Gaksital (TV seriál)

Doll Mask

(neoficiální název)

Drama / Romantický / Historický / Akční

Jižní Korea, 2012, 28x60 min

Ach jo, ty Japonci se s nima tak párali… aneb kdyby to šlo podle historie, tak se neštítili všechno postřílet a bylo by jim to jedno… A opět jsem narazila na to, proč se mi spousta korejských seriálů během sledování znechutí – přemíra melodrama, patosu, falešných slz a divného trápení, nemluvě o tom, že občas se postavy chovají tak nesnesitelně, že mám chuť je popadnout za límec a profackovat, zdravím husu Mok Dan. Joo Won mě o brilantních hereckých schopnostech přesvědčil až jinde a rozhodně se na něj mnohem lépe dívalo, když měl po boku bratry. Co se mi ale líbilo, byl OST. I po roce od zhlédnutí si ho ráda pustím. Samozřejmě není to špatné; je tam akce, láska, tragédie, přátelství – prostě krásný balíček klišé, které máme tak rádi. Přeloženo.(31.1.2013)

Zajímavý seriál, který pojednává o docela smutné historické události pro Korejce. Pro mě to nebyla až taková bomba, jelikož některými prvky neodpovídá tehdejší realitě a i některé zvraty či jednání postav byly nelogicke, a to nemluvím o tom, jak byli ti Japonci kolikrát tak hloupí. Pro Korejce je tento seriál docela satisfakce za zvěrstva, které zažili za okupace. Je to k-drama, takže netlačí tolik na pilu, jak bychom mohli vidět třeba u filmového zpracování stejného tématu, mně to docela vadilo, ale Korejcům zjevně ne, viz moje přítelkyně. Pro ně je důležité to poselství a také že někdo řekl konečně, že jsou to assholes. Takže na jednu stranu to není ti špatné drama, ale mě to tolik nechytlo, i když seriál má některé silné scény, zvláště ta poslední epizoda. Na druhou stranu si uvědomuji, jak lehce tento seriál odsoudit díky určitým nepřesnostem v chování Japonců - málo brutality apod., ale chápu pohled mé přítelkyně, které se seriál velmi líbil. Proto ač ne úplně rád, hodnotím jen lehký nadprůměr. P.S.: podle jednoho komentáře jsem čekal, že druhá půle bude lepší, no pro mě zas tak nebylaxD(27.4.2013)

Sledovat 28. dílů byla opravdu fuška. Zpočátku jsem hledal spoustu chuti, abych zapnul další a další díl, jsem však rád, že jsem vytrval a nutnou dávku motivace našel. Ne že by se mi nelíbily, jen jsem nejspíš neměl správné rozpoložení pro jejich sledování. Gaksital nabízí jeden z nejpropracovanějších proměn charakterů, kdy nezkrocený hněv, bez nutné stability ovládající lidskou mysl, spouští psychopatické chování. Musím ocenit, jak propracovaná spousta postav byla a nehrála jen druhou vlnu hlavní dvojici. Hodně jsem si oblíbil tichého ochránce Katsuyamu. Nesmím opomenout psychologický souboj Lee Kang Toa a Shunji Kimuri, který mi připomínal bitvu mezi Kirou a L z Death Note, jenž patřil mezi nejlepší část seriálu.(25.7.2014)

Jeden z nejlépe udělaných JK series a musím uznat, že Joo Won si mne získal už od začátku ( ikdyž byl největší zloduch). Asi na ně mám trochu slabost :) I ženská postava mne nezklamala a doufám, že jí ještě někde uvidím. Děj a příběh mne nepustil od počítače, dokud to neskončilo. Konec však neprozradím ......:)(26.5.2014)

Možná to bude znít divně, ale lepší doramu jsem neviděla. Tolik se toho za těch 28. dílů stalo... nikdy bych nečekala, že tolik špatných zvratů se tam může vejít. Sice jsem měla představu, jak to skončí, a že Lee Kang To je ve skutečnosti dobrák, ale musel sloužit té špatné straně, aby se postaral o rodinu... Všem, kdo milují maskované hrdiny, co trpí pro jiné... mrkněte se na to. Uvidíte, že vám to učaruje jako mě.(10.9.2012)

• - V původním znění se měla televizní série svým nedočkavým televizním fanouškům představit již 9. 5. 2012. Tak se ale nestalo a série se představila až s několikatýdenním zpožděním. To z důvodu závažného poranění několika členů natáčecího štábu, do něhož při jedné z natáčecích scén vjel autobus městské hromadné dopravy. Jeden z hereckých dvojníků a kaskadérů během tohoto nešťastného incidentu na místě zemřel. (Conspi)

• - A zajímavostí také může být i fakt, že se v hlavních mužských úlohách mohl objevit někdo úplně jiný. Tím dotyčným měl dle původních představ televizních tvůrců být slavný jihokorejský herec Hyeok Jang. A mohlo to být opravdu zajímavé. Jak ale herec sám podotkl, pro jeho hereckou kariéru by to nebylo zrovna to nejlepší. Opět by se objevil v úloze hrdinného bojovníka, v tamějších vodách někdy nazývaného Sageuk (사극), - ať už historického či současného - bojujícího za svobodu, za práva slabších či co, nebo prostě jen nějakého dalšího revolucionáře, domáhajícího se - násilím nebo ne - nějakých hodnot. A jak můžete sami vidět, maskovaná postava z komiksové předlohy se nakonec nejvíc zalíbila jihokorejskému herci Won Joo. (Conspi)