Maniak

• Francie Maniac (více)

korbitch22

Nechutně upřímnej důkaz toho, jak snadné je být masovým vrahem v USA :) Elajža už není ten malý, natvrdlý Pytlík, je to malý, brutální řezník.Hned úvodní titulková sekvence je naprosto famózní, může za to především naprosto perfektní hudba, dlouho sem neslyšel tak famózní soundtrack!Wood je naprosto dokonalej, hlavně všechno podtrhuje parádní zpracování z jeho pohledu, pohled do jeho mysli a duše, to mě strhlo.Když začal hrát v bytě u tý kočky Q Lazzarus - Goodbye Horses , už si mě film získal na plný pecky.Škoda, že na 89 minut má film bohužel hluchá místa, režisér nedokáže pevně vyprávět a film jako celek, je spíš sled hodně povedených scén, které se střídají s nudnějšími pasážemi, které nedokáží utvořit pevný celek a finále vám nedá pocit takového toho naplnění.I přesto je pro mě Maniac obrovským překvapení a to hlavně díky brutálním gore scénám, které Wood odehrál tak zvrhle dokonale, až mě běhal mráz po zádech.Ještě jednou musím zmínit hudbu, ta byla prostě famózní!Chybělo málo a mohla to být vážně pecka, jenže to by to byl měl režírovat sám Aja, takhle to je jen hodně neotřelá žánrovka, která má silné momenty, za které i přes neucelený pocit na konci můžu v pálit 70% a s chutí se k filmu časem vrátim. ()

mcb

Umělecký slasher s traumatizovaným hlavním hrdinou, který na první pohled zaujme ojedinělým technickým zpracováním, ale bohužel se začne utápět ve změti nezajímavého příběhu, který na devadesátiminutový film prostě nestačí. Umím si to představit jako atmosferický kraťas, ale ve své celovečerní stopáži ta epizodní struktura nefunguje moc kompaktně. Khalfoun sice vytěžil "halloweenský" koncept POV vraha na sto procent, audiovizuální zachycení atmosféry nočního velkoměsta si nezadá s takovým Drivem (syntetická hudba) nebo Studem, ale svým sdělením a dějem je to přeci jen trochu přízemní a především klišovité na to, jak si to hraje na sondu do duše narušeného individua. Možná bych chtěl od subžánru hororové vyvražďovačky trochu moc, ale při zvoleném "artovém" pojetí jsem zkrátka čekal víc než jen přehlídku gore efektů a naplňování žánrové škatulky (byť jinak, než jsme zvyklí). ()

VenDulin85

Musím uznat, že Maniak mě nenechal dlouho na pochybách o tom, že se jedná o dost brutální počin (asi nejbrutálnější na detaily, co jsem zatím viděla). Při prvém šmik-šmik jsem na to ještě nebyla připravená, při druhém už jsem stihla dřív přivřít oči... Elijah předvedl, že i po Pánovi prstenů umí pěkně vyšilovat (počkat, nevyhlédli si ho oni poté, co spatřili závěrečnou scénu z Hory osudu?), a ty slečny... některé si o to teda říkaly, některé ne, každopádně je vidět, že to točil ufoun.. vlastně ne, Khalfoun, pardon. Celkově k ději musím uznat, že to odsejpá svižně, nikdo se s ničím (a nikým) nepárá, a vše dospěje ke svému konci. Do zrcadla jsem se nedívala, ale řekla bych, že vypoulené oči budu mít ještě nějaký čas... ()

mat.ilda

Snímky podobného typu mě zpravidla nemohou překvapit, ani je nevyhledávám... a taky že se ani neslyšnému tichošlápkovi nezdařilo překročit stín svých kolegů, co si nesou úchylný základ ze soužití s matkou a násilím si přivlastňují všechno, co by mohlo posloužit jako její, poněkud výstřední, náhrada... Impulsem k sledovače byl pouze Elijah Wood, který zaujal v nedávném Grand Pianu, ale důvod jeho účasti mně zůstal skryt, v paměti zůstane Maniak jen dalším z mnoha nevkusných maniaků, který vsadil na zkamenělý svět emocí v nehybné hrůznosti figurín (byť zároveň atraktivní, ale kde já to už viděla?... :-)) a originalitu prokázal pouze u prvního, opravdu nekompromisního umlčení. ()

heyda

Velmi solidní psycho-horor. Jako hororový fanda musím pochválit originalitu formy a solidní gore. Je vidět, že Aja se hodně zapojil do tohoto filmu. Škoda jen, že je tam kamerový filtr a že tomu chybí něco, co by mě natolik zajelo pod kůži, abych měl nutkání se na to podívat znovu. Konec taky nic moc. Přesto silné 3 hvězdy a to i díky nádherné Noře Arnezeder... ()

Nettrass

Takhle to dopadá, když Frodo nosí místo prstenu skalpy. Výborně zahraný, špičková kamera, ale jak říkám, z toho prstenu je Frodo nějak pošahanej a na mě moc. Jdu shánět IP adresu na Gandalfa, aby ho dal dohromady. ()

lillien

Ale tohle vůbec vůbec nebyla špatna psychárna, jen mi chvíli trvalo zvyknout si na to, že by Frodo s tím svým dětským xichtíkem mohl někoho děsit, natož mu ublížit. Teda vlastně na to si po celý film stejně nezvyknete, spíš vám ho závěrem bude líto, ale nepříjemné momenty to mělo! Ten pocit strachu z vraha mi chyběl, protože když někdo vypadá jako pětileté žebrající dítě z japonského anime, těžko to s vámi zacloumá hrůzou, nicméně když jsem si rozbalila véču zrovna v okamžiku celkem solidní hobitovy práce se skalpem a nikterak mi přitom nechutnalo, pochopila jsem, že to svůj potenciál má. Figuríny jsou mi odporné, stejně jako třeba klauni, takže to celé atmosféře dodalo na nepříjemnosti. Úplná absence prvku policejního vyšetřování vražd mi ale přeci jen majinko chyběla. Všechno se to motalo jen kolem té jeblé Frodovy mánie, kterou vlastně celkem brzy bez nějakých velkých tajností hodí do souvislosti s matkou, což je trochu obehrané klišé. Jako by za každým ujetým vrahem stálo trauma z matky alkoholičky, matky šlapky, nebo trestající matky. Nebo vůbec z nějaké ženské. Ačkoli proč ne, za vším hledej ženu je přeci odvěký klíč ke všem špatnostem:) ()

Flego

Nebyť mohutného prívalu porevolučných dévedečiek, nikdy by sme nepoznali Lustigovho Maniac-a, chlápka, čo skalpuje ženy. Nový Maniac pod scenáristickým a producentským dohľadom Alexandra Aja je ešte lepší, čo sa nestáva často, aby remake bolo lepším filmom. K výsledku sa veľkou mierou pričinila sugestívna kamera, ktorá je z veľkej časti snímaná z pohľadu Franka ( Elijah "Frodo" Wood bol dobrou voľbou ) a neuveriteľne gradujúca Robova hudba perfektne vystihujúca nálady obrazu. Záver zbytočne tlačí na pilu a nebyť tejto prehnanosti, dám plný počet. 4+ ()

Roman.Ticka

Už od prvních minut bylo jasné, že jsme si s filmem nepadli do oka. Způsob snímání, podání formou vlastního vyprávění, scénář o těžkém psychickém narušení a jeho projevech, mě nebavilo, nelíbilo se mi a v důsledku mi bylo fuk, kdo bude příští obětí a jak nakonec dopadne vrah. Elijah je fuckt ukázkový úchyl a jeho výběr pro tuto roli absolutně vylučující její skutečnou podstatu mi vadil snad úplně nejvíc. Hnusem kolem krveprolití se přehrabovat nemíním, jen si uvědomuji, kolik podobných chudáků žije kolem nás, aniž by nebezpečí kdokoli tušil...takový je holt život se vším dobrým i špatným, co přináší. Stát se obětí považuju přinejmenším za nezvratný osud, být ušetřen za absolutní štěstí. ()

hrona

Maniak aneb pohled do duše psychopatického, sériového vraha z detailu a to konkrétně z pohledu první osoby. Ač je to o Wodovi, moc si ho ve filmu člověk neužije, krom pár pohledů do rozbitých zrcadel. U některých filmů ala Monster, jsem tento nápad kvitoval, ale do tohoto tématu mi to zkrátka moc nesedlo. Roztřesená, zbrklá kamera, kdy se musíte zorientovat v dané chvíli kde s nacházíte (vím, že to byl přesně daný záměr) + celkové zpracování a rozvržení scén, zkrátka je to takové nijaké a dosti nedotažené. Musím ale vychválit hudbu, která je opravdu nedílnou součástí tohoto výtvoru a některé záběry společně s ní jsou celkem zajímavé. ()

Pítrs85

Jedna dvě, Frodo jde, Frodo si jde pro tebe. Docela hafo silnej prožitek, PoV je zde vymačkáno jako hooodně šťavnatej citron, až ani jednomu nevadí, že děj je vlastně hrozně prosťoučkej a neoriginální, včetně důvodu, proč má Maniak maniakální sklony. Elijah Wood vybraný naprosto trefně, prostě takovej ten hajzlík s nevinným ksichtem, za jehož očima se skrývá těžká schíza. Tohle si říká o opakovanou projekci, už jen kvůli výtečné hudbě. A konečně zas jednou očekávání naplněno bezezbytku, 4* jak vyšitý. ()

GigaPudding

Frodo jako vyšinutej zabiják je dost dobrej a celej nápad s tím vlastním pohledem taky je fajn a je to dost našláplý se super soundtrackem a tak. Trochu jako jinej Drive :). A hlavně ty manekýny byly super. Jenže důvod proč to má jen čtyřku je ten, že na konci to mohlo mít trochu jako něco lepšího, nějakou trochu myšlenku nebo něco. Takhle to vypadalo jak kdyby se na konci režisér vrátil ke svýmu P2, který bylo dost o ničem, a i konec maniaka byl tak trochu o ničem, i když nebyl jako nějak špatnej, akorát prostě na něm bylo znát, že ten film mohl být ještě lepší, kdyby to vyvrcholení bylo jiný a vyznělo nějak jako hustěji :). Jinak ale super film, co hodně překvapil. A horory potřebujou víc manekýn! ()

HellFire

Neměl jsem možnost vidět původní verzi tohoto filmu, ale tahle sonda do vrahovy hlavy je dost povedená. Elijah Wood se snaží vymanit z role Froda a jde na to vcelku drastickou rolí. Musím ale uznat, že se mu povedla. Na filmu je zajímavé spojení kamery z pohledu první osoby, citu na detail, hudby a velmi povedených efektů. ()

Othello

Skalp My Bitch Up! V tom obvyklém kino marastu někdo konečně pochopil, že horor jsou ti druzí a jal se vysvětlit, jak vlastně vypadá pondělí sériového vraha z jeho pohledu na problematiku. A že to je neveselý pohled. Správně Khalfoun skalpoval obvyklá divácká očekávání, do hlavní úlohy obsadil ruce a Ajovy kontakty na protřídní maskérská studia zařídily nepřístupnost filmu do většiny světových kinosálů. Přičemž právě v prázdném kinosále (díky H.C.E. za velkoplošnou distribuci!) tato projížďka temnotou anonymního velkoměsta skrývající děsivého predátora za asistence hypnotizujících Robových synťáků vyniká tak jak má. Co nedostanete je strach, lekačky a příjemný večer s popcornem a přítelkyní. Co dostanete je gore a především truchlivou cestu jedince skrze spoře osvětlené uličky, kde není rady ani pomoci. ()

eraserhead666

Ouha, tak do svého útlého seznámku povedených remaků remakového skeptika přidám další kousek. Tenhle Maniac se hodně povedl, jak zpracováním (které je, na rozdíl od mladší Grace, plně funkční a ne jen prvoplánovitý tahák, s nímž si pak tvůrci neví rady a pořád ho divákovi předhazují před obličej), tak i nápaditostí. O silném psychologickém podhoubí a až uměleckých krvavých scénách ani nemluvě. Vše pak podtrhuje výborná podmanivá hudba. Jo, tady palec nahoru, což u remaků často nedělám. ()

SOLOM.

Nikdy jsem nebyl a asi ani nebudu velkým příznivcem a fandou remaků. Nicméně už jsem za ty roky, co se hororům věnuji, viděl pár opravdu povedených kousků (občas i lepších než původní film). Tento Maniac je dle mého na stejné úrovni jako Lustigův originál z osmdesátých let. Oba mají totiž stejně vyvážené jak klady, tak i zápory, nicméně pořád jde jen o lehce nadprůměrnou podívanou. Spolupráce režiséra Khalfouna a Alexandre Ajy se již docela osvědčila i u filmu P2, takže jsem byl docela zvědavý, jak si oba pánové poradili tentokrát. Originál i remake vsadili především na svou brutalitu a vcelku solidní gore, což bylo samozřejmě jen ku prospěchu věci. Já tyhle prvky miluju asi nejvíc, takže po této stránce jsem byl samozřejmě spokojený. Zvlášť, když nás při nich doprovází i zajímavá atmosféra. Trošku horší už to bylo se sympatiemi k představiteli hlavní role. Zatímco v původním filmu doslova exceloval až nechutný Joe Spinell, tak Elijah Wood mi prostě seděl víc jako Frodo Pytlík, než schizofrenní zabiják – a to že si nechal narůst trošku vousy z něj ještě tvrďáka a magora neudělají (snad jen ten zlověstný pohled stál za to). Neříkám, že hrál špatně – jen jsem mu to prostě až tolik „nežral“. V neposlední řadě samozřejmě ani zde nesmí chybět trocha té nahoty, erotiky a několik pohledných slečen ve vedlejších rolích a samozřejmě nelogických kopanců a nudných pasáží. 60% ()

mm13

Môže byť, škoda iba toho klišé so psychologickým pozadím maniaka. Ale chutné vraždy (hneď prvá vedie!) a vynikajúci koniec to spoľahlivo ťahajú hore. Ak vyjde DVD, okamžite poputuje do môjho archívu. Vďačná záležitosť. ()

JASON_X

Ho hó! Tedy ten mrňavý uslzený poseroutka Frodo zraje jako víno! Nejprve si střihl vedlejší ale naprosto famózní roličku vraždícího fetišistického úchyla v Sin City, no a po letech si to zopakoval už v roli hlavní. Jsem ohromen, okouzlen a nadšen. Takhle originální a brilantní drasťák se tedy hned tak nevidí, bylo to opravdu zatraceně dobré. Efekty, POV kamera, režie celkově. Krásné holky a ženské (tedy ještě před tím, než si je vzal ten malý zhovadilec do parády). A v neposlední řadě hudba. Vzpomínám si, že naposledy mě tolik zaujal soundtrack k Refnovu Drive. Myslím, že jemnocitným lidičkám, kteří si Maniaka omylem pustí proto, že v něm hraje ten milý chlapec z Pána prstenů, už pár minut po začátku ztuhne úsměv na rtech. Já mu tedy sice tu jeho postavu skalpujícího a vraždícího psychouše moc nevěřím, ale právě proto se mi to taky asi tolik líbilo, že to celé působilo tak absurdně, nereálně... ()

MonaSax

Vše v tomhle filmu fungovalo tak já má. Elijah je se stářím ošklivější a šílenější, postava Anny se mi také moc líbila. Co se opravdu povedlo a hodně film vyzvedlo, byl pohled kamery, sledování scén očima vraha, velice mně to vtáhlo do děje, jako když jsem toho všeho součástí. Líbilo se mi i to, že zde bylo ukázáno, proč je Maniak takový jaký je. Vypadalo to opravdu dobře a realisticky, takže je na místě znechucení z opravdu brutálních scén. ()