Baron Prášil žije se svou ženou Olgou a dcerou Karlou na zámku Prášily. V mládí žil veselým životem a úkolem komorníka Ronalda je rozesílat včas alimenty za svého pána. Karla se ve městě, kde studovala, zamilovala do Arnošta Bendy a tajně se za něho provdala. Arnošt přijme u barona místo tajemníka a doufá, že získá jeho důvěru i dodatečný souhlas se sňatkem s Karlou. V obci se objeví hrabě Kocharowski, bývalý Olžin milenec, který se domnívá, že s ní měl syna. Arnošt si vymyslí fantastický příběh, že je nemanželské dítě, a to v baronce vzbudí domněnku, že je jejím synem, kterého měla s Kocharowským. Protože se bojí skandálu, rozhodne se baronovi přiznat... (ČSFD)

Dagoussek

Výborný a nejlepší komik Vlasta Burian. Jeho role mě nikdy nezklamou. Směju se od začátku až do konce. Oldřich Nový zde taky exceluje. ()

P1tr

Burian. K jeho snímkům nelze nic jiného napsat. Specifický humor, vtipné situace a hodně improvizace. Česká komediální klasika, kterých natočil několik. ()

Sdoom

Spíš průměrná komedie Vlasty Buriana. Zápletka je sice hezky vymyšlená, ale příliš vtipné mi to celé nepřišlo. Navíc s baronem Prášilem to mělo jen pramálo společného, a tak víc jak 3 hvězdičky dát tentokrát nemůžu. ()

James87

Hospodské napětí při vyprávění, jak dědeček zastřelil jelena, by se dalo krájet. Marvan to na konci ještě pořádněl rozvířil. ()

klúčik

Výborná komédia s V.Burianom, jedna s tých lepších. Mne sa strašne páči v tomto filme Čeňek Šlégl, ako hrabě Kocharowsky. Vždy si tento film rád pozriem znova. Dávam 85%. ()

Zagros

Po několika výtečných filmech pro pamětníky (Eva tropí hlouposti, Kristián, další věci s Buriánem) jsem se tentokrát nebavil od začátku až do konce. Hloupoučkou zápletku nezachránila ani kombinace hereckých hvězd (Burián, Nový, Marvan, Šlégl aj.), nějak nebylo moc co hrát a také dialogy nebyly tak zábavné jako ve výše zmíněných filmech. Není to ovšem vyloženě špatný film a pobavit občas dokáže, jen to zkrátka není úplně to pravé ořechové. Možná jsem jen měl vysoké očekávání, když jsem se těšil na dvojici Burián + Nový. Někdy je spousta hvězd v jednom filmu spíše na překážku. Každopádně jsou to dnes tři slabší hvězdy. ()

Paity

Nesdílím extrémní nadšení ostatních s Baronem prášilem z roku 1940. Možná, že je to tím, jak v něm Vlasta Burian zestárnul, ale celkově bych si představoval vernější zpracování, které jsem vyloženě postrádal. ()

Prochy38

Rozhodně jeden z nejlepších filmů s Vlastou Burianem. Kromě něj zde ovšem excelují další naše nejznámější herecká esa této doby a možná vůbec. Včele s O. Novým, J. Marvanem a Č. Šléglem a dalšími. Prostě úžasná komedie. Takto to vážně vymyslet chce hodně nápaditosti. Smál jsem se od začátku až do konec. A to nemusel na scéně být V. Burian. Fakt paráda! ()

Disease

Slušnější Burian, ovšem samozřejmě se nevyhneme kabaretnímu výstupu. Oldřich Nový se naneštěstí nechal strhnout Burianovým klaunstvím. Alespoň že scénář je tentokrát poměrně konzistentní. ()

Rozjimatel

Komédia, ktorá začne byť naozaj vtipná až ku koncu, keď sa vyjasňujú rodinné vzťahy. Tá časť je výborná. Dovtedy ten situačný humor veľmi nefunguje, dokonca opakovanie tých istých kvázi-vtipných situácii je až otravné. Opakovaný návrat nechceného hosťa (Ema), opakovaný pád z koňa, opakované pády tanierov, opakované nedorozumenia pri vyznaní lásky, či Burianove typické exhibičné predstavenia (napodobňovanie hudobných nástrojov), nič z toho vtipné veľmi nie je. Zaujímavosťou je, že ide o jediný film, v ktorom hrajú spolu Burian a Nový. Takže Nový, inak predstaviteľ hlavných rolí, tu má menej priestoru ako v iných jeho filmoch. Marvan sa dokonca objaví až na konci filmu, ale stojí to za to, vtedy je film najvtipnejší. Aj keď to, že hraje otca Novému, ktorý je od neho starší, pôsobí nechcene komicky. Nový bol schopný hrať puberťákov aj v 50-ke. Výborná, veľmi zábavná postava bol ešte gróf Kocharowski, ktorý sa tiež žiaľ objaví až na konci filmu. ()

Mikino00

Přišlo mi to hodně slabé, moc vtipné to nebylo, místy až trapné, po dějové stránce naprosto hloupoučké. Nezachrání to ani herecké hvězdy, nejlepší mi přišel Marvan. ()

laepus

Úžasná komedie, kterou člověk může vidět třebas stokrát a pořád se těší na plno scén, které dodnes neztratily nic ze své vtipnosti - "Hrabě Kocharovski" - "Co máte?" :D Burian prostě byl nejlepší a i když je zde i Oldřich Nový nebo Jaroslav Marvan s Čeňkem Šléglem (jeho dvorní nahrávači), tak před ním se musí neustále sklánět. ()

Brejlil

Tři hvězdičky za hraběte Kocharowského, jinak se pokus spojit dva nejoblíbenější herce protektorátu, Buriana a Nového, příliš nepovedl. ()

Vesecký

Jedna z nejlepších Burianových komedií, kterou miluji od mala. Vlasta Burian jako skvělý imitátor a vyprávěč o svých nimrodských kouscích, Čeněk Šlégl - hrabě Kocharowski (taky možná nejlepší jeho role), naivní, ale hlavně krásná a mladinká Zorka Janů a její manžel - v osobě Oldřicha Nového, který zde má poněkud civilizovanější projev než ve vychvalovaném Kristiánovi; neodbytná tetička Anna Steimarová, Bendovi rodiče Marvan a Nollová, ovšem také Meda Valentová - všichni v krásně profesionálně zvládnutých rolích. Milá zápletka s řadou nedorozumění nechává smích na ústech ještě dlouho po skončení filmu. ()

Bozvav

Vynikající komedie ve které exceluje celá plejáda skvělých herců prvorepublikové gardy. Vtipné, svěží a milé dílko. Za mne 100%. ()