Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hrdina nesmí zůstat sám. Plukovník americké námořní pěchoty Terry Childers řídí záchrannou akci, při které má dostat amerického velvyslance v Jemenu a jeho rodinu do bezpečí před muslimskými demonstranty. Když se demontrace vymkne kontrole, nařídí Childers ostrou střelbu ze střechy ambasády. Výsledkem je masakr, při němž zahyne osmdesát tři civilistů včetně žen, dětí a starců. Plukovník je doma obviněn z třiaosmdesátinásobné vraždy. Čeho se však ve skutečnosti dopustil? Opravdu podlehl neovladatelné zuřivosti? Anebo konal v sebeobraně? Jediným pomocníkem obviněného vojáka je jeho dávný přítel, čerstvě vysloužilý plukovník Hayes Hodges, který vděčí Childersovi za záchranu života ve vietnamské válce a který strávil většinu své služby jako vojenský právník... Americké soudní drama režiséra Williama Friedkina (Francouzská spojka, Vymítač ďábla) pojednává s obvyklou mírou amerického patriotismu o zodpovědnosti velícího důstojníka v krizových situacích. Vzniklo podle námětu bývalého důstojníka americké námořní pěchoty a ministra vojenských námořních sil Jamese Webba. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (122)

Kaka 

všechny recenze uživatele

Friedkin nezapomněl točit filmy a tenhle kousek se dá považovat za poměrně povedený. Scénář je poměrně solidní a patosu a proamerikanismu tam není tolik, jak bych čekal, což je samozřejmě dobře. Dialogy jsou velice úderné a to především, co se soudní síně týče a děj rychlý, nepostrádající dynamiku a napětí. Akční scény jsou místy dost nevěrohodné a válečná atmosféra nepřesvědčivá (zejména úvodní akce ve Vietnamu), ale hlavní bod ve filmu - masakr v Jemenu - je natočen překvapivě zručně a velice mě zaujaly některé kameramanské fígle (oční pohled na mušku zbraně apod). ()

m.krudenc 

všechny recenze uživatele

Vynikající soudní drama se skvělou válečnou částí (masakr v Jemenu), poté s navazující vyšetřovací částí a strhující soudní částí (krásná a zajímavá ukázka typického amerického soudnictví) a to vše ještě umocňují nadprůměrné herecké výkony všech hlavních postav. Celý film má spád, svižné tempo děje a nepostrádá tolik důležité napětí a tudíž nebyl důvod k tomu, abych se nudil. Vynikající - skvělé - strhující. ()

Reklama

Radko 

všechny recenze uživatele

Remeselne ok, ideologicky hnoj. Vlastne si ani neviem poriadne vybaviť krajinu (okrem Ruska a Číny), ktorá by tak urputne filmársky obhajovala výpady vlastných vojakov do cudzích štátov. A nielen obhajovala samotné akcie, ale aj ich priebeh. A tak sa dozvieme, že to beznohé dievčatko bolo nenávistnou strelkyňou, ktoré si o odfaklenie nohy koledovalo. Americkí zbrojári si mädlia ruky, diváci čosi zamrmlú o tom, že tvorca Exorcistu ešte nepatrí do starého železa. Nepatrí. Veď inak by si ho ideológovia nevybrali na túto umne nakrútenú propagandu. Z času na čas to urobí veľa z "osvedčených tvorcov". Od Top Gunu až po Zostrelenie čierneho jastraba. Všetko je stereotyp: svet sa točí dokola. A tak sa kinoosadenstvo utvrdzuje v tom, že všetci Arabi a moslimovia sú len nenávistní džihádisti, ktorým tam je potrebné raz za čas prsknúť nejakú tú bombu. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Tak trochu ohraná písnička. Na nebezpečnou misi ho sice poslali, ale od jejího výsledku se sakra hlasitě distancovali. Jasně, skončilo to masakrem, nicméně duo přátel se před vojenským soudem nedá. Plukovník Samuela L. Jacksona už dávno pochopil, že kdyby se držel kupříkladu ve Vietnamu příruček a pravidel, svému kamarádovi Tommymu Lee Jonesovi by nosil na hrob květiny a sám by možná přišel k újmě. Nyní je čas „splatit“ dluh, protože ze střechy americké ambasády v Jemenu rozkázal pálit do zfanatizovaného davu. 83 mrtvých. Tohle musí někdo odskákat. Pomůže právě kolega z Vietnamu, který s pompou odešel do důchodu. Zkušený režisér William Friedkin potěšil hned v úvodu slušnými jatkami ve Vietnamu, navázal další solidně natočenou akcí v Jemenu, aby vše uzavřel a výrazně zvolnil v soudní síni. I tehdy to má své kvality, ale kupříkladu prozření vietnamského důstojníka nesnese každý. Stejně jako mdlého (přitom jindy skvělého) Bena Kingsleyho i místy odfláknutý scénář. Přesto platí, že pořád dobré. Na solidní tři zářezy. ()

Aiax 

všechny recenze uživatele

Velice zajímavý a kontroverzní námět byl zadeptán do šedi průměrnosti absolutně nenápaditou a unavenou Friedkinovou režií. S kdysi mimořádně schopným režisérem to šlo od Vymítače ďábla od devíti k pěti a tímhle snímkem si svou "pověst" rozhodně nevylepšil. Rules of Engagement (český název filmu je skutečně pozoruhodně idiotský) ale není třeba zatracovat. Jackson ani Jones podali standardní, čili sympatický výkon, a trochu se zamyslet nad předestřeným tématem určitě není ztrátou času, zvlášť v dnešní době. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (21)

  • Scény obliehania veľvyslanectva USA boli natočené s pomocou 1500 miestnych komparzistov a vrtuľníkov z marockých kráľovských vzdušných síl. (Arsenal83)
  • Na filmu se odrazila i skutečnost, že scenárista James Webb je bývalý námořní důstojník a právník a v letech 2006 až 2012 byl senátorem pro stát Virginie. (Terva)
  • Režisér William Friedkin odmietol obvinenia, že film bol rasistický: "Dovoľte mi hneď na úvod povedať, že film nie je protiarabský, nie je protimoslimský a určite nie je protijemenský. Aby bol film natočený v Maroku, súčasný marocký kráľ si musel prečítať scenár a schváliť ho a podpísať sa svojím menom... a nikto z arabskej strany veci nemal pocit, že film je protiarabský. Film je protiteroristický. Zaujal rázny postoj proti terorizmu a hovorí, že terorizmus má mnoho tvárí... ale tento film sme nenakrútili, aby sme ohovárali vládu Jemenu. Je to demokracia a ani na chvíľu neverím, že podporujú teroristov viac ako Amerika." (Arsenal83)

Reklama

Reklama