Lino Ventura, Marlene Jobertová a muž, jehož jedinou nadějí je úkryt... Marceau Léonetti je policista každým coulem. Navíc policista sice tvrdý, ale čestný a poctivý. Připadá mu směšné, že by ho měl zastrašit opilý násilnický mladík jen tím, že je synem známého advokáta. Bez skrupulí pošle arogantního mladého muže na zkoušku krve. Ale případ se nafoukne do nechutné aféry. Nadřízení se svého inspektora nezastanou a Léonetti je přeložen na předměstí, kde vyšetřuje krádeže kol a holubů. Poněkud „větší“ případ už znamená honění úchyláků po okrajových kinech. K tomuto úkolu je Léonettimu přidělena mladičká policistka Jeanne. I přes rozdíly má tato nesourodá dvojice značné úspěchy. Jednou dostane zvláštní úkol: vypátrat muže, který má být korunním svědkem v procesu s gangstery a jehož poslední známá adresa byla ve XIII. okresu. Začíná dlouhá pouť za svědky, různými byty, ale především za pravdou. Tou, kterou má dosvědčit hledaný svědek u soudu, ale i pravdou, kterou o policejní práci a policii jako takové poznává mladičká absolventka policejní školy Jeanne... Film Poslední adresa vznikl podle románu Josepha Harringtona, který ve Francii vyšel ve slavné Gallimardové Černé sérii. Příběh o zákonu, cti, morálce a především svědomí natočil režisér, scenárista, spisovatel, muž v mládí odsouzený k trestu smrti José Giovanni. Do hlavní role policisty Léonettiho obsadil Lino Venturu, herce s kamennou tváří, jehož výrazovými prostředky byly především oči a síla jeho osobnosti. (Česká televize)

markotter

Nejlepší film a asi jediný film, který popisuje, ajk je policejní práce úplně obyčejná a zdlouhavá titěrná dřina. Ventura s Joberovou se skoro celé dvě hodiny honí od čerta k ďáblu, aby našli nějakého chlápka a mají jako jedinou indicii jeho poslední adresu. Člověk by si mohl pomyslet, že to bude pěkná nuda. Ale není - Giovanni to dokonale zrežíroval a Ventura Joberovou k sobě dokonale padli a jejich pátrání bylo opravdu napínavé. Jak byl celý film "nudný" o to víc potom vynikl závěr, který se samozřejmě dal předpokládat, ale v kontrastu s předchozím dějem vyzněl opravdu hodně drsně. Ve filmu byla jediná pořádná rvačka, skoro žádný triky a stejně se na to i po těch letech dobře koukalo. ()

Martensson35

Opět stylově syrová post-noir detektivka ve francouzském stylu. Film je působivým vykreslením prostředí prolezlého klientelismem a korupcí, kde může uspět pouze neoblomný tvrďák Linova stylu tentokrát doplněn sympaticky naivní mladou Jobertovou. Na místě jsou tradičně skvělé herecké výkony v kombinaci s dramatickým vykreslením policejní práce, jdoucím "až na kost" a notnou dávkou napětí, díky čemuž film rozhodně stojí za shlédnutí, zvláště pro fanoušky žánru. Mezi zajímavé scény patří např. sekvence honu na pedofily. ()

Inozuka

Pro Lino Venturu i Malene Jobertovou mám slabost, takže jsem si tuhle francouzskou noir klasiku užil. Kriminálka s vším, co k tomu patří a navíc s filozofickým přesahem, z něhož divákovi zejména v závěru moc dobře nebude. Ostré jak břitva ... ()

hiczech

Tento film jsem předposledně viděl asi rok dva po jeho distribuci. Bylo to tedy před více než třiceti lety. Ale velmi často jsem na něj vzpomínal a ani dnes jsem zcela nepochopil proč tomu tak bylo. Bylo to snad kvůli tomu "tenkému vláknu", která spojovalo oba hlavní aktéry? Nebo kvůli jiné atmosféře, než jaká se očekávala od obdobných kriminálek tehdejší doby? Anebo to zavinily poslední minuty filmu? V každém případě si nemohu pomoci ale dám tolik, kolik si tento film právem zaslouží. A to bude za 5. ()

crjules

Obdivuji tehdejsi herce s velkym H , peclivou filmarinu a take hudbu, ktera je tady brilantni. Nechci opisovat , Enspigl a Pohrobek maji presne sedici komentare. ()

baltik

Je to klasika. Takhle by asi měla vypadat detektivka. Poctivej film. Hodně zvláštní dvojice hlavních hrdinů, jemná hrdinka a tvrdý nekompromisní polda. ()

altaica

PRO MUŽE:Konverzační krimi bez děje, bez napětí, bez akce i bez uchvacujících detektivně logických konstrukcí. Lumpové i policisté pátrají po svědkovi pro důležitý soudní proces. Vysloveně dobrá hudba a bezchybný Lino Ventura společně se závěrem ze života zachraňují jinak velmi slabé dílko z doby, kdy Francouzi uměli točit krimi.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Myslím, madame, že i časopisy typu Story, Aha a Vlasta, Vám poskytnou více zábavy, než tento film. Není sice plný stupidit, ale také neukazuje nic, co by stálo za shlédnutí. Taková nijaká prázdná škatule od starých bot. Klidně si ho můžete nechat utéct, nebo při něm proklimbat sychravější nedělní odpoledne. ()

Looka

80% Dost naivní herecké výkony a teatrální pády i bitky už k těmto kriminálkám jaksi patří. Navíc je zde perfektně vyšinutý soused - úchyl, kterého zjevně týrá jeho generál žena. ()

pushover

Poctivá stará škola, herecké výkony a chemie mezi Venturou a Jobert jsou hlavní přednosti tohohle policejního dramatu. ()

Ernie_13

Dobry francuzsky pocin s monotonne sa tvariacim Linom Venturom :D a kraskou po jeho boku Marlene Jobertovou. Nezanechal vomne nijaku zvlast hlboku stopu, ale urcite nelutujem zhliadnutie. :) ()

SAINTS

Asi najlepší film režisera Jose Giovani.Film má zdrvujúci záver.Aj ked mladá policajtka a jej skusený kolega uspeli,uvedomia si,že boli zmanipulovaní a zničili štastie dvoch ludí.Mariene Jobert je v ulohe mladej a naivnej policajtky plnej ideálov vynikajúca,Ventura hrá už zlomeneho muža,ktorý už žiadne idei nemá.Vyborná režia a parádna hudba Francoisa de Roubaix robia z tohto filmu nevšedný zážitok.Posledná adresa je velmi autentický a chladný film.Príbeh je natočený v patrične melancholickom jesennom období v upršanom Paríži. ()

ostravak30

S Linem Venturou spolupracoval José Giovanni rád. Nebyl to první ani poslední film, který spolu dělali. Tento herec se vyznačoval tím, že nemusel vůbec hrát. Hrál očima. Marceau Léonetti si dovolil sáhnout na prominentního chlapečka a za to je přeložen. Na tom se nic nezměnilo ani dnes, tedy po více než 50 letech. A děje se to i u nás. Dále je tento snímek hodně o pátrání, které nemá konce. Kriminalisté doslova běhají od jednoho svědka ke druhému, z jedné adresy na jinou. Na L. V. se ještě dívat dalo, ale Marlène Jobert nijak neobdivuju. Oba natočili lepší filmy a Ventura i s tímto režisérem. ()

mrLotus

Perfektnímu Linovi a krásné Marlene dávám čtyři,ale ten příšerný dabing.Ten je tutově z Novy.Není nad starý dabing z Barandova. ()

Gortyna

Po mnoha letech vystřízlivění. V prostředku filmu mi dvojice detektivů připomínala Moučku s Lukavským z českých detektivek 70. let. Pořád jen pobíhali a někoho se na něco ptali. Ale já se rád koukám na Venturu, jak pobíhá, protože to je můj nejoblíbenější herec. ()

Delmondo

Jedna z nejlepších francouzských kriminálek ze sedmdesátek. Výborný Lino Ventura jako policajt, co má najít důležitýho svědka, po kterým pasou i zabijáci. Celé vyšetřování je navíc doprovázeno famozní hudbou Francoise de Roubaixe. ()

xander

Lino Ventura ako policajt v komornom kriminálnom filme. Presne do tohoto typu filmu sa hodí Venturovo úsporné herectvo a predvádza skvelý herecký výkon, v postave a žánri v akom sa cítil najlepšie. Posledná adresa je ale iba dobre zvládnutou klasickou kriminálkou. ()