Blízko od sebe

• USA August: Osage County (více)

Celá rodina Westonových se sjíždí do rodného domu v Oklahomě na pohřeb otce (Sam Shepard), básníka a opilce, který spáchal sebevraždu. Jeho žena, cynická a celoživotně konfliktní Violet (Meryl Streep) takřka s potěšením rozdmýchává spory se svými třemi dcerami (Julia Roberts, Julianne Nicholson a Juliette Lewis). Ani jedna z nich to nemá jednoduché: jedné se hroutí manželství, další tutlá aférku se svým bratrancem, třetí se právě zasnoubila a ani na pohřbu není schopna mluvit o ničem jiném než o nadcházející svatbě. Přičemž každému kromě ní je jasné, že její snoubenec (Dermot Mulroney) je slizký parchant. (Bontonfilm)

1mArc0

Meryl Streep zvládnutá úloha číslo 2517. Vzťahy medzi jednotlivými členmi rodiny sú skutočne, také aké sú v normálno reálnom živote. žiadne prikrášľovanie. Lenže na to, aby bol skutočne úspešný nestačia len skvelé herecké výkony a jednotlivé psychológia medzi postavami, to si človek môže najviac ceniť pri tomto filme. Celé to je holé, chýba tomu celistvosť... mávam pocit že tvorcovia sa hlavne zamerali na postavy a že len postavy, sú tým hlavným nosným prvkom v tomto filme. To že dáte do filmu skvelé herecké obsadenie, automaticky neznamená že to bude kinový trhák. Poriadne studené a depresívne (príliš depresie neskutočne škodí), ak vám to nevadí ak chcete vidieť rodinné drama, kde sú skvelé herecké výkony tak potom Blízko od seba. Ľahko sa to môže stať aj veľmi osobným snímkom, čo nevadí pretože všetci sme len ľudia. Možno by bolo potrebné ešte pridať ďalších 20 minút, aby sa naplno prejavili všetky postavy, pretože je ich toľko ,že človek ledva stíha vnímať všetko. Na druhej je to dosť poučný film, takže. Malo celkom slušný potenciál v tomto prípade napíšem ALE..... /45 %/ ()

Looka

60% odtučněná Rodinná oslava. Julia prokazuje, že je opravdové herecké dřevo, Meryl se snaží jako o život a z ostatních bych vyzdvihl Sama Shepharda. Jinak překvapivé odhalení ve stylu nejste sestřenice s bratrancem ale sourozenci (takže byste to spolu opravdu neměli dělat) působí nechtěně směšně. ()

uodevr

Kterej rozumbrada do těch žánrů mrsknul tu komedii? Navzdory ze pár tragikomických okamžiků je tohle čiré drama, které se svou komorností stojí a padá čistě na svých hercích. A v tomto případě naštěstí pouze stojí. Julia, kterou obecně jako herečku nijak zvlášť nemusím, mě vpravdě svým zdejším výkonem posadila na prdel takovým způsobem, jako se to naposled povedlo Kambrbečovi v jeho detektífce. Ten, přestože tu má pouze miniaturní roličku, dále dokazuje, jak mnohostranný jeho herecký talent opravdu je (jinými slovy to hovado mistrně fakt zahraje cokoliv). Ovšem Meryl, doprdelefix...Meryl je už nějakou tu středu zapsaná v dějinách filmů jako jedna z nejbáječnějších hereček a je zkrátka fascinující, že i s rostoucím věkem ta ženská nepřestává obhajovat, proč tomu tak je. A vůbec, veškerý zdejší ansámbl si očividně svou roli, byť sebemenší, vychutnal plnými doušky, což se do plátna obtiskne vždycky. Kor u filmu, kde o nic jiného ani nejde. Úžasná, úžasně úderná podívaná. ()

thepeabody

Tenhle typ filmů miluju, i proto jsem August: Osage County netrpělivě očekával a pravidelně zhlížel trailery posledních 7 měsíců. A i když jsem od začátku věděl přesně, co mi tenhle film dá (hodně emocí, skvělé herecké výkony, bla bla... i když toho vtipu jsem čekal víc), byl jsem překvapen a uchvácen. Jeden herec vedle druhého mě chytali za srdce, z mužských postav mě dostal Chris Cooper svým krásným proslovem ke své manželce. Co se žen týče, ještě teď plesám. Meryl Streep mi svými nekonečnými nominacemi občas leze na nervy, ale může se někdo divit? Její nominace je tak stoprocentně jistá jako jsou data v kalendáři. Pohyb rty, který Meryl předváděla a který je tak typický pro Julii Roberts, je jedna věc z mnoha. Díky ní člověk jen těžko věřil, že ho Julia nezdědila a že jde jen o jeden geniální detail z mnoha, kterých si člověk jen tak nevšimne, a které utužují celý herecký výkon v jednu krásnou podívanou. Prostě klobouk dolů. Před kým se ale klaním ještě více, je právě Julia. Mám ji rád, ale nikdy jsem si nevšiml, jak skvělá herečka vlastně je, možná i proto, že jí tahle role a v tomto věku perfektně sedla. Holce tekly slzy při rozhovoru, kde přišla řeč na jejich spolupráci a na to jak Meryl obdivuje, a ta přitom Meryl přehrála a občas ji v mých očích úplně zastínila. Takže když se mě zeptáte na Oscara... DUH! ()

Nightmare89

Typický divadelný "vyprošťovák" v tomto prípade pomaly stráca účinok, vyvolávajúc vo vás emócie porovnateľné s emočným zásahom životopisu Ivana Gašparoviča. Streep je ale godfather! ()

kubilov

Bez Meryl by to byla jen obyčejné konverzační drama s černohumornými prvky, kterých je poměrně dost, ale právě hlavně díky ní je to přeci jen záležitost pro běžného diváka o něco přitažlivější. Rodinná session při příležitosti pohřbu hlavy celé rodiny v Osage County, v Oklahomě, uprostřed ničeho. Už toto vcelku depresivní prostředí dává první znamení, že to nebude jednoduchý film, což se v průběhu filmu ještě mnohokrát potvrdí. Film řeší klasický problém rodinného odloučení, který vždy postihne nejvíce ty nejstarší, v tomto případě zdrogovanou matku Meryl Streep, která předvádí, že je opravdu mimořádně talentovanou herečkou, která má ve svém věku těžko nějakou konkurenci. Docela jsem se kromě ní ještě těšil na Benedicta Cumberbatche a Ewana McGregora, jenže ti dostali prostoru v ženské konkurenci opravdu velmi málo, ale i to lehké přihrávání, které jim bylo svěřeno, zvládli solidně. Co se týče dalších ženských postav, tak Julii Roberts jsem nikdy rád neměl, což se mi zde jen potvrdilo a Julianne Nicholson mi svým zjevem vyloženě vadila, to však ale naštěstí vyvážila Juliette Lewis, kterou jsem měl hodně rád za mlada a zdá se, že toho moc od té doby neztratila. Lehce nadprůměrná konverzačka plná trávy, chlastu a drog se skvělou Meryl. To je August: Osage County. ()

thomasnikrs

Nemusím tenhle druh filmu, ale tohle byl opravdu herecký koncert a M.S. a J.R. podaly naprosto vynikající výkony... Hodně silný dějový zážitek vtěsnaný do pár dní a minimálního prostoru.. Dvě hodiny filmu jako by trvaly okamžik... ()

Hjuud

Trochu o hovne, proste se ukazalo, jak jedna rodina zije svymi komplikovanymi zivoty s jednou zfetovanou matkou. Julia Roberts me spis s*ala, celkove jsem cejtil susteni papirem a nektery hadky byly pomerne vykonstruovany a nerealisticky. Jinak ale prijemny tema, krasna kamera, dobre vykony. Proto davam 3* ()

jafuska

Nuda, nic jiného se nedá napsat, nemám ráda filmy, kde jsou prázdné dialogy, psychologické rozbory lidí ve filmu, očekávám daleko jiný filmový zážitek. Takže pro mě bohužel velké zklamání, ()

gicous

Ženský orchestr dirigující svět kolem sebe. Violet, Mattie a Barbara, tři ženy, tři dominantní zástupkyně jednoho rodu, každá hrající vlastní malý vůdcovský part v životě svých bližních. Ovlivňující, ničící, usměrňující, dominující. Dlouho zapomenutí kostlivci pečlivě ukryti hluboko ve skříních, díky ním pomalu vylézají ven na denní světlo, aby uspíšili rozpad celé rodiny. Plejáda hollywoodských hvězd v divadelním aranžmá bez hvězdných momentů, hrající pro celek spíše než pro sebe. Přes vychvalovanou Meryl Streep bych ale vynesl ještě o stupínek výše Julii Roberts. Její výkon v roli Barbary je ozdobou celého filmu. Přízemnější, skromnější a obyčejnější než role Violet, ale o to těžší. 8/10 ()

ondey

Divadelní představení ze snímku přímo trčí, možná šlo celý dílo uchopit trochu filmověji, obrazněji... ale i tak, díky strhujícím hereckým výkonům na vás August: Osage County vrhne takovýho smutku, že minimálně několik dní na ten zážitek nezapomenete. ()

soviczka

Čekala jsem tu nejhlubší depresi, smutek, šok, dostala jsem dvouhodinový film ze života. Bohužel. Natočené to ale je skvěle a Julia Roberts dosáhla absolutní dokonalosti. Eat the fish bitch!!! ()

Mamlas odpad!

Nezaujalo mě to nijak. Zatnul jsem zuby a dodíval to konce. Pravda, obcas jsem pár minut přeskočil, abych to měl rychleji za sebou. Hrozné, užvatlané, ukacené, protivné, uřvané, otravné, uhádané a nepříjemné. Hnus a běs. Totální supersračka obohacená tvářemi sešlých a scházejících hereček. Fuj. ()

MaxForValue

Je vždy úsmevné ísť do kina na film, v ktorom 90% replík poznáte už vopred naspamäť a v ktorom len čakáte na to, kým Ewan McGregor povie to očakávané „never say never" (nikdy nehovor nikdy) svojej žene Barbare. Blízko od seba (2013) vychádza z divadelnej hry Tracyho Lettsa, ktorá je v našich končinách známa pod názvom August: Stratení v Oklahome a aktuálne sa stále hráva na doskách Činohry Slovenského národného divadla. Nedávno som jeden blog špeciálne venoval otázkam slovenského prekladu scenára tejto divadelnej hry. Tvrdiť však to, že kto pozná predlohu, pozná film, by bolo predčasné. Tracy Letts bol nútený trochu usekať „prsty" svojmu cenami ovenčenému dieťaťu, aby z bezmála 3-hodinovej divadelnej hry urobil 2-hodinový film. Urobil to však citlivo a, ako sa neskôr ukázalo, majstrovsky. Vzdal sa niekoľkých príbehových línii (vzťah Jean s Johnnou, vznikajúci románik Barbary s Deonom a ďalšie) a hlavný dôraz začal klásť na vzťah medzi Barbarou (Julia Roberts) a Violet (Meryl Streep), teda na vzťah medzi matkou a dcérou, ktoré majú k sebe blízko (príbuzenským vzťahom, povahou), no zároveň sú akoby od seba (povaha, minulosť a iné). Až filmové spracovanie mi však dovolilo naplno preniknúť do geniálnosti diela samotného. Vidieť ho na javisku je katarzný zážitok, vidieť to ako film, je niečo iné. Je to ten ťažko definovateľný pocit, pri ktorom cítite, že v tom príbehu ste nejako zaangažovaný. Obrovskou výhodou filmu oproti divadlu je kamera. Tá pred vami ruší divadelnú dištanciu (javisko a hľadisko) a zároveň vám „určuje", na čo sa máte pozerať. Neunikne vám tak žiadny dôležitý pohľad, žiaden jemný, no signifikantný výraz tváre. Dovoľuje vám tak spoznať postavy ešte bližšie, ešte hlbšie a ešte dôkladnejšie. Ešte dôvernejšie. Ako keby ste boli na kare, voyeurmi sledujúcimi celý "ambrosionovský" pád. Dej Blízko od seba nepatrí medzi tie, ktoré hýria veľkou originalitou, nebudeme si klamať. To, čo však z tohto príbehu robí niečo nadčasové, je jeho štruktúra. Každá jedna postava má svoj príbeh a prostredníctvom tohto svojho mikro-príbehu posúvajú celý dej. Ivinin románik s bratrancom tak v konečnom dôsledku slúži k precitnutiu Barbary a k poznaniu toho, prečo s ňou Bill žije oddelene. Z každej jednej postavy život priam srší, nie sú to len vedľajšie postavy, ktoré dej nikam neposúvajú a sú v istom zmysle len „nahrávačmi" pre hlavného hrdinu, každá jedna z postáv je špecificky prepletená s „prekliatou" rodinou Westonovcov. Dokonca aj niekto taký ako Steve Heidebrecht je ukazovateľom kvalít jednej z dcér, Karen. Kľúčová otázka, ktorá sa pred nami v konečnom dôsledku otvára a na ktorú Letts hľadá odpoveď je tá, nakoľko sa líšime od svojich rodičov. Barbara totiž zisťuje, že je presne ako jej matka, Violet. Desí ju to, pretože vidí, aké následky to má. Bojí sa prítomnosti i budúcnosti, keďže takýto život je životom v sociálnej izolácii. Podobne ako Violet, ktorú za tie dlhé roky žiadna z dcér neprišla navštíviť, to isté hrozí aj jej. Nemôže si pomôcť, je ako jej matka. Uštipačná, sarkastická, cynická, chladne úprimná, citovo plochá, emočne labilná, cholerická ... bude taká aj ona? A sme takí aj my? Sme obrazmi svojich rodičov? Alebo ich úplnými opakmi, ako Karen? Violet je ako jej matka, Barbara ako Violet, bude Jean ako Barbara? A čo my? Podobáme sa na svojich rodičov? „Dostávame" od nich ich zlé a dobré vlastnosti, alebo to všetko závisí na výchove? Čím ďalej si všímam viac, že som ako moja mama. Má to výhody i nevýhody, ako v živote vlastne všetko. Ale mám šťastie. Nežijem v tom veľkom, bohapustom, „nič", ako Westonovci. Nie som tou stratenou Eliotovskou generáciou žijúcou v Pustatine, bez možnosti sa z nej vymaniť. Skutočnou prehrou v živote človeka totiž nie je byť ako rodič, ale vedomie toho, že takto žijeme vo vyprahnutej pustatine, z ktorej niet návratu. V podobnej žijú aj postavy Lettsovho sveta. Každá jedna z nich je odsúdená k tomu, aby tu len prežívala a dožila. My máme možnosť žiť. Vážme si ju. () (méně) (více)

zubrik66

Tento film určite púšťajú ako záverečný test pre ľudí, ktorí sa snažia absolvovať kurz sebaovládania. Ak vás úplná absurdizácia zúčastnených postáv nenaserie, je načase so sebou niečo spraviť. ()

Barghest

Nečekaně mrazivé vztahové drama, u něhož si asi nemálo diváků (včetně mě) řekne, že jeho nenormální a lehce ujetá rodinka je vlastně ještě úplně v cajku. Děj houstne s každým vytaženým kostlivcem a že nebude jen jeden, se dá čekat hned od začátku. Stejně si ale člověk na konci řekne že Tracy Letts si to psaní snad musela nějak zvráceně užívat. Korunním klenotem tohohle filmu je sevřené prostředí, vytvářející sevřenou atmosféru a hlavně herci v čele s Julií Roberts a lehce démonickou Meryl Streep, která hraje tak přesvědčivě, že má člověk občas chuť jí ošmirglovat ksich o asfalt. ()

AgnesDee

Depresivní drama plné smutku a pomalu touhy i zemřít. Nečekala jsem, že to bude tak depresivní. Maryl Streep byla šílená netaktní matka, která by klidně všem svým dětem zničila život, a podle konce to taky udělala, její sestra není o nic lepší a vlastně téměř každá postava je spíše záporná, než kladná. Byla jsem schopná sympatizovat pouze se dvěma postavami, a to byli Malý Charles a Ivy, kteří nikomu nic neudělali a jen museli slízávat šikanu od vlastní rodiny. Postavy jinak nemají moc rozvinutý charakter, všichni ale mají dost rozvinuté problémy, o které jde v celých dvou hodinách filmu. Je to dobře natočené drama, velmi dobře natočené, ale rozhodně ne něco, na co bych se dívala v depresi, protože by mi ji ještě prohloubil. ()

The Last of Us nabírá herního skladatele

The Last of Us nabírá herního skladatele