Baron Prášil žije se svou ženou Olgou a dcerou Karlou na zámku Prášily. V mládí žil veselým životem a úkolem komorníka Ronalda je rozesílat včas alimenty za svého pána. Karla se ve městě, kde studovala, zamilovala do Arnošta Bendy a tajně se za něho provdala. Arnošt přijme u barona místo tajemníka a doufá, že získá jeho důvěru i dodatečný souhlas se sňatkem s Karlou. V obci se objeví hrabě Kocharowski, bývalý Olžin milenec, který se domnívá, že s ní měl syna. Arnošt si vymyslí fantastický příběh, že je nemanželské dítě, a to v baronce vzbudí domněnku, že je jejím synem, kterého měla s Kocharowským. Protože se bojí skandálu, rozhodne se baronovi přiznat... (ČSFD)

Rodin

Výborné. Vyřízeno k dennímu pořádku. Kochal jsem se, jako Kocharowski. Pochopitelně ptákovina, ale na rok vzniku sladká. Vůbec přemýšlím, jak se filmovým tvůrcům ve válečné době podařilo úplně vytěsnit jakýkoli německý, natož pak okupační, prvek z prakticky veškerých filmových zpracování. Dokonce se neobjevuje ani jediný německý nápis. 85%. ()

karlee

První hodinnu se nic moc vtipného neděje, ale připravuje se půda pro vynikající posledná půlhodinku. Asi nejlepší Šléglova role, byť ne moc velká. ()

IvonaK

Docela mě překvapilo že Oldřich Nový měl za polovičku Zorku Janů. Jelikož měl samé ty slavné herečky v té době, tak toto bylo milým překvapením. Jinak už jsem se lekla že se jako vlastní sourozenci vezmou, což by se mi vůbec nelíbilo protože pak by mohli mít postižené děti. Ale nakonec se tedy vše vyjasnilo jak už to v komediích bývá a Zorka do kláštera neodjela. Kdepak. Tohle nebyl žádný přiblý Venoušek a Stázička což je komedie kde je možné ůplně všechno. ()

Kenneth

Jak to popsat? Burian si tam kecá to svoje, Nový si tam kecá to svoje, do toho postupně přijdou Šlégl a Marvan. A výsledek? Marvan škrtí Šlégla, Nový volá psychiatra. A hrabě Kocharowski - úplně můj temperament. :-) ()

Spectacle

Nemůžu si pomoct, ale tenhle film řadím mezi ty průměrné, co Burian natočil. Hrabě Kocharowski je perfektní- ukázkově degenerovanej aristrokrat:) ()

Fanak

Dějově poněkud slabší Burianovka. Ale vezmeme-li jednotlivé etudy samostaně je to jedna perla za druhou. ()

Ferenzo

Na Buriana koukám opravdu rád a jeho filmy jsou geniální, samozřejmě ne všechny. Ale tenhle k nim patří, dlouho jsem neviděl něco tak zamotaného jako příběh Barona Prášila. A Burianův "emerický" přízvuk je boží. Mohu jen doporučit. Opravdu jsem se bavil. 85%. ()

Richie1

Hlavní tahoun zábavy je Vlasta Burian, ale v závěru komedie ho zcela zastínil Čeněk Šlégr ve své geniální roli mírně senilního hraběte Kocharowski. Jeho hlášky jsou neskutečně úsměvné ( Dobřře, vyřřízeno ... :-) Oldřich Nový mi v roli Arnošta Bendy až tak neseděl. Je zajímavé, že ve filmu hrál syna Jaroslava Marvana, ačkoli ve skutečnosti byl starší než Marvan. Dle mého hrál Burian v jiných komediích lépe. V Baronu Prášilovi byly občas nudnější pasáže. Závěr filmu je ovšem výborný. ()

MartinTerran

Humorný film o tom, že slova nejsou nejlepší komunikační prostředek. Velmi zdařilý film, plný výmyslů a špatných vyložení, díky kterým dochází k vtipným situacím. Film má pomalejší rozjezd, ale potom už je to skvělé, jen ten závěr nemuseli tak rychle utnout, ale nevadí. Hodnocení: 75/100. ()

Zuzka1982

Milostivá paní, byl jsem zkrátka ukradený. Moje matka mě hledala po celé Americe...pěšky. Běžím, letím, takhle v půl osmé večer zahýbám kolem niagarského vodopádu. :DDD ()

ostravak30

Je to zvláštní, že se jedná se o jediný film, ve kterém si zahráli bok po boku Vlasta Burian a Oldřich Nový. A možná právě tato skutečnost trochu tříštila můj dojem. Tak předně hrál O. Nový syna Jaroslava Marvana, ačkoli ten byl mladší. Dále hrál domnělého syna Čeňka Šlégla, i když je od sebe dělí jen pár týdnů. A syn mohl být i Medy Valentové a od ní ho dělí jen rok. To byl pro mě rušivý element. Sám Burian navíc nehrál ve filmu zcela prim. Naopak. Ale když možnost dostal, jsem si jistý, že hned několikrát improvizoval. Jedna z jeho neslavnějších rolí navíc teprve přišla za rok. Vše se odehrává na jednom zámku a teprve, když dojde k záměně Arnošta za potomka zcela jiných rodičů nastává ta pravá komedie. Filmaři si navíc utahovali i z mnoha šlechticů, když poukazovali na to, že řada z nich má hodně levobočků. ()

Tominni

Povedená komedie o alimentech, vymyšlených příbězích a Bendovi, který je snad synem všech postav. Vlasta Burian nechává poměrně dost prostoru i ostatním (Nový, Šlégl), což je fajn, protože hrabě Kocharowski je prostě výborný. ()

Danulinda

Ačkoliv jsem původně byl k tomuto filmu o něco více kritický, nyní po opětovném shlédnutí s delším časovým odstupem musím přiznat, že má něco do sebe. Celkově vzato působí toto dílo velmi zábavně nejen Burianovými hláškami v podobě "alimentačního" diáře či komentářů nejen na svou nezvanou dámskou návštěvu, ale i výbornými výkony jeho tradičních přihrávačů pánů Marvana, Šlégla či Trégla, díky kterým jsou filmy našeho komika století většinou na vysoké úrovni. ()

Gig

Variace na věčného kecala Barona z rodu Prášilů. Navíc zde máme dva kecaly, tedy krále komiků a teď i vypravěče neuvěřitelných věrohodných příběhů, které zažil, viď dědečku, a k tomu roztomilý člověk a další z větve Prášilů, i když musém se podívat do notýsku :), Arnoštek, tedy Oldřich Nový. Škoda, že svět tenkrát ještě neznal a ani nemohl znát, Vladimíra Menšíka. To by byl další z potomků rozsochatého rodokmenu, jak by řekl Werich. Ale ten si tuto roli užil, i když trochu jinak v Alexandru Dumasovi. ()

PetraMishka

Baron Prášil je skvělá crazy komedie, kde se setkávají Oldřich Nový a Vlasta Burian. Ten představuje zámeckého pána, který před svou ženou hraje staromilce, ale ve svém tajném zápisníku má seznam nemanželských dětí. A Nový k němu nastoupí, aby připravil půdu pro oznámení novinky, o níž jeho budoucí tchánovci nemají tušení. Udělá to ale tak nešikovně, že  rozpoutá komedii omylů, která se vysvětlí až na úplném konci. Zrovna u tohoto snímku mi poměr Burianova komedianství přijde nejvíce vyvážený. Jeho scénky nejsou příliš dlouhé, tak akorát a humor není moc hrubý. ()