Kalvárie

• Irsko Calvary (více)

Irské drama s prvky černého humoru pojednává o knězi, který je sužován zlomyslnými obyvateli svého městečka. Poté, co mu během zpovědi jeden z farníků vyhrožuje smrtí, se musí otec James pustit do boje s všudypřítomnými temnými silami. V hlavní roli irského dramatu prodchnutého černým humorem se představí Brendan Gleeson jako otec James, duchovní z místní venkovské farnosti. Ten se během nedělní zpovědi dozví, že se ho jeden z jeho farníků chystá zavraždit. Neví však, o koho se jedná. Jamesova smrt by pro nešťastného muže byla zadostiučiněním za zneužívání, kterého se na něm v dětství dopouštěl jiný katolický kněz. James, jemuž zbývá pouhých sedm dní na to, aby se v rámci svých příprav na smrt smířil se světem, se vydává na kalvárii napříč malým irským městečkem, setkává se s jeho obyvateli a přitom se snaží vypátrat potenciálního vraha. Na této pouti zjišťuje, že se instituce, které zasvětil svůj život, stává v dnešní době zastaralou, což v něm vzbuzuje pochybnosti o smyslu jeho víry. (Cinemax)

Mamutol

Nelogické, nereálné a nudné. Navíc, kdo zabil psa ? Proč se na konci dcera faráře vydala do vězení za vrahem a po zvednutí vězeňského telefonu se trochu usmála ? Režisér nám nedal šanci všechno pochopit, tak ať jde do háje. ()

TonyHawk94

V prvom nástrele 4*. Dokonalá expozícia írskej krajiny s nádhernou (neraz) melancholickou hudbou a veľmi zaujímavý príbeh s veľmi peknou (ale neľahkou, a často nepochopiteľnou) pointou odpustenia, ktorá nás má posúvať dopredu. Gleeson naprosto vynikajúci v roli kňaza, ktorý nie je vôbec dokonalý, ale robí to najlepšie, čo vie (až na ten záver, ktorý by asi bez svojej fatalistickosti pripadal mnohým ľuďom ako hrozné klišé). V sumári to bola skvelá podívaná, a na svoje si (podľa mňa) prídu aj ateisti. ()

petrusqa

Vyjimecny film, ktery by si zaslouzil ceskou distribuci. Pribeh kneze v malem meste vytvari mnohe asociace k dnesni spolecnosti, ve ktere se ztraci vyznam viry, ducha, spirituality. Sverazny otec jakozto zosobneni cirkve se stava tercem posmechu, moralnich vyzev, sikany, nakonec i obeti zlocinu. ()

rigby

Těžký film, hodně těžký film. Až tak, že jsem ho nemohl strávit. Představitele hlavní role mám moc rád, ale tady mi přišel slabý. A bohužel film stojí pouze na jeho osobnosti, tudíž to celé s ním i padalo. Možná až druhá polovina mi začala něco říkat, ale v celkovém průměru nemohu dát více než známku průměrnou. ()

Merenre

Mrzí mě, že McDonagh má tak málo filmu, protože oba co jsem viděl jsou pecky. Toto je z úplně jiného soudku než pomáhat a chránit, ale řekl bych, že skoro stejně dobré. Kromě jako vždy vynikajícího gleesona mě velice potěšily "roličky" O'Dowda a vynikajícího Morana, který si opět střihl svého obligátního klátícího se opilce, ale tentokrát v aristokratickém hávu. Příběh samotný je víc než jednoduchý, ale není ani trochu nudný ačkoli téměř celou dobu akorat sledujeme kněze procházejícího se nejakou irskou vesnicí ve Sligo, tlachajícího s obyvateli a přemyšlejícího jak se postavit k výhružkám smrtí, které mu dávají poměrně krátký limit. Ač se to tak může zdát, nepřislo mi to jako nejaký pozérský klubovy rádobyhluboký film typu nějaké trapného triera, ale solidně procítěný komorní snímeček, který je poměrně depresivní, ale taky zábavný. Jistěže některé modní momenty typu narážek na pedofilní kneze a komenty o náboženství si mohl autor odpustit, ale co už, nejak extremne me to nerušilo ()

ariari

Síce dosť vyumelkované a režisérom jednostranne ladené číro vyšinuté postavy, ktoré by sa v takej hustote bláznov na jednu dedinu nechovali k farárovi tak, že ho napríklad zmlátia bejzbolkou ,alebo ho budú nasierať do nepríčetnosti. Záver , aj keď vygradoval, bol taký mnoo podivný, ale s úžasom vidím, že hlavná postava je vlastne starý dobrý pošuk MOODY alebo skvostný skazený policajt z výnimočného filmu The GUARD, kde vyzerá ale úúúplne inak. Perfektná fyziologická premena , charakter verne zachytený - mno hotový FULGHUM, tak oceňujem vysoko. ()

Santiago.

Trefa do černého! Skvělý příběh, který mě opravdu zasáhl a mám o čem přemýšlet... Navíc ta úžasná atmosféra Irska a k tomu nádherný soundtrack! ()

Fajung

Jeden z tých filmov, ktoré nemám rád. Už len kvôli tomu, že po dopozeraní neviete, o čom to vlastne malo byť, kde je tá pointa na ktorú tak celý film čakáte, alebo čo to bol vlastne za žáner. Snímok sa nedá priradiť ani ku komédii, ani k dráme, a už vôbec nieje k nejakému duchovnému eposu. Nabudúce radšej zvolím nedeľňajšiu omšu v kostole, ktorá ma víde jednak časovo lacnejšie, a určite myšlienkovo hodnotnejšie. Dopozerať tento film bola pre mňa kalvária. 20% ()

Maraboy

Drama sychravé jako počasí na Irském pobřeží, kde se jeden kněz potýká s neduhy druhých ,ale sám se také potýka s démony minulosti a současnosti. Film nikam nespěchá a pomalu rozkvétá , seznámí vás s vetšinou postav s jejich hříchy a problémy. Někomu to pamaleší tempo nemusí vyhovovat ,ale krásné Irské prostředí i zajímavě herecky obsazené role to tempo vyvažují. ()

Rust_Francis

Ono, co si myslet hned po první větě ve filmu. Člověk se tak nějak blbě uculuje a vzápětí aby se styděl. Černočerný irský humor je zpět a opět je to jeden z pánů McDonaghů s výtečně hrajícím Brendanem Gleesonem. Další film roku 2014, který se na plátně věnuje "problému" víry a lidí, kteří s ní mají co dočinění. Ba i s těmi co jsou proti. Paradoxně dobrý kněz a zkažené město s lidmi všude kolem. Hodnocení a obraz doby ve které žijeme a smysl víry v dnešním světě. Hodně zajímavé dílo. Výborní herci. Skvělý scénář doplněný humorem, kterého jsou schopni snad jen sami Irové. Zamyšlení na konci filmu se nevyhnete. U mě hodně silné čtyři a půl *. ()

belmonďák

Zářný příklad toho že být dobrákem se prostě nevyplácí. Myslím že časem se tento snímek bude vysílat pravidelně na Boží hod velikonoční, protože je zde jasná paralela s historickou postavou, díky které máme Velikonoce. Název odpovídá ději a to doslova a do písmene. Dvanáct zastavení a konec se kterým musíme počítat. Dnešní svět dobru nepřeje a lidem podobného ražení vůbec. Brendan Gleeson v hlavní roli válcuje svým výkonem všechny ostatní a přesto máte pocit že se ani nemusí moc snažit, v jeho případě to ale není z mé strany kritika, ale obdiv nad jeho herectvím. Hudba Patricka Cassidyho tomu všemu dodává trnovou korunu. ()

kolodej1

slušný film, který se ovšem na můj vkus až příliš zabýval úvahami o bohu a víře. Pokud člověk neusnul, tak měl šanci ocenit občasné fórky i dobré herecké výkony ()

BoKo_CzT

Obaja bratia sú skvelí režiséri. Škoda len, že tak málo opúšťajú divadelné prostredie a ich filmov je teda ako šafránu. ()

esmoke

V irském přímořském městečku se odehrává existenciální drama ve stínu starého problému. Spolupráce Johna Michaela McDonagha s hercem Brendanem Gleesonem přišla již s filmem Pomáhat a chránit, zde se šablona trochu opakuje. Policista je nahrazen knězem, který má být za týden potrestán za hříchy jiných. Dramatické to úplně není spíš pomalé hloubavé vyprávění. (2D dabing) Rozpočet: $8 miliónů, Tržby: $16,887 miliónů. ()

XI-XAO

Velice zvláštní, ale o to zajímavější příběh o víře, o dobru a zlu a hlavně pak o lidech, o jejich lidskosti a nelidskosti. O zlu, které je v lidech zakořeněno a dobru, které si někteří lidé snaží udržet navzdory všem špatnostem života. Vše okořeněno krásným Irskem a spoustou známých tváří. ()

bonovox

Silná dráma, ktorá Vás chytí od úvodnej spovede. Záver je výborne vygradovaný a zároveň dojemný. Brendan Gleeson je v úlohe kňaza excelentný. ()

Malíček míří do Labyrintu

Malíček míří do Labyrintu