Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

Pítrs85

Tak se nám Amíci zase jednou zatahali za šulínky, jací že to jsou kabrňáci, co dokáží nakopat zbytek světa (nejlépe jednou ranou), to muselo být zjihlých očích v kinech napříč jůesej... Ale abych jen nefrflal, natočeno je to... no prostě "greengrassovsky", tedy chvílemi skoro až dokumentární formou (i když tentokrát se Paul držel při zemi), čehož jsem já fanouškem a člověk se při dívání i na ty tamty (vy víte jaké) scény nemusí cítit úplně trapně. Hanksův kapitán Phillips dobrej, ale kapitánu Vychrtlíkovi jsem to přeci jen žral o něco víc. Průměr, three stars. ()

Othello

Přes veškeré obavy silně dehollywoodizovaný Greengrass, kde ústřední postava je víceméně od druhé poloviny definitivně objektivizována, jak se úhly pohledu třístí mezi piráty a americkou marínu. Captain Phillips tady není tím kapitánem, který by sharoval s posádkou fotky svých dětí, neplácají se s kormidelníkem u kafe po zádech, jenom proto, že se potkali ve stejné chodbě. Stejně tak velitel vojenského zákroku před rozkazem "execute" neroní slzu nad ubohým lidem somálským, kterému byly vyloveny všechny sardele a teď musí pirátit, ani z něj nevypadne "kiss your ass goodbye", za asistence rotujícího podhledu. A na konci na Hankse nečeká z helikoptéry náhle vyskočivší žena a dítě, nýbrž androidí sestra, která by vám stejným tónem, jakým říká "You're safe now." vysvětlovala, že vám úmyslně zašlápla morče. Kdokoli prská na Greengrassovský režijní prstoklad by si měl uvědomit, že druhou polovinu filmu by 80% režisérů natočilo na 4 neustále se prostříhávající záběry a nehledalo by rozhodně těch 95 úhlů snímání na prostoru 2 x 4 m. K čemuž se nese asi jediná kritická výtka, protože nechat Greengrasse natáčet značnou část filmu v interiéru o rozměrech osmi banánových krabic je něco jako chtít po Debussym, aby složil symfonii na ukulele. ()

AlfaNumerO

Jsem velice překvapen. U filmu, kde člověk víceméně ví, jak bude probíhat a přece se do něj podařilo narvat tolik napětí. Tom "konečně jsem si zase zahrál v pořádný roli a skvěle jsem se jí zhostil" Hanks bez komentáře. Somálský kápo ne nepodobný Usainu Boltovi také skvělý, stejně jako jeho cholerický parťák. Pokud chcete film, který má i určitý přesah, zároveň si chcete užít trochu toho napětí, ale i emotivnějších chvilek, vřele doporučuji 91%. PS: Dlouho jsem neslyšel takové ticho před závěrečnými titulky, špendlík byste slyšely spadnout na zem. ()

Thomick

Neuvěřitelně přechválenej snímek; neuvěřitelně okatá snaha vydat se ve šlépějích Arga; neuvěřitelně nesmyslná adorace Hankse (o Oscarovi si, doufám, může nechat tak akorát zdát; však předved absolutní minimum a na dno si za celou dobu sáhnul sotva dvakrát); a neuvěřitelně zbytečnej soundtrack. Práce evidentně znuděnýho Henryho Jackmana je pak pro tenhle film vlastně dokonale příznačná; jako všechno okolo totiž zapáchá nepříjemnou rutinou. Zatimco Affleck měl po ruce originální zápletku, Greengrass se (zejména po opuštění lodních prostor) musel opírat o vágní story jedný banální vyvlíkačky, jakých US Navy beztak ročně zkontroluje desítky. Jedinej rozdíl tkvěl v tom, že tady se osvobozoval Tom ... teda Rich ... čili nikterak sympatickej chlápek, co v pravý chvíli odkudsi vylovil cár papíru, aby napsal tajemnej vzkaz rodině; že tady šlo o loď, co si za svý neštěstí mohla v první řadě sama (kolem Africkýho rohu bez jediný zbraně, lol); a že tady se o celou situaci bůhvíproč zajímal naprosto každej - od americkýho prezidenta po toho posledního rybáře na Berounce. No, úchvatný, fakt že jo. --- Fandil jsem pirátum, i když měli očividně natvrdlýho, nerespektovanýho lídra; a fandit budu i všem (?) oscarovym soupeřum Captaina Phillipse. Protože takhle se voblbovat vážně nenechám; a na rozdíl od Musy to myslim smrtelně vážně! ()

MáŠa

Ačkoli jde na film podle skutečných událostí, u kterých jsem věděl, že to skončilo dobře, tak nuda to není. Vlastně je to celkem napínavé. Být scénář divočejší, mohlo to být ale napínavější ještě víc. ()

luka4615

Captain Phillips je jedním z těch filmů které stojí či padají na výkonech herce v hlavní roli. Tentokrát je jím Tom Hanks a Vy už si můžete vyvodit, jakým směrem se můj komentář bude ubírat. Tom Hanks v roli Kapitána Phillipse exceluje jako už dlouho ne. V jádru se sice může zdát, že se jedná o prostinký příběh, nicméně když zjistíte, že se tato událost skutečně stala a že v hlavní roli je jeden z nejlepších herců Tom Hanks, tak před sebou máte pádné důvody proč si tento snímek pustit. Celý film je velmi skvěle natočen, akce střídá akci či nervy drásající čekání na vývoj celé akce, takže si ani na okamžik neodpočinete. Režisér do nás "dávkuje" minutu po minutě stále temnější a vyhrocenější atmosféru, takže máte pocit, jakoby jste skutečně stáli za zády samotnému Tomu Hanksovi. A skvělé finále? Touto finální sekvencí Tom Hanks potvrdil, že stále patří na špici moderní filmařiny a potažmo i celého Holywoodu. ()

Coleator

Tom Hanks dostal po delší době šanci znovu ukázat, jakým je výjimečným hercem. Postavu kapitána Phillipse zahrál skvěle a zcela jistě zasáhne do boje o Oscara. Ostatní mu zdatně sekundují a když k tomu přidáme takhle zajímavý příběh a režie se ujme Paul Greengrass, je úspěch zaručen. Až budu mít čas, určitě si přečtu Phillipsovu knihu. ()

Morholt

Možné spoilery.Příběh kapitána Phillipse proběhl tak trochu mimo mě, takže když se jeho filmová adaptace objevila v kinech, prolétl jsem letem světem o co se vlastně jedná, abych věděl, na co se připravit. A připraven jsem byl na únos lodi, kterého se mi dostalo a vše vypadalo hodně dobře. Zejména samotné dobývání lodi na mě udělalo dojem, protože nejsem žádný mořský vlk a moje představivost co se námořních bitev týká končí u hákování. No a pak jsem čekal adrenalinovější verzi dánského Únosu, ale to jsem se přepočítal. Hloupí vyhublí Somálci nakonec místo nákladní lodi unesli záchranný člun a kapitána a hodinu se honili po moři s Navy Seals, což doprovázeli chřestěním zbraní a neustálým hulákáním. Kdyby tu alespoň byla ta nejistota v podobě kapitánova přežití. Jenže bohužel. Opuštěním lodi odpadlo napětí i atmosféra a hodinu se čekalo, kdy a jak kapitán vypadne ze zajetí. Zablesklo se až na konci díky vynikající zdravotnické scéně, ale jinak převládly spíše rozpaky. Čekal jsem víc. Od Greengrasse i od Hankse. 60% ()

Sawy

Ohromující lidský příběh, který se ovšem lépe vyjímá na papíře než ve filmu. To není znevažování události, to je holý fakt. příběh kapitána Phillipse prostě není atraktivním námětem pro film. O to větší poklonu musím složit Paulu Greengrassovi, který tuhle rekonstrukci dokázal natočit takovým způsobem, že byla opravdu napínavá skoro od začátku do konce. Samozřejmě, první hodina je naprosto fantastická. Seznámení se s oběma stranami konfliktu, bezpečnostní prohlídky, první zapípání radaru, snaha dostat se na loď... Všechno funguje fantasticky, film šlape jako hodinky. Se změnou prostředí v polovině se mění i tempo filmu. I v záchranném člunu se atmosféra dala krájet, ale právě zde se nejvíce naráží na úskalí "materiálu". Ani závěrečná akce ozbrojených sil mě vyloženě nestrhla, katarzi mi tak přineslo až závěrečné sólo naprosto fantastického Toma Hankse, který je oscarový. A vůbec, celý film je tak řemeslně na výši, skvěle zahraný i nasnímaný, že bych si dokázal v klidu představit, jak ovládne oscarový ceremoniál. A vůbec by mi to nevadilo, protože jakkoliv mám výhrady k tomu, že se ten příběh vůbec převáděl na plátna, musím uznat, že lépe to opravdu natočit nešlo. 85 % ()

Lucasion

Po vzoru Letu číslo 93 (2006) přichází další drama podle skutečné události. Tom Hanks jako Kapitán lodi Maersk Alabama musí čelit v mezinárodních vodách útoku somálských pirátů. Let číslo 93 vynikal v tom, že neznámí herci citovali skutečné dialogy z černé skřínky. Kapitán Philips má výborně pojatou atmosféru. První hodina filmu je dramatická a my můžeme sledovat muže, kteří se snaží setřást piráty všemi dostupnými prostředky. Bohužel netrvá dlouho a film onu atmosféru ztratí. Následuje dobrých čtyřicet minut, kdy film vlastně překračuje na místě a doslova se bojí přitlačit na pilu. Jednoduše se vedou zbytečné dialogy v jednom prostoru. Tady by velmi pomohlo sestříhat tuto část děje. Finálních dvacet pět minut onu atmosféru vrací do původní roviny a závěr tak považuji za velmi podařený. Největší problém filmu bude onen propad atmosféry v záchranném člunu, protože dialogy onu atmosféru zdaleka nevytvořili. Naopak scény jako vytváření vln, zapnutí vodních hadic či samotný závěr to drama v sobě rozhodně mají. Jednání Kapitána Philipse je určitě obdivuhodné a v podání Hankse je skvělé. Tom si může připsat další skvělou roli. Poslední minuty filmu je jeho hraní vážně brilantní. Režisér naopak vytvořil další skvělé drama, tentokrát na širém moři. (80 %) ()

Vanilla77

Tom Hanks je opravdu vynikající herec. Chvílemi byl film trochu uloudaný, ale závěrečný spád událostí to dohnal. Trochu mi v závěru chyběla nějaká včelička pro kapitána od doktorky, ale odborník by to mohl posoudit lépe. ()

jerry12

90%. Naprosto bez výhrad zvládnutá studie událostí, která Greengrassovi sedla a bylo to znát, od začátku až do konce. Škoda mluvit o tradičně excelujícím Hanksovi, který mimo jiné předvedl naprosto ukázkově zahraný strach beze slov, v podobě, s jakou jsem se snad ještě nesetkal. Napjatá a dusivá atmosféra, doplněná až kupodivu skvěle hrajícími Somálci, fobickým otevřeným mořem a postupným přebíráním iniciativy Američany, kdy Somálci zvolna ztráceli na dominanci a posléze to vyvrcholilo pečlivě a trpělivě naplánovaným cílem, který (především pro Phillipse) nemohl dopadnout lépe; po celou dobu se však Greengrass, ať záměrně či omylem, úspěšně vyhýbal hollywoodskému kýči a držel se autenticity a téměř dokumentárního stylu, který v kombinaci se skvělými herci, především pak právě Hanksem, prostě zafungoval. Možná až na typickou a očekávanou propagandu americké armády. Chvílemi až nepříjemně silné a intenzivní tempo, které ale splnilo účel, a sice udržet napětí na maximum. Skvělá práce. ()

Katullka

To je tak blbé dílko, že to snad ani není možné. Ke všemu to má přes dvě hodiny a nic se vlastně nestane. Nicméně, kdyby k tomu dávali ovládačku, tak bych si to ráda zapařila, ta hudba je totiž tak primitivně hráčská, až jsem měla chuť být gamerem. Nikdy už tohle! ()

Handle

Autentické, napínavé, filmařsky precizní. Výborná režie a herecké výkony (jak T. Hanks tak somálští piráti - už dlouho jsem neviděl takhle "nezkušené herce", aby hráli tak přesvědčivě). Ačkoli jsem si v druhé polovině začal říkat, že NĚCO tomu chybí. K hlavní postavě jsem si nejspíš nevytvořil až takový vztah, divák ji podle mě příliš nepozná. Ovšem cca posledních 20 minut jsem vážně nedýchal a film začal gradovat nevšedním způsobem. Zvýšilo se napětí a film začínal neskutečně vyvolávat více emocí. Poslední scéna s ošetřovatelkou byla opravdu dechberoucí. Snad pouze alespoň malá zmínka o rodině na závěr by byla třešničkou na dortu (moc jsem po zhlédnutí nechápal význam manželky na začátku). Celkově je to ale opravdu za 5*, ke genialitě chybělo už jen opravdu málo. ()

jhrasko

Entertainment. Majstrovsky natočený, ale stále "len" entertainment. Greengrass je macher, ale prekvapujúco jeho pohľadu tentokrát chýba viac odstupu a nadhľadu skúseného "dokumentaristu". A tých pár raz oduševnelo použitých I love U, missing U - filmársky asi tak potrebné, ale pre mňa zbytočné a nefungujúce frázy. O čo bližšia mi bola zdanlivo chladná, ale emocionálne účinnejšia rekonštrukcia skutočných udalostí podľa Kathryn Bigelow ! Posledných 5minút každopádne výborných. Za ne by sa ale Oscar nemal dávať. ()

Luboshmir

Co tam Tom Hanks předvedl za hereckej výkon, to je neskutečný. Vidim to na souboj s Bruhlem o Oscara! Jinak ten skinny pirát byl taky cool, to natáčení muselo bejt extra divný ) ()

ScarPoul

Pekne natočený a zahraný film. Aj keď slovo pekne je asi zavádzajúce. Hanks je hlavným ťahúňom. Barkhad Abdi mu skvelo sekunduje, ale od polovice filmu(ktorá je inak výborná), sa film dostáva do roviny sto krát videného. Pozerať sa na partu somálskych amatérov zo zbraňami, ktorý po sebe len povreskujú je dosť vyčerpávajúce. Hlavne keď všetci vieme, že Američania sú príliš cool, aby situáciu riešili inak ako bola riešená tu. Ako chápem, že je to skutočný príbeh a že musia byť v týchto prípadoch dodržané určité postupy, ale úprimne? Let č. 93 a obidvaja Bournovia mali v sebe niečo uhrančivé. Tu sa to jednoducho vytrácalo. A všetko zaujímavé čo sa vo filme dialo bolo pre mňa zničené momentom, kedy sa Phillips dostal do záchranného člnu spolu s pirátmi. Jackman síce dupe na pedál a hlavne ku koncu sa mu to vypláca a Greengrass je rozhodne režisér, ktorý vie ako spraviť film. Len mi to jednoducho nesadlo tak ako jeho predchádzajúce diela. Nie je to zlý film, ale na zadok som z neho nespadol. ()

Lacike

Film ktorý pôsobí skoro jak dokumentárna rekonštrukcia. Ale nie taká tá chladne nudná, ale neskutočne strhujúca, dostatočne emotívna a napínavá. Napätie filmu poriadne dodáva aj hlasno burácajúca hudba. Nádherný súboj inteligentného kapitána, ktorý ale nemá potrebné prostriedky na ochranu (prečo nemôžu byť posádka týchto nákladných lodí ozbrojená som dodnes nepochopil) vs. síce ozbrojení ale nie príliš bystrí Somálsky raketoví inžinieri. Prvá hodina filmu je neuveriteľne napínavá až som skoro nedýchal. Následne po únose nastáva zvoľnenie a trochu aj nuda pri nekonečnom vyjednávaní. Film ale znova poriadne nakopáva finále a to hlavne dokonalá scéna na ošetrovni v ktorej z hlavného hrdinu konečne spadne ten obrovský stres z niekoľkých posledných hodín. Neskutočne emotívna scéna, ktorú som prežíval s hlavným hrdinom. Tom Hanks tu podal civilný, ale bezchybný herecký výkon, ktorým si získa každého diváka na svoju stranu behom krátkej chvíľky. Greengrass si zaslúži pochvalu za to, že sa oprostil od rozheganej kamery a sústredil sa čisto na čo najvernejšie podanie celej tej udalosti. Výsledkom je skvelý film, ktorý sa dá vidieť viackrát. 8/10. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí