Prezident Beneš a plukovník Moravec. Jeden chce klid a přežití, druhý zničující válku. Jeden budoucí vítěz, druhý budoucí zrádce národa, přesto spolu jejich osudy souvisejí. Příběh o setkání dvou osobností a dvou naprosto odlišných myšlenkových světů. Chladný kalkulátor a horkokrevný bijec. Edvard Beneš a Emanuel Moravec. Diplomat a legionář. Zatímco Beneš mezinárodní diktát akceptuje, většina představitelů československé armády volá po krvi. Jako svého mluvčího vyberou plukovníka Moravce, který patří k nejradikálnějším z nich. Chtějí válku. Totální, krvavou a zničující. Beneše však tato představa děsí, v jeho světě se jedná, dohaduje, intrikuje, a i když se prohrává, mrtvých je vždycky pomálu. Představa starobylé Prahy proměněné v ruiny Göringovým letectvem je pro prezidenta nepředstavitelná. Navíc před sebou vidí celoevropskou válku, v níž Německo skončí v troskách... (Česká televize)

jungewolf

Jednoznačně 5, spíš 6 hvězd a 95 % . Vynikající je D. Landa coby E. Moravec. Ten po kapitulaci/přijetí Mnichovské dohody(30.9.1938) otočil o 180 stupňů a už za krátké existence tzv.druhé republiky(1.října 1938 - 15.března 1939) se stal nejhorlivějším prosazovatelem co nejužší spolupráce s nacisty. Příznačně se 5.května 1945 zastřelil po vypuknutí povstání v Praze .... . ()

Callie

Tenhle díl mě nějak při minulém vysílání utekl a byl asi ze všech nejsilnější. Nešlo ani na chvíli přestat sledovat. Nepříjemné chvění v žaludku, napětí a ani moment oddechu. Mě, na rozdíl od většiny překvapil a příjemně šokoval výkon Martina Fingera. Je čím dál tím lepší a výraznější postava mezi našimi herci. Landa také super, ale ta postava mu seděla, že ani nemusel hrát. za mě plný počet. ()

buchannon

Neuvěřitelně přehrávající Martin Stránský, je to sice excelentní dabér, ale herecké umění v tomto filmu ukazoval až moc. Ale ve filmu mě zaujala debata Beneše s Moravcem o tom, zda jít do války s Německem, nebo ne a jak dlouho budeme zase v područí jiného státu, jak říkal Moravec: "Zase to bude trvat tři sta let!!!" A tato věta mě opravdu dostala. Zůstává jen otázka, zda se tehdy Beneš rozhodl správně. ()

Jard

O nás, bez nás. Príbeh o tom, ako bolo Čechám odobraté územie s nemeckým obyvateľstvom a rozdelenie Československa. Myslím si, že epizóda nemusela byť orientovaná len na Beneša, ale aj viac zameraná na celkové sociálne pomery v republike počas roku 1938. 70% ()

PetrHendrix

Že Landovu produkci nemusím (vyjma Černých baronů, na tu roli se hodil), tak v této inscenaci byl velmi dobrý. Jeho desky a často i názory jsou za hranicí dobrého vkusu. Samé tajné řády, skryté síly a temné pohledy. Snaha šokovat a neustálá potřeba uctívání kultu síly. Naprostá absence humoru či sebeironie, písně naprostý kýč. A rozhodně to není žádný zpěvák, spíše frázuje.\Takový Fanánek taky není zpěvák, ale umí si ze sebe dělat srandu a jeho texty bývají někdy hodně vtipný. Ovšem na české poměry je tento díl více než zdařilá adaptace. Překvapilo mě, že se Landa dokáže držet ztvárnění, které je věrným obrazem doby. Scénář je nicméně jedním z mnoha výkladů, divák proto nemusí se vším souhlasit. Jinak za jedna. ()

NikoKovac

Galakoncert Daniela Landy, a teď nemyslím pěvecký. Jen tu ruku na konci zvedá tak nějak neupřímně a jeho "Hajtla" nemá s nacistickým pozdravem, respektive jeho výslovností, nic společného. Ale udělat to pořádně, tak mu zas celý národ připomíná jeho minulost v Orlíku. Ocenil bych taky Karla Dobrého jako Lva Prchalu, naopak Martin Finger jako Beneš se mi moc nelíbil. Taky mě zaráží, jestli se opravdu celé to vojenské vedení chovalo k Benešovi s takovým despektem. Jestli ho za zády pomlouvali a nejvyšší generálové mu dávali celou kapitulaci upřímně sežrat. O Lvu Prchalovi jsem si něco dohledal a on opravdu byl snad ze všech nejzklamanější tím vývojem a Beneše upřímně asi nesnášel, Moravec určitě, ale že by si na něj dovolit křičet a chtěl ho zabít... nevím, těžko říct. Taky se nabízí otázka správnosti Benešova kroku. Já například jsem schopný mu Mnichov odpustit a pochopit ho, když se na něj spojenci vykašlali. Daleko víc ho viním za to, co se dělo po válce, kdy nás dobrovolně začlenil k východnímu bloku, to byla daleko větší zrada než celý Mnichov a pro náš národ možná fatálnější než válka. Jinak ale skvělý díl, hvězdu strhávám za minutový záběr na nahého Beneše, účel opravdu nechápu... ()

Ehrmantraut

Ve druhém díle se už rýsuje velká stopa Martina Fingera (prezident Beneš) naplno. V prvním dílu jako by trochu váhal, navíc tam exceloval Martin Huba (Masaryk), ale ve druhém už si díl přivlastní, a není to rozhodně jen z důvodu, že mu patří hlavní figura. Velmi dobře vystižená sklíčenost a frustrace armády. Výkon Daniela Landy bohužel zůstává daleko za očekáváním. Jinak ale paráda, pro mne jen o jednu hvězdu méně než první díl, úroveň udržena.. a to se počítá ! ()

Lalaith22

Nepouštějte Landu hrát. Alespoň ne takto vážné postavy. Vůbec, ale vůbec mu to nejde a zbytečně kazí díl, ze kterého jinak naskakuje husí kůže. ()

horskejvlk

Ano skvělý díl, položíme si otázku měl Beneš bojovat za tento stát složený s tolika národností ? Národnosti které ani nechtěli být spolu, nakonec se stejně rozpadlo i bez Hitlera. Mohli v tomto díle vypíchnout ještě soukromý rozhovor nebo hádku kdy Beneš vyprávěl generálům jak Spojenci, neoficiálně zejména Angličani chtěli ! aby jsme se klidně bránili alespoň by jsme Hitlera vykrváceli a my úplně proto Beneš řval na své generály, že “nenechá vybít národ za cizí zájmy”. Co udělal ? Schoval republiku do autu, všichni ti co počítali s tím že Češi budou krvácet a oni pak na Hitlera zatlačí se zmýlili . Celá Evropa pak hořela, jen u nás byl klid. Chyba byla jen ta že se po válce změnil svět a mentalita lidí, již nic nebylo jako dříve. Možná kdyby tohle Beneš věděl jak to vše dopadne tak by nechal Československo padnout slavně ve válce, tak jak Franz Josef svoje mocnářství, kdy prohlásil když na něj ministři naléhali že se jinak  monarchie nepřežije, když už má monarchie zaniknout tak alespoň slavně ve válce. ()

mikroslar

Marně jsem se domníval, že patetické deklamace umělohmotných dialogů a situace ze kterých trčí dráty autorského záměru jsme zanechali ve 30-50 letech. Bohužel nikoli. Chápu, že v tom herci (snad s výjimkou Landy) nemají moc co hrát. Recitovat jednostrunně interpretovanou učebnici dějepisu skrze patetické výkřiky asi nedává moc prostoru na umělecký projev. Projekt jako takový hodnotím kladně (za to ta hvězdička),- nápad je to dobrý, ale to zpracování je fakt příšerné.  Mohli si vybrat prolínající se príběhy, mohli to vést formou hraného dokumentu, nebo (což je uznávám nejtěžší) z toho udělat opravdové dramatické dílo, ale tohle chce být vším a vším je jen napůl (spíše tak na 20%). ()