Povedená variace na Dumasovo téma hraběte Monte Christa s obzvášť krutým, studeným a nesmlouvavým Belmondem, jenž tu působí snad ještě chladněji, avšak přesto mnohem více životně, než většina klasických Dantesů. Skvěle vystižená atmosféra Francie přelomových šedesátých a sedmdesátých , kdy mizela moc starých zavedených rodů, aby se jí chopili dobrodruzi nejhoršího formátu. Příběh se značně dlouho rozvíjí ve dvou rovinách, jež se nakonec spojí k působivému vyústění. Zajímavým bonbónkem je dabing komentátorů fotbalového zápasu. (Myslím si, že to byli Bosák se Svěceným, můžu se však lehce mýlit.)(17.1.2005)

Obklopen vázami plnými lupinusu nejdříve Francois Leclercq ochutná zkaženou smetánku, aby ji pak po letech jako mlsný kocour žádající satisfakci najedenkrát mocně slízl.. De facto Profesionál s optimističtějším vyzněním, zajímavě narušená linearita vyprávění odměňující diváka za pozornost, půvabná Marie-France Pisier, žoviální Bébel (nechápu ty, co film považuji za ryze vážný a nevidí jeho typický nadhled) a v poslední řadě trio Vichnar, Dusík, Čapoun v komentátorské akci. Golfový závěr s tělem, stromem a Williamem Blakem pak už jen připomene Belmondovu hlášku ze stejně starého L ´Alpagueur: „Je vymalováno, uklizeno..“(29.6.2015)

Francois je z prosté rodiny a již od dětství zjišťuje, že s ním zachází jinak než s dětmi z bohaté třídy. V dospělosti se vetře přes dívku do vlivné rodiny, kde si myslí, že ho mají rádi. Oni ho ale využijí ke špinavé práci. Po letech se vrací z vězení a setkává se se všemi lidmi, kteří ho u soudu potopili. Po 7 letech se vše změnilo - okolí, město, morálka, společnost. Město se změnilo v jeden velký supermarket .Jediné, co se nezměnilo jsou lidé u moci a jejich rodiny. Společenská a přátelská přetvářka na každém rohu v malém městě. Jeho pomsta sice vypadá jako hledání sebe sama, ale nepřítel své tělo nakonec k zemi upustí. Hořko-sladká pomsta. Nejlepší hláška: Němci jsou nebezpečný vždycky ! :-)(7.4.2010)

PRO MUŽE:Zvláštní film o spravedlnosti a pomstě s nebelmondovsky pomalým tempem (vůbec to není na škodu, ale ne každému se to líbí) a smutně nostalgickou atmosférou. S pomocí mnoha prostřihů do minulosti se rozplétá pavučina, která skončila dvojnásobnou vraždou a pobytem v zařízení na státní útraty. Z nuzných poměrů až na vrchol mezi společenskou smetánku a zpět. Maloměstské drama o měšťácích, velkopodnikatelích, místní honoraci a zvrácených hodnotách i morálce. Bezchybný výkon JPB bez něhož by film byl nekoukatelný.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Pokud Jean-Paul Belmondo patří mezi vaše oblíbence, madame, tak si snímek nenechte ujít a to přesto, že v něm chybí obvyklé akční scény, komediální blbnutí a kaskadérské kousky typické pro většinu jeho filmů. Belmondovi zde zůstal šarm a kouzlo, stále je obšoust z první ligy a dává k dobru hromadu hlášek, ale jinak nezvykle zvážněl a jeho tah na branku kapku zvolnil. Gradaci napětí a finální pointě to ale neuškodilo a tak mohu v pohodě doporučit ke shlédnutí.          UKÁZKY:Měl jsem pocit hlubokého zadostiučinění, když jsem se s ní později, mnohem později vyspal.//Když se chcete ve změti vzpomínek upamatovat na svou mladou tvář, vždycky vidíte svou dnešní podobu.//Ona: Zatvrzelý a špatně vychovaný. On: Bez veškeré výchovy, ale duchaplný a vždy duchapřítomný.//On: Nevím, jak jí mám poděkovat. Ona: Kup jí dva tucty růží. On: Dobrá. Ona: Také bych někdy ráda měla náruč plnou květin. On: Tak jí ty růže můžeš odnést.// Všechno je mnohem jednodušší, když to nekomplikuje láska. Byla to krátká, prudká a výsostná rozkoš.(16.2.2013)

Na můj vkus to bylo moc dlouhý, chvílema nudný a trochu překombinovaný. První půlku jsem se filmem vyloženě prokousával. Pak se to postupně začalo trochu vysvětlovat a druhá polovina mi přišla poměrně dobrá, ale zase né tolik, aby mi to vynahradilo nudnou první polovinu. Přestože mam Belmonda i režiséra Verneuila docela rád, tak tohle mě zrovna moc neohromilo. 60%(24.7.2012)

• - Ve francouzských kinech vidělo film více než půldruhého miliónu diváků, což je ve srovnání s ostatními filmy Jeana-Paula Belmonda sedmdesátých let pouze průměrný úspěch. (argenson)

• - Exteriérové scény filmu byly natočeny v Lille. Natáčelo se také ve městě Roubaix. (argenson)

• - Jedná se o první film, na kterém se Jean-Paul Belmondo podílel i jako producent. (argenson)