Charlese Dickense si představujeme jako starosvětského Angličana, který napsal "Vánoční koledu" nebo "Olivera Twista". Rozhodně ne jako někoho, kdo by mohl mít sexappeal. Film Vášeň mezi řádky nám však představuje skutečného Dickense. Charismatického muže plného energie, který, kromě toho, že měl manželku a deset dětí a psal své tlusté romány, zvládal být i novinářem, divadelníkem, společenským aktivistou, celebritou. Vášeň mezi řádky se ale ještě více soustředí na Nelly (Felicity Jones), inteligentní a krásnou mladou ženu, která si s Dickensem odvážně začne milostný románek, jehož důsledky si v tu chvíli ještě neumí představit. Neví, jaké to je, být milenkou ženatého muže s deseti dětmi. Ve viktoriánské Anglii je to zločin, který se trestá vyhoštěním na okraj společnosti. I když ji její milenec hmotně zajistí, nečeká ji žádná světlá budoucnost. Přestože jejich vztah byl plný lásky a vášně a přetrval až do jeho smrti, přestože se stala Dickensovou živou vodou a múzou, přesto se musela smířit s rolí „neviditelné" ženy. (Bontonfilm)

Arach.No

Výborný dobový film, ve kterém jsem si užíval preciznost všech zúčastněných, stejně jako sebejistotu s jakou Fiennes režíruje. Je zbytečné mluvit o jednotlivých hereckých výkonech, protože všechny jsou naprosto přesné. Výpravě filmu nemám co vytknout, avšak nikdy se z ní nestane to hlavní na plátně (jako se to povedlo například u Královny Viktorie). Nepřebíjí postavy a jejich příběh, jen je doplňuje, takže vše vypadá zcela přirozeně, jako by se tvůrci přenesli o jedno a půl století do minulosti. Ze všeho nejvíc však musím vyzdvihnout jistotu Feinnesovy režie. Vy vypjatých scénách mezi dvěma hlavními postavami se často úplně obejde bez hudby a k dokonalé atmosféře scény mu stačí jen herci a správné nastříhání detailně vymyšlených záběrů. Hudba se naopak ozývá nejhlasitěji, když hlavní hrdinka prožívá silné vnitřní emoce, nebo dojde k zásadnímu rozhodnutí. Další odvážnou volbou, která se vyplatila je absence záporné postavy. Film se tak vyhýbá všemožným klišé, nevidíme tedy zlou manželku, matku, sestry, manžela, spolupracovníka, soka v lásce ani explicitně zlou tehdejší společnost. Dokonce se v některých scén zdá být tím nejzlejším (nejbezohlednějším) sám Dickens. To hlavní proti čemu musí mladá Nelly bojovat je ona sama, její přesvědčení a neschopnost přiznat si pravdu, přijmout ji a žít s ní. Invisible Woman bych tedy doporučil každému, komu není cizí prostředí viktoriánské Anglie a je schopen užít si film, který není vystavěný na atrakcích, ale na preciznosti a podmanivosti každé jednotlivé složky. PS: Pokud někdo postrádal vášeň, tak se asi moc pozorně nedíval. Byla přítomná v mnoha scénách, i když nikdy ne explicitně (jak se na viktoriánský film sluší). Nepamatuju si, kdy naposledy jsem viděl film, ve kterém by bylo tolik vášně a touhy vyjádřeno třeba jen jednou nenápadnou větou, nebo pohledem. ()

Asmodin

Film není nějak zvlášť emotivní možná až na jednu scénu, ale líbil se mi závěr, který odkazuje na Nadějné vyhlídky. Obsazení nebylo nijak výrazný Ralph Fiennes se dobře obsadil :o) naopak mi nesedla Felicity Jones, která se mi jinak ve většině historických filmů líbí. Film mi přišel asi stejně zdlouhavý jako Dickensovy romány. Český název filmu není tak úplně výstižný, spíš by seděl doslovný překlad anglického: Neviditelná žena. ()

Kamas

Pěkná kamera i kostýmy viktoriánské Anglie, ale ta chemie mezi oběma protagonisty se někam zaběhla a celkově to působilo hodně unyle a rozvláčně. Takové neslané, nemastné. Takže kdybych to během filmu přepla, nic by se nestalo.. 🙂 ()

pend

Zajímavé drama, dobré herecké výkony, krásná Felicity Jones a vynikající dobová výprava. Co mi úplně neštymovalo, byl dosti podrobný popis jejich postupného sbližování se a následně dosti zkratkovité úseky z jejich společného soužití. ()

Avantgarda

Je pravdou, že film je poměrně suchý román ve kterém si mnoho diváků bude asi těžko hledat něco působivého, ale mě velice zaujal. Ačkoli Ralph Fiennes téměř neustále mluví, pravá slova, která popisují příběh jsou skryta mezi řádky. Divák je zde pozorovatelem, který musí mít otevřenou mysl, aby mohl prožívat příběh společně s hlavními hrdiny. Musí vnímat, každý pohled, gesto ruky, nádech či nesmělou formulaci slov. To je to, co snímek zachycuje a také to, co herci naprosto dokonale ztvárnili. To jak nutí diváka počkat si na první políbení a ani ve chvíli, kdy divák čeká, že k němu dojde, k němu nedojde, to je naprosto ohromující. Celkově tuto scénu považuji za naprosto dokonalou, je zde beze slov vystižena vášeň, která panuje mezi ústřední dvojicí a zároveň Dickensovo morální dilema. Scéna je srovnatelná s kdejakou milostnou scénou a mnoho jich i předčí, ačkoli v ní nedojde ani k políbení, natož k hlubšímu fyzickému kontaktu. Právě zde je vidět jak dobrý je Ralph Fiennes herec, i přes to, že ho známe především z rolí záporáků, zde se ukazuje, že dokáže zahrát i veskrze normálního a romantického muže. Jedna z mála věcí, které mě na filmu rozčilují je obsazení Nelly. Nemohu si pomoci, ale její obsazení mi příliš nesedlo, je pravda, že jsem se stále ještě nerozhodla, jestli se mi jeví záhadně krásná nebo prostě jen ošklivá, ale i kdyby to byla mnou zmíněná první eventualita, stejně na ni bude něco, co mi bude film trošku kazit. ()

Lavinia

(Věrný) obraz doby. Viktoriánská Anglie, všechno v šedi, černi, tlumené barvy i city. Žena, hnaná běsy své minulosti, vzpomínkoku na ne zcela naplněnou lásku k velkému umělci, spisovateli, velikánu všeho, hlavně pravého mužského chování, tj. otravuju tak dlouho, až vytoužený objekt povolí, pak ho chvíli užívám a pak na zeď pověsím, abych v případě potřeby zase sundal a použil. Neočekávajte prasečinky, moderní dialogy či vůbec nějaké nám blízké moderní chování - v tomto je film dokonale dobový a tím i děsivě nudný, na druhé straně by mi to silně vadilo, kdyby tomu bylo jinak. Konec to nemá, je to jakási sonda do života. Chvilkově připomínalo Renoira. ()

TommyDiamond

Nuda mezi řádky. Ralph Fiennes by se mohl z fleku živit jako uspávač hadů. Jeho pojetí a vývoj příběhu s nekonečnými dialogy mě doslova uspávaly. Nepomohlo hvězdné obsazení ani lesk Dickensova jména. Navíc celé toto dílo je tak trochu přitažené za vlasy. Natočit film o údajné avantýře slavného spisovatele ze 19. století? To je jak bulvár napříč časem. Popravdě jsem film ani nedokoukal. Po smrti hlavního hrdiny, mi nepřišli další události důležité. Vášeň mezi řádky je velké zklamání. Za snahu udělím alespoň jednu hvězdu... ()

gicous

Dickens nepatří mezi mé oblíbené autory. Vlastně jsem skončil jeho Oliverem Twistem, který mě od dalších autorových děl odradil svým sentimentálním laděním, jež při četbě zrovna nevyhledávám. Nicméně dost knih a vzhůru k filmu! Předně si myslím, že český název je velice zavádějící. Žádna vášeň se nekoná a film se soustředí téměř výhradně na vnitřní rozpory, panující v Dickensenově nitru během jeho románku s Nelly. Celý vztah na mě působil platonicky a nevinně. Fiennes ho také vyobrazuje bez sexu či erotiky, a soustředí se výhradně na duševní spřízněnost a pochopení, které mezi oběma vzniklo. Zde je vše natočeno citlivě a soustředěně, což se mi víceméně líbilo. Film ale mírně škobrtá mimo vztah, kdy se mi zdál rozvleklý, pomalý a nezúčastněný. Herecky mě uchvátila Felicity Jones (podruhé po Breathe in!), která dokáže vyjádřit tváři nejrůznější škálu emocí, odehrávající se uvnitř jejího těla. Naopak Ralph Fiennes jel po celou dobu na půl plynu - místy trochu trapný, ondy zase strnulý, jindy by mu to člověk i uvěřil. Moc se mi také líbila práce Roba Hardyho, který si záběry na tváře jednotlivých herců zřejmě opravdu užíval. Lehce nadprůměrné kostymní drama. 6/10 ()

martinkaziki

Udělat ze životopisného filmu o zajímavém umělci něco tak nudného, to je taky "umění". Mám ráda anglickou historiii, anglické filmy i anglické herce, proto jsem nedbala nízkého ohodnecení a těšila se. První shlédnutí nedopadlo dobře a po 20 minutách jsem to vypnula s tím, že asi nemám tu správnou náladu. Ani druhý pokus nedopadl a jen další činnost v podobě žehlení mě donutila to dokoukat celé. Jedna hvězda za Fiennese a Thomasovou a druhá za ten vyžehlený koš prádla. ()

Luciee113

Chybělo tomu snad vše. Vášeň, romantika, touha která pak vybuchne jak ohňostroj. Bylo to nemastné, neslané. Tento film mě opravdu nebavil. ()

llydeb

Z historického nebo životopisného hlediska jemně poučné, ale jinak odtažité a sešměrované jako viktoriánská Anglie. Jakoby se režisér bál k Dickensovi přiblížit, zaujmout nějaké hodnotící stanovisko z ostychu ke svítící ikoně anglické literatury. Koho to víc zajímá, ať si hodí do vyhledávače třebas "Teenage mistress who mesmerised Charles Dickens" a koukne na něco zajímavějšího. ()

MirkaP

Kostýmy a výprava za 5*. Jinak těžká nuda, která mě přiměla k počítání, v jakých intervalech měla paní D. těch 10 dětí (tipuji 18-22 měsíců), pak jsem přemýšlela nad úmrtností novorozeňat v té době a nakonec jsem se googlu ptala, kdy byl vynalezen prezervativ. ()

mac000

Vcelku mám rád tento typ životopisných filmů "Made in UK", tentokrát to bylo tak napůl - sice žádná klišé, ale také žádné mimořádně poutavé scény či momenty. A tak to "spokojeně" plyne až do konce... Mistrně namaskovaný Ralph Fiennes, téměř k nepoznání! ()

blondboss

Ja neviem...dočkám sa nejakého životopisného filmu, ktorý bude režírovaný menej kŕčovito a viac s citom? Lebo v poslednom čase mám pocit, že zo súčasnej tvorby podobného žánru sa valí jeden priemerný kúsok za druhým. Tento snímok nie je výnimkou a aj keď sa Ralph veľmi snažil vniesť do príbehu trochu emócie, jednoducho sa mu to nepodarilo a to ma mrzí. Niektoré myšlienky a dialógy boli zaujímavé, ale to jednoducho na kvalitný film nestačí. Príliš často som sa pozeral na hodinky a to neveští nič dobré. Priemerný film s nadpriemernou Felicity. 50 % ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014