Kalvárie

• Irsko Calvary (více)

Irské drama s prvky černého humoru pojednává o knězi, který je sužován zlomyslnými obyvateli svého městečka. Poté, co mu během zpovědi jeden z farníků vyhrožuje smrtí, se musí otec James pustit do boje s všudypřítomnými temnými silami. V hlavní roli irského dramatu prodchnutého černým humorem se představí Brendan Gleeson jako otec James, duchovní z místní venkovské farnosti. Ten se během nedělní zpovědi dozví, že se ho jeden z jeho farníků chystá zavraždit. Neví však, o koho se jedná. Jamesova smrt by pro nešťastného muže byla zadostiučiněním za zneužívání, kterého se na něm v dětství dopouštěl jiný katolický kněz. James, jemuž zbývá pouhých sedm dní na to, aby se v rámci svých příprav na smrt smířil se světem, se vydává na kalvárii napříč malým irským městečkem, setkává se s jeho obyvateli a přitom se snaží vypátrat potenciálního vraha. Na této pouti zjišťuje, že se instituce, které zasvětil svůj život, stává v dnešní době zastaralou, což v něm vzbuzuje pochybnosti o smyslu jeho víry. (Cinemax)

Compote

Inteligentní, nevtíravý, působivý. I s prostým námětem se dají dělat divy. Hudba, čarokrásná irská krajina a skvělí herci.. klenot na letošních Varech. Ani mi nevadilo, že jsem vraha hnedle prokoukla (jsem geniální). ()

Tirion

Je to taková moje srdcovka, když se sejde jakýkoliv McDonagh a jakýkoliv Gleeson. Takže proto možná nějaké to procento navrch. Nicméně film je to rozhodně chytlavý, trochu přemýšlivý a lehce melancholický. Téměř artový film. Nebýt občas zbytečných postav, bylo by to fantastické. ()

kaylin

Dobrý film, který stojí hlavně na tom, že jsou zde zajímavé postavy. Brendan Gleeson ukazuje, že sám skvěle zvládne hlavní roli. Důležité je ale celé prostředí a samozřejmě také to, jak se k sobě postavy chovají a co vyprávějí. Jako kdyby byl život kněze - ale ne nutně jen kněze - skutečně kalvárií, kterou nedokáže podstoupit každý. ()

contrastic

Hodně syrový snímek a vynikající Brendan Gleeson. Nic víc není třeba komentovat, snad jen upozornění . Není vhodné pro psychicky labilní jedince !!!! ()

movieband

„Myslím, že se příliš mnoho mluví o hříších. A dost málo o ctnostech. – Máš pravdu. Co je tvé číslo jedna? – Podceňuje se ochota odpouštět.“ Působivá sonda do lidských duší. Brendan Gleeson v roli faráře, který se svých posledních 7 dní prodírá lidským hnusem a sám se snaží, po sdělení ve zpovědnici, že bude zastřelen, vyřešit otázku, kdo by ho chtěl zabít. Jaký má smysl se obětovat, za něco, za co člověk nemůže? Postava faráře se svým vlastním způsobem vypořádává s problémy, hnusy, neřestmi a zvrácenostmi, které slyší ve zpovědnici. Nehraje se na žádného spořádaného faráře, který má svatost až na zadku. Přistupuje ke svému okolí s pokornou vírou, lidským rozumem, s trochou cynismu řízlým černým humorem, kdy se nebojí říct naplno k ostatním to, co si momentálně myslí. Film hodný zamyšlení a pozastavení se nad určitými věcmi. Dalších pár zhlédnutí mě určitě nemine. S chutí si to dám znovu. A i kdyby mě film nezasáhl vírou Gleesonova faráře, tak už snad jen díky krásám Irska, půvabné Kelly Reilly a samotnému Gleesonovi. P.S. Líbila se mi autenticita, která z filmu čpí. Kalvárie si na nic nehraje a podává divákovi míru černého humoru a závažnost situace v přijatelných dávkách, obohacených výborným hereckým výkonem Brendana Gleesona. ()

Maq

Hutné dialogy, zajímavá hlavní postava. Chytrý film, líbil se mi, leč vtírá se podezření, zda nejde o tak trochu marnivou autorskou exhibici. ()

topi

Na můj vkus až příliš ukecané a některé dialogy mě nudily. Film se odehrává v časové rovině jednoho týdne a od neděle začíná příběh, který vrcholí příští neděli. Den po dni je takhle odvyprávěn celý časový úsek a musím říct, že mě to chytlo a začalo bavit až od pátečního dne. Kněz, který dostane ultimátum jednoho týdne, kdy mu neznámá osoba slíbí, že ho zabije. Mě osobě to opět potvrdilo, že křesťanství jako celek, stál, stojí a stát bude vždy za starou belu! Mírněji napsáno. ()

Remedy

Redneck show na irský způsob a taky trochu božská variace na Gran Torino. Gleesonův střet s tamní komunitou v podstatě od začátku směřuje k nevyhnutelnému finále, které je v daných intencích silné, nicméně Kalvárie mnohem více zaujme jako stále více řvoucí papiňák v nitru hlavní postavy. Jestli jsem se někdy chtěl stát knězem, tak po tomhle už rozhodně ne. [75%] ()

PogoJoe

Námět i začátek filmu zajímavé, obsazení v čele se skvělým Brendanem Gleesonem taky vzbuzovalo naděje, že se bude jednat o dobrý film. Bohužel, je to nuda. ()

Murrro

Ani si nepamätám, kedy som sa pri filme z ostrovov takto nudil. Humor, ktorý mal byť zrejme čierny a nakoniec nie je humorom; nesympatické - hoci dobre obsadené - postavy s absolútne neuchopiteľnými motiváciami (hlavná postava je kladnou len preto, že je najsympatickejšia?); nevyužitý potenciál motívu krížovej cesty... Asi som si na základe sľubnej premisy a krajín produkcie vytvoril očakávanie iného filmu. Omnoho rafinovanejšieho. ()

Lucjen

Vážim si, že pán režisér tému zneužívania detí kňazmi, načrtnutú v úvode, nežmýka do poslednej kvapky (a divákovej slzy). Ani sa okolo nej netočí v dialógoch. Tie sú plné cynizmu a mnohé z nich sa nečakane vykľujú do vtipnej slovnej prestrelky či zaujímavej filozofie. McDonagh je s nimi obratný a je si toho vedomý. Nepreháňa to s ničím, miestami pôsobí Calvary až trochu sterilne, ale má to svoj účel. Samotné plynutie príbehu už má pár zádrhelov, ale hluché miesta zas spoľahlivo vypĺňajú tie tisíckrát spomínané scenérie. Nechcela som sa opakovať, ale nedajú sa nespomenúť. Filmom ma spolu s kňazom sprevádzalo 12 postáv, každá z nich bola niečím osobitá, no v konečnom dôsledku všetko stojí a padá práve na postave dobrého kňaza. Či obstál alebo padol, na to je odpoveďou už samotné meno Brendan Gleeson. Na tých tučných ryšavých chlapoch niečo je ... a Aidan Gillen už bol len takou čerešničkou... :) ()

Dont

Komorní, neutěšený a chladný snímek s vynikajícím Brendanem Gleesonem v hlavní úloze, nádhernými irskými exteriéry a jednoduchým, nicméně silným příběhem. ()

hygienik

Ale co je to víra? Jen strach ze smrti? Taková víra nemuže vydržet.. Kongeniálny príbeh o kňazovi, ktorý to myslel vážne, v súčasnom svete. ()

radektejkal

Příběh irského kněze popisující jeho nepříliš útěšnou a povzbudivou pastorační práci v průběhu jednoho týdne – od setkání s vrahem ve zpovědnici. Celá zápletka je založena na zvláštně postaveném nesymetrickém trojúhelníku: špatný kněz > minulá oběť / pozdější vrah > dobrý kněz. Během zmíněného pastoračního týdne řeší spoustu otázek (třeba pojetí víry jako strachu ze smrti) a spoustu případů (nejintenzivněji svůj vztah k dceři, ale i jiné vztahy jsou pro něj velice objevné a vlivné). Pozn. 1: Moc proklamovaného humoru, černého ani světlého, dokonce ani řezaného, jsem tu neobjevil. Pozn. 2: Vadilo mi fyzické pojetí postav, vesměs samí manekýni a manekýnky, a jejich drsné a sebejisté akce a reakce. Na druhé straně to asi nebylo až tak od věci - knězova postava tak mohla na jejich pozadí lépe vyniknout. ()

LaRhette

Ve snímku s názvem Calvary má zemřít rovnou hlavní hrdina, jak se dozvídáme hned na začátku. Už plakátové heslo naznačuje "Kill a priest on a Sunday. That'll be the good one." McDonagh si dělá srandu hlavně z irských maloměstských stereotypů (což mu vyloženě sedí), které však zdá se, platí obecně. Kněz pedofil? Kněz neduživý slaboch? Černoch vyvrhel? Zhýralý boháč? Utkvělé představy, se kterými se setkáváme dnes a denně, na malém venkovském prostoru ohraničeném mořem vyniknou o to víc. Poučení lidé z vesnic možná docení ještě více. ()

Aljak

Podľa popisu som očakával niečo ironickejšie a sarkastickejšie. No napokon sa to prepadávalo skôr do sfér absurdity, teda aspoň čo sa niektorých ľudí v zobrazenom mestečku týkalo. Takže to napokon dosť výrazne minulo moje prvotné očakávania. Námetovo to nebolo zlé, ale tento štýl ma v podstate ničím obzvlášť nezaujal. Také "bezcieľne" blúdenie po mestečku a rozhovory s mnohými ľuďmi o všetkom a zároveň o ničom. Začiatok ma bavil, no potom to akosi upadlo do fádnosti. Záver som očakával nejaký zmysluplnejší, toto mi tam nejako nepasovalo. Ale áno, aj tak je to na zamyslenie - teda tá hlavná nastolená otázka. ()

M.i.k.e

dobrá a celkem chytrá konverzačka,která trpí prakticky stejnými neduhy jako její předchůdce.Gleeson tradičně vynikající,ale pro větší tah na bránu by neškodilo zkrácení o minimálně 15 minut.Působivý závěr a jiná než škatulková role pro Chrise O'Dowda to vylepšit nedokáží...60% ()

Malíček míří do Labyrintu

Malíček míří do Labyrintu