Poetický film o mladé dívce z východního Slovenska, která od chvíle, kdy se stala svědkem brutální vraždy své matky nepromluvila jediné slovo. Její otec ji provdá, nebo spíš prodá stárnoucímu Němci, postupně si však k sobě oba lidé hledají cestu. (anu)

ArthasKarfa

Film plný minulosti, krutosti světa a záběrů temných dnů, které vás vtáhnou. Usadí se vám v srdci takový skličující pocit a hezky dlouho tam zůstane. ()

Mlle

V syrovém příběhu Ley, která vyrůstá na chudém slovenském venkově jako samotářka poznamenaná strastmi děství, není nic černobílé. Pro předsudky tu totiž vůbec není místo. Síla duše proměňuje nejednu poušť v oázu účastenství. ()

brumbrum

Ty vole, tak za tymto uz iba Tom&Jerry sa da kukat :-D! Som mal pocit, ze sa to dramatickejsie ani nedalo spracovat.. Keby takto natacali komedie dokonalo, tak by sme sa tu valali rehotne. Totaaaaal depka jak svina. 3*, ze nas to tak dodepkovalo :o) ()

Denny

Film působí i přes úsporné prostředky velice přesvědčivě, především díky výkonu pro nás ne moc známé Lenky Vlasákové. Smutný konec se dal předpokládat... ()

Petrushka5

Křehkost, nepolapitelnost, něha, krutost. Dojem a důvod proč nedávám 100% mi způsobil zákeřný fakt, že přišla máma a oznámila, že s Lenkou chodila do školy. Vytrhlo mě to ze snění a film se stal jen hloupou kulisou. Tohle se už nesmí stát! Nechci procitat. Pro diváky, kteří jsou cyničtějšího rázu v tom lze vidět jen vleklou a nudnou hru na drama. ()

Biopler

Začiatok perfektný, no po odchode Ley do Nemecka jedna veľká nuda a nebyť zaujímavej Vlasákovej, neviem veru... bol by to veľký prúser. ()

Pitryx

Je dobré, že do poměrně důležitých rozhovorů vedených Německy nedali žádné titulky. Proč také, že ano. Ještě aby tak divák věděl oč kráčí! Co je mu do toho, za film již zaplatil, tak co s ním. Nakonec jsem si ti titulky sehnal sám. K filmu jako takovému. Je to velmi dobře udělané, ale roztahané. Možná se to mělo zkrátit. Citovky mne přestaly bavit nějak za polovinou snímku. Když připočtu tu absenci titulků, které měly být ve filmu vsazeny napevno, vyjde mi to s bídou na třicet procent. Nejvíce se mi líbil zarostlý pan Donutil. 30 %  ()

solisoli

Zatrpknutý príbeh z nehostinného prostredia, rozpráva o Lei, malom dievčatku, ktorá je svedkom vraždy svojich rodičov. Stráca reč a pochopenie nenájde u náhradných rodičov. Tento poetická dráma, mimo obmedzeného zúfalého priebehu, neponúka nič pozitívne až do konečného zavŕšenia. ()

Alden_Larson

Velmi zajímavý a docela i působivý snímek. Děj se mi moc líbil, ale jeho konec mi přišel moc náhlý, určitě mohl být zpracovaný lépe. Postavy byly velmi působivé, dvě hlavní postavy mezi sebou měly skvělou dynamiku a sledovat vývoj jejich vztahu bylo velmi uspokojivé. Herecké výkony byly moc dobré, Lenka Vlasáková svoji roli podle mě zvládla na výbornou. Prezentace byla dobrá, ale bylo tam několik zvláštně nasvícených scén. Hudba se mi upřímně moc nelíbila, vůbec se mi nehodila k tónu celkového filmu. 8/10 ()

rigby

Škola filmové kamery, světla a kompozice. Prostý smutek naplněný poezií. Němý pohled do lidských duší uzavřených za silnými zdmi. Světlý okamžik českého filmu. ()

fafejt001

PO OPĚTOVNÉM SHLÉDNUTÍ TOHOTO FILMU MUSÍM ŘÍCI , JE TO VÝBORNÉ DRAMA SVĚTOVÉHO FORMÁTU . SKVĚLÁ LENKA VLASÁKOVÁ ZASLOUŽÍ ZA SVŮJ VÝKON OSKARA . TAKŽE ZA MOU OSOBU MUSÍM ZVOLAT , BRAVOOOOOO !!! TOŽ TAK . ()

Fajolo

Tomuto filmu akosi neviem uveriť. Najmä to nie, ako sa zo surovca používajúceho náramky a facky stane za 2-3 mesiace citlivý a milujúci manžel. Ani samotná Lea nie je veľmi pravdepodobná. Vyrastá ako popoluška medzi maštaľou a sporákom, no niekde sa naučila hrať na husle, výborne kresliť a ešte k tomu píše nádherné básne. Ľubomír Feldek je dobrý rozprávkár a v rozprávke sú možné aj zázraky, ale toto nie je rozprávka. Škoda týchto lapsusov, lebo herci sú dobrí, kamera krásne pochmúrna a hudba naozaj zaujímavá. Ale všetko to umenie a remeselná zručnosť len zvýrazňujú neuveriteľnosť hlavnej myšlienky filmu. ()

vandamator

Jeden z nejlepších hereckých výkonu, který jsem kdy viděl. Opravdu hodně pochmurný příběh, který v sobě ukrývá lásku a dobro. ()

Kozlowski8

Poetický příběh dvou bolestnou ztrátou poznamenaných duší, které postupně hledají cestu k sobě navzájem. Pocity, které po shlédnutí filmu mám, jsou velmi nejednoznačné a rozporuplné. Krásný příběh, naplněný smutkem, ale i pramínky naděje a radosti a krásnou poetikou, moc hezká kamera, úžasná hudba Petra Hapky a asi životní výkon Lenky Vlasákové. V atmosféře, prostředí, motivaci jednání osob a celkovém vyznění jsem ale neviděl ani sedmdesátá, natož devadesátá léta, ale spíš období blízko po 2. světové válce a tento pocit časové nevěrohodnosti mne dost zásadně iritoval a spolu s několika momenty, působícími prvoplánově a nerealisticky (např. samotný "nákup" neznámé, psychicky postižené ženy za padesát tisíc marek), mi celé dílo Ivana Fíly trochu shodil. Čtyři hvězdy si ale asi zaslouží. 75 %. ()

Dvojirakri

Lenka Vlasáková hned svým prvním filmem Houpačka prokázala veliký talent a bylo jen otázkou času, kdy se jí dostane příležitosti zahrát si i v úspěšném mezinárodním snímku. A byl to právě česko-německý film Lea, který posbíral mnoho ocenění napříč festivaly a Lenku neminul ani Český lev. Tragický příběh dívky z východu Slovenska, s níž se osud ani trochu nemazal, jsem dosud neznal. Ani prostředí v němž se natáčelo není nikterak pozitivní, snad za celou dobu nevidíme jasnou oblohu, všude bláto, poničené stavby, pokřivené charaktery, krásu tak vnímáme vlastně jen prostřednictvím samotné Lei a jejích maleb a básní. Bohužel, k tomu abych se mohl lépe ponořit do příběhu mi schází lepší znalost německého jazyka. Pro příště se pokusím dohledat titulky, i tak si zapisuju tento poetický film jako vysoce zdařilý a zajímavý. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny