Jak vyřešit alarmující míru kriminality? Legalizací všech zločinů. Na jednu jedinou noc v roce se Amerika blízké budoucnosti proměňuje v nejnebezpečnější místo na Zemi. Když se vás někdo rozhodne zabít, nikdo vám nepomůže, protože všechny složky záchranného systému jsou během Očisty mimo provoz. Funguje to náramně, i díky tomu život v téhle zemi v ostatní dny připomíná ráj. Jen se ho nemusíte dožít. Krvavý thriller s hororovými prvky natočili tvůrci série Paranormal Activity, kteří vás budou děsit tak, jak je jim vlastní. Úspěšní a bohatí Sandinovi se na Očistu připravují v bohorovném klidu. James (Ethan Hawke) prodává bezpečnostní systémy, díky nimž svůj dům proměnil v nedobytnou tvrz. Jeho manželka (Lena Headey) a děti, teenageři Charlie a Zoey, proto mohou nerušeně pozorovat prostřednictvím bezpečnostních kamer svět tam venku a výjimečná dramata, která tahle specifická noc přinese. Všechno změní jeden cizinec, který se znenadání objeví u jejich dveří a úpěnlivě prosí o záchranu. Pustit ho dovnitř, nebo nepustit? Rozhodnutí, které učiní, obrátí jejich život naruby. Z nezúčastněných pozorovatelů se stanou hlavními postavami v mimořádně krvavém dramatu, které nemusí ani jeden z nich přežít. Tahle noc bude zatraceně dlouhá. (oficiální text distributora)

Rockerman

Tak to je totální úlet! Lidé jsou v blízké budoucnosti tak "uvědomělí", že jim stačí 12 hodin ročně, aby vybili svůj vztek, pozabíjeli všechny, co jim stojí v cestě a štvou je. No a pak celý rok jsou hodní, jako beránci! Nevím, jestli by to doopravdy stačilo, myslím, že by těch hodin (dní) bylo třeba přidat. Zbavit se všech nepohodlných, těch kteří překážejí nebo jsou bohatší a úspěšnější, než jiní, není originální myšlenkou. Takto se postupuje ve všech totalitních režimech, včetně toho našeho před rokem 1989. Každopádně je to neobyčejný film, který nutí k přemýšlení. Plný počet bodů! ()

Hapretor

Bohužel v některých státech je zavedena "očista" nonstop, a to už hodně let zpátky. Teď k filmu: Ethan hodně zestárnul (je to vidět až moc), je z něj už butan, Lena Hnihy pořád sexy, pistole jí fakt sluší, ten vysmátej kokot mě sral hned na první pohled, děj není nudný, není stupidní a nejlepší je bitka Ethan vs. 4 teen psychodemokryplohovada. A toho malýho zmrda, co pustí cizího člověka do mýho baráku, bych ztřískal. Dyť šlo o kejhák celý rodiny !!! Ethana mi bylo líto. A vždy si dávej bacha na závistiví sousedy ! Jak je to na první pohled jednoduchý a pro někoho i debilní film, skrývá v sobě velmi krásnou otázku (i víc) pro delší diskuzi. Takové filmy můžu. ()

Jocker94

Originální námět především v první polovině filmu skvěle funguje. Druhá část (od chvíle, kdy útočníci pronikají do domu) je bohužel často předvídatelná, plná klišé a sráží úroveň poněkud dolů | 70% ()

FilmWave

Sci-fi verze "Funny Games". Chápu rozporuplné názory, ale já se pobavil skvěle. Absurdita tohoto orwellovsky pokřiveného světa, který se vypořádal s kriminalitou po svém, se někdy hororově, někdy komicky promítá do děje s jednoduchou zápletkou uzavřeného domu a útočníků venku. Ethan Hawke je po "Sinisteru" už hororový král a tohle si zase neskutečně dává. Problém "Očisty" je (pokud přistoupíte na pravidla hry) spíš formální stránka filmu - nepřehledná kamera, chaotický střih, není vůbec jasné kde kdo a co v domě je apod. ()

strikeman

Tak nevím, co na tom bylo VĚDECKO-fantastické, prvky hororu aby člověk hledal s mikroskopem, ale thriller to byl slušný. Přes béčkové vyznění a na vodě postavenou zápletku to bylo vcelku napínavé a i díky stopáži přiměřené takové blbině to nenudilo... V rámci žánru 60% ()

owwidius

Krasny napad, ale dalsi film z kategorie nedotiahnuty. Vobec sa s tym napadom nehra a rype sa v nom len velmi povrchne. Co je velka skoda bo natocene je to velmi efektne a aj napatie je dost dobre. Ale absencia rozumu scenaristu mi postupne uberala zo zazitku a na konci ma viac a viac vytacala. Nakoniec len 3 brmbolce a aj to z milosti. [#83/2013] ()

Adm.Nelson odpad!

Tak to dopadne, keď film na pozeranie s partiou vyberá jeden z mojich známych. :) Námet je možno originálny, ale aj tak blbý, ono by to skrátka nefungovalo ani chvíľu. Inak je to maximálne predvídateľná a nudná kravina, v ktorom som videl najmenej logické konanie postáv vo filme vôbec, skrátka všetci sa bez výnimky správajú ako banda debilov a ako sa to v danej chvíli hodilo scenáristovi. 0/10 ()

mourinho

Vymyslet dneska něco originálního, nějaký zajímavý nevšední námět, to vůbec není jednoduché a každá taková snaha si zaslouží minimálně pozornost. Tvůrcům OČISTY se to každoroční dvanáctihodinovou legalizací všech zločinů jednoznačně povedlo a je jen velká škoda, že mechanismus vyřizování účtů nebyl uveden do chodu ve své plné parádě, byť si to daná myšlenka doslova žádá. Že sledujeme pouze jednu dějovou linii, přestože se jich po celém městě potažmo Americe dalo rozvinout mnohem více a třeba je i nějak propojit. Takto se před námi odehrává víceméně standardní "home invasion", která sice baví, nicméně pocit nenaplněného očekávání zahnat nedokáže. Každopádně ale za ten nápad musím dát palec nahoru a v dobré víře, že bude v budoucnu využit mnohem efektněji, tvůrcům ještě jednou zatleskat. ()

mala_kea

Velice dobrý námět, napínavé, strhující a překvapivé. Být to o něco drsnější, neváhal bych dát 5*. Pan DeMonaco ví, jak jak udržet diváka v napětí a ještě to pěkně naservírovat. Filmařsky řemeslně zvládnuté. V rámci žánru naprostá spokojenost, jednu ubírám za mírnější podání scén, ktreré mohly být brutálnější a syrovější. Jdu na dvojku, a jsem zvědav, jak dopadne ()

Olík

Jaj, to je nápad (nebo chcete-li námět) jako Brno……….nápad s velkým „N“……….nápad za všechny prachy……….nápad, ke kterému by se slušelo přistoupit zodpovědněji. Tak v první řadě by si to ještě chtělo, sednou si k druhé polovině story, z které se postupem času stává lehce zmatečná záležitost. Druhý problém vidím v celkovém looku, který alespoň na mne působil tak trochu televizně. Pak tu máme ještě něco málo drobnůstek, jako třeba nedostatečně charismatický hlavní záporák (chtělo to trochu více Alexe deLarge) nebo nelogické chování zúčastněných. Do budoucna bych tvůrcům doporučil více měření na úkor řezání………….ale ten nápad :D ()

Wolvie

Že se z nadějné premisy, která se mohla vyklubat jak v napínavý horor, tak v podnětnou sociální kritiku, vyklubala neškodná kravinka, která nepřekvapí a potěšit zvládne možná pět minut na začátku a pět minut na konci... Škoda slov. ()

GOREGASM

V jádru možná zajímavý nápad, jeho rozvinutí je ovšem rádoby šokézní, respektive směšné. Kdo má všech pět pohromadě, tomu není třeba vysvětlovat. I kdybych se přes tuto skutečnost přenesl a akceptoval pouze na efekt pokřivenou logiku hry, tak si The Purge navzdory zajímavému rozjezdu postupně sám trhá půdu pod nohama (logické vysvětlení Očisty nepadne) a od chvíle, kdy se dům hlavních hrdinů stává přístupným už jde utrápenou scenáristickou flatulaci, která rozdráždila mé senzory hlasitého smíchu, jak sami možná tušíte, nejen svou "hlubokou" koncovkou. Takto vysoce průhlednou slátaninu nemohli zachránit sebelepší herci, přičemž vybírám z opačného spektra a to Maxe Burkholdera, kterého jsem měl chuť skrz plasmu profackovat. 20% ()

drankeryth

Musim sa priznat, ze ma to bavilo pozerat a ten ich ritual kde likviduju ludi, by sa tiez uplatnil na Slovensku proti cigosom. Pekne sceny, kde islo o samotne prezitie boli vkusne zaranzovane a kamera to dobre snimala na kazdom kroku. Negativa som ani nepostrehol, ktore by nejako extra vytrcali a narusali plynuly priebeh filmu. Jeden z filmov, ktory mi strasne rychlo ubehol do zaverecneho finale, pretoze pozeranie bol zazitok pre oci. ()

dj.kouba

Film má určitě velice zajímavou myšlenku, ze které se však dalo vytřískat mnohem více. Herecké obsazení fajn, tam bych problém neviděl. Největším problémem pro mě bylo absolutně nelogické a neskutečně stupidní chování hlavních postav, hlavně při závěrečné řežbě v domě. V prvé řadě, co mě jen tak napadlo. Kdyby měl Ethan někde v podkroví pro všechny případy nějakého snipera, tak je v poklidu mohl všechny odkráglovat z vrchu a bylo by po všem. Další. Film se asi podle všeho odehrával v nějakém paláci s plošným obsahem několika tisíc metrů čtverečních. V jednom pokoji se střílí hlava nehlava, přičemž o pár metrů dál se Mrs Lannister prochází chodbou úplně v klidu a bez zájmu (nutno říct, že taky velice nenápadně). Svícení baterkami od domácích taky nepochopím. Jsem doma, tak snad hergot využiji toho, že znám prostředí a protivníka překvapím. Na a nakonec samozřejmě další klišé v záchraně v posledních sekundách. Každopádně jsem zvědavý na dvojku, tohle byl trošku bullshit. ()

char_t

Na začátku jsem si říkal, jak je super, že konečně někdo vymyslel pro horor skvělou a originální premisu... Trvalo to asi půl hodinu. Pak se hlavní postavy začali chovat jako typičtí debílci z tuctové vyvražďovačky, jeden WTF moment střídal druhý, postavy se náhodně pohybovaly sem a tam, logika šla totálně do hajzlu... A nakonec se ani ten přerod v hloupou vymíračku nepovedl, když z hlavních postav skoro nikdo nezemřel, skoro jsem jim to přál, pitomcům... Skvělý komentář: Marigold ()

Wargoo

Noo, dalo sa. Lena Headey je talentovaná mrcha, ktorú mám skôr zafixovanú ako starú Lanisterovú, ale s Ethanom Hawkom tvorili taký sympatický snobský párik. Malému satanovi by som ako prvé ostrihal vlasy, a potom by som ho aj s jeho obhorenou bábikou poslal po 19:00 na ulicu. A mladý prehrávajúci kokotko túžiaci po vydaní negra, s úsmevom snažiaci sa napodobniť Ledgerovho Jokera by mi stál za jednu ranu kutáčom medzi oči ! Dalo sa vyťažiť viac, som zvedavý na "pokračovanie". 3***, 60,265% ()

Heroine

Docela vtipný nápad, ale něco mně na tom nepřesvědčilo o tom, že by se to kdy mohlo stát. Všichni totiž řeší jen otázku zákona, ale na světě je mnoho lidí, kteří by na prvním místě řešili otázku morálky, pacifismu, či snad přikázání. Takový pohled mi v celém filmu chybí. Je to jen "je to fajn, dokud se to netýká nás". Ano, to je velmi lidský přístup, ale postavy díky tomu působí velmi nesympaticky a hloupě. ()

Raziel_cz

Docela by mě zajímalo, jestli je nepsaným pravidlem, že každý nový home invasion film musí být stejně tupý jako většina zápichů do žánru před ním. The Purge má výborný nápad a první třetinu se jí daří chytlavě prezentovat příběhové pozadí a budovat napětí. Dosud spokojenost. Pak se ale zničehonic něco zlomí, postavám začnou náhodně přeskakovat kolečka v hlavě, logika ustupuje iracionálním pohnutkům, v účelově jednajícím Ethanu Hawkovi se probudí empatie a charakter člověka poplatný světu, v němž žije, jde do kopru. Chápu, že k přerodu nutně muselo dojít, ale možná by bylo lepší jej nevyřešit během dvaceti vteřin. Každopádně, po nedomrlém prostředku nastoupí naprosto parádní pasáž, kdy se Hawke vyzbrojí brokovnicí a vydá se vetřelcům naproti. Nekompromisní rozbíjení lebek kulečníkovými koulemi, vrážení ksichtů do pinballových mašin a zasekávání dřevorubeckých nástrojů do zad jsem si fakt užil, jenom škoda, že ho tvůrci rychle a trapně zařízli, aby se mohli vrátit ke zbytku rodiny, která v mezičase stihla ještě víc zdegenerovat. Navíc zamrzí, že příjemně úchylní záporáci mají tendenci "nečekaně" umírat v důsledku příliš dlouhého vykecávání nebo příliš dlouhého napřahování mačetou. Napoprvé oukej, ale opakuje se to celkem třikrát, což vážně není cool. Osobně mě potom štvaly scény, v nichž byla využita digitální krev. Zaprvé nepůsobí moc konzistentně vedle praktických efektů, zadruhé tím filmaři sami sebe degradují. Závěr nikoliv nečekaný, ale v porovnání s You're Next úplně v pohodě. Tentokrát se DeMonacovi potenciál očistného svátku vytěžit nepodařilo, takže vkládám velké naděje do dvojky. I když mi tam bude chybět šukézní Adelaide Kane ve školní uniformě. ()

Spawn míří na velké plátno

Spawn míří na velké plátno

22.07.2017

Očista míří do televize

Očista míří do televize

04.10.2016

Kolik znáte hororových sérií, které jsou čím dál tím lepší a výdělečnější? Ano, Očista je spíš thriller než horor, rozhodně ale vydělává „hororové" peníze. Není tedy divu, že mají její tvůrci velké… (více)