Kalvárie

• Irsko Calvary (více)

Irské drama s prvky černého humoru pojednává o knězi, který je sužován zlomyslnými obyvateli svého městečka. Poté, co mu během zpovědi jeden z farníků vyhrožuje smrtí, se musí otec James pustit do boje s všudypřítomnými temnými silami. V hlavní roli irského dramatu prodchnutého černým humorem se představí Brendan Gleeson jako otec James, duchovní z místní venkovské farnosti. Ten se během nedělní zpovědi dozví, že se ho jeden z jeho farníků chystá zavraždit. Neví však, o koho se jedná. Jamesova smrt by pro nešťastného muže byla zadostiučiněním za zneužívání, kterého se na něm v dětství dopouštěl jiný katolický kněz. James, jemuž zbývá pouhých sedm dní na to, aby se v rámci svých příprav na smrt smířil se světem, se vydává na kalvárii napříč malým irským městečkem, setkává se s jeho obyvateli a přitom se snaží vypátrat potenciálního vraha. Na této pouti zjišťuje, že se instituce, které zasvětil svůj život, stává v dnešní době zastaralou, což v něm vzbuzuje pochybnosti o smyslu jeho víry. (Cinemax)

KHkomiks

Od bratrů McDonoughů čekám vždy kvalitní, trochu depresivní a velmi vtipný film. Brugy byl prvním filmem, který mě chytnul a nebyl překonán ani Psychopaty, ani Pomáhání a chránění. Ani toto smutné, ale občas vtipné drámo není jako Brugy. Gleeson je výborný herec a svou roli dobrosrdečného otce, který se snaží udržet na svém místě klid a pořádek a je tolerantní vůči všem, zvládá skvěle. Vedlejšáci jsou ale jeden horší než druhý. Slizký doktor Malíček, manželka děvka, pošahaný řezníček, Chladnej černoch, co asi nemá čistý svědomí, egoistický podnikatel nenaplněný a prázdný....no až na dvě nebo tři vyjímky, jedna horší postava než druhá. Gleesnovi fandíte, aby se mu podařilo vše vyřešit, už od začátku asi jako Mikkelsonovi v Honu, i když Gleesona zase tolik nešikanuje jeho vlastní lid, spíš ho ignorují. ()

nippa

Nebolo to dokonalé, rovnako ako postavy vo filme a ako reálny ľudia ktorých predstavujú. Celkový dojem z tejto biblickej symboliky je však veľmi silný. Dotýka sa postavenia cirkvi v dnešnom svete, kde ju už takmer nikto nechce a hlavne snahy pomoc, o ktorú málokto stojí. Vedieť vopred svoj osud a napriek tomu si odkráčať svoju poslednú "krížovú cestu" a prijať ho... brutálne sentimentálne. Brendan Gleeson absolútne vynikajúci. ()

rekkky

Drama, where the atmosphere is absolutely unique and actors are making very good job of keeping the quality up high. The disadvantages are the unnecessary time stoppage and too much of screen time for Brendan Gleason, because it's almost like the director is obsessed of his face. ()

anatheman

Tento film mě mile překvapil. Odehrává se v melancholickém irském prostředí. které nelze nemilovat. Tím ale nechci říct, že hlavními přednostmi díla jsou impresionistická pobřeží, nad nimiž se majestátně tyčí úchvatné útesy. Primární devizou je etický přesah, jenž se týká střetu dobra a zla, respektive pocitů a lhostejnosti. Vše je příznačně napojeno na svět kněze, který se mezi těmito póly pohybuje, přičemž si vždy zachovává svoji tvář. Film se zaměřuje i na problematiku dnešní společnosti. Zejména na její duchovní vyprahlost a také na to, jak může racionální kritika přerůst v nesmyslnou nenávist. Sama kompozice je založena na polaritě mezi vážností a hlubokou černou ironií, což rozhodně přispívá k tomu, aby si poselství díla mohl každý interpretovat relativně po svém. Dalším kladem filmu je dřeňová hudba. Nicméně bych se raději vyjádřil o hereckém obsazení. Fanoušci britských sitcomů mohou jedině plesat, když spatří Morana a O'Dowda. Mě ale nesmírně potěšil Aidan "Malíček" Gillen, jemuž ty odporně slizké a šibeničně ironické charaktery zkrátka sedí. Snímku ale přirozeně kraluje Brendan Gleeson, jenž zde představil naprostý opak svého Renauda ze Châtillonu, kterého velice přesvědčivě představil v Království nebeském. ()

Ombak▼Penari

Skvělý Brendan Gleeson v zajímavě se tvářícím snímku s řadou zajímavých herců, ve kterém se ale bohužel netne dostatečně hluboko na to, aby to ve mě zanechalo dostatečně hluboký dojem. Mám ale stále pocit, že bych tomu možná měl dát ještě jednu šanci. ()

Ben Nevis

Dobrý herec + chytrý scénář a máte zaděláno na úspěch. I když film je o něčem jiném, u napětí mě držela zvědavost, který člen toho panoptika je vrah. Jde vidět, že katolická církev je pro Iry téma jako nacismus pro Německo. ()

FanKalEl

Gleeson je charizma a takisto aj ostatné herecké výkony sú výborné. Atmosféra vtiahne do deja dnešného sveta a film obsahuje veľa duchaplných otázok a pritom tak prostých, pre mňa to bol silný zážitok hlavne s tým záverom..konečne nejaký záver po ktorom som vyše 5 min. len čumel do blba a rozjímal. Dospeláckejší film vhodný pre každého. Ale trochu menej vulgarity by neuškodilo i keď sa to odohrávalo medzi mravne pokleslými postavami. (95%) ()

siloalampa

Pri väčšine filmov zväčša čakáte na nejakú zápletku 20 minút - tu sa to do vás všetko naostro nasype v úvodných troch a potom už len čakáte ako film plynie. Mne to pomalé plynúce tempo vyhovovalo, dobrá hlavná postava, málo klišé naokolo, všetko tak čudné a zároveň depresívne, ale pravdivé. No a záver? Samozrejme tak dobrý, ako úvod! ()

Torpid

Brendan Gleeson hraje moudrýho, empatickýho kněze a jako vždycky hraje skvěle. Ale ani on nedokáže zachránit tuhle šablonovitou agitku, která je plná naprosto neuvěřitelnejch dialogů, ve smyslu, že takhle si prostě lidi mezi sebou nepovídaj. Ani na irskym venkově. Velké zklamání, protože na tenhle film jsem se doopravdy těšil. ()

SamanthaM.M

Išla som do tohto filmu s tým, že iba idem zabiť čas, no veľmi hlboko sa ma dotkol, čo som fakt nečakala. Gleesonovci sú naozaj talentovaná rodina. ()

AloeB

Považuji od Johna Michaela McDonagha za geniální natočit film o dobrém knězi v době, kdy se o dobrých kněžích ani nepíše, ani nenatáčí a zároveň vyzdvihnout většinu nešvarů a prohřešků současné katolické církve. Dobrý a zádumčivý otec James se vydává napříč svojí irskou Kalvárií, jen aby poznal, jak se lidé od víry pomalu, ale jistě vzdalují a zároveň aby se potýkal s církevním elitářstvím, zneužíváním dětí v církvi, jejím lhostejností a podobně. Přestože je Kalvárie čistokrevné drama, nechybí zde prvky typické pro rodinu McDonaghů, tedy absurdní situace a černý humor. Samotný film začíná větou: "Poprvé jsem ochutnal semeno v sedmi letech..." a dočkáme se zde scén, kdy nafoukaný boháč močí na drahý obraz v marné snaze dokázat, že není vázán na majetek, nebo třeba lidmi unaveného kněze, který v zuřivosti rozstřílí sklenice whisky v baru. John Michael se možná nevyrovná svému bratru, ale stejně si tohoto jeho filmu budu pravděpodobně vážit mnohem víc než třeba Šestiraňáku, nebo Sedmi psychopatů. ()

Simomon

Skvěle natočený film, ale.. Brendan Gleeson hraje irského kněze a v úvodní scéně -nepovažuji to tedy za spoiler- mu, pro diváka neznámý muž, sdělí přesné místo a čas, kdy ho zavraždí. V průběhu filmu se však s touto informací nikterak nepracuje a až v samotném závěru dojde ke konfrontaci s oním mužem. Je to vlastně jen takové orámování celého příběhu. Což fungovalo celkem pěkně a film má opravdu silné vyznění. Calvary ale nemá nějakou ústřední zápletku (Výhružka smrtí z úvodní scény je vedlejší dějová linie) a je to jen takový výjev maloměstských lidí a jejich životů. Kdy pochybují o víře, životě, morálních hodnotách.. Celý příběh je ztvárněn poněkud nezvykle, hlavní postava filmu je přítomna ve všech scénách! Vedlejší postavy tedy poznáváme vždy jen při vzájemném střetnutí s Brendanem Gleesonem. A na tom film stojí, ale i padá. Naprostá většina vedlejších charakterů je zcela bez naplnění (nejvíc je to zřejmé u Dylana Morana) a ve filmu se jen tak nesmyslně potulují, aby narazily na kněze a postavily ho před nějaké morálni dilema. Což je někdy působivé a zamyšleníhodné, nikoli však zábavné. Film se ale (naštěstí) nesnaží o nějaké moralizování a kněz nenachází řešení v nastolených otázkách. POSLEDNÍ SLOVO: Film může být inteligentnější sebevíc (a calvary chytrým snímkem opravdu je) ale měl by především bavit. A to zde bohužel ne vždy platilo. Za mě zklámání 3/5*. ()

Fido

Velmi aktuální námět, uhrančivá země a krajina, bezchybný Gleeson. Příběh o nás všech, příběh s mnoha otázkami, pokud je necháme v nitru zaznít, příběh s jedinou možnou odpovědí, která může dát smysl jakkoliv zpackanému životu. "Not too later..." Mimořádný film. ()

markotter

Nepamatuju si film, kde by Brendan Gleeson hrál nějakou důležitou roli a ten film by díky němu byl špatný - naopak - i třeba průměrný film zvedá Gleesonovo herectví do nadprůměru. Kalvárie je silný film o prohřešcích církve v minulosti a jako takový by mně asi tolik nezaujal. Gleeson a jeho "obyčejný" kněz (společně s výkony některých herců ve vedlejších rolích) z toho ale udělal nadprůměrný film, ze kterého mně ještě pár chvil po skončení mrazilo. A to si kněz vlastně jen celý film povídá na přeskáčku s 12ti postavami a vypadá to, že se nic zvláštního neděje. Vydržte až do konce a budete odměněni. ()

Gertruda.W

Vůbec nejde o pátrání po potenciálním vrahovi a už vůbec ne o pochybnosti o smyslu víry, jak se píše v obsahu filmu. Ve filmu Kalvárie jen sledujeme týdenní putování životem jednoho spravedlivého, na kterého jeho bližní nakládají hříchy své a celého světa a jeho cesta nevyhnutelně směřuje k vrcholu křížové cesty. Je jen otázkou, zda v sobě tato oběť skrývá spásu, která je smyslem pravé kalvárie. ()

diabolique

Skvely Gleeson, Irsko, Dylan, atmosfera, kamera a ten spravny zaver. Duo John Michael McDonagh a Larry Smith zacinam mat moc rad :) ()

Malíček míří do Labyrintu

Malíček míří do Labyrintu