Kalvárie

• Irsko Calvary (více)

Irské drama s prvky černého humoru pojednává o knězi, který je sužován zlomyslnými obyvateli svého městečka. Poté, co mu během zpovědi jeden z farníků vyhrožuje smrtí, se musí otec James pustit do boje s všudypřítomnými temnými silami. V hlavní roli irského dramatu prodchnutého černým humorem se představí Brendan Gleeson jako otec James, duchovní z místní venkovské farnosti. Ten se během nedělní zpovědi dozví, že se ho jeden z jeho farníků chystá zavraždit. Neví však, o koho se jedná. Jamesova smrt by pro nešťastného muže byla zadostiučiněním za zneužívání, kterého se na něm v dětství dopouštěl jiný katolický kněz. James, jemuž zbývá pouhých sedm dní na to, aby se v rámci svých příprav na smrt smířil se světem, se vydává na kalvárii napříč malým irským městečkem, setkává se s jeho obyvateli a přitom se snaží vypátrat potenciálního vraha. Na této pouti zjišťuje, že se instituce, které zasvětil svůj život, stává v dnešní době zastaralou, což v něm vzbuzuje pochybnosti o smyslu jeho víry. (Cinemax)

Cooller odpad!

asi jediný + který bych tomu mohl dát je krása venkovské británie ale jinak :D jaktaková sračka muže mit nad 70% to mi hlava nebere :D ()

celticek

Gleesona mám moc rád, o Irsku nemluvě. Bylo to výborné - typický černý humor, spousta minipříběhů, zkousnutelně podané duchovno pro neznaboha jako jsem já. ()

wege

Po první půli jsem si myslel, že to ohodnotím daleko lépe, postupně se to kouzlo z toho filmu vytratilo. Když se v první půli vykreslovaly ty postavy bylo to fajn, problém byl, že v druhé půli se nic podobného nedělo a bylo to celkově už nuda. Ano krásná kamera, krásné exteriéry, ale s tím nešlo vystačit. ()

dzberry

Místy takřka (omluva za skorospoiler) až kalvárie o jednom přespravedlivém knězi, který se každému kolemjdoucími hrabe v jeho hlavě, a o lidech okolo kněze, kteří mu až na pár výjimek při každém setkání na jeho vlastní hlavu kálí... Pedofilní ústřední linka ve skutečnosti slouží spoustě pindů o morálce, odpuštění a dalších přidružených blábolech. Nejlepší je tak ten kousek tajemna toho někoho tajemného, který divákovi a knězi hned na začátku věnuje týden čekání na smrt... Zatímco kněz je nejspíš trošku nervózní, divák si postupem času knězovu smrt přeje. To hlavně za to jeho hrabání, všechny ty uvědomělé žvásty a oduševnělý výraz... Lebeční puzzle v závěru docela dost potěšilo. Jo, a ještě něco... To jeho mučednictví je pro mě ještě míň pochopitelné než sedmiletý chlapeček na klíně úchylného strejdy z kostela... On ten náš pupkatý popleta byl vlastně tak trochu sebevrah, což?!? No... Jen aby z toho tam nahoře neměl problém, kuwafix...!! ()

gicous

Nad celým filmem se vznáší stín pedofilních skandalů, kterých se dopouštěli řadoví kněží při své církevní službě. Pokud chtěl McDonagh svým filmem napravit pošramocenou reputaci církve a jejich služebníků, pak se mu to v mých očích bez debat podařilo. James Lavelle je totiž z rodu těch kladných hrdinů, se kterými bych šel i do horoucího pekla. Kněz, otec a filozof v jednom, obdařený velkým srdcem a zdravou dávkou inteligence, dokáže probudit přesně ty pravé pocity sounáležitosti, sympatií a správnosti, které ho vynášejí mezi filmové postavy hodné zapamatování. Jen škoda, že zústal v rámci celého filmu osamocen. Moc to ale nevadí, neboť nedostatek podpory herecké je nahrazeno podporou hudební a scénaristickou (konkrétně dialogovou). Především to je ale film Brendana Gleesona, jehož hromotlucká postava a drsný výraz tvoří v kontrastu s jeho mírumilovným povoláním nezapomenutelnou filmovou kombinaci. 8/10 ()

Marrow

Rozhodně pěkně to vystihuje už samotný popis od distributora. "Sarkasticky pojatá přehlídka maloměstských neřestí, která se nepozorovaně mění v truchlozpěv nad mravně pokleslým světem". To vše ovšem očima kněze, u kterého je sporné jestli je kladnou postavou nebo radikálem snažícím se ostatním vštěpit své morální postoje. Každopádně depresivnost prostředí a dialogů vytváří velmi silnou a poutavou podívanou. ()

Dzegr

"I'm in a bad way, Father. No, I'm not putting you on. The truth is I've been in a bad way for... a long time. No will to do anything. Feeling of nothing being worthwhile. A sense of disassociation, detachment. I had a wife and kids, they meant nothing to me. I have money, it means nothing to me. I have life... and it means nothing to me." ()

Guran

Tenhle film je tak blbý, že se na něj nedá dívat. Nepochopil jsem účel tohoto snímku. Neuvěřitelná stupididita s jediným kladem a tím je Brendan Gleeson. ()

boombang

Drsně působivá sonda do irského venkova s uvěřitelně dobrým a přímým knězem. A kromě toho otec a syn v jednom filmu - a to ve velmi protikladných rolích. ()

Dzony

Lidské, přitom pravověrné. Konečně kněz, který není "UFO" uzavřený ve spolču u kafe. Kněz který se vypořádává s konfrontací dnešního světa. Kněz v první "bojové linii". Kněz, který si neideologicky vezme kleriku a nestydí se za ni. Já říkám bravo! Herecké výkony a celková kvalita filmu - musím dát plný počet. ()

SAINTS

Kalvaria,rozvija pribeh ktory sa zaobera otazkami viery,odpustenia a velkeho upadku katolickej cirkvi.Film nešetri ani obyvatelov miestnej dediny.Brendan Gleeson v ulohe knaza podava presvedčivy vykon.Skoda len že niektore postavy a dialogy až priliš šuštia papierom.Režiser tažke temy odlahčil čiernym humorom.Celkovo je Kalvaria priemerny film ale vidiet sa oplati. ()

Jebak8

Videl jsem to. Uzil si to. Rozumel 2 vetam. Skvele herecke vykony. Skoro mne to obratilo na viru. Ale pointa? Az s cestinou...:D ()

Jadro

Sentimentálne, nudné, samý prieťah... To je mierny začiatok filmu, no keď sa to už nekúskuje a človek sa zamyslí nad zámerom tvorcu filmu, tak vtedy pán Gleeson, ako blesk z jasného neba, podá jeden z jeho najlepších (keď nie najlepší) hereckých výkonov... Záver je úplná geniálna záležitosť, kedy behom pár minút ten "nudný" film vyvrcholí v absolútny zmysel, doslova v emočnú bombu... Všetkú tú frustráciu a znepokojenie, čo si všetci "vybíjajú" na otcovi predstavenom, máme možnosť pocítiť na vlastnej koži, a to v úplnom závere... Niečo na zamyslenie: Kto zabil psíka? :-) ()

t.b.kat

Film, který zneklidňuje svou neskutečně pomalou rytmikou, nabalováním problémů lidské existence, odhalováním lidského strádání a beznaděje, ukazující, že mnoho smíchu není o štěstí, nýbrž o cestě ve smutku a strádání. Ono duchovno, které tu je prostřednictvím kněze nabízeno, je mnohdy jen náplastí nad ztraceností a lidským tápáním, ta beznaděj se odráží i v životě duchovního, jež vede až k tragickému vyvrcholení/vykoupení. Nakonec zbudou jen zničené duše v povrchní plášti. Na tomto filmu tuším, bude odsuzováno ono duchovno, pojetí filmu, pro ateistické duše je nutno podotknout, že irský venkov je venkovem věřících, možná výtka bude i nad samotným scénářem, jenž prakticky ukazuje "pouhý" život části populace. ()

Cannonball

Dostala ma hlavne atmosfera, miestami az dusiva, ktoru dobre doplnala tema samotna. Zostal som prijemne prekvany, ze herci ktorych som si viac spajal s komediami nez dramou nakoniec nevyzneli falosne. ()

Upír

Název filmu je vodítkem pro jeho pochopení jen částečně. Přímými analogiemi je, že stejně jako na prvním zastavení křížové cesty se hned na začátku hrdina dozví rozsudek smrti. Na jeho poslední cestě je zkoušena jeho víra, klopýtá po ní, a přes obtíže směřuje ke smíření a odpuštění. Avšak jeho cesta je lemována oproti cestě Krista panoptikem hříchů, které jsou často vtěleny do jednotlivých postav. Chamtivost v podobě Dylana Morana je obzvláště povedená, můžeme pokračovat Chtíčem (Marie-Josée Croze nebo policejní komisař), Pýchou (Isaach De Bankolé), Hněvem (branec), Závistí (hospodský před rvačkou) a Leností (spisovatel). Nestřídmost se ukazuje hromadně při scénách hospody a lásce Irů k alkoholu. Hříchy pak doplňují pohledy na různé podoby nedostatku víry (doktor ateista x nevěřící kněz x sebevražedná dcera) a gradují, když všichni stojí před kostelem. Bohužel film netvoří provázaný celek. Ono vykreslené panoptikum hřešících Irů a cesta kněze jsou dva zvláštní světy, mezi kterými není logická spojnice. Analogie a s tím spojený umělecký dojem z kalvárie kněze není úplná, panoptikum hříchů zase není samo o sobě přesvědčivé. Není to plastický obraz současného irského venkova, ale není to ani uvěřitelný obraz kněze hledajícího víru, snímek zůstává někde mezi tím a divákovi tak zůstane po delší době v mysli spíše roztříštěný dojem panoptika bizarnosti, než konkrétní katarzní moment. ()

solisoli

Pôsobivý príbeh presne vystihujúci postoj protestantského chápania cirkvi. Akýsi boj krutosti, nenávisti, zloby a apatie voči viere. Poukazovanie na hodnoty, ktoré nepatria do spoločenského prostredia normálnych ľudí. Ak by na takých príkladoch fungoval civilizovaný homo sapiens, ďakujem pekne. Stvárňoval niekto v tomto pseudonym príbehu, niekoho normálneho? Potom ak tento stav príbehu pretrváva, čím mal byť tento príbeh zaujímavý. Niečo, ako hĺbka duše na nesprávnom mieste. Záver za všetko. Keď kňaz už raz sklamal, tak sľúbil svojej dcére, že tu bude navždy pre ňu. Potom tak odhodlane sa išiel nechať zavraždiť. Kňazova dcéra sa išla potom vrahovi zrejme poďakovať. Viac sa už nedalo zistiť, lebo réžia nedala divákovi šancu pochopiť jej konanie. Zvrátené, nelogické a nereálne. ()

wocicko

Obecně mám s irskou tvorbou - ať už filmovou, dramatickou, či literární jeden problém: je skoro vždy chytrá, krásná, napínavá, ale bohužel trpí na drsné (nebála bych se použít slovo úchylné) koncovky. A to je případ i tohohle filmu. Holt, je to drsný národ v poetické zemi. ()

Malíček míří do Labyrintu

Malíček míří do Labyrintu