Pot a krev

Režie:

Michael Bay

Kamera:

Ben Seresin

Mark Wahlberg, Dwayne Johnson, Ed Harris, Rebel Wilson, Tony Shalhoub, Anthony Mackie, Rob Corddry, Tony Plana, Bar Paly, Jeff Chase, Ken Jeong, Kurt Angle (více)

Cvičitel ve fitness studiu, Daniel Lugo, touží po velkých penězích. Poté, co navštíví motivační kurz jakéhosi Asiata, je rozhodnut pro to, aby zbohatl, udělat cokoliv. Ve fitness studiu se setkává s různými bohatými lidmi, a tak se rozhodne jednoho z nich, milionáře Victora Kershawa, unést. Ke svému plánu si najde i společníky. Jedním z nich je jeho kolega, cvičitel z klubu, Adrian Doorbal. Druhým je zákazník studia a bývalý, propuštěný vězeň, Paul Doyle. Skupina skutečně po několika nezdařených pokusech Kershawa unese. Násilníci ho mučí a Lugo je přesvědčený, že donutí Kershawa podepsat převod svého majetku na své mučitele. Po několika dnech, kdy je Kershaw vystaven skutečně tvrdému mučení, se Lugovi podaří donutit oběť převod majetku podepsat. K tomu, aby byl převod platný, však potřebují i notáře. Tím je shodou náhod majitel fitness studia. Daniel ho přemluví, a on skutečně převod posvětí a svým podpisem stvrdí. Lugo a jeho kumpáni se teď potřebují zbavit Kershawa. Muže se pokusí zabít několika různými způsoby. Kershaw však vše doslova zázrakem přežije a nakonec se po dlouhém mučení a věznění dostává do nemocnice. Přivolaní policisté mu nevěří, že byl mučen a že se mu skupina násilníků pokusila vzít život. Kershaw dá na radu soukromého detektiva, kterého si najal, a z nemocnice prchne. Je to právě včas. Jeho tyrani se ho pokoušejí v nemocnici znovu zabít. Kershaw pověřuje případem soukromého detektiva, Eda DuBoise. Ten o případu skutečně sežene dostatek důkazů a uvědomí policejního ředitele. To už však povedené trojici násilníků docházejí Kershawovy peníze. Proto trojice unese krále místního pornoprůmyslu i s jeho přítelkyní a chce z něj dostat majetek podobným způsobem, jako to udělali u Kershawa... (TV Prima)

maseer2

těžko uvěřit, že je tahle šílenost o třech naprostých idiotech natočena podle skutečné události.. Michael Bay to ale uchopil za ten správný konec a dokázal ty neuvěřitelné události přetavit ve vtipnou záležitost a do hlavních "idiotských" rolí navíc obsadit sympaťáky (The Rock by měl hrát komediální role častěji).. celkově to sice nebyl žádný zázrak, ale já jsem se bavil nadprůměrně, takže slabší 4*.. ()

PROROK14

To že to nie je komédia mi vôbec nevadí. Zasmiať sa na tom pár krát dalo aj tak. Ale oceňujem rýchle tempo, film nenudil a stále sa bolo na čo pozerať. ()

Tommassi3

"Je trochu menší, než jsem zvyklá, ale co už...." ;) Film plný černého humoru a ironického nadhledu o dacanech, jejichž vlastní monstrózní neschopnost a tupost se může svojí velikostí rovnat snad jedině jejich nestoudnosti a bezostyšnosti, by asi nejlépe slušel bratrům Coenům, samozřejmě znalý divák by při nedostatku indicií jistě v kolonce režie čekal právě jejich jména, a mohl by tak být překvapen stejně jako já, že za bijákem Pain & Gain stojí hollywoodský akční univerzál a hračička, samotný Michael Bay, který debutoval komedií Mizerové a přes legendární thriller Skála, díky níž se režisér prostě stal legendou a jistě ji lze považovat za to zdaleka nejlepší, co kdy natočil, scifi s vesmírnými těžaři Armageddon či přeslazený Pearl Harbor se propracoval k vizuálně úchvatné teenagerovské sérii Transformers, přičemž platí za slepici, která snáší zlatá vejce a mistra prostoduché zábavy mainstreamového diváctva !! A tak jsem prostě opravdu zíral, jak moc se Michael Bay s Potem a krví vrací ke svým začátkům s oldschoolovou akcí, která pokud něco z jeho tvorby připomíná, pak jistě právě již zmiňovaný snímek Mizerové, ačkoliv i k nim má tahle bizarní záležitost dost daleko.. Že se jedná příběh inspirovaný skutečnými událostmi se divák dozvídá již na začátku, nicméně těm méně chápavým to Bay omlátí o hlavu ještě tolikrát, až z toho jednoho zákonitě musí rozbolet hlava, nevím, zda šlo o nějaký cílený vtípek tvůrců, ten se však stejně tím neustálým opakováním stává pouze velmi otravným šťouchancem.. Tragikomický příběh o trojici velmi brutálních únosců vychází ze série novinových reportáží, které v 90. letech minulého století uveřejnil Pete Collins, díky čemuž si zřejmě vydupal, že bude zmíněn v titulcích jako spoluautor scénáře, který však vlastně podle jeho článků vytvořili Christopher Markus a Stephen McFeely, kteří mají za sebou především trojici Letopisů Narnie, no, už jen při zmínce o téhle sérii by se jeden musel zákonitě začít třepat strachy, a snímek Captain America: První Avenger, přičemž právě tito dva společně s Michaelem Bayem vytvořili tým, který dokáže slátat film v podstatě libovolného žánru a tématu, podle čehož však i Pot a krev vypadá, on totiž tak nějak funguje, odvypráví to, co odvyprávět chce, co si tvůrci představovali, dokonce přijde i s moralizujícím poselstvím, přesto působí velmi nevyrovnaně a když má divák při závěrečných titulcích možnost porovnat pomocí fotografií herce se skutečnými předobrazy jejich postav, zřejmě ho napadne, že se o těch skutečných vlastně mnoho nedozvěděl, ani ne tak proto, že se film snaží být temnou komedií, která by mohla o skutečnosti vypovědět víc než seberealističtější popis, je ovšem třeba si plně uvědomit, jak velký rozdíl zeje mezi zasetím sem tam zdařilého vtipu a prošpikováním filmu inteligentní nadsázkou, která by příběhu dodala potřebný rozměr, díky němuž by stál za vyprávění, což se prostě Bayovi tentokrát alespoň za mě příliš nepovedlo, protože Pot a krev svojí nevyrovnanou stylizací kolísá od bláznivé komedie po sekvence, které rozhodně veselými nelze nazvat, přičemž o takové vyznění se, myslím, Michael Bay ani nesnaží, chce bavit i ponoukat k zamyšlení, což mu však není vlastní, a tak se mu to ani zrovna nedaří !! Daniel Lugo v podání mého oblíbence Marka Wahlberga, který znovu nezklamal, platí za mozek naší trojice jako prototyp narcistního osobního trenéra s hloupoučce a správně po americku nalinkovanou představou o světě, kdy se přísně pěstěná muskulatura stává jeho životní nezbytností i jasným a neoddiskutovatelným důvodem pocitu nadřazenosti, přičemž se ovšem frustrován svým reálným společenským postavením, když pracuje jako trenér v posilovně, a denně tak sleduje klienty, jejichž těla nejsou zdaleka tak vypracovaná a dokonalá jako jeho, a přitom si žijí o tolik lépe, rozhodne dosáhnout toho, co mu podle něj náleží, jakýmkoliv způsobem !! Zjevnou vesmírnou nespravedlnost se Lugo rozhodne napravit, naplánuje, že se svými kumpány oberou jednoho zvlášť neoblíbeného a hodně bohatého zákazníka, nevrlého a hodně osobitého kolumbijského přistěhovalce židovského původu Victora Kershawa, kterého si střihnul famózní Tony Shalhoub ve své životní roli, byť si ho jistě drtivá většina diváků spojí zejména s postavou detektiva Monka, zde bych maximálně ocenil casting i Bayův instinkt a odvahu !! Wahlbergův Lugo se inspiruje ve svých oblíbených filmech z mafiánského prostředí jako Zjizvená tvář, Mafiáni či Kmotr, byť přitom tak nějak zapomíná, že jeho hrdinové nedopadli zrovna příliš dobře, a tak se dává dohromady s dalšími dvěma hromadami svalů, Adrianem v podání Anthonyho Mackieho, který bojuje se svojí závislostí na steroidech a problémy s impotencí, a slaboduchým Paulem v podání luxusního a především toho nejlepšího Dwayna Johnsona, jakého jsem vůbec kdy viděl, ačkoliv hrát blbce mu možná nedalo tolik práce, ten poslední dobou chrlí jeden snímek za druhým, který se naopak zhlédnul v Ježíši Kristovi, byť tedy ten jeho odkaz chápe poněkud svérázně.. Únos Kershawa se už od samotného začátku vyvíjí špatně, každý soudný či myslící, rozumný člověk by to vzdal, nicméně našim třem svalovcům rozhodně nechybí buldočí snaha ani sveřepost, a tak se naprosto nevyhnutelně řítí po hlavě vstříc stále více absurdním, nebezpečným a krutým situacím, přičemž si počínají asi nejhůř, jak je to vůbec možné, s násilím po zlém se jim nedaří, po dobrém stejně, a tak nakonec i po všech těch zkušenostech dokonce chtějí oškubat další kavku, jeden únos nestačí, nenasytnost stoupá, bezmezná hloupost nezná hranic !! Hlavní sdělení filmu, že tihle chlapci se nejvíce provinili svojí neskutečnou a neuvěřitelnou idiocií, kterou si však nechtěli za žádnou cenu přiznat, Bay znovu raději divákovi polopatisticky několikrát zopakuje, pro jistotu i explicitně a přímo, přičemž důvod tohoto papouškování si prostě nedokážu vysvětlit !! Navíc co se týká postavy trenéra z posilovny, který podlehne iluzi o vlastní genialitě na poli zločinu, Brad Pitt ve filmu již zmiňovaných bratří Coenů Po přečtení spalte nasadil laťku kurevsky vysoko, a byť i velmi schopný Mark Wahlberg v Potu a krvi dává své postavě jisté kouzlo, prostě se srovnávání a úvahám o vykrádání již použitého motivu nevyhnete !! Přesto v tomto filmu, dokonce i herecky, jako nezajímavější postava vyznívá Shalhoubův unesený podnikatel Kershaw, vrcholně nesympatická oběť, které se vysměje i policie.. Daniel Lugo není sám, kdo by rád nahradil kousavého, nesympatického člověka, byť ten si své peníze a luxus musel zasloužit tvrdou prací, celé jeho okolí totiž spokojeně kvituje, že jeho místo na společenském žebříčku obsadí někdo krásný, lacině přátelský, vyhovující estetickým nárokům, ty morální se totiž pak už nezkoumají, a tak Pot a krev v tomto ohledu zkouší i samotného diváka, jak dlouho dokáže Lugovi s jeho kumpány fandit, ačkoliv si nedělám iluze, že by se nenašel nikdo, kdo by jim držel palce až do finále s těmi zmiňovanými fotografiemi.. Stylisticky můžeme sledovat klasického Baye, byť ten jeho rukopis rozhodně není až tak zjevný, když i své milované výbuchy a exploze tady omezil na minimum, prostředí multikulturního Miami už dost dobře známe z Mizerů, některé jeho postupy ze Skály, Michael Bay rozhodně nikdy nebude nečitelný a příliš střídmý !! Nájezdy kamery mezi jednotlivými místnostmi skrze díry či časté snímání z nízkého úhlu proti slunci, aby vynikla velikost nabušených chlapíků v tílku, prozrazují, že kameraman Ben Seresin byl velmi učenlivým žákem a rozhodně odvádí slušnou, velmi slušnou práci, navíc s dalším opakujícím se prvkem v podobě neuvěřitelného zpomalování záběrů, čímž si očividně Bay dost vynahradil mizivý rozpočet, třeba ten průlet letadla nad městem díky tomu vypadá daleko víc cool a megalomansky, tak jak to má Michael Bay nejradši, než by to vypadalo při normální rychlosti !! Co říct závěrem ?? Zkušený rutinér a megaloman Michael Bay se po dlouhé době na chvíli dostal ze sevření digitálních velkofilmů o robotech, jako by se mu už ze CGI chtělo zvracet, ke staré dobré nízkorozpočtové filmařině, nakonec však Pain & Gain není o nic víc, než film plný testosteronu, akčních zvratů, skvostné akční kamery, krve, potu, bláznivě bizarních scén a (ne)skutečných postav, na kterých jednomu však nijak nezáleží, protože se z nich stanou naprostí idioti, kteří dělají tak neskutečné věci, až myslící bytosti musí zaplakat, to vše v nechutně přepáleném, co do stopáže, byť pochopitelném balení za doprovodu parádního, svižného soundtracku Steva Jablonskyho, který jako jediný zaslouží naprosté absolutorium !! [ Dabing 3/10 ] Musím se ptát, proč když Tvůrčí skupina Josefa Petráska ve studiu Pro-Time dokázala dodržet zaběhlá spojení Mark Wahlberg - Libor Hruška, Dwayne Johnson - Martin Zahálka i Tony Shalhoub - Vladislav Beneš, musela vše zkazit těmi eufemistickými dialogy bez vulgarismů, když často navíc i dost necitlivě a zbytečně změnila význam celých replik !! () (méně) (více)

Caszidy

Tohle je čistá radost! Už hodně dlouho se mi nestalo, že bych se u filmu skutečně hlasitě smál. Bay navíc všechno kombinuje s akcí a perfektním vizuálem. Kdo aspoň někdy trochu zavadil o posilovnu, tak při hláškách typu "nemůžu, jsem zrovna uprostřed supersérie", "věřím ve fitness", "nenaplňovat svůj potenciál je neamerické", nebo "na činkách mi vždycky vadilo, že jsou težký", musí prostě padat smíchy ze židle. Navíc při konečně dokonale využitém komediálním talentu The Rocka. Wahlberg a McKie mu ale samozřejmě zdatně sekundují. Tohle je prostě nejlepší a nejzábavnější bizár true story ever! Musím jít zapumpovat! ()

CISTICZ

Haha, Bay mile prekvapil. Testosteron a demence strika, chlapci si naramne uzivaji sve herecke party a vy se bavite s sibalskym wtf?! v pozadi. ()

Johny_fork

Pravděpodobně nejneuvěřitelnější příběh podle skutečné události, jaký jsem viděl. Tempo filmu je zběsilé, stejně jako myšlenkové pochody hlavních hrdinů. Absolutní lidská tragikomedie, stupidita ústředního tria, výsměch idee amerického snu, ale především naprostý nářez, vizuální orgie, ukázka toho, že když se Bay trefí je jedinečný a nenapodobitelný. ()

rreal13

Musím říci, že jsem nečekal, že se u toho budu tolik bavit. Některé scény by se daly natočit lépe, ale dojem který ve mně film vzbuzuje je dobrý. 4* :) ()

Terva

Moc mi to neřeklo. Některé velké logické zkraty a celkově zmatený příběh mi nedodal žádný dobrý pocit. Film, který už nikdy neuvidím. ()

Ouwen

Nedokoukáno, po hodině vypnuto. Fajn herecké obsazení, slušnej audiovizuál i soundtrack. Absurdní. Přesto mě to nějak nebavilo, nemohl jsem se do toho dostat a celé mi to přišlo takové lhostejné. ()

Lyli

Je opravdu možné, aby se něco takového stalo? No, pokud věříte ve fitness, tak asi jo. Každopádně krutý bizár a chvílema mrazivá podívaná, protože mně osobně pořád svítilo v hlavě – No, kur*a, vždyť ono se to stalo! ()

JayZak

Bayovsky nařachaná černá a hlavně absurdní komedie, která výborně funguje jako letní film. Jen více takových malých filmů a méně infantilních robotů a želviček! ()

Marek1991

A ja že to bude o kulturistoch, čo do seba sypú steroidy a iné ohavnosti. Ale nie, bolo mi jasné, že sa týmto smerom asi neuberú a budú to hrať skôr na to, že oni sú čistí. Bay opäť nesklamal, až som si chvíľami myslel, či to nie je aj o ňom, veď sa hovorí, že žije na pláži a rozváža sa s modelkami na športiakoch, najmä Ferrari. Aj keď jeho chyba to veľmi nie je, že svet je takto zvrátený a on si užíva, zatiaľ, čo iní hladujú. V tomto filme nie je núdza o nič, čo si chlapi pod drsniackym filmom predstavujú, drogy, sex, rýchle autá, posilovanie a následná vypracovaná muskulatúra s poriadnou dávkou kadencie, peniaze, akcia s policajtmi, no ani dávka humoru. Akurát, že celý film je zvrátený, ja sa tam mám smiať na porcovaní ľudí, inde horor, tu čierna komédia, potom na odsúdení na smrť a ja vážne neviem, čo si o tom mám myslieť, lebo takmer polovica filmu bola iba vydieranie a mučenie lakomca. Čo som od toho mal čakať, keď je to len prázdny akčný film? No, čakal som prázdny akčný film, ejha, zachviľu budem expert na tieto komerčné filmy, ja ich budem vedieť dopredu predvídať. Viete čo, nechajte si to, pár pekných ženských zadkov si môžem pozrieť aj inde, slabota. ()

Skrk

"Levný" a hloupý mainstreamák od extroverta pro extroverty, který si na chytrý a hluboký film jen hraje. Nablýskaná “sračka”, která mne ale paradoxně i nejméně ze všech Bayových filmů urážela. Zvláštní. ()

villon17

Když člověk čeká stejně nadupanej film jako byli Expendables, bude jistojistě zklamanej. Hlášek pramálo, trapnosti hodně a nuda nuda nuda. ()

corpsy

Michalko Bay svoj vysnený projekt natočil presne tak, ako chcel. Ináč. Takmer bez jeho trademarkovej ohlučujúcej akcie, s dôrazom na komediálnu rovinu snímku a s odviazanými hereckými výkonmi hlavných zúčastnených, pre ktorých boli postavy asi najnetypickejšími v ich filmografiách. Možno miestami sklamanie, ale ak je vám takáto dospelácka drsná zábava po chuti, neodoláte. ()

PauloZ

American dream by a true story. Míšův recept na slávu a tmavá stránka amerického snu. Takhle vlezlý film, který do nás hustí, že se sebou musíte něco udělat a vymanit se ze světa "obyčejných" lidí, jsem dlouho neviděl a Bay to podavá, jak jinak, než velkolepě. Bad boys bez akce, ale zato s výtečným timingem. M si natočil ten vysněný "malý" film, ale nechal v něm ze sebe úplně všechno a ještě víc a na absenci milionových výbuchů si v tom dravém tempu, vizuálním a kamerovém skvostu, skvělém ost, hromadě svalů a testosteronem nadusaném příběhu ani nevzpomenete. Bay je vlastenec, ale obrovský a dává to patrioctví najevo ve všech jeho filmech různými způsoby a umí to ku*evsky prodat. Herecky výborné od všech zůčastněných, ale pro mě je number one Dwaynee. Doufám, že po téhle čisté "Bayovce" načerpal Michael novou mízu pro TF4! Ale upřímně? Raději bych další nový počin, než plecháče...PS: Scéna s průletovou kamerou v bejváku Adriana a Dwaynovi vyfetěné stavy jsou výborné momenty :) Pain and Gain je pro mě silně motivující film pro to, něco se sebou začít dělat, ať už to máte zapotřebí nebo ne. ()

Marsik

Tak a máme tu průser roku 2013 číslo 2! Jedničku má na dresu Kick-Ass 2 a na druhé příčce je Pain & Gain. Velmi slabý film, kde je škoda slov, protože tohle byla blbost a pakárna. A to že je to true story, na to kašlu. Ti dva, co byli ve skutečnosti nakonec popraveni, museli být naprostí magoři a zasloužili si smrt. Režisér Michael Bay se rozhodl, že o nich natočí akční komedii, která ale akční rozhodně nebyla a vtipná jen málo. Pouze díky Markovi a Dwaynovi se tenhle film u mě drží okolo průměrného hodnocení. Nakonec vypotím 60%. ()

ConanVJ

Hodně povedenej filmek o kulturistech, kteří jsou tupý jako prase a chtějí zbohatnout. Jejich vůdce je Lugo, který vymyslí plán, jak k tomu rychle přijdou. Pak už je to mazec, že člověk nechápe, že je to podle skutečné události. Je zde spousta vtipných pasáží, u kterých jsem chcípal smíchy. Rock opět nezklamal a předvádí fantastický ksichty a jako moc nemylsící kulturista v roli sedí jak prdel na hrnci. Nějaká akce tu je taky, ale o tý film moc neni a tak překvapí, že to natočil Bay. Wahlberk se taky vytáhnul a jeho hlášky nemaj chybu. Prostě celkově suprovej filmek, kterej se musí prostě vidět, protože ani nejde pořádně popsat, co je to za dílo :D Za mě 100% :) ()

Zac Efron fasuje plovák

Zac Efron fasuje plovák

12.08.2015

Michael Bay se vrátí do akce?

Michael Bay se vrátí do akce?

01.11.2014

Michael Bay opustí Transformery?

Michael Bay opustí Transformery?

12.08.2014

O tom, že série Transformers vymění režiséra, se spekuluje řadu let. Michael Bay si chtěl dát od robotů pauzu už po dvojce, kdy chystal menší projekt nazvaný Pot a krev. Studioví kamarádi ho ale… (více)

Michael Bay se vrátí do reality

Michael Bay se vrátí do reality

19.03.2014

Fanoušky eRkových akčních klasik jako Skála a Mizerové jejich režisér Michael Bay v minulých letech asi moc nepotěšil. S výjimkou bizarnosti Pot a krev se totiž uzavřel do světa mimozemských robotů,… (více)