Batman

• USA The Batman (více)

Dva roky slídění po ulicích jako Batman, který nahání strach zločincům, zavedly Bruce Waynea hluboko do stínů Gotham City. Mezi zkorumpovanou sítí městských úředníků a vysoce postavených osobností má osamělý mstitel jen několik důvěryhodných spojenců - Alfreda Pennywortha a poručíka Jamese Gordona - a mezi svými spoluobčany se stal jediným ztělesněním pomsty. Když se vrah sérií sadistických machinací zaměří na gothamskou smetánku, stopa záhadných indicií pošle Největšího detektiva světa na vyšetřování do podsvětí, kde se setká s postavami jako Oswald Cobblepot, Edward Nashton, Carmine Falcone a Selina Kyleová. Jakmile důkazy začnou vést blíže k domovu a začne být jasný rozsah pachatelových plánů, musí Batman navázat nové vztahy a odhalit pachatele, aby se stal symbolem naděje Gotham City. (Vertical Entertainment)

Greg25

Detektivka inspirována filmem noir s Batmanem jako vyšetřovatelem v hlavní roli. Vizuální estetika celku i jednotlivých scén tu hraje hlavní roli (někdy až trochu působící na efekt na úkor děje), všechno ostatní do ní musí zapadnout a nevyčnívat (anebo se to trochu utopilo ve vizuálu samo, těžko říct), což byl zřejmě hlavní záměr Matta Reevese (trošku to ale vede i k tomu, že se trpí jaksi navenek na vizuál a chybí tomu hlubší psychika postav). Což vede i k tomu, že Bruce Wayna zahlédnete jen v mála scénách a i v nich je napůl Batman. Robert Pattinson je dobrý Batman, a vzhledem k celé koncepci i dobrý Bruce Wayne (jasně, není to ten Bruce Wayne, ale vzhledem k tomu, jakou linku si tu jede Matt Reeves je to přesně ten Bruce Wayne co zapadá do pojetí filmu). Kravitz je dobrá Catwoman, v celkovém pojetí, ale překvapí její kladná aura, protože její předobraz v komiksech je mnohem více problematičtější a nejednoznačný. Má to specifickou atmosféru (která jde z vizuálu jednotlivých scén, ale ne úplně z děje a postav, což je trochu zvláštní) a opravdu do detailu promakaný vizuál (hudba k němu jde ale občas trochu moc na hranu a někdy je jí až zbytečně moc a je přespříliš pompézní), napoprvé se na to kouká navzdory upřímně poněkud přepálené stopáži, velmi dobře, ale přiznám se, že napodruhé mě to moc neláká (i když bych se pořád koukla spíše než na Jokera s Phoenixem). Svojí roli ale může hrát i fakt, že to je prostě primárně detektivka a ty já tedy nereprízuji nikdy. Každopádně Matt Reeves moc dobře věděl, že musí jít jinou cestou než před ním šel Nolan (jehož série je pro mě srdcovkou), aby se vyhnul porovnávání, proto velmi oceňuji jiný směr, kterým se vydal. A přestože je to i řemeslně dobrý film, nemůžu se zbavit pocitu, že mi v paměti (navzdory vizuálu) nezůstala žádná památná scéna, dialog, vztah mezi postavami, pojetí postavy nebo prostě něco, co by mě víc přimělo jásat. Ale nakonec i možná tohle je záměr, vytvořit dobrý celek, kde nebude nic lepší než to předchozí a následující. Ale dobrý film to je. Jediné co se ukazuje pro DC trochu problematické je fakt, že pokud se jim podaří produkovat kritiky i diváky pozitivně přijímaný film, je to takový, který stojí samostatně mimo univerzum (pravděpodobně do něj moc nekecají) a je jen těžko napojitelný na jejich další filmy a hrdiny. Těžko si v tomhle nastavení Batmana představit, třeba současné pojetí Harley Quinn (Margot Robbie je skvělá, ale její scénáristické uchopení je úplně někde jinde), i takového Jokera v podání Phoenixe. Nic to ale nemění na tom, že tenhle Batman může mít zaděláno na vlastní velmi dobrou sérii. 80% ()

kamil.i

Perfektný neo-noirový krimi-thriller. Akoby ho natočil David Fincher. Komiksový žáner je tu druhoradý, kriminálny príbeh funguje aj bez neho. Batmana si môžete zameniť za súkromné očko, Catwoman za ústrednú famme fatale a Riddlera - nuž toho zamieňat netreba, on je proste maskovaný psychopatický vrah s vysokým IQ. S komiksovými postavami je film ale oveľa atraktívnejší. Už teraz je jasné, že máme v kinách jeden z top filmov roku 2022 a jednu z top 'batmanoviek' vôbec. ()

TheSpearCZ

Batman Matta Reevese je rozhodně jedinečný a na rozdíl od ostatních nemám koule na to ho přirovnávat k jakémukoliv jinému Batmanovi (každopádně určitě ne k těm Nolanovským, ty zůstaly daleko nepřekonané) a to proto, že Reevesův Batman je ve všech ohledech tříhodinové temné Krimi, které sází především na naprosto dokonalou atmosféru, krásné scenérie temného Gothamu a pomalé vyprávění než na nějaké kvantum akčních scén (které tu však také jsou, jen ne v takové míře jako u ostatních netopýrů). Co však pochválit nemůžu a co mě takřka tři hodiny vrtalo hlavou bylo obsazení vedlejších postav, které mi z hereckého hlediska přišlo až pomalu béčkové, takové obsazení Riddlera nebo Alfreda mi hlava nebere, a ve výsledku to vypadalo tak, že všechny peníze šly na plat Pattinsona a na zbytek prostě nezbylo. Už jen díky tomuhle bych se tohohle Batmana neodvážil dát do stejné věty s Nolanovým Dark Knightem, kde bylo herecké obsazení špičkové. A druhým velkým problémem je celkový příběh Batmana, který mě během celých třech hodin vyloženě nedostal kam měl a na konci vyšuměl do prázdna, což je sice dané právě tím pomalým stylem vyprávění, každopádně když už bylo méně akce, tak se mělo přidat na ostrosti, soubojích, vychytávkách a tak podobně. Místo toho jsem dostal tříhodinovou dávku prologu, který evidentně cílí na druhý díl, který by jisto jistě měl být. Zklamaný nejsem, nemůžu říct, že se mi to nelíbilo, ale k dokonalosti tomu chybí sakra hodně. Slabší 4* ()

husokachna

Předně, pokud máme dál dostávat tuny comicsových filmů, je dobře, že to někdo zkouší trochu jinak než Marvel. Je dobře, že z Batmana je zase trochu detektiv a osvěžující bylo, vidět Batmana jako kluka, kterej není tím nadlidským buldozerem a převlek si vozí v batohu na motorce. Herecky parádní, až na chudáka hlavního netopýráka Pattinsona, kterýmu já prostě tu úpornost nevěřil. Jestli z něj něco probublalo, jak píše Tetsuo, já to necítil (oproti Víťovi Jakoubkovi, který seděl vedle mě a dvakrát probublal tak kvalitně, že jsem málem hodil tyčku) a Robertovo herectví pro mě zůstává ne úplně příjemnou enigmou (stejně jako u jeho upíří kolegyně). Oproti tomu Zoë, to je láska, byla nádherná a tak neuvěřitelně životná, že zastínila zbytek castu. A stejně jako herecké výkony, má celý Batman spoustu parádních jednotlivostí, které pro mě ale úplně nedržely dohromady. Osudovost, životnost Gothamu i celého filmu, Riddlerova skládanka zločinů...to všechno působí jako dobře zinscenované divadlo, kdy za tím vším prostě cítíte kulisy a papundekl. No jo, oni to ti Marveláci dělají vychcaně a dávno vědí, že když se berete moc vážně, musíte být neprůstřelní. A stejně tak v hyperrealistickém a k smrti vážném Batmanovi jde vidět každý zakolísání, každá hloupost, každej špatně zahranej tón. Jokerovi jsem dal slabší čtyři, tohle je rozhodně lepší a sympatičtější film než Joker a proto dám čtyři krásné ohebné kočičí ženy a rád si to někdy pustím znovu a zkusím docenit. PS: Je vidět, že Matt čerpal z batmanovských videoher a mě se zrovna tento aspekt docela líbil. ()

Muel

| Warner Bros. | Jo, je to tam. Možno som čakal ešte ťažší a ucelenejší výsledok, asi ma tie trailery fakt extrémne nalákali, ale aj tak je to nádherné víťazstvo pre Reevesa. Temné uchopenie postavy, presný cast, dychberúca kamera, lahodná réžia, exceletný noir soundtrack. Zmenil by som ale tieto veci. Mierne prepálená stopáž, ktorá mi ale nevadila, nepotreboval som sa pozerať, koľko je hodín. Trocha nešťastná linka s Alfredom, chápem ale nevyužitie postavy navzdory početnosti postáv vo filme. A mierne antiklimatický záverečný súboj, ktorý by som ukončil katarznejšie a temnejšie. Ale aj tak tých 5 dám, pretože takýto film s Batmanom sme tu chceli vždy a pretože vlastne všetky ostatné zložky sú fakt top-notch. Najlepšia scéna vo filme: naháňačka s Penguinom (vrchol komiksovej akcie), kde keď sa naštartoval motor Batmobilu, tak sa mi asi minul všetok adrenalín z tela. Opravdivý bat-zážitok. Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 | ()

Brejlil

Nový restart. Nový pohled na to, odkud se vzal Batman. Už první záběr napovídá, že se nedočkáme obvyklé komiksové estetiky, ale spíše neo-noirové variace na Sedm. Což se potvrdí i nepotvrdí. Postava Riddlera, se svými deníky, nápisy po zdech, a fotografiemi opravdu přípomíná Johna Doe ze Sedm. Jen ty vraždy nejsou tak promyšlené. Batman také nepůsobí jako kdovíjak chytrý, spíše je loutkou v Gordonových rukou a některé "překvapivé" zvraty jsou při bližším pohledu poněkud pitomé. Tady asi vede scéna těsně předcházející honičce s Penguinem. Filmu hodně pomáhá atmosféra ponurého, deštivého a nepříliš sympatického města, které už se ani nesnaží předstírat nějakou komiksovost. Největší slabinou nakonec je samotný hlavní hrdina, který nemá motivaci, nepůsobí kdovíjak bystře, nezdá se, že by za ním někdo stál (např. Lucius), on prostě jen je. A když se někde objeví jako Bruce Wayne, okolí to moc nezajímá. Pattinson se opravdu snaží, aby své postavě dodal nějaký ten rozměr navíc a tak si většinu filmu ani nevšimneme, že je vlastně jen jednorozměrná. Trochu lépe pak působí Catwoman, která má nějakou historii a motivaci, ostatní postavy jsou ale stejně ploché jako Batman. Zajímavá a působivá je práce s kamerou, využívání hloubky ostrosti je příjemným osvěžením, které se v blockbustrech zas tak často nevidí. ()

Strike

Po Duně minulý rok je Batman důkazem, že i dnes je možné udělat velký film, který má jasnou vizi a nemusí se podbízet. Kromě posledního aktu ve Foru, která mi přijde trochu zbytečná, i když obsahuje absolutní komiksovou scénu Batmana se světlicí, jsem velice spokojen. ()

Dispenz

Celkové hodnocení: 9/10    Art: 9/10    Akce: 9/10    Vtip: 5/10    Napětí: 8/10    Láska: 7/10     Soundtrack: 9/10         03/2022 ()

Harpy

Z kina som odchádzala nadšená! Po Nolanovej sérii môj ďalší najobľúbenejší Batman, určite nie druhý, ale stojí v  rovnakej línni, pretože to je ako miešať hrušky s jablkami. Chcem veľmi vyzdvihnúť, že film nebol zameraný na akciu a bolo jej menej a viac sa sústredil na hádanky, príbeh, vnútro hlavnej postavy. Hudba bola skvelá, ten klavír tomu dal úplnú čerešničku, navyše zvýraznený zvuk ťažkých topánok keď Batman chodil mi pripomenul Tyranta z Resident evil (možno len mne) a to zmocňovalo tú jeho desivú auru s ktorou sa na neho dívala väčšina ľudí. Bol úplne inak vykreslený, viac ľudsky, viac ako freak. Myslela som si, že práve toto sa mi páčiť nebude, ale bolo to naopak. Super bola tá ponurná daždivá atmosféra, minimum farieb a la noir detektívka, lebo v takomto duchu sa to nieslo, dali veľký priestor aj Gordonovi, konečne. Kamera tiež skvelá, pomalé zábery až niekedy symbolické. O hercovi hlavnej postavy Robertovi som nemala najmenších pochýb, zhostil sa toho ukážkovo. Nad filmom by som sa mohla rozplývať do zajtra. Batman vždy bol aj bude moja srdcovka a tomuto by som dala aj 6* ()

winetach

Do negatívnej, depresívnej atmosféry súčasnosti (vojna za hranicami) mi film, ktorý je celý postavený na nagatívnej a depresívnej atmosfére nepadol úplne vhod no oceňujem herecké, kamerové a réžijné kvality tohto snímku. Treba to pozrieť keď budú krajšie zajtrajšky, vtedy možno by som aj zvýšil na plné hodnotenie.. ()

bozka10

Reevesov Batman je rozhodne iný.Prvá polovica sa nesie v duchu temnej detektívky, druhá začne valiť akciu a tam som sa cítil už lepšie.S Pattinsonom,ako batmanom som sa moc nestotožnoval,ale postupne ma presviedčal, až sa mi to ubalilo za plný počet.Je to rozhodne odlišné ako Nolanovky, ktoré ma bavili viac.Nič menej vyšlo to na výbornú. ()

Warhorr

No přesně jsem věděl, co se stane. Návštěvu kina jsem vynechal ale udělal jsem si dnes premiéru na HBO Max, poté došel na sociální sítě a názory od ostatních na jedno brdo - Nolanův Batman byl lepší, bylo v něm tohle a tamto... prostě porovnávání s minulými díly což je chyba. Tento Batman je zcela jiný, je temný, ano někomu nemusí sednout Pattinson protože ho mají pořád zafixovaného ze Stmívání a této nálepky se asi očividně nikdy nezbaví. Mě však sedl a to perfektně. Máme ho tu i více v převleku než v civilu, což mě osobně tedy vůbec nevadí. Tou nejhlavnější změnou je, že celý příběh je založen na konceptu jakési temné,akční detektivky, kde se Batman ujímá i role jakéhosi vyšetřovatele a snaží se přijít všemu na kloub a dopadnout padoucha. Ano, je to netradiční, ale za mě skvělý nápad, který si mě získal a za tohle pojetí má u mě Reeves palec hore. Musím pochválit i skvělou hudbu od Giacchina, ta tady sedí jako prdel na hrnec. Jestli mohu něco poradit, nesrovnávejte, neodsuzujte dopředu na základě herce a zkuste si užít zcela nového Batmana a jeho příběh. ()

radekgfx

Nový rok, nový Batman. Jiný, stylový, atmosférický a taky hodně afektovaný. Reeves zahalil celý Gotham do ostrého noirového šera, ale nepodařilo se mu v něm ukrýt nepříliš inteligentní scénář. A tak zde máme Batmana, který do poslední chvíle postává u člověka, o kterém ví, že má co nevidět vybuchnout, a to jenom proto, aby se mohla odehrát navazující scéna. A tak zde máme nad vodou a na elektrickém laně houpajícího se Batmana, který lano odřeže nad sebou a ne pod sebou, a to jenom proto, aby se mohla odehrát navazující scéna. Možná se jedná o malichernosti, od kterých by měl člověk abstrahovat – tím spíše u komiksového filmu –, tříhodinová stopáž a velmi rozvážné tempo jednotlivých scén ale dává až příliš mnoho prostoru k podobným úvahám a nová batmanovská reinkarnace z nich nevychází úplně dobře. Konec je famózní. ()

maty39

Pokud bych měl nového Batmana hodnotit podle toho jak mě bavil a jaký ve mě zanechal dojem, tak bych mu dal o hvězdičku nižší hodnocení. Reálně se pohybuji na 7/10. K plusu mu připočtu, že Reeves celkem umí atmosféru a film se mu ani přes tříhodinovou stopáž nerozpadl pod rukami. Dovedu si představit, že Reeves chtěl vytvořit rozmáchlé detektivní drama, které by šlapalo na záda největším filmům historie. Problém je, že scénář není příliš objevný a navíc se Reeves ispiroval tvorbou uznávaných velikánů, ale nedokázal na jejich základech vybudovat něco originálního, pouze parafrázoval na můj vkus příliš otrocky. Často zmiňovaná temnota je pouze v mezích studiového filmu pro puberťáky. Pokud vedle sebe postavíte často zmiňovaný Sedm a Batmana, tak je to do očí bijící, jak je nový Batman sterilní. Sedm ukázalo beznaděj a temnou stránku společnosti, Batman o ní pouze mluví ve svých monolozích. Reeves má talent a točí dobré filmy, ale k velikosti mu chybí nějaké opravdové veledílo. Všechny jeho filmy jsou dobře hodnocené, včetně Batmana, ale převažující hodnocení je 4/5. To mluví za vše. Batman je dobrý film, ale není to TEN film, co by Reevese postavil na stejnou úroveň s Fincherem a Nolanem. ()

Sunny.69

Film je to dobrý a poměrně kvalitní. Stopáž je ale zbytečně dlouhá, některým scénám by víc akce slušelo.  Obecně je to ale z mého pohledu úplně zbytečný další film o Batmanovi, který nepřináší nic nového v žádném ohledu. ()

Illy

JO! Jo, je to tam! Ta správná atmosféra smradlavýho Gothamu, ten ponurej feeling, ten Bruce plnej modřin a jizev. Sice jsem to tušil, ale jsem rád že jsem se nezklamal... Je to tam!! ()

xxxvodnikxxx

Temnější, agresivnější, zároveň labilnější a arogantnější, tenhle Batman má všechno co chcete, byť po řekněme "reboot" sérii Batman začíná , Temný rytíř a The Dark Knight Rises byla laťka hodně vysoko, toto zpracování posouvá Batmana ještě o příčku výš. A to jak díky rozvinutému charakteru hlavního hrdiny, tak si jeho úhlavního nepřítele, ale v důsledku i dotažením celého systému Gothamu do kompletního celku.  A nejen to, je to i -až na výjimky- víceméně absence takových těch typických scén z amerických akčáků, které by byly v reálném světě (a možná nejen v něm) nereálné,. ()

Jaroslaf

Zajímavý a podmanivý vizuál kazí přílišná roztahanost a nic co bych už neviděl jinde. Ubrat na stopáži a přidat na automobilových honičkách a celkovému Gore a bylo by to cajk. Naznačování brutality bez skutečné brutality je stále jen hraní si na něco. 7even si nehrálo na nic. 7even zůstává nepřekonáno. ()

Flopik

Matt Reeves nám predstavil rozhodne najtemnejšieho Batmana akého sme tu mali. Celý film je hrozne temný, drsný a ponurý. Nesledujeme tu superhrdinu, ale skôr zlomeného muža, ktorý v Gothame bojuje so zločinom a prehráva. Celkovo tento film nie je superhrdinský, je to temná krimi, kde sa postupne snažíme odhaliť kto je Riddler. No a môj názor ? Ja som si to užil na plno. Milujem temné komixovky, drsnosť a krutosť v nich a Matt mi to doprial. Veľký plus aj zato, že Batman je tu naozaj len človek a aj keď má všelijaké vychytávky, výcvik a mnoho iného, tak nedokáže sám poraziť obrovskú presilu. Na druhú stranu, finále tým stratilo tú epickosť, ktorá mi tam chýbala. Dĺžka je adekvátna, nakoľko sa tam stane toho toľko, že bola potrebná každá minúta. Úvod je úžasný, pomalé budovanie atmosféry a nástup Pattinsona z tmy je famózny. Soundtrack takisto skvelý, žiadny hrdinský, ale opäť temný. Rozhodne mám aj pár výčitiek, a najlepší Bat to určite nie je. Je to však niečo nové a  ja som sa bavil skvelo, na 5*. Škoda, že v dvojke nebude nejaký skôr combat záporák, rád by som si pozrel fight do krvi. PS: Kto neveril, že Robert tú úlohu zvládne, tak nech si rozbije hlavu... Od začiatku som vedel, že to bude úžasne zahraný Batman a nemýlil som sa. ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023