak letošní nadupaná Godzilla? Pfff ty vole. ()

HArna

Nejlepší blockbuster za posledních několik let. Svěží film, sympatičtí herci, výborný efekty a příběh. 100% ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

27.06.2021

Na hraně zítřka 2 má nového scenáristu

Na hraně zítřka 2 má nového scenáristu

01.03.2019

Po nedávném oznámení plánu natočit hned dva nové díly do série Mission: Impossible současně to zdánlivě vypadalo, že veškeré ostatní rozdělané projekty Toma Cruise půjdou k ledu. Server Heat Vision… (více)