Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Generaci narozenou počátkem 20. let postihla velká smůla - za okupace byla nahnána na práci do Říše. Mladí muži tam pracovali ve vyčerpávajících podmínkách, odklízeli trosky po náletech. Ale neovládala je slepá nenávist: jeden z hrdinů byl zavalen, když se pokoušel zachránit malé dítě, a v nemocnici se setkal se sympatickou německou sestřičkou, samozřejmě protinacisticky zaměřenou. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (15)

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Opomenutá část našich dějin- totální nasazení. Češi v bombardovaném Německu za druhé světové války, pracující v továrnách pod vojenským dohledem. Obyčejný příběh několika českých chlapíků snažících se přežít. Film zpočátku trochu klopýtá, ale pak příběh nabere obrátky, ubyde schémat a jednoduchých řešení, z Němců se stávají občas i lidi, za vším vidět především člověka. Láska Honzíka (Munzar) a německé sestřičky, která už viděla příliš mnoho mrtvých a raněných. Pár opravdu dobrých scén a dialogů. Celkově pozoruhodné dílo, zejména vzhledem k době vzniku. Jak je vidět, dalo se i tehdy natočit dobrý film...80% ()

raroh 

všechny recenze uživatele

Adaptace značně autobiografického románu K. Ptáčníka, který přinesl neotřelý pohled na dobu války nikoliv ze strany hrdinů a partizánů, ale studentů (vesměs nevyhraněných) nuceně nasazených na práci v reichu. Logicky pak dojde k tomu, že se hlavní hrdina zamiluje do německé dívky. Jemná lyrika (doplněná fotrovským cynismem postavy J. Sováka) na pozadí válečné hrůzy, věrorohodnost prostředí a postav souzní s poetikou všedního dne, která vthla do české kultury v tzv. tání po polovině 50. let. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Hodne zajimavy namet, takovych filmu se u nas moc nenatocilo... Jedine, co jinak dobremu filmu neskutecne srazi body je katastrofalni technicke zpracovani. To by melo problem obstat i ve tricatych letech. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Dráma s vleklým dejom, kde partia robotníkov je nahnaná na práce do Nemecka a snaží sa prežívať. Okrem ťažkej práce ale nedochádza k väčším dramatickým situáciám, partia ani nemá nejaké väčšie problémy s Nemcami. Je síce sympatické, že nie všetci Nemci sú vykreslení ako neľudi, ale táto myšlienka nie je nijak ďalej posúvaná. Rovnako ako romantická linka s mladým Munzarom. K záveru už film vyslovene nudí. Polovica dialógov je v nemčine a s titulkami, ktovie ale, prečo nie všetko je aj preložené. ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Tuto koprodukci mohu ocenit jedině jako to, že Němce hráli skuteční Němci a Čechy Češi. Jinak kdo nečetl román Karla Ptáčníka, někdy se v ději ztrácí, Sovák hraje tradičně optimistu, který nikdy neztrácí naději, Munzar zamilovbaného do Němky, Vinklář si jako často zahrál bojácného podrazáka, ale jinak jsem tomuto filmu moc nerozuměl. Co dělali v Německu čeští vojáci - to byli váleční zajatci? Většina filmu byla natočena formou film-Noire, takže na obrazovce bylo mnoho scén zcela potmě je s míhajícími se stíny. Čekal jsem rozhodně víc. ()

IdaHutt 

všechny recenze uživatele

Můj otec byl totálně nasazen v Reichu coby ročník 1924, takže k tomuto filmu mám zvláštní vztah. Realita byla ještě mnohem horší, než je předvedená zde. V každém případě ale výborný snímek, za který se sudeťákům nemusíme omlouvat. ()

GIK 

všechny recenze uživatele

„Kufr s vánočkou.“ Potrat. Vánoce – slaví všichni pospolu – Němci, Češi… Silně nábožensky založení komunističtí filmaři 50. let neopomenou udělat dojemnou propagandu tomuto „nekrásnějšímu křesťanskému svátku“. Hezká německá herečka. ()

Kragujevac 

všechny recenze uživatele

Ten film má celkem pár silných momentů a tematicky se jedná o velmi důležitý film, avšak samotné provedení mě spíše uspávalo. ()

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Jiný pohled na válku. Tím, že šlo o koprodukci s východními Němci, objevuje se ve filmu i řada "dobrých" Němců, což v době jeho vzniku asi nebylo úplně obvyklé. Nicméně nic není nikdy černobílé, tudíž i mezi Němci musela být skutečně i řada lidí, kteří zcela nepropadli hitlerovské propagandě a zachovali si normální lidský charakter. Film se zároveň vyhnul tehdejšímu obvyklému ideologickému zabarvení, což je na 50. léta skutečně pozoruhodné. Kvalitní filmové řemeslo nepostrádající zajímavý obsah i patřičné napětí. Až příliš málo světla v řadě záběrů přičítám snad stáří filmové kopie. ()

Pitryx odpad!

všechny recenze uživatele

Poněkud mne zarazilo, že filmaři tak málo vykreslili kruté podmínky na lágru(o kterých vím pouze z doslechu). Ale podle tohoto snímku si tam žili jak v pionýrském táboře. A jak se všichni přátelí s Němci. Pravda prý byla jiná a jinde. Setkání raněného se zdravotní sestrou, co nesnáší nacisty, bylo ve filmu zbytečné. Snímek také v podstatě postrádá děj. Celkově mne nezaujal, ale dávám něco (10%) hercům. Podruhé už film vidět nechci. Od půlky jsem stejně film přejížděl. 02102011-9526 ()

Reklama

Reklama