Nepříliš úspěšnému newyorskému detektivovi Fredu Williamsovi bylo svěřeno vyšetřování série vražd mladých dívek. Vrah zanechává zvláštní stopy a o jeho duševním vyšinutí není pochyb. Fred se spojí s psychoanalytikem, aby získal profil vraha, který napodobuje hlas Kačera Donalda, a zjistil, jaký je motiv jeho hrůzných činů. (Levné knihy)

nash.

Když si odmyslíte těch několik "fulciovsky" krvavých scén, tentokrát navíc nepříliš nápaditých (s výjimkou té žiletkové), nezůstane nic než nudné pronásledování vraždícího Kačera Donalda, které nezachrání ani ta laciná a zbytečná erotická vata. ()

PetrPan

Doslova řízné giallo, v kterém se pořád něco děje. Očekávaného koření v podobě gore, houšť, rovněž tak nahoty a erotických scén na hranici porna. Fulci ve svém řemesle rozhodně nezklamal. Zabiják s kachním hlasem koná své vraždy s velkým zaujetím a citem pro detail, což se projeví zejména v legendární scéně krájení oční bulvy. Ta rozhodně nebyla úvodní, uživatel POMO se tedy evidentně dopustil nejvážnějšího prohřešku proti pravidlům ČSFD, a to hodnocení neviděného filmu, mělo by mu tedy být nenávratně odebráno právo dalšího hodnocení. Celou záležitost samozřejmě postoupím administrativě. Ale pryč od neřádu, který vládne této databázi. Přes veškeré Fulciho chuťovky se však Rozparovači nedaří navodit pořádnou atmosféru strachu a příběh de facto jen skáče mezi výkřiky hrůzy a vzdechy vzrušení. A vzhledem k tomu, že hudební složka je vyloženě slabá, tak jen za silnou trojku. P.S. Proč byl kačer kačerem bylo jasně a zřetelně vysvětleno. SPOILER: Byl to Flaxik. ()

honajz

Taková jalová historka s docela málo zvraty na takovou stopáž, a to osvětlení skrzevá tu holku v nemocnici, no nevím, přišlo mi zvláštní. Po celou dobu ale nuda, pořád dokola vražda, vyšetřování, nějaký ten střípek, vražda, vyšetřování, působilo to příliš monotónně, aby to nějak bavilo. Polda se sice tváří drsně, ale vlastně nemá ten herec co hrát, chybí hlášky, nadhled. ()

SOLOM.

Tak u tohohle jsem se docela pobavil. Film je sice průměrnou kriminálkou, ale najde se tady několik velice podařených scén na které se jen tak nezapomíná. Hlavně tedy na ty erotické. Sličné dámy se absolutně nestydí ukázat cokoliv a vrah je z radostí porcuje žiletkou, nožem či střepem. Některé gore scény ušly, ale byla tu i spousta těch gumových jenž se mi nelíbily. Hlas kačera byl srandovní a musím se přiznat, že až dokonce jsem netušil, kdo bude tím vrahem. Tentokrát mě Fulci docela dostal.60% ()

eraserhead666

Rozhodně jeden z těch lepších Fulciho kousků, z doby, kdy byl ve formě. Příběhem klasické, nijak nevybočující giallo, detailními krvavými záběry rozřezávání lidského těla noži a žiletkami až na pomezí libózní chuťovky (mými top jsou rozřezávání bradavky a oka). Naopak tolik zmiňovaná a nejednou velebená scéna, v níž české herečce (zde výborná Zora Ulla Keslerová) v italském filmu točeném v USA vrah vráží lahev do rozkroku, mě trošku zklamala. Ne že by to nevypadalo dobře, ale po všech těch komentářích jsem čekal trošičku více. Již tradičně mě, jako u mnohých giall, docela pobavilo rozuzlení a pointa, včetně cesty k nim, mě ty pohnutky giallovských padouchů mnohdy připadají fakt dost směšné a řádně ujeté. Ale i proto mám giallo docela rád a snad přesně tohle dělá giallo giallem. Rozhodně mě ale potěšil fakt, že se Fulci nijak nesral s nahotou, nebál se ukázat kde co (prsa, vagíny), prostě, na rozdíl od mnohých filmařů, kteří se snaží zakrýt co jen jde, jsou v Rozparovači v New Yorku lidé nahatí když mají být nahatí a v situacích, kdy v normálním životě lidé nahatí prostě jsou. A to mi přišlo jednak přirozené a v jistém smyslu (ne v tom erotickém, ale spíše v tom logickém) příjemné. Snad možná zbytečně opomíjený a nedoceněný mistrův kousek. 3,5* ()

matestlust

Ač se snažím sebe víc,Fulciho filmy mi nepřirostly k srdci.Tohle je zdárný příklad jeho typické tvorby.O brutální gore se opírající celý příběh,který nemá ani hlavu ani patu,herci jsou absolutně k ničemu,atmosfera taky...Nemužu si pomoct,ale tohle mě prostě nebere a až snad na Patera Thomase je to u všech Luciových snímků uplně stejné. ()

ancientone

Fulci nebol storyteller a jeho kľúčové filmy na storytellingu ani nestáli. Šlo o hypnotické sledy silných obrazov, ktorými sa etabloval ako brakový auteur vo svojej voľnej zombie tetralógií Zombi 2, City of the Living Dead, House By The Cemetery a The Beyond. Aj preto trochu nechápem ndšenie z NY Rippera ako z podareného a napínavého Giallo/Slasheru. Nebodaj ešte s dobrou pointou. Fulci berie generický thrillerový formát a vstupuje doňho pár podareným scénami oldskoolových gore vrážd (poňatými v jeho tradične expresívnom výtvarnom štýle) a jednou naozaj vydarenou snovou sekvenciou, ktorá nás ako jediná intenzívne upomína na silné stránky prác talianskych majstrov nízkorozpočtového horroru. Medzi tým však sledujeme film, ktorý zlyháva v tom úplne základnom žánrovom poslaní - budovaní atmosféry (a napätia - predsalen má ísť aj o thriller). Pritom vieme, že Fulci vie práve s ňou narábať úžasne. Kultový opar okolo filmu sa strašne rýchlo rozpúšťa. Kvak-kvak. ()

erl

S odstupem času se dívám na Rippera daleko pozitivněji než tenkrát. Povedené giallo s řádně perverzní atmosférou která tento snímek činí svým způsobem unikátním. Těžká Fulciovka která potřebuje více času na vstřebání.. ()

Terva

Pojem horor neznamená, že to bude pouze krvavé. Mělo by to mít i napětí, což se u tohoto snímku nedá ani zdaleka napsat. ()

Nick Tow

Áno, bola by to tuctová detektívka, ale v lepších momentoch Fulci narába aspoň s erotikou /keď už nie s horrorom/ celkom lepkavo. Akoby si deň pred natáčaním šľahol extradávku obsesií Briana de Palmu. ()

corpsy

Na prvý pohľad to vyzerá ako tuctová kriminálka, tuctové pátranie po sériovom vrahovi, lenže má to tie správne a pravé Fulciho ´´ťahy´´ a mne ako fanúšikovy to v tomto prípade stačí. ()

Astaroth12

Tu je vidno Fulciho rukopis.Príbeh okolo kačacieho vraha,Fulci viackrát dokázal,že je pánom bizarných situácii a k tomu musím prirátať niektoré detailné a pomalí prevedené ale hlavne krvavé vraždy a v tom je tiež Fulci preborník.Videl som už viacero giall a niektoré disponovali výraznými osobnosťami,čo sa týka vyšetrovateľov ale tu bol nevýrazný a fádny.Vrážd tu bolo veľa a boli Fulciovsky spracované a aj boli krvavo efektné.Hudba ma dosť otravovala.Tak je to bizarné,niekedy smiešne,má to v sebe trápnosť i gýčovitosť a je to podané takou úchylnou formou.Ale zachraňujú to vraždy,tie musia potešiť každého hororového fanúšika a to je aj môj prípad. ()

iolaos

=uncut= waw..obludna fulciho vsestrannost v kriminalnim havu...., xxx, hardcore, humus, devky, pasaci, mordy, kacer, spina.. genialni kompozice ztraci jen v tempu... 8/10 ()

kaylin

„Rozparovač z New Yorku“ je jedním z lepších filmů Lucia Fulciho, a to hlavně proto, že je na něm vidět, že i v tom braku, jak je jeho tvorba většinou nazývána, dokáže stále vytvořit zajímavou zápletku, která vás udrží v napětí až do konce. Jsou to právě ty prvky jako kvákání, sexualita, která nemá nic společného s intimností, ale je zde otevřená, a stejně tak i násilí, které tvoří jeho filmy tak zajímavými. Pokud se nebojíte krve, tak Fulci je rozhodně autorem, který by se neměl přehlížet. ()

Gorehound

Až v perfektnej kvalite zistíte ako je ten film dokonale natočený. Tie farby, uhly kamery, výborná pointa, to ako sa film zlomi aj do fantastického napínavého hororu. Urban špina versus naozaj krásne, a krásne natočené ženy, aj to zamračené nebo nad New Yorkom dokázal Fulci natočiť s istou poetikou. Praktické gore FX sú stále bomba, šokujúce, funkčné, neuhýbajúce a nestárnúce. Fulci bol na vrchole síl, hral sa s obrazom, atmosférou, ani minúta nenudí, nie je naviac. Silný, kontroverzný, dospelý a nezabudnuteľný horor. ()

topi

Po hodně dlouhé době jsem si dal opáčko téhle Fulčiovky, jak jinak než v remasterovaném obrazu a spadla mě brada. To je ukázkový příklad Gialla s velkým G! Nebezpečný maniak vraždí kočeny s notnou dávkou brutality a zanechává za sebou rozpáraná těla po různých koutek New Yorku. Ten je zde vykreslen se vší špinavostí a nahotou, dýchá z něj přesně ta správná sleazy perverzní a erotická (někdy téměř péčko) atmoška, všude samý pornokina nebo grindhousy, temné, neonem blikající uličky a zákoutí, a to vše zachyceno perfektním vizuálem. V určitých momentech mě film připomněl Taxikáře. Opět jsem vrněl blahem a užíval si každičký detail. Navíc ty krásný ženský, úplně mě bylo líto Daniely Doria, která to v každém Fulciho snímku pěkně schytá. Potěšila minirolička Zory Ully Keslerové, na plátně se ale moc dlouho neohřála :). Hudba pracuje s různými motivy a saxík dělá parádní kulisu, velmi povedený soundtrack. Závěrem nelze nezmínit precizní gore efekty (Franco Di Girolamo), na řez žiletkou přes ženskou bradavku a oční bulvu se jen tak nezapomíná. Pro mě je tenhle kousek ve filmografii Fulciho na stejné úrovni jako třeba Páter Thomas, Dům u hřbitova nebo Beyond. Maestro ve vrcholné formě!! ()

Kangax

Začiatkom osemdesiatych rokov sa znovu nečakane a kratúčko zdvihla "druhá giallo vlna". Po hororových a iných žánrových odbočkách sa k žánru vrátili aj jeho najväčší majstri - Argento, Fulci či Martino.. Zatiaľ, čo Argentov návrat bol drvivý a skvostný (Tenebre, Phenomena), Martino nepotešil svojim nepodarkom: Assassinio al cimitero etrusco (1982). Fulci dopadol tak na polovicu. S tohoto obdobia má na konte veľmi nudné a nepodarené "discogiallo "Murderock - uccide a passo di danza (1984) " ale naštastie aj tento skvost o Rozparovačovi s New Yorku. Pre neznalých Fulciho tvorby môže skutočne ísť o nudnú kriminálku, pre nás ostatných je to jeden z najlepších majstrových filmov. Tento film vyniká v malých detailoch, ktoré si bežný divák nevšimne (najmä vtedy, keď film prekliká na kalkulačke za desať minút, hľadajúc gore scény, nájde ich len zopár- následne skonštatuje že je to stará nudná kravina a capne tu na CSDF odpad!) Rozplývať sa tu tentokrát osobne na týmto filmom nebudem.... Prečítajte si skvelý komentár od MIMICa, s ktorým sa plne stotožnujem, a len by som sa po ňom opakoval... ()

BoredSeal

Parádní zábava. Z tradiční kriminálky s úžasným násilím na ženách se stává černá komedie díky praštěné erotomance a hlavně vyšinutému vrahu, který se vysmívá do telefonu mizernému komisaři hlasem kačera. Bravo, pane Fulci! ()

honajz2

Je popravdě celkem smutné vidět, že se tam co chvíli rýsuje možnost být něčím víc než "brakovým" hororem, ale Fulci jako by si to neuvědomoval nebo s tím vědomě nechtěl pracovat. A je to podle mě velká škoda, protože to nakonec opravdu mohl být film o potlačovaných sexuálních úchylkách, před kterými člověk jen tak neuteče (když už je má), ať už jsou hodně bizarní nebo hodně hnusné, ale tohle téma se tam vyskytovalo jen chvílemi a ve většině scén šlo jen o to samé pořád dokola - vražda, vyšetřování, nějaká žena se bojí, vražda, vyšetřování, nějaká žena se bojí... Jako jo, ty vraždy jsou slušně natočené a vůbec gore scény má Fulci opět zmáknuté slušně, jen to prostě časem začne být dost repetitivní. Mě to teda bavilo do půlky, pak už moc ne a spíš jsem jen čekal na konec. A právě kvůli té repetitivnosti z toho nakonec bohužel je jenom průměrný horor, i přes nemalý počet zajímavých zdařilých scén a počáteční silnou atmosféru. Gialla už jsem teda viděl i lepší, ale špatné to určitě nebylo a vraždící Kačer Donald je samozřejmě best :D Slabé 3* ()