V lete roku 1683 pred brány Viedne dorazila tristotisícová armáda Osmanskej ríše, ktorej velil veľkovezír Kara Mustafa. Začalo sa obliehanie Viedne. Osud mesta sa po úteku cisára Leopolda stáva čoraz neistejším. Ak by Viedeň padla, osmanská armáda sa ľahko dostane až k Severnému moru či pred brány Ríma. Po mnohých týždňoch obliehania dochádza v dňoch 11. – 12. septembre 1683 k rozhodujúcej bitke, v ktorej sa váhy medzi víťazstvom a porážkou niekoľkokrát preklopia. V okamihu, keď všetko speje k víťazstvu armády osmanského veľkovezíra, dorazí na bojisko poľská armáda pod vedením kráľa Jána III. Sobieskiho. Poľské husárske vojsko zvedie vražedný boj, ktorý rozhodne nielen o osude cisárskeho mesta, ale aj celej Európy. (Incantator)

Juto

Názov filmu ,,Bitka pri Viedni: 11 september 1863" oprávnene vedie divákov k domnienke, že uvidia epické scény zaoberajúcim sa dôležitým momentom európskych dejín obliehania Viedne. Rok 1683 bol nepochybne zlomom pre západný svet a jeho identitu. Pocta v podobe tohto filmu zobrazujúceho túto historickú bitku nie je žiadaným úspechom. Film vyzerá lacno, príbeh je skratkovitý a súboje sú bez napätia. 5/10 ()

majo25

Povrchne spravený historický film, ktorý iba v rámcoch reflektuje historické reálie. Zápletka ala kresťanstvo versus islám ma neinteresuje, okrem toho Osmanská ríša mal množstvo pokusov skončiť s Európou, ako ju poznáme; nielen tento jediný v roku 1683. Hrá sa na niečo veľkolepé a to ho vlastne aj zráža dole. Remeselné spracovanie je slabšej kvality, čo sa prejavuje hlavne v efektoch - zabudnite na americkú či v poslednej dobe aj západoeurópsku kvalitu, dokonca aj turecký Fetih 1453 je na tom lepšie. Na druhej strane, obrazový filter veľa vecí zakryje, stredoveké mestá sú v podstate hodnoverne naanimované a akčný príbeh nenudí. ()

alchac

Muhahahahahahááááá!!! Uuuuuhuhuhuhuhu!!! Mno, takže - udělat z námětu pro velkolepou historickou řezničinu dvouhodinovou multináboženskou disputaci s jasným vítězem kříženou s Esmeraldou (akorát tady není slepá, ale hluchoněmá), to mohou spáchat opravdu jen Taliáni s Pšonky. Po hodině úmorné nudy už jsem to vlastně chtěl vypnout, nicméně pak přišel první dělostřelecký útok na hradby Vídně a já najednou věděl, že to čekání se přece jen vyplatilo. Tak intenzivní záchvat smíchu, který mi způsobily "spektakulární" a vpravdě "dechberoucí" (ono zkuste plynule dýchat s křečovitě kmitající bránicí) efekty doprovázející „mohutnou“ „kanonádu“ „úctyhodné“ turecké „těžké obléhací“ artilerie, jsem už opravdu dlouho nezažil. Matně si vzpomínám, že během této sekvence mě rovněž proletělo lebkou, že v roce natáčení patrně postihla Itálii krutá neúroda rajčat a kečup byl zatraceně drahý! A to jsem netušil, že to nejlepší teprve mělo přijít. Ve zkratce: Němci a Rakušáci = totální hovada poletující všude jako zmatené lesní včelstvo, Karel Lotrinský k tomu posera a Evžen Savojský kretén. Sobieski = mesiáš! Matička církev reprezentovaná v závěru již zcela šíleným velebníčkem = … matička církev reprezentovaná v závěru již zcela šíleným velebníčkem, takže v produkujících zemích asi super, u duševně vyrovnaného diváka příčina opětovného prodloužení života o několik minut. Zde si neodpustím drobný, avšak velmi výmluvný popis bitevního entrée: turecký protiútok – Karel Lotrinský: „Jebem na to chlapi, ústup!“ – vojáci na hradbách Vídně: „Ustupujeme, jsme ztraceni!“ – z lesa se vykymácí parta kníratých pupkáčů a snaží se vší silou nepopadat z koní – vojáci na hradbách Vídně: „Sobieski útočí, jsme zachráněni!“ K následné krátké pasáži, která snad měla být rekonstrukcí oné slavné bitvy (když už se po ní film jmenuje, bylo tvůrcům asi blbé ochudit nás o ni zcela, byť by to bylo bývalo asi lepší) již snad jen tolik, že ze způsobu šturmu polské jízdy by ochrnulo obličejové svalstvo nejspíš i štábním důstojníkům AČR. Vrchní velitel totiž vedl jízdu do útoku z kopce poměrně netradičně krokem (nutno přiznat, že s ohledem na výše zmíněné jezdecké schopnosti kavaleristů to bylo zcela namístě), přičemž sám jel naprosto geniálně v linii před husary, kvůli čemuž ti za ním jedoucí opírali hroty svých kopí o jeho záda (fakt nekecám!). Navíc jde o takového borce, že si může dovolit dlabat na nějaké konvence a fyzikální zákony a údery šavlí zasazuje až po projetí okolo soupeře do jeho zad – zkrátka geniální taktik, šermíř a fakír v jedné osobě! No a za zmínku pak zcela určitě stojí ještě závěrečná palba husarů na domnělého Kara Mustafu – z automatických pistolí, které tak byly poprvé použity právě v této bitvě. Kouzlo nechtěného u mě zafungovalo dokonale, takže za ty závěrečné Husarské humoresky dávám celé dvě. ()

dr.fish

S krajním sebezapřením jsem dokoukal. Trestuhodně promrhaný námět, velký příběh dějin, který nabízí famózní látku na velkofilm, kdy se Evropanům mají dmout prsa pýchou a ženy slzí dojetím. Ne tak v tomto filmu. Animace na úrovni "Obušku z pytle ven", naprostá nepřehlednost dějové linky, nesmyslné dialogy. Významní velitelé se pouze účastní, nikoli že by hráli nějakou roli. Polský vklad do bitvy nepůsobí vůbec rozhodujícím dojmem. Otakar Vávra se svou husitskou trilogií by mohl toho Itala učit, jak se to dělá. 20% ()

SniperG1

Škoda, zrovna tenhle typ filmu by si určitě zasloužil lepší kabátek. Vyměnit všechny herce a udělat to třeba ve stylu 300, tak by to bylo rozhodně koukatelnější. Jinak ale super soundtrack v závěrečných titulkách, pohladilo na srdíčku... :) 50% ()

VanTom

Historický "velkofilm" připomíná topornou televizní inscenaci a nechtěně pobaví snad jen slaboučkými počítačovými efekty (no, pobaví, tvůrci se je snažili maskovat všudypřítomným kouřem-prachem-oparem, kterými zamlžili hnusný, digitálně přefiltrovaný obraz, což mě po čase vysloveně iritovalo). Po hodině nudného politikaření a pámbíčkaření (přičemž milosrdný "jediný pravý" Bůh koná zázraky a jednoznačně válcuje dobyvačný Korán) přichází na řadu ještě nezáživnější, do krátkých fragmentů roztříštěná bitva, pateticky adorující polské husary a jejich sebevědomého vojevůdce, který vyleze s kanóny na nechráněný kopec a rozstřílí 10násobnou přesilu islámistů (konec taktiky). Jak do tohoto nepodarku zabloudil F. Murray Abraham v hlavní roli mnicha, radícího králům i generálům a burcujícího davy, je mi záhadou. ()

JohnSmith

Nooo, ani nevím co mě přivedlo k tomu, dát tomuhle "velkofilmu" tak vysoké hodnocení. Je to jedna velká tragédie a nuda. O tom, že je to příšerně natočené ani nemluvě. ()

vitekpe

Co na tom proboha reziser pripravoval 11 let??? Remeslne velmi beckovy, temer televizni film, o mimoradne dulezite evropske/krestanske bitve. Spatne a lacine triky, bitva rozpacita, postavy divne. Dialogy a strih taktez bida. Skoda. Cele to pusobi jako takove ty nabozenske propagacni filmy na ktere se nikdo nechce divat. ()

Fordzy odpad!

Digitální utrpení. Byl jsem nalákán polským Husarem na plakátu, účastí Daniela Olbrychskiho (který ve filmu řekne 3x "Fire" a nic víc) a trailerem slibujícím válečné žně... Skutečnost předčila všechna má očekávání. Dlouho jsem neviděl film s tak špatnými digitálními efekty, které jsou přítomny snad v každé scéně. Nevěděl jsem jestli se mám smát nebo plakat. První hodinu se absolutně nic neděje, akorát se řeší čí bůh má větší péro, následně když už po hodině a čtvrt začne "mini" bitva ve které je digitální snad vše, kromě pár herců, tak bitva končí po pár minutách a zase se tlachá o hovnech, aby se následně mohla objevit jízda slibovaných polských Husarů, která si pár vteřin zajezdí skrz Araby a ukončí to digitální peklo. Za zmínku stojí skvělý výkon F. Murray Abrahama v hlavní roli kněze a nádherná hudba, která film vytahuje z odpadu. P.S. Docela by mne zajímalo proč se Poláci spolčili s Italama a za 13. milionů dolarů natočili tuhle sračku, když sami před lety natočili nesrovnatelně kvalitnější Ohněm a Mečem, který stál "pouhých" 8. milionů dolarů. 5% ()

woodsman

velmy dvolezita vojna v nas prospech zmdi islamisticky prehrali to co sa deje dnes v europe je ale velmy zle porazaju nas mnozenim nastanu este velmy tazke casi ()

janesX

Neviem aký bol na tento vojnový historický film rozpočet, ale nie som si ani istý, či by vôbec pomohlo, ak by bol väčší. Asi narážam na neschopnosť režiséra, pri všetkej úcte. Pri týchto digitálnych efektoch som si spomenul na slovenské Vlčie diery, á la scéna s tankom (no, až taký trapas). Rád by som sa tešil z toho, že ten film vôbec je, no neviem, či za takú cenu, že bude všetkým na smiech. Prižmurovať oko sa tu nebude a tak ešte neviem, či dám dve hviezdy, alebo tri, aspoň za tých pár pádov z koní... ()

Jimmy15

Dlouho jsem měl film připravený v šuplíku a čekal na správnou chvíli, kdy si ho pustím. Ten čas nastal, když jsem si musel mazat svůj disk a zbytečnosti poslat k ledu. Vyhradil jsem si na to jeden večer a hle, nebylo to vůbec špatné. Jasně jisté mouchy to mělo, ale ve finále mi čas dobře utíkal a do filmu jsem se zakoukal. Ne jako u jiných snímků, kdy čekám, až uběhne aspoň půlka a tu druhou zuby nehty odpočítávám. Ale jedna věc mě přeci jen zklamala. Film se jmenuje 11. září 1683, pojednává o jedné z nejslavnějších bitev Evropy a bojům z celého filmu je věnováno asi 5 minut. To mě trochu zamrzelo. ()

malenfant

Kdyby si můj čtyřměsíční syn vzal telefon, merkur a pár plyšáků, jistě by natočil kvalitnější podívanou... jednu hvězdu za scénu s hluchoněmou na hradbách, to jsem smíchy málem spadl z gauče ()

Endavour

A zde je vážení a milí jasně vidět, jak je důležité mít rozpočet k natočení filmu. Jednoduše velkovezírní malér. Hodnocení 12% ()

brumbrum

Parada, jasnych 5*. Cloveku je mrazivo, kolko kretenov na tomto fore nechape, ze po prve slo - a ide!!! - o duchovny boj, ktory nezacal vtedy a neskonci nikdy, a po druhe ide o historicke fakty. Ze je to umelecky podane v prospech korenov Europy a nie v prospech barbarov, to je snad jasne. Ak sa niekomu uchylne ziada opak: nech si pozrie turecke spracovanie kriziackych vyprav, ako to vidia "ti ini", ze nase zeny mali skoncit v bordeloch a zvysok s odtatymi hlavami. Je desive - nie, ono je to nechutne odporne a neskutocne nenormalne, ze aj v populacii Cz/Sk, si chrochnia natolko vypaplani dusevni invalidi, ktori v spracovani historicky rozhodujucom zastaveni islamizacie Europy vidia nepodareny nabozensky pocin, pretoze cakali viac sexu, krvi a special efektov. Chronicke hovada z tohto fora sa daju medzicasom dobre pouzit na hladanie kvalitnych filmov - staci si otvorit ich chory profil a hladat "najhorsie" filmy: a uz mate zoznam tipov na vyborne fimove vecery. V skratke: film zachytava dejinne fakty, ako viera v Boha a dobro cloveka tak-tak prevazila nad hegemoniou nasilnosti kultur smrti a nasilia. Je to rovnaky princip, ako v malom i na tomto fore tuna: na jednej strane su ludia hladajuci pravdu a krasu, potkynajuci sa klukatou hrbolatou cestickou, dufajuc v Bozie milosrdenstvo a vzdy padajucich na hubu poznania svojej obmedzenosti - no a potom su ti druhi ludia, pysne sa vezuci vyasfaltovanou dialnicou, s mastnou hubou a silackymi recami, smejuc sa na tych prvych, beruc, zeruc a seruc na vsetko - a smerujuc do totalnej rite. Hla, o tom to cele je - a ze tento film to pekne zachytava v dejinnom kontexte: vdaka! 5* ()

agassi68

Na vojnový historický veľkofim je to druhá liga. Tu však ide o iné. Obhájiť kresťanstvo tak jasne ako sa len dá. A to sa podarilo.. ()

Hogo Fogo

Poliaci si natočili dvíhač ega s trikmi na úrovni stredoškolského filmu. V každom ohľade slabé, či už vizuálne alebo scenáristicky. Škoda, že sa takejto nepochybne lákavej téme nevenujú ozajstní filmári. Pri zosekaní poľskej historickej mytológie, by sa dal o tom natočiť určite pekný film. ()

dakarin

Obránci Vídně i vítězná vojska koalice si vedla před třemi stovkami let výborně, ne tak docela ovšem tvůrci filmu. Chvílemi jsem měl dojem, že se jedná o parodii, což mě mrzí. Nebyl zdařile vykreslen ani duchovní, ani vojenský střet. 45% ()

diodoros

Film natočený v taliansko-poľskej koprodukcii, s medzinárodným obsadením a v anglickom jazyku. Herecké výkony sú rozporuplné - niektoré vcelku ok, iné diskutabilné - hudba je priemerná a všetko ostatné už je vyslovene negatívne. Efekty nestoja za nič, kostýmy sú od ruky, dej je plný fiktívnych vedľajších príbehov až nakoniec zo samotnej bitky zostane iba pár krátkych scénok, ktoré aj tak nie sú nič moc. Vystupuje tu síce celkom dosť komparzistov, ale všetka potenciálna rozsiahlosť filmu sa stratí kvôli amatérskej práci s kamerou a najmä hrozným efektom, ktoré sú použité snáď v každom zábere a film kvôli ich nekvalite vyzerá strašne umelo až odporne. História je až trápne zjednodušená, politické pozadie je prakticky odignorované a celé dianie je zobrazené iba v medziach náboženských rozdielov medzi bojujúcimi stranami ako apokalyptický súboj dobrých katolíkov (katolícki Rakúšania aj protestantskí Nemci sú bezradní slabosi a bez pomoci katolíckych Poliakov by to nedali) proti zlým mohamedánom (hoci v realite boli kresťania a moslimovia členmi oboch armád). Myšlienka filmu je jasne a bez zábran vypovedaná hlavnou postavou (požehnaným mníchom-svätcom, ktorý všetkým pomáha a samozrejme koná zázraky) hneď dvakrát - ochrana tradičných kresťanských hodnôt, tradícií, viery v Krista a najmä Matičky Katolíckej Cirkvi samozrejme za glorifikácie a ospravedlnenia krížových výprav - "zabíjate síce iné ľudské bytosti, ale hlavne chránite vieru". To o zameraní filmu vraví za všetko. Vo filme síce dôjde na pár pacifistických rečí (opäť od svätého mnícha) o tom, že sme všetci rovnako ľudia, ale to je následne prebité ďalšími rečami o jedinej pravde jediného boha, ktorú musí nakoniec každý sám objaviť (podobnosť tohto svetonázoru s fundamentalistickým islamizmom zrejme tvorcom unikla). Všeobecný liberalizmus a pacifizmus je tak zobrazený iba ako slabošský ústupok voči prílevom moslimov (aj navonok "dobrí" zdomácnení moslimovia sú iba predvojom a keď príde na lámanie chleba, pripoja sa k "svojim") a zrada viery, Západu i boha. Šovinizmus filmu plynúci z myšlienky neustávajúceho islamského nebezpečenstva je tu koniec koncov "zabudovaný" už od začiatočného citátu... Film je teda jednoznačne cielený ako pokus o útok na liberálov a je určený pre hlboko veriacich tradicionalistov (až fašistov), ktorí s ním budú spokojní zrejme ako jediní. Všetci ostatní budú pravdepodobne sklamaní z primitívneho, šovinistického a béčkového spracovania tejto určite významnej udalosti plného otrasných efektov, zosekanej histórie (okrem iného tiež neobjektívne zahrávanie sa s počtami vojakov), slabých až trápnych bojových scén a viac-menej zbytočnej vaty okolo toho. (UPDATE 17/10/2020). ()

Agarwaen

Jako OK, také oceňuji, že turecké tažení zde není podáno jako dobře míněná snaha o navázání mezináboženského dialogu, kterou fanatičtí křesťané zneužili k rozpoutání krvavého masakru před hradbami Vídně. Je to neobvyklé, příjemné a asi trochu rasistické. Jinak je ale třeba si přiznat, že se jedná o hodně, ale opravdu hodně špatný film. ()