Grandhotel Budapešť

• USA The Grand Budapest Hotel (více)

Pan Gustave (Ralph Fiennes) je legendou mezi hotelovými zaměstnanci. V bezčasí mezi dvěma světovými válkami, v bohem zapomenuté zemi, kde toho nepříliš funguje, je luxusní Grandhotel Budapešť oázou spolehlivosti, již zosobňuje právě tento šéf hotelového personálu. Přání svých hostů plní pan Gustave, ještě než jsou vyřčena, a většinu z nich navíc zcela nezištně miluje, a to i ve fyzickém slova smyslu. Když mu jedna taková vděčná zákaznice odkáže mimořádně vzácný obraz a vzápětí navěky zavře oči (ne zcela dobrovolně), nejenže náhle závratně zbohatne, ale navíc se stane trnem v oku naštvaných pozůstalých, terčem nájemného vraha a hračkou v rukou místní policie. Ve všech těchto nevděčných rolích mu pomáhá obstát jeho osobní šarm a mladý pikolík Zero Moustafa (Tony Revolori), z něhož chce vychovat svého nástupce. (CinemArt)

Fin_429

Skvěle odvedená režie Wese Andersona, s krásným příběhem a skvělou kamerou. Prvních 5 minut jsem nevěděl ani, zda není Ralph Fiennes nějaký 100 letý stařec. Anderson tady poctil všechny režiséry z doby, na kterou má vypadat tento snímek. Miluju to a jen těsně se to nedostalo do mojí top 10. 9,9/10 ()

Joe16210

Přemýšlím, jak tohle veledílo vlastně zhodnotit... Po umělecké a vizuální stránce je to skvělé retro, po vypravěčské a příběhové stránce je super, jak je to vyprávění uvnitř vyprávění uvnitř vyprávění... Kouzelná je na celém filmu předevšímm kamera, která je až na pár výjimek vždy "en face", tedy pohled zpříma, což je u filmu dost neobvyklé, ale o to zajímavější. Vše skvěle doplňuje soundtrack Alexandra Desplata, bez nejž by film také část svého kouzla ztratil. V neposlední řadě pak nelze opomenout hvězdné obsazení, kde bychom mohli vyjmenovávat jedno větší jméno vedle druhého. Prostě parádní film, který zároveň oplývá originálním humorem a potěší vás pokaždé, když se na něj díváte. ()

Vito_LePour

Sympatická, trošku over-the-top komedie, s absolutně perfektními kulisami a docela solidním obsazením. Ve filmu se prolínají prvky vyloženě komediální s prvky lehkého dramatu, které odkazují především na těžkou dobu nacistické (či vlastně jakékoliv jiné) okupace. ()

Leník

Tohle je tak strašně sympatický film, že mu prostě musím dát pět hvězdiček, i když to možná časem přehodnotím. Ale včera v kině jsem byla úplně nadšená z vtipného scénáře, z výtvarného zpracování i ze všech těch hereckých hvězd, které jsem postupně objevovala. Kam se hrabou všechna současná psychodramata... a teď když jsem pořádně prostudovala herecké obsazení, budu na to muset jít ještě jednou, protože např. Keitela a Goldbluma jsem vůbec neidentifikovala... ()

efialtes

Připomínalo mi toho Pana fantastickýho lišáka bez kukel a s lidma(útěky,žebříky a co to že měl Norton na uniformě za sponu?:).Ale do pěti hvězd mi tam chyběly ty flusance:) ()

kockodan

Podle traileru jsem se těšil na obrovskou řachandu, salvy smíchu a skvělý pocit při odchodu z kina. Bohužel výsledkem bylo u mne docela velké zklamání a celé dílo na mě zapůsobilo jako plácnutí do vody. Vyumělkovanost, polopatičnost, a jen pár dobrých gagů k pousmání. Tak např. "legrační" útěk z vězení podkopáním se lžící, upilováním mříží pomocí nářadí zapečeného do proviantu, to už bylo zpracováno tolikrát, že jsem se při "vytěžováni" tohoto otřepaného, ale divácky bohužel stále vděčného klišé opravdu nepokrytě nudil. (Mnohem lépe a komičtěji toto téma zpracoval třeba Woody Allen ve svých Small Time Crooks). Další nuda byla honička po sjezdovce (Co to mělo proboha být? Výplň nějakého předepsaného času? Kdo se tomu mohl smát?), atd., atd. Prostě klasický případ trailer skvělý, film samotný už tak moc ne. Tento film už bych nechtěl znovu vidět a to ani za několik let, kdy na něj zapomenu, někdo ho připomene a já nenadskočím radostí "Jó na to bych se rád znovu podíval, to bylo skvělý", spíš nekompromisně zakroutím hlavou a budu hledat dál. ()

Kráskadne

Skvělá groteska. Vizuálně dokonalé, sladké jako dort, retro na třikrát. Když se divák přestal smát, tak hned vtípek a šup a znovu. Je divné, napsat, že mi vadilo tolik prvoplánovaného humoru, který byl navíc fakt vtipný? Vadilo, protože Wesova poetika byla najednou spíš v obrazech než v příběhu. ()

elef

Skvělé! Skvělé! Skvělé! Od začátku do konce...a hudba jako bonus:)...Divím se, kam až jde stupňovat grotesknost, která balancuje mezi kýčem, trapností, klišé...a přesto nepřekročí mez, při které bych se stala zase jen divákem a sledovala zpovzdálí celou tu smršť událostí.... ()

kokofek

Musím to vidět znovu,protože to chci pořádně vstřebat.Neopakovatelný Ralph Fiennes a celá plejáda herců. kteří si to očividně užívali.Ikdyž někdy rozsahem malé roličky o to víc výživné.Pro mě plný počet!!!!! ()

Elassar

Zatím nejlepší film roku (vím je ještě brzy), ale už dlouho jsem se takto pěkně v kině nezasmál. Skvělé herecké výkony a spád filmu. Druhá projekce visí ve vzduchu. ()

ZetDaElO

Hraný Fantastic Mr.Fox. Filigrantský, infantilný, obskurný, dekadentný a nepredvídateľný. Wes Anderson v najlepšej forme. 9/10 ()

metztlimoon

Trochu viac bizarnosti, humoru, hlášok a absurdity a bolo by to dokonalé. A menej tých Gustavových kvetnatých rečí a nezmyselnej poézie...Super strelený OST, úžasné postavičky. Ozaj, cez koľko dekád sa ten príbeh rozpráva? **odratávam na prštekoch: slečna s knižkou, starý spisovateľ, mladý spisovateľ a starý Zero, mladý Zero... Štyri?** Budem si to musieť pozrieť ešte raz, no nie hneď... 80% ()

Sgt.Tracnik

Grandiózní Granhotel Budapešť. Napoprvé těžké stihnout tu hromadu vjemů, které se na diváka hrnou. Perfektní kamera ve svislých a horizontálních rovinách. Chvilkami, jako by jste se dívali na klasické černobílé grotesky, chvilkami na klasické české komedie. Kvůli tomu se chodí do kina. Bezva. ()

Mejdzula

Stejnej případ jako Až vyjde měsíc...snažil jsem se smát, což jsem samozřejmě neměl dělat. Aspoň jsem zjistil, že Wesův humor mi nějak moc nesedí. Ovšem já bych se za to ani moc nezlobil, ostatní fungovalo dokonale, tím myslím hlavně to fascinující a kouzelné prostředí a těch pár dějových linií co tam proběhlo. Pak samozřejmě vždycky pomůže přítomnost těch herců jejichž příjmení mi něco říkají. Jo a že toto dílo proniklo do Top 300 je jenom dobře (tak zas ne, je to podvodník ://). A prostě jsem rád, že jsem to viděl :) (cca. těch 80%) _____________ Opakovaná projekce v mateřském jazyce vynáší mé hodnocení o něco výše...nevím proč, ale líbilo se mi to prostě víc. A tak to má být! ()

klapqua

Vobec som nevedela do coho idem a zostala som viac ako nadsena! Uz davno som nemala z nejakeho filmu taky vyslovene pozitivny pocit! Je to jednoducho krasne. Krasne v kazdom zmysle, aky vas napadne. Samotny pribeh je tak prapodivny, mily, usmevny a plny prekvapivych zvratov a necakanych situacii... navyse je to vyslovene "obrazovy" film. Kazdy jeden zaber vo vas vyvola pocit, ze nepozerate film, ale v skutocnosti chodite galeriou a pozerate na nadherne, niekedy az mierne naivne obrazy. K tomu vyborny soundtrack, uzasne herecke obsadenie, naozaj vtipny humor. Co viac si priat? Vravim, bola som ozaj nadsena a v dohladnej dobe chcem repete!:-) ()

Nerdvana

Pokud má čiré filmové štěstí nějakou podobu, tak je to záblesk kinematografu, který odpálí Grandhotel Budapešť. Hvězdná herecká plejáda oživuje do detailu překrásný snímek a činí z něj něco, co vás, ať máte sebeblbější den, obejme, nabídne vám dortíček a zašeptá: "To bude dobrý, uvidíš." P.S.: Detailistům to jednou nestačí. Kvůli všem těm drobnůstkám, které z filmu činí precizně broušený briliant, se vyplatí vidět ho minimálně dvakrát. ()

LencaN

Jsem ráda, že jsem tenhle výtvor viděla v kině a tuším, že ho budu chtít vidět ještě minimálně jednou. To byla bláznivá parádní komedie, která mě zaskočila jak obrazově, obsazením, tak dialogy. Každá scéna je jak nějaký výjev z obrázkové knížky, takové romantické, detailní, a úžasně promyšlené. Myslím, že nejlíp to vystihne slovo "malebné". Obsazení už je zřejmé z plakátu, ale stejně...tolik známých dobrých herců dostat do jednoho filmu, klobou dolů. Každou chvíli mě překvapila jiná, známá tvář a moc jsem si to užívala. A ty dialogy - no mlask :) svižné, vtipné, decentní a z toho rošťácky sprosté. Celý ten příběh o jednom hotýlku a jeho majiteli je originální, opravdu se zde objevuje velká spousta rolí a roliček, ale všechny někdy mají svoji chvilku na slunci, takže to nejsou vyloženě podřadné štěky. Neznám žádný podobný a stejně dobrý film. Třeba se může zdát trochu nevýrazný, ta propagace není zase tak drtivá, ale je to v souladu s duchem filmu a ocení každého, kdo si ke Grandhotelu Budapešť najde cestu. ()

DonFrolimo

Užvaněný nanicovatý naprosto vyprázdněný škvár - jedno velké hovno, které je ale tak hezky zabalené, tak hezky nafintěné, tak zdobně a pracně vypiplané, že většina diváků patrně nemá koule na to, do něj vrazit nůž a prozkoumat jeho vnitřek. Je mi k nevíře zbožšťování Grandhotelu Budapest jako něčeho hodného zamyšlení nebo dokonce jako něčeho, co by mělo zamyšlení vzbuzovat. Jestli ano, tak je Grandhotel typickou ukázkou pseudointelektuálství. Protože "metavypravěč" je spisovatel a protože se to odehrává v různých "pohnutých epochách", musí to být něco závažného, hlubokého a nedejbože povznášejícího nebo já nevím co. Když film říká, že je hezký a moudrý, neznamená to, že to tak skutečně je. Zbývá potom možnost, že jde o pohádku, fantazii, hru s vyprávěním, protože ach ano jistě, postmoderní umění nevytváří hodnoty, ale perspektivy. Dobře, pokud redukujeme obsah respektive styl na čistě formální prostředek (a s tím já nemám problém), stejně z toho nevyleze nic okouzlujícího, nic podmanivého, dokonce ani nic melancholického a sentimentálního, jak se snaží film neustále předstírat. Nemyslím si, že Anderson předvádí hru, která by dokázala strhnout. Humor je primitivní a snadno předvídatelný, ovšem snaží se působit nanejvýš blazeovaně, což ve mně vzbuzovalo jen strašlivou chuť podpálit plátno a vysmát se naivitě ostatních diváků. Stejně je to se vším ostatním, dramatické konflikty jsou samoúčelné, strojené a kdyby jeden který případ z filmu vypadl, nebylo by to znát. Např. Dimitri jde po kladných hrdinech z jakési úplně metafyzické potřeby, je úplně jedno, zda mu Gustave svedl matku, ukradl obraz nebo prostě představuje "buržoazní přežitek" - motivy postav nevyplývají z událostí. Dobře, jsme zase u pohádky. Může to být přiměřeně hloupá, barvotisková pohádka v imitacích (!) kulis 20. století. Budiž. Jenže proč potom film předstírá nějaké přesahy, proč se snaží neustále parafrázovat ty známé kulisy, proč - a to mi oči letěly v sloup a měl jsem chuť řvát - proč proboha ta rouhačská a sprostá dedikace Zweigovi v samém závěru?!!! Tohle má být jakási pocta Světu včerejška? Tahle vyumělkovaná, napomádovaná a stupidní (sebe)groteska neobsahuje za A) ani zbla toho melancholického kouzla nad ztrátou Belle époque, a za B) už vůbec ne ono gró Zweigovy sentimentální (v dobrém slova smyslu - ve smyslu cituplné) analýzy umírající a nemocné Evropy, ve které se zvedla spodní voda krutosti a nesmyslné nenávisti, zloby a tuposti. Spodní vody, která omývala Evropu odedávna, jen její hladina kolísá. To smutné poznání, kvůli kterému si Zweig vzal nakonec život - buď Anderson vůbec nepochopil nebo jej opomněl jaksi uvést na scénu nebo - a to je nejhorší a nejpravděpodobnější - se o to pokusil, ale vyšlo mu to tak špatně, že to vlastně není znát. Náznaky k tomu jsou. Zjednodušeně: od začátku do konce film neustále předstírá něco - ne, co není - ale na co ani nemá. Pokud je to jen hloupoučká hra, měl zůstat Anderson u pohádek a soustředit se na věkový průměr diváků Teletubbies. Co mě však znepokojuje mnohem více, než Andersonovo selhání, jeho pozérství a fascinace nad vlastní duševní masturbací, je tak vroucí odezva a vysoko zvedlá vlna nadšení, která na mě padá ze zdejšího plýtvání hvězdami a lichotivými komenty, plnými slastných vyznání nad jeho umem. Upřímně to nechápu, kde se tolik důvěřivosti k hezkým obrázkům bere. Já sám jsem se po shlédnutí cítil víc než podveden, jakobych v té těsné hotelové kuchyni musel naslouchat plytkému krasořečnění, aniž bych dostal možnost neposlouchat a jíst, aniž bych vůbec dostal něco k jídlu. Patrně pro většinu diváků byla ta jízda figurek z duté čokolády dostatečně výživnou stravou. Já prostě cukroví nerad. () (méně) (více)

ProfiDivak

Toto nie je film pre zombíka ako ja, ale aj z bdelej kómy bolo mimovoľne sledovateľné pomerne svieže a originálne spracovanie a originálne materské znamienko Saoirse Ronan. ()

marekspanel

Absolutně dokonalé. Velmi zábavné, Wesovy tradičně absurdní situace. Nádherné zpracování, v začátku mi to připomnělo mistra Zemana, krásně barvité, retro a pro nás středoevropany i domácí prostředí. Hned jsem měl chuť jet navštívit Budapešť, i když kdoví co z toho bylo vůbec reálné :D Dále naprosto špičkové obsazení s netradičními rolemi, nejlépe, když si ani před prvním shlédnutím nepřečtete obsazení, pak vás každá role příjemně a vtipně překvapí. Nemá tedy ani smysl mluvit o hereckých výkonech, ty byli jedním slovem bravurní. Skvělý scénář a režie, děj, který se prakticky nezastaví a na každém "rohu číhající" další a další nečekaná scéna (kočka, prsty, útěk z vězení,..), famózní kamera!!, absurdní a místy dost černý humor, nemainstreamový styl a láska k filmu v každé minutě dělají z tohoto filmu opravdové umělecké dílo, které v dnešní době působí ještě vzácněji. Škoda, že to uběhlo tak rychle. Bravo! ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson točí další animák

Wes Anderson točí další animák

26.12.2016

Jen málokterý režisér má tak výrazný rukopis jako Wes Anderson. Jeho filmy s veselými barvičkami a vycentrovanou kamerou jsou nezaměnitelné, a pokud patříte mezi Wesovy fanoušky, můžete se začít… (více)

Co chystá Wes Anderson?

Co chystá Wes Anderson?

07.12.2015

Americký režisér, jehož kariéra je plná nesmírně osobitých filmů (Život pod vodou, Až vyjde měsíc), už dává dohromady svůj další počin. Wes Anderson je teď mnohem známější než kdy dřív, protože… (více)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz