Reklama

Reklama

Seal Team 6: Dopadení Usámy bin Ládina

(TV film)
  • Česko Kód Geronimo (více)

Akční film se soustředí na elitní tým amerického námořnictva SEAL team 6, který v roce 2011 zabil Usámu bin Ládina v jeho úkrytu v Pákistánu. Snímek sleduje členy speciální jednotky během tréninku na příští misi, jež vyvrcholí odvážnou noční razií na úkryt nebezpečného teroristy. Zpočátku neměli vojáci nejmenší tušení, že jejich cílem je nejhledanější muž světa. Když jim je nakonec odhaleno, na koho mají vlastně spadeno, potýkají se drsní muži s neskrývanými emocemi - jasně si totiž uvědomují, že mají osobně možnost eliminovat nejvíce nenáviděného nepřítele Spojených států amerických a pomstít se za teroristický útok z 11. září. (HBO Max)

(více)

Recenze (66)

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Nechutně americké a zjevná propaganda SEALs, která je na TV film technicky velmi dobře zpracovaná, ale jinak je neosobně a chaoticky natočená a tudíž dost nezáživná. Zajímavé to může být díky dokumentárnímu stylu nasnímání hlavně pro military nadšence, ale jinak je na toto téma k dispozici mnoho zajímavějších filmů. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Svetový policajt píše dejiny aj cez takéto filmy, prečo nie, kinematografia je súčasťou propagandy odnepamäti a nemožno ju zanedbávať. Keď si odmyslím hrdinský pátos, tak natočiť film o akcii, o ktorej sa veľa nevie a trvala asi 10 minút, nie je jednoduché hoci sa zvolí polodokumentárna forma. Tak som sa prenudil cez prípravy, politické snahy o povolenie akcie od prezidenta, prehliadky špionážnej techniky a súkromné rozhovory vojakov až k akcii, ktorú sledoval celý americký výkvet pekne online na veľkej obrazovke. –––– Preferujeme zabiť, nie zajať. ()

Reklama

gumli 

všechny recenze uživatele

Môj názor je taký, že tento polodokument je skôr vládna propaganda, ktorá ma veľmi málo do činenia s faktami. Politická agenda je tak veľmi evidentná, až to bolí...politická reklama, nič viac. Film mal premiéru akurát keď boli v USA voľby, Obama tak v klipoch diškuruje s republikánmi, takže to vypadá na prezidentskú kampaň pána Obamu. Dokonca tam tára niečo aj Romney. Film sa tvári tak, že najväčší hrdina je v tom filme práve Obama...Politická propaganda vo filmoch mi nejako moc nevadí, je to dosť bežné hlavne vo vojnových filmov, ale v tomto sa mi to úplne hnusilo. Film sa ale nenatáčal v Pakistane, kde sa to odohrávalo, ale v Indii. Chudák "Geronimo", ten sa musí v hrobe obracať...takto zneužiť meno jedného z najväčších indiánskych náčelníkov, hanba. ()

kenkaku 

všechny recenze uživatele

Film je jedno překvapení za druhým. Na to že jde o "blbou TV produkci" je v něm nasázeno "provařených ksichtů až hanba. Na to že jde o americký film se tam ale vůbec neřeší nahota. Na to že to má být propagační masírka (hrdost a patriotismus nadevše), se tam zcela normálně ukazují i "stinné stránky"... Přiznávám se, že nebýt prostřední - vlažnější - části dal jsem plných 5. Prostě je to film vyvážený akorát a nezatěžkaný americkým pokrytectvím (tzn.: "ani nejhrubší násilí nevadí, ale nesmí se při něm mluvit sprostě a ukazovat nahá těla"). Vážně překvapení. ()

Riddick77 

všechny recenze uživatele

Paradokumentární rekonstrukce zásahu amerického "dream teamového" komanda Seal Team Six v Abbottábádu není úplně marnou záležitostí, avšak trpí dvěma zásadními neduhy. Překvapivě nelze vyčíst nedostatek financí. Jasně, je to televizní produkce (National Geographic), leč akční scény jsou zvládnuté dobře a celkově vizuál je ucházející. Problémem je jednak značná zkratkovitost, za druhé absolutně nevěrohodné a necitlivě natočené rozhovory s "členy" týmu - ty někdy vyloženě ruší či jsou repliky tak naivní, až je to úsměvné (dramatická linka o osobních životech jednotlivých SEALů je absolutně nadbytečná = o emocích se nedá mluvit). To je určitě škoda, protože druhá - akčnější - polovina, včetně samotného zásahu, má docela spád a je zručně zrežírovaná. K obsahu je těžké se vyjadřovat, jelikož kontext je postižen velmi povrchně a jednorozměrně. Cílem akce byl satanský vůdce al-Kaidy a jen jeho smrt je spravedlivou a důstojnou odvetou za 9/11 - inu, schématičnosti a účelovém zjednodušování bylo učiněno za dost. Militarismus, patriotismus a služba, to jsou základní ingredience, proti kterým osobně v rámci příběhu problematizujícímu americkou identitu, světonázor, kulturu a dějiny nic nemám, ale pořád je třeba, aby se tlačení na pilu chopil někdo zřučnější než John Stockwell. Škoda, tvůrci se měli více soustředit buď na celý kontext, ale spíše se vykašlat na legitimitu zásahu a věnovat se více technickým věcem a 2. květnu 2011. Nicméně, ztráta času to není a hlavně: "Pro Boha a zemi, hlásím Geronimo. Geronimo E. K. I. A." Raději si však přečtěte knihu "No Easy Day" od Marka Owena (pravým jménem Matt Bissonnette - člen Seal Team Six při zásahu proti bin Ládinovi), protože se toho dozvíte nesrovratelně více. Mimochodem, samotná likvidace saúdskoarabského teroristy je zachycena zřejmě velmi nepřesně. 3/10! ()

Galerie (22)

Zajímavosti (6)

  • Natáčení probíhalo v Novém Mexiku. (Langy10)
  • Televízny kanál National Geographic uviedol, že film Code Name: Geronimo pred odvysielaním videli experti, historici aj bývalí členovia špeciálnych jednotiek Seal. Producenti filmu však tlačili na jeho čo najskoršie uvedenie, pretože chceli, aby ho diváci videli skôr než konkurenčný snímok Zero Dark Thirty (2012). (Sufferer)
  • Producent filmu Harvey Weinstein ho nechal přepracovat, protože chtěl zdůraznit důležitost role amerického presidenta Baracka Obamy v popisovaných událostech. V televizi byl navíc vysílán 4. listopadu 2012, tedy dva dny před americkými presidentskými volbami, a to oproti film Zero Dark Thirty (2012), který se věnuje stejnému tématu, ale byl vysílán až po nich. (JoranProvenzano)

Reklama

Reklama