Krvavá volba

Rules - Sekunden der Entscheidung

Krvavá voľba

Akční / Drama / Thriller

USA / Kanada / Velká Británie / Německo, 2000, 118 min

Skvěle natočený vojenský thriller s vydatnou absencí amerického vlasteneckého brnkání na nervy ukazuje, jak osudné může být rozhodnutí ve vypjaté situaci, pokud si potřebuje krýt zadek stát a jeho posluhovači umístění nejvýše na výplatní listině. Rázem je zapomenuto poklepávání po rameni a potřásání rukou, obětní beránek je vybrán a vše, o čem kdy rozhodl a co vykonal, je obráceno proti němu. Nezbytný patos se vyskytne na konci, kdy bývalý nepřítel Cao vzdá po vojensku úctu Childersovi, ale nakonec, proč ne? Na mě to tedy zapůsobilo, stejně, jako brilantní herecké výkony S. L. Jacksona, T. L. Jonese a G. Pearceho.(18.2.2009)

Tenhle zanr nebavi kazdeho, ale me tyhle filmy pravidelne vtahnou. Prvni cast z Vietnamu a druha z Jemenu jsou ryze akcni zalezitosti, mraziveji ale pusobi nasledujici casti tykajici se vysetrovani a soudu (navsteva T.L.Jonese v Jemenu, politicke zakulisni hratky). Plukovnik Chivers si asi tezko u vetsiny divaku vybuduje pozici sympataka, se kterym by se z ela prirozene identifikovali. Logicky, protoze zfilmovana situace je jednou z tech, u kterych se vysledny nazor muze snadno menit v zavislosti na sile predkladanych argumentu. Agitatorum Levicove solidarity napr. bude tenhle film pripadat dilko na zakazku americkeho namornictva. Samuel L. Jackson, Tommy Lee Jones, Ben Kinsley jsou vyborni jako obvykle.(24.10.2010)

Jak nějak mi filmy ze soudního prostředí přijdou stejné, všechny zbytečně chaotické a rozpitvané. Tenhle kousek není žádné koření, ale pouze neslaná omáčka s malou porcí knedlíků. Mě ovšem chutnala velmi, rád bych dostal přídáno. Ovšem od Friedkina nelze čekat, že bych přidáno dostal. Jsem rád, za to co jsem dostal a opravdu jsem se nabažil do sytosti, protože i akční scény by se mohly rovnat některým oskarovým a William by si mohl troufnout tento projekt zrealizovat. Držím mu palce.(29.7.2010)

ďalšie súdne drama v ktorých sa američania zrejme vyžívajú. človek by pri takom hereckom obsadení čakal určite trochu viac. najväčšiu vinu nemajú na záverečnom rozpačitom dojme z filmu herci, ale skôr scénar, ktorý je miestami prekvapivo trápny a nudný. inak ide od slušné remeslo, avšak skorej by som povedal že to vyzerá ako film z produkcie hallmarku a nie nejaká hollywoodska veľkoprodukcia.(2.7.2004)

Sympatické je, že se nakonec vlastně nedovíme, co se v Jemenu odehrálo a co plukovník Childers viděl. Osvobozen je vlastně proto, že je hrdina atd., ne proto, že by byla prokázána jeho nevina. A tak přes závěr, kdy si všichni salutují vespolek, mám pocit, že Friedkin udělal na armádu trochu podraz a vyznění není rozhodně jednoznačné. Škoda jen, že to vše není oblečeno do filmařsky zajímavějšího kabátku (o logických lapsech jako že vojáci neviděli jestli na ně někdo střílí ani přes miřidla svých zbraní nemluvě).(5.11.2007)

• - Scény z Jemenu byly natáčeny v Maroku a to konkrétně ve městě Warzazát, kde byly natáčeny i filmy Gladiátor (2000) nebo Dech života (1987). (JohnSmith)

• - Americko-arabský antidiskriminační výbor prohlásil, že snímek obsahuje mezi hollywoodskými filmy do roku 2000 nejvíce rasistických narážek proti Arabům. (Terva)

• - Na filmu se odrazila i skutečnost, že scenárista James Webb je bývalý námořní důstojník a právník a v letech 2006 až 2012 byl senátorem pro stát Virginie. (Terva)